10 پرسشی که هنگام مصاحبه شغلی نباید از خواهندگان پرسید


دانلود پایان نامه

سرفصلای مقاله

 • 10 پرسشی که در مصاحبه شغلی نباید از مصاحبه شوندگان بپرسید و اون چیزی که بهتره به جای اونا پرسیده شه.
  • از خودتون بگید.
  • به چه دلیل می خواید شغل فعلی خود رو ترک کنین؟
  • به کدوم پروژه خود بیشتر از همه افتخار می کنین؟
  • بزرگترین نقطه ضعف شما چیه؟
  • برنامه شغلی 5 ساله آیندتان چیه؟
  • چه چیز باعث می شه که شما عاشق شغلتون باشین؟
  • توان انجام کار گروهی رو دارین؟
  • فکر می کنین سال گذشته فرودگاه مهرآباد چند پرواز داشته؟
  • این خودکار رو به من بفروش.
  • پیش از این چقدر حقوق می گرفتید؟

وقتی که قصد رفتن به یک مصاحبه شغلی رو داشته باشین باید واسه خیلی چیزها آماده شید، باید با جدیت در مورد شرکت تحقیق کنین. مصاحبه کنندگان و صاحبان کار و کاسبی هم به دقت سوالات رو مطالعه کردن و چند کپی از رزومه و نمونه کارای شما تهیه کردن. حال اگه ماجرا برعکس باشه و شما قرار باشه با کسی مصاحبه کنین، آمادگی راحت تر هستش. دیگر لازم نیس بهترین لباسهایتان رو بپوشید و یا نگران پیدا کردن سرویس بهداشتی باشین. در آخر روز هم دیگر نباید به فکر این باشین که شغل رو به دست آوردید یا نه.

با یک جستجوی ساده در گوگل با عنوان سوالات مصاحبه شغلی، بعضی از عادی ترین سوالاتی که شاید تا پیش از شروع دوره کاری خود 1000 بار به اونا جواب دادین، ظاهر می شن. این سوالات عادی و معروف هستن ولی حتما سوالات خوبی نیستن. این پرسشا احتمال پذیرش پیشنهاد از طرف مصاحبه شوندگان رو کاهش میدن.

هیچکی دوست نداره در بین یک مصاحبه شغلی در سختی قرار بگیره، استرس داشته باشه یا احساس کنه که فریب خورده س. هم اینکه شمام مطمئنا نمی خواین که اینجور حسی رو در شغل روزانه خود تجربه کنین، پس به چه دلیل همچین چیزی رو از خواهندگان می خواین؟

مراقب آدمایی که با تیپای شخصیتی، فرهنگا و پیشینهای جورواجور واسه موقعیت شغلی در شرکت و کار و کاسبی شما اقدام می کنن، باشین و تلاش کنین به جای سوالاتی که نتیجه ای جز سردرگمی واسه شما و مخاطبان ندارن، از سوالات جایگزینی که در این مقاله معرفی می شن استفاده کنین تا بتونین اطلاعات به درد بخورتری از داوطلب مورد نظر خود بدون اینکه در طول مصاحبه حس بدی داشته باشه، به دست بیارین.

10 پرسشی که هنگام مصاحبه شغلی نباید از خواهندگان پرسید

10 پرسشی که در مصاحبه شغلی نباید از مصاحبه شوندگان بپرسید و اون چیزی که بهتره به جای اونا پرسیده شه.

از خودتون بگید.

شاید با دیدن این سئوال قدیمی مصاحبها در اول لیست ما تعجب کنین ولی این سئوال اونقدر هم که شما فکر می کنین واسه شروع صحبت مناسب نیس. واقعا از نگاه درخواست کننده این سئوال به اونا میگه که شما رزومه اونا رو مطالعه نکردین یا نمونه کار یا پروفایل لینکدین اونا رو بررسی نکردین. خواهندگان به دنبال این نیستن که تایم کمی که واسه تاثیر ساده در اختیار دارن با تعریف گذشته شغلی خود هدر دهند، اونا یک گفتگو میخوان.

عوضش سوالی رو بر مبنای اون چیزی که بیشتر در رزومه اونا واسه شما باحال توجه بوده، بپرسید. به درخواست کننده نشون بدین که اونو جدی گرفتین و می خواین در مورد اون بیشتر از آن چیزی که روی کاغذ نوشته س بدونین.

به چه دلیل می خواید شغل فعلی خود رو ترک کنین؟

جواب این سئوال ممکنه واسه درخواست کننده سخت باشه و خیلی وجهه خوبی از ایشون نشون نده. جواب این سئوال ممکنه تا حد زیادی شخصی باشه و خیلی به شناخت مصاحبه شونده کمک نکنه.

عوضش از اونا درباره محبوب ترین و رقابت برانگیزترین قسمتهای جایگاه فعلیشون بپرسید. در این حالت بدون اینکه مکالمه رو بیشتر از اندازه منفی کنین، بیشتر درباره اولویتا، عوامل پایان همکاری و مناسبتای فرهنگی اونا یاد می گیرین.

به کدوم پروژه خود بیشتر از همه افتخار می کنین؟

شاید اینکه بدونین که یک درخواست کننده از کار کردن روی چه پروژه هایی بیشتر حال می کنه، به درد بخور باشه ولی می تونین سئوال کامل تری پرسیده و اطلاعات بیشتری دریافت کنین.

عوضش از اونا بخواهید که در مورد کارا و پروژه هایی که با تیمای متفاوت کار کردن، صحبت کنن. جواب این سئوال رو می کنه که اونا چیجوری به شکل فعال و به عنوان مدیر پروژه عمل میکنن که مثل صفات مناسب واسه تیمای فروش و بازاریابیه.

بزرگترین نقطه ضعف شما چیه؟

اینکه بخواهید نقاط ضعف یک داوطلب رو از نگاه خودش بفهمین کار خودخواهانه ایه. جواب به این سئوال ممکنه متقاضیانی که واسه بقیه فرهنگها و بخشای کاری متفاوت هستن و با شما و افکارتون آشنا نیستن رو در برابر حذف شدن بذاره و تصور بدی از اونا ایجاد کنه.

عوضش از اونا در مورد چالشایی که در شغل پیشینشان با اون مواجه شدن و اینکه چیجوری اونو مدیریت کردن بپرسید. جواب این سئوال نکات بیشتری در مورد مهارتای حل موضوع اونا در اختیارتون میذاره بدون اینکه اونا رو مجبور کنین به شکل ناراحت کننده ای از خود درخشش شخصی دهند.

10 پرسشی که هنگام مصاحبه شغلی نباید از خواهندگان پرسید

برنامه شغلی 5 ساله آیندتان چیه؟

این سئوال خصوصا واسه زنانی که قصد تشکیل خونواده دارن یا حتی کارآفرینانی که روزی قصد راه اندازی شرکت خود رو دارن می تونه یک سئوال با معنی باشه.

عوضش بهتره از درخواست کننده سئوال خاص تری مثل : این شغل چیجوری به به برنامه های دراز مدت شغلی شما کمک می کنه؟ رو بپرسید. چون که جواب این سئوال دقیقا همون اطلاعاتی که به دنبالشون هستین – اینکه شغل و سازمان شما فرصتی واسه رشد به اونا میده یا نه – رو به شما میده.

چه چیز باعث می شه که شما عاشق شغلتون باشین؟

خواهندگان یک شغل لازم نیس واسه موفقیت در یک موقعیت شغلی، عاشق اون باشن. عشق و اشتیاق یک موضوع ذهنیه و واسه یک مصاحبه شغلی لازم نیس.

عوضش از اونا بپرسید که چه چیز اونا رو عاشق شرکت می کنه. جواب این سئوال شما رو از اولیتهای فرهنگی اونا آگاه می کنه و می فهمید که مناسب کار با تیمای بزرگتر شرکت هستن یا نه.

توان انجام کار گروهی رو دارین؟

کلا پیشنهاد می کنیم که از سوالات با جواب بله و نه استفاده نکنین. سوالات با پایان باز مکالمه رو افزایش میدن و اطلاعات بیشتری درباره مصاحبه شونده در اختیارتون قرار میدن. با اینکه جواب این سئوال خیلی با اهمیته ولی یک درخواست کننده بعیده که در کار فردی به اینجور خودشناسی رسیده باشه. به همین ترتیب در شرکت شمام شاید شغلی که به طور کامل انفرادی باشه وجود نداره و همه باید در جلسات یا بعضی کارا با بقیه در ارتباط باشن.

عوضش می تونین از درخواست کننده بپرسید که گروه ایده آل اون چیجوریه. پاسخی که می شنوین همون چیزیه که به دنبال اون هستین، البته اگه اونا خوب تو یه گروه اجرای نقش کرده باشن و هم اینکه شرحی از محیط کار مورد علاقه خود ارایه نشون میده.

فکر می کنین سال گذشته فرودگاه مهرآباد چند پرواز داشته؟

سئوال سوالات فکری شاید به نظر سرگرم کننده برسه و حتی یک یا دو نکته در مورد تواناییای حل موضوع داوطلب به شما بیاموزد ولی سوالاتی مثل این استرس فروانی واسه درخواست کننده بوجود میاره. این کار احمقانه و سختیه که بدون هیچگونه اطلاعات مفیدی داوطلب رو در جایگاه تصمیم گیری فرار بدین.

عوضش از داوطلب بپرسید که چیجوری مشکلی رو که در تیم شما به وجود میاد حل می کنه. جواب این سئوال مفیدتره و داوطلب رو سورپرایز نمی کنه.

این خودکار رو به من بفروش.

اگه واسه شغلی مثل فروش اقدام کرده باشین باید بدونین که یکی از سوالاتی که بسیار معموله “این خودکار رو به من بفروش” است که با یک سرچ در گوگل قبل از مصاحبه خیلی راحت به جواب اون می رسه. این سئوال ممکنه تواناییای واقعی فروش درخواست کننده رو مشخص کنه و این همون چیزیه که شما باید قبل از صرف زمان و منابع واسه آموزش اونا بدونین. اگه به دنبال راهکارهای دیگری واسه افزایش بهره وری تیم فروش خود هستین مقالات بازاریابی و فروش ما رو از دست ندین.

عوضش از اونا بپرسید که با یک مانع عادی که تیم فروش با اون مواجه می شه چیجوری برخورد می کنن. جواب این سئوال نشون میده که اونا چقدر تحقیق کردن و هم اینکه دیدی نسبت به توانایی راضی اونا در مکالمات تلفنی به شما میده.

10 پرسشی که هنگام مصاحبه شغلی نباید از خواهندگان پرسید

پیش از این چقدر حقوق می گرفتید؟

از بحث و سئوال در مورد حقوق و امتیازات قبل از دریافت پیشنهاد درخواست کننده دوری کنین. نباید از گذشته حقوقی داوطلب بسته پیشنهادی حقوق و مزایایش رو حدس زد. این سئوال ممکنه به ضرر اقلیتی باشه که شاید در مقایسه با همتایان خود پول کمتری واسه جبران خدمات خود دریافت می کردن. ( به خاطر همین حتی در بعضی شهرها سئوال اینجور سوالی در مصاحبها ممنوعه.)

عوضش تلاش کنین که جواب این سئوال رو با پاسخهای سوالات جور واجور لیست خود پوشش بدین.

مصاحبه تنها یک تکه از پازل واسه داوطلبه ولی تلاش کنین با سئوال سوالات فکرشده به خودتون به عنوان صاحب یک کار و کاسبی و مصاحبه شوندگان لطف کنین.

نظر شما چیه؟ کدوم یک از سوالات مصاحبهای شغلی تکراری و بی فایده ان و باید حذف شن؟ نظرات خود رو با ما به اشتراک بذارین.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *