چكیده تحقیق:دانلود رایگان پایان نامه ارشد,مقایسه میزان افسردگی درزنان شاغل و غیر شاغل در شهرستان بجنورد


دانلود پایان نامه

چكیده تحقیق                             

افسردگی پاسخ طبیعی فرد به فشارهای زندگی است. در این اختلال فرد دارای حالات غمگینی گرفتگی و بی حوصلگی است خصوصیات اصلی حالات افسردگی كاهش عمیق میل به فعالیتهای لذتبخش روزمره مثل معاشرت تفریح ورزش و تغذیه است افسردگی تنها برنامه ناهنجاری تلقی می شود كه با واقعه ایجاد كننده آن متناسب نباشد.

امروزه متاسفانه بیماری افسردگی یكی از بیماریهای رایج در میان اقشار مختلف مردم است. در بیماری افسردگی واكنش ها غیرطبیعی هستند یعنی انسان در برابر ناملایمات و شكست ها بیش از حد افسرده می شود.

علل ابتلا به این بیماری ارث، تغییرات شیمیایی، از دست دادن والدین در كودكی و حوادث ناخوشایند زندگی و بیماریهای جسمی مختلف و استفاده از داروها می تواند باشد. مطالعات ثابت كرده است كه اگر كسی در دوران رشد مصیبت و غم بزرگی مثل مرگ یكی از والدین یا فرد مهمی از خانواده دیده باشد نسبت به افسردگی حساسیت بیشتری دارد. افسردگی از شایعترین مشكلات روانی افراد است بطوری كه حدس زده می شود 75% افرادی كه در موسسات درمانی بستری می شوند دچار افسردگی هستند.

میزان افسردگی در میان زنان افزایش چشمگیری پیدا كرده است بطوری كه در برخی پژوهشهای به عمل آمده افسردگی در زنان 3 الی 4 برابر بیشتر از مردان است در این میان زنان خانه دار بیشترین میزان افسردگی را به خود اختصاص داده اند.

مجموعه مورد بحث بررسی میزان افسردگی بین زنان شاغل در اداره آموزش و پرورش كه 383 نفر از معلمین را در مقطع راهنمایی تشكیل می دهد و زنان غیرشاغل را در نظر می گیرد. فرضیه مورد پژوهش مربوط می شود به بررسی میزان افسردگی در بین این دو گروه بدان معنی كه بین میزان افسردگی زنان شاغل و غیرشاغل تفاوت معنا داری وجود دارد. جامعه آماری این پژوهش را 383 نفر از معلمین زن در مقطع راهنمایی تشكیل می دهد و نمونه آماری متشكل از 60 نفر می باشد كه بصورت تصادفی انتخاب شده اند ابزار جمع آوری اطلاعات استفاده از پژسشنامه افسردگی بك (BDI) می باشد و روش آماری مورد استفاده آمار توصیفی محاسبه تجزیه و تحلیل داده ها و آمار استنباطی جهت آزمون فرضیه و مشخص كردن ارتباط معنادار بین متغیرها می باشد و در نهایت نتایج بدست آمده در این پژوهش تفاوت معنا دار بین میزان افسردگی در دو گروه از زنان شاغل و غیرشاغل را نشان می دهد.

 

 

 

 

 

 

فصل اول

 

كلیات تحقیق

 

 

 

 

 

 

مقدمه

اگر چه افسردگی از دیرباز به عنوان یكی از نابسامانیهای عمده روانی شناخته شده است اما در دو دهه اخیر اهمیت این بیماری هم از لحاظ رنج و آزاری كه مبتلایان به آن تحمل می كنند و هم از لحاظ بار سنگینی كه این ناراحتی بر منابع درمانی ملتها تحمیل می كند بیش از بیش مورد توجه قرار گرفته است. افسردگی را می توان شایعترین اختلال عاطفی دانست بقراط این حالت را به ملانكولی تعبیر كرده است به عقیده وی در اثر صفرا و خلط دماغی روح فرد تیره شده و ملانكولی بوجود می‌آید.

در اوایل قرن دوم میلادی كاپادوچیا مبتلایان به ملانكولی را فردی مظنون و خرافاتی می دانست او می گفت كه این افراد از زندگی خود تنفر دارند. و آرزوی مرگ می كنند. در جوامع بشری امروزه افسردگی چه به عنوان واكنش آزاد و فردی در مقابل عوامل درونی – بیرونی و چه به صورت یك بیماری مشخص یكی از شایعترین تظاهرات آشفتگی های روانی است. (نجل حریری)

آمارهای بدست آمده در ممالك اروپایی و آمریكائی وسعت دامنه این ناراحتی را به خوبی نشان می دهد. ابعاد وسیعی این آمارها و نیز تجارب كلینكی حداقل در ممالك صنعتی مغرب زمین باعث شده است كه متخصصان فن از دو دهه اخیر به عنوان دوره جدید ملانكولی یا افسردگی در تاریخ روان پزشكی معاصر نام ببرند. (كلرمان 1980)

افسردگی را شاید بتوان حالتی توصیف كرد كه با تغییرات اساسی اولیه در خلق شروع شده و با مداومت احساس غم و اندوه به درجات مختلف مشخص می گردد. در معنای محدود پزشكی, افسردگی به منزله یك بیماری خلق و خو یا اختلال كشش خلق و خو ، است افسردگی از شایعترین مشكلات روانی افراد است بطوری كه حدس زده می شود 75% افرادی كه در موسسات درمانی بستری می شوند دچار افسردگی هستند میزان افسردگی در میان زنان افزایش چشمگیری پیدا كرده است. بطوری كه در برخی پژوهشهای به محل آمده افسردگی در زنان 3 الی 4 برابر بیشتر از مردان است. در این میان زنان خانه دار بیشترین میزان افسردگی را به خود اختصاص داده اند.

نتایج تحقیقات مركز امور مشاركت زنان نشان می دهد كه زنان در اداره امور خانه و شغل اشان معمولاً استانداردهای شخصی بالایی برای خود قرار می دهند؛ در واقع این ضرورت را می توان اجبارهای نقش دانست كه برای زنان فشار آور است اما فشار حاضر از تعارض زمانی كه شرایط تحت كنترل باشد كمتر از زمانی است كه شرایط تحت كنترل نباشد. به گزارش ایسنا اشتغال زنان باعث افزایش شناخت نسبت به خود كه یكی از پایه های عمده سلامت روان است می شود و منابع گوناگونی برای احساس رضایت در خود و دریافت پاداش را ایجاد می كند لذا زنان شاغل امكان انجام فعالیت های مقبول و ارزشمند اجتماعی را به سبب افزایش عزت نفس پیدا می كنند و كمتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار می گیرند.

از سوی دیگر درآمد فرد شاغل، احساس مشاركت در اداره امور اقتصادی خانواده را افزایش می‌دهد و احساس عدم كنترل بر تصمیم گیری های خانواده و در حاشیه قرار گرفتن زنان را كاهش می دهد. «آربرت» طی تحقیقی نشان داد كه اشتغال دارای درآمد، برای سلامتی زنان بدون فرزند و افراد بالای 40 سال مفید است.

پژوهشهای دقیقی كه در زمینه بررسی اساس شیمیایی حالات عاطفی عادی و غیرعادی و تاثیرات درمانی داروهای ضدافسردگی به عمل آمده پیچیدگی خاص این حالات و ارتباط متقابل آنها را با فعالیتهای شناختی و روابط شخصی و اجتماعی فرد به خوبی نشان می دهد. در سالهای اخیر استفاده از روشهای درمان روانی و رفتاری كوتاه مدت برای درمان افسردگی مورد توجه قرار گرفته است.

از جمله روشهای فوق روش درمان شناختی است كه توسط پرفسور آرون بك و شاگردان او در دانشگاه پنسیلوانیا و آمریكا ایجاد شده است. كارایی این روش در معالجه افسردگی بالینی در مطالعات متعددی كه توسط پرفسور بك و نیز گروه محققان انستیتوی ملی بهداشت روانی انجام گرفته به اثبات رسیده است.

 

 

 

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *