پیشگفتار:دانلود رایگان پایان نامه علوم تربیتی,بررسی نقش قرآن و تأثیر آن در زندگی فردی و اجتماعی

دانلود پایان نامه

 

 

 

باسمه تعالی

باعرض سلام خدمت شما دوستان گرامی

از شما خواهشمند است که  با دقت به سوالات این پرسش نامه پاسخ داده و ما را در تکمیل این پژوهش یاری نموده .

  • به نظر شما کدام یک از کتاب های آسمانی می تواند بیش از بقیه انسان را به سوی سعادت هدایت کند ؟

ا لف – قرآن   ۵               ب – تورات    ۵                              ج  – انجیل ۵

  • ایا شما درباره ی نقش قرآن در مسائل گوناگون روز آگاهی دارید واگر دارید از چه راهی کسب کرده اید ؟

الف – خود قرآن ۵       ب – رسانه ها و مطبوعات    ۵          ج – آگاهی ندارم ۵

  • به نظر شما علل و رمز پیروزی کشور ایران بر سایر کشورهای مستکبر جهان چیست ؟

الف – قرآن   ۵                   ب – اتحاد و وحدت ۵                        ج  –  ایثار ۵

  • به نظر شما اتحاد و وحدتی که ملت ایران در دفاع مقدس به نمایش گذاشتند را از چه راهی آموخته اند ؟

الف – قرآن  ۵          ب – اتحاد کشورهای خارجی  ۵             ج  – هیچ کدام  ۵

  • به نظر شما نقش قرآن در پیشرفت کدام یک از عرصه های زیر بیشتر بوده است ؟

ا لف –  علم پزشکی ۵          ب –  علم صنعتی  ۵

ج  – قرآن به همه علوم گوناگون حتی روز اشاره ای کرده است  ۵

  • آیا شما مقید به این هستید که هر روز آیاتی از قرآن را تلاوت کنید ؟

بلی  ۵                خیر ۵

۷-آیا شما هنگام قرائت قرآن به معانی هم توجه می کنید ؟

بلی ۵                 خیر ۵

۸-آیا به کتب تفسیر آیات هم مراجعه کنید ؟

بلی ۵                 خیر ۵

۹-آیا درس های قرآن را در زندگی فردی و اجتماعی  خود به کار می گیرید؟

بلی۵             خیر۵

۱۰-به نظر شما ایثار هایی که در واقعه ی عاشورا اتفاق افتاده است می تواند ناشی از حضور قرآن در واقعه ی عظیم عاشورا باشد؟

بلی۵                 خیر۵

 

 

وزارت آموزش و پرورش

 

 

ناحیه ۷ مشهد مقدس

 

 

عنوان تحقیق:

بررسی نقش قرآن و تأثیر آن در زندگی فردی و اجتماعی

 

 

 

استاد راهنما:

سرکارخانم مهری خوش چهره

 

 

استاد مشاور:

سرکار خانم فاطمه نارنجی

 

 

 

پژوهشگران:

منا بهشتی- مهسا دمساز- مینا عدلی

 

 

 

تقدیم:|

به درگاه مقدس ولی نعمتمان امام هشتم (ع)و تمامی شهدای راه حق و حقیقت از صدر اسلام تا به امروز به ویژه شهید حمید دمساز که دختر عزیزشان ما را در این پژوهش یاری دادند .و تقدیم به سوار سبز پوش مشرقی امام زمان  (عج) و تندیس حشمت و عصمت بانوی ایثار حضرت زینب (سلام الله علیها)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تقدیر:

من لم یشکر المخلوقلم یشکر الخالق

با تشکر از پدران و مادران عزیزمان آنان که وجودشان سرشار از عشق و محبت است و با تشکر از تمامی کسانی که در طی مراجل تحقیق همراه همدل ما بوده و ما را یاری کرده اند.

و هم چنین با قدردانی از

کادر اجرایی دبیرستان شاهد خاندان قفلی به خصوص مدیریت محترم سرکار خانم

آزاد که در این تحقیق یاری مان کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیشگفتار:

«قرآن کتاب انسان سازی است»

امام امت(ره)

«قرآن که آخرین کتاب آسمانی و معجزه گویای خاتم پیامبران است، جهت هدایت انسان به راهی راست و استوار از جانب آفریدگار هستی و با براهین حسی و عقلی و قلبی بر بهترین و کامل ترین بندگان خدا، و اسوه و الگوی بشریت، امین مردم و عبد خدا نازل شده است که حاوی تمام نیازمندی های انسان و جوامع بشری در هر عصری است.

اکنون، بشر امروز در روزگار بحرانی قرن بیست و یکم با بهره گیری از قرآن به پیشرفتی غیرقابل تصور و سرعتی سرسام آور در علوم، صنعت و ارتباطات دست می یابد و هم زمان به فقر خود در ایجاد رابطه با عالم معنا پی می برد و بستری سالم برای دین داری و دین گرایی می جوید و منجی را فریاد می زند . . . .

در آیات بی مثال الهی، ایمان و هدایت به سوی حیات  ابدی جاری است. آن چه از ریز و درشت در صحنه ی ملکوتی ما رقم می خورد، در قرآن نیز ورق می خورد و سوره های معطّر و مطهر آن، روشنگر و مبیّن گفتنی ها و ناگفتنی هاست.

قرآن دریای بیکران معرفت است که هرکس به قدر وسع خود و به میزان تشنگی و نیازش می تواند از آن بهره گیرد که این خود نیز از معجزات این کتاب آسمانی است که به زبان خاکیان سخن می گوید و هدایت گر تمامی اقشار و توده های مردم است و نه مختص به یک قشر یا حرفه خاص.

لهذا بدیهی است که جهت استفاده از این نسخه شفابخش و هدایت و رستگاری باید با آن آشنا شده و آن را بشناسیم، گفتارش را بفهمیم و سپس بپذیریم و جان های خود را به آن عرضه کنیم تا در نسیم حیات بخش آن به شجره مثمره و پرثمر علم و عمل مبدل شده و خود، آیه ای از آیات گویا، مجسم و پویای آن شویم.

به همین دلیل سعی کردیم تا پژوهشی درباره ی قرآن انجام داده تا بتوانیم آیه ای از آیات گویا، مجسم و پویای آن شویم.

تحقیق ما دارای ۵ فصل است که فصل اول کلیات تحقیق را در برمی گیرد و کلیات تحقیق شامل مقدمه، بیان مسأله و اهداف تحقیق و اهمیت و ضرورت تحقیق و سئوالات و فرضیات تحقیق و تعریف واژه ها و اصطلاحات می باشد.

فصل دوم تحقیق. پیشینه ی تحقیق می باشد که پیشینه ی عملی و نظری را در بر می گیرد.

فصل سوم روش تحقیق می باشد که ما در این فصل به چگونگی جمع آوری مطالب پرداخته ایم و در فصل چهارم به تجزیه و تحلیل یافته های تحقیق پرداخته ایم و فصل پنجم فصل نتیجه گیری است که ما در این فصل به تفسیر نتایج پرداخته ایم.

 

 


مقدمه

«واتبعوا احسن ما انزل الیکم من ربکم . . .» «تبعیت کنید از بهترین آن چه بر شما از جانب پروردگارتان نازل شده است . . .» (سوره ی زمر- آیه ی ۵۵)

خداوند متعال، معبود و محبوب فطری انسان هاست و طلب و حرکت به سوی این معبود، تنها از طریق اسماء حسنای او امکان پذیر است:

«والله الاسماء الحسنی فادعوده بها» «نام های نیکو از آن خداست؛ به وسیله ی آن ها خدا را بخوانید.»(سوره ی اعراف- آیه ی ۱۸۰) تجلیات آسمانی خداوند، دو صورت دارند: صورت علمی و صورت عینی. خداوند به طور اتم و اکمل در صورت علمی، در«قرآن» و در صورت عینی، در«انسان کامل» تجلی کرده است و به همین سبب است که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) این دو تجلی را به عنوان ما ترک خود معرفی می نمایند:

«انی قد ترکت فیکم ما إن تمسکتم به لن تضلوا بعدی ابداً، الثقلین واحد هما أکبر من الاخر و هو کتاب الله حبل ممدود من اسما الحوض» «من چیزی در میان شما به یادگار گذاشته ام که اگر به دامن آن چنگ زنید یا بدان متمسک شوید، پس از من، هیچ گاه گمراه نخواهید شد. یادگار من دو ودیعه ی نفیس و گران بها است که یکی از دیگری بزرگ تر است. یکی کتاب خداست که چون ریسمانی از آسمان تا زمین کشیده شده و دیگری خاندان من. بدانید که این دو، تا  لحظه ای که درکنار حوض کوثر به من برسند، از هم جدا نخواهند شد» (مسند احمد- ج۳: ص۱۳)

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) این دو ثقل را رها ورد اتم آن چه خداوند نازل  کرده است، معرفی می کنند و سپس می فرمایند: «و اعتصموا بجبل الله جمیعا و لاتفرقوا» «همگی به رشته ی دین خدا چنگ بزنید و به راه های متفرق نروید.»

(سوره ی آل عمران . . . آیه ی ۱۰۳)

روایات، این حبل را ولایت و قرآن معرفی کرده اند، که انسان با اعتصام به این دو حبل  می تواند در سیر تشریعی و صعودی به کمال لایق وجود خویش- که همانا معبودیت و قرب و الهی است- برسد؛ بدین ترتیب که ضمن«شناخت علمی» قرآن که لازمه ی حرکت وجودی است با حرکت در جوهر و صقع وجود خود، به مقام ولایت، شناخت عینی پیدا کند. در واقع این دو، دو روی یک سکه اند و از هم هرگز جدا نمی شوند. در نتیجه به قدری که به قرآن شناخت پیدا کنیم، انسان کامل را می شناسیم و به قدری که انسان کامل را بشناسیم، به قرآن راه می یابیم.

دستور قرآن به این است که مسلمانان، علی الخصوص شیعیان، به ظاهر قرآن بسنده نکنند و صرفاً به دنبال ابعاد مفهومی، تاریخی و شأن نزول آیات نباشند؛ بلکه به بطن قرآن- که همان مرتبه ی«احسن» آن است- برسند؛ رتبه ای که«فی کتاب مکنون لایسمه الا المطهرون» است. (سوره ی واقعه – آیات ۷۸-۷۹) منظور از مطهرون کسانی هستند که دل هایشان را از هر گونه پلیدی دور کرده اند.

قرآن تجلی ذات خداوند است و با توجه به آیه ی«واتبعوا احسن ما انزل الیکم» بر همگان میسور است که با سیر باطنی و عروج روحی، به این رتبه ی احسن که حقیقت مکنون قرآن- ولایت- است، برسندو با وحدت وجودی و قلبی با انسان کامل، به اشتداد روح و جان نائل آیند.

در این مجمل،درصدد شناخت قرآن و نحوه ی بهره مندی از آن هستیم،تا از این طریق بتوانیم به درگاه «ولی» راه یافته، دل را در دریای بیکران«ولایت» شست و شو دهیم و آماده ی دریافت تجلّیات بیکران الهی در مراتب گوناگون این کتاب مقدس شویم.قرآن به تناسب مراتب وجودی انسان،  مراتبی دارد. از آن جا که انسان دارای مراتب چهارگانه ی ماده، خیال، عقل و عالم اله است، قرآن نیز متناسب با این مراتب، دارای چهار رتبه است:

 

۱- کتاب یا لفظ؛ ۲- کلام؛ ۳- فرقان؛ ۴- قرآن

قرآن، نوری برای وجود انسان و خورشیدی است که در تجلی نورش به رتبه های قرآن، فرقان، کلام و کتاب در می آید و هر فرد به نسبت رتبه ی وجود خود، از آن بهره مند می شوند. به طوری که وجود حقیقی قرآن، مربوط به عالم اله، رتبه ی فرقان آن مربوط به عالم عقل، رتبه ی کلام آن در رابطه با عالم خیال و رتبه ی کتابت آن مربوط به بعد مادی انسان است. کسی که خواهان همگانی با قرآنی است، باید بداند که آن چه از کتابت این کتاب عظیم الهی در دست اوست، در حقیقت، نازل شده ی قرآن است و با این هدف از حقیقت خود نزول  کرده، که انسان ها را با خود بالا ببرد و به اصل خود برساند.

باید از«کتابت» این کتاب مقدس در بهبود زندگی ماده بهره جست، زیرا کتابت قرآن، چگونگی زندگی آدمی را در شناسنامه ی بشری ترسیم کرده است. پس از تطبیق امور مادی زندگی با این رتبه، باید با حفظ و رعایت کامل آن، در رتبه ی بعدی- یعنی«کلام» وارد شد و مفاهیم این رتبه را با وجود خویش عجین کرد، تا آرام آرام این مفاهیم در اوصاف تأثیر بگذارد و اوصاف خود، با اوصاف و اسمای حسنای الهی ذکر شده در این رتبه از قرآن تطبیق پیدا کند. در این صورت فرد به سعادت دنیایی و اخروی دست می یابد.

 

 

چکیده

خداوند برای هدایت انسان ها، پیامبران الهی را به سوی بشر مبعوث کرده است تا اندیشه و تفکر آنان را تحول و در رفتار و کردار افراد بشر و جوامع آنان تغییر ایجاد کند.

هدف از این گردآوری اشاره به نقش قرآن در زندگی فردی و اجتماعی انسان است و قرآن به عنوان یک کتاب هدایت مطرح شده پس فواید و ثمرات قرآن در زندگی فردی و اجتماعی انسان بررسی شده است و اخلاق نیکوی انسانی در آن مطرح شده است.

در این تحقیق نگرش دانش آموزان در مورد مفهوم قرآن در زندگی فردی و اجتماعی انسان پرسش نامه ای تهیه کردیم و در اختیار ۱۰۰ نفر از دانش آموزان سال دوم دبیرستان دخترانه شاهد خاندان قفلی ناحیه ی ۷ مشهد قرار دادیم پس از بررسی پاسخ نامه، نتایج حاصل را به صورت جداول و نمودارهایی برای هر سئوال به صورت مجزا قرار دادیم و وقتی انحراف معیار عددی بزرگی می شود نتیجه می گیریم که داده ها پراکندگی زیادی دارند یعنی بین گزینه ها از لحاظ پاسخ پراکندگی زیادی دیده می شود و در بین بعضی پاسخ ها پراکندگی وجود دارد.

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان ۱۰۵ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *