دانلود پایان نامه روانشناسی و علوم تربیتی :استفاده از اینترنت توسط دانشجویان


دانلود پایان نامه

با این وجود آمار و نتایج به دست آمده از میزان ثبت نام در گرایش‌های مختلف رشته كامپیوتر و IT، نشان می‌دهد كه میزان استقبال زنان از تحصیل در رشته‌های عمومی كامپیوتر در سال جاری بیشتر از مردان است. به گزارش روابط عمومی مركز فناوری اطلاعات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، آخرین نتایج بررسی و تحلیل آمار موجود در و احد آموزش فرهنگسرای IT نشان می‌دهد كه از مجموع 1055 دانشجو در رشته‌های مختلف كامپیوتر، 546 نفر را زنان و 509 نفر را مردان تشكیل می‌دهند.

نتایج بررسی‌های آماری فرهنگسرای IT نشان از استقبال چشمگیر زنان برای كسب مهارت در رشته‌های عمومی كامپیوتر دارد.

در مجموع آمار به دست آمده نشان می‌دهد كه میزان حضور زنان در كلاس‌های فراگیری دروسی همچون اینترنت، فتوشاپ، كاربرعمومی، ICDL، اتوكد و WORD بیشتر از مردان است. رشته‌های دیگری همچون سخت افزار و طراحی صفحات وب در انحصار فراگیر مردان قرار دارد. در این خصوص به ویژه در رشته‌های سخت‌افزار اكثریت مطلق فراگیران مرد هستند.

اما تحلیلی بر آمار به دست آمده نشان می‌دهد كه برخی از رشته‌ها تقریباً، مختص خانم‌ها و برخی نیز به آقایان اختصاص داده شده است. علت این موضوع نیز به نوع و شكل تقاضای موجود در بازار كار و مسایل و شرایط فرهنگی انجام كارها باز می‌گردد.

از سوی دیگر در بررسی علت گرایش رو به رشد زنان به فراگیری رشته‌های عمومی كامپیوتر نیز نتایج جالبی به دست می‌دهد.

در حال حاضر بخش قابل توجهی از فراگیران زن در رشته‌هایی همچون«كاربر عمومی»،«اینترنت» و «ICDL» را مادران خانه‌دار تشكیل می‌دهند. این مادران دلیل گرایش به این رشته‌ها، را ارتباط بهتر با فرزندان خود به هنگام كار با كامپیوتر و اینترنت و همچنین رفع نوعی احساس بی‌سوادی در استفاده از كامپیوتر به ویژه هنگام تعامل با فرزندان خود عنوان می‌كنند.

مهمترین دلیل این اتفاق به گسترش نفوذ و ضریب كامپیوتر و اینترنت در جامعه باز می‌گردد، چرا كه تا پیش از این كامپیوترها بیشتر محدود به محیط كار و در اختیار آقایان بود اما با گسترش فناوری‌های نوین ارتباطاتی و نفوذ كامپیوتر و اینترنت به خانه‌ها،‌ گرایش زنان در یادگیری و استفاده از این ابزار نوین نیز افزایش یافته است. ضریب نفوذ اینترنت در ایران 15درصد است كه تنها30درصد كل كاربران آن زن و به طور عمده دختران جوان هستند.

 

موج تحول

گروه اجتماعی- تكنولوژی نوین ارتباطی، جهان را به دهكده جهانی تبدیل كرده است، همانطور كه در یك دهكده همه منابع در اختیار اهالی قرار می‌گیرد امروز نیز به مدد اینترنت، در چنین شرایطی هستیم و غالب اطلاعات عمومی و اختصاصی به اشتراك گذاشته شده است.

این پدیده خود عامل ایجاد پدیده‌ای به نام «جهانی شدن» است، چون بیش از این ملل مختلف به دلیل محدودیت‌های جغرافیایی و انحصار منابع، از هم دور بودند. بنابراین فناوری اطلاعات، هم زمینه‌ساز جهانی شدن است و هم عامل تسریع و بقای آن؛ یكی از ابزارهای این تكنولوژی اینترنت است.

در مرحله بعد مخاطبان، استفاد‌ه كنندگان یا دریافت‌كنندگان هستند، از آنجایی كه یك رسانه در عرصه رقابت بین محیط‌های متعدد قرار دارد؛ یكی از عوامل و عناصر بسیار مهم تكنیك‌های جذب مخاطب است. حال می‌توان سؤال كرد زنان ایرانی در ارتباط با پدیده اینترنت چگونه می‌توانند ایفای نقش كنند.

زنان می‌توانند به عنوان تولید‌كننده یا فرستنده پیام باشند، از طرف دیگر زن می‌تواند به عنوان موضوع پیام باشد، بنابراین تولید‌كننده اطلاعات خودش را برای سلیقه زن تدارك می‌بیند و مطابق با جذابیت‌هایی كه برای زنان وجود دارد، طراحی و كار می‌كند، از جمله به موضوعاتی مثل خانه‌داری، بچه‌داری، مد، آرایش و لباس می‌پردازد.

اما چرا زنان، امروزه به طور خاص كانون توجه این امور قرار می‌گیرند؟ به دلیل اینكه در تحولات اجتماعی زنان بسیار سریع تأثیر می‌پذیرند و تأثیر می‌گذارند، بنابراین خیلی روی آنها حساب می‌شود.

پس از سرنگونی طالبان در افغانستان بیش از 175 پروژه ویژه زنان افغانی برای افزایش مشاركت سیاسی آنان به منظور ایجاد جامعه مدنی به اجرا در آمده است.

از سوی دیگر شتاب تند توسعه كشورهای عربی كه تا دیروز حق داشتن شناسنامه، حق مالكیت، حق رأی، رانندگی و بسیاری از حقوق ابتدایی شهروندی را از زنان محروم می‌كردند، بسیار دیدنی است.

این در شرایطی است كه اغلب كشورهای خاورمیانه هنوز هم باتوجه به وضعیت جدید توسعه، دیدگاه سنتی خود را نسبت به مسایل زنان حفظ كرده‌اند. به گونه‌ای كه در اغلب كشورهای عرب زبان پایگاه‌های اینترنتی متعلق به زنان با محدودیت‌های بسیاری روبه‌روست.

نتایج حاصل از یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، احتمال بروز رفتارهای خطرناک بین نوجوانان و جوانان دانشجویی که از بازی‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند بیش از دیگر افراد است.

به گزارش فارس به نقل از دیجیتال‌ترندز، محققان بر پایه مطالعات جدید خود دریافته‌اند که بین بازی‌های کامپیوتری و بروز رفتارهای پرخطر بین دانشجویان رابطه مستقیم وجود دارد و باعث می‌شود تا این افراد ارتباطات اجتماعی خود را کمرنگ‌تر کنند.

این مطالعات روی 500 دانشجوی دختر و 313 دانشجوی پسر در آمریکا انجام شد و شرکت‌کنندگان در آن درباره میزان استفاده از بازی‌های کامپیوتری، نوشیدن مشروبات الکلی، اعتیاد به مواد مخدر، اعتماد به‌نفس و میزان ارتباط با اعضای خانواده توضیح دادند.

در پایان این مطالعات مشخص شد که دانشجویان پسر 3 برابر بیشتر از دانشجویان دختر از بازی‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند. این در حالی است که میزان اجرای

بازی‌های کامپیوتری خشن بین پسران نسبت به دختران  برابر بیشتر است.

دانشجویان دختر بیش از پسران در دانشگاه‌های خود از اینترنت برای انجام کارهای شخصی و ارسال پست الکترونیکی استفاده می‌کنند و این در حالی است که دانشجویان پسر اینترنت را بیشتر برای خواندن اخبار، سرگرمی و مسایل جنسی به کار می‌برند.

این طور که گفته می‌شود، آن دسته از افرادی که به نوشیدن مشروبات الکلی عادت داشتند و به مواد مخدر اعتیاد داشتند، بیش از دیگر دانشجویان از بازی‌های کامپیوتری خشن استفاده می‌کردند.

استفاده غیرعلمی 80 درصد جوانان ایرانی از اینترنت معاون پژوهشی مرکزمطالعات وپژوهشهای جمعیتی آسیاواقیانوسیه در گفت‌وگو با خبر گزاری فارس (9:11) در رابطه با نحوه استفاده جوانان از اینترنت گفت: جوانان 50 درصد به اینترنت دسترسی دارند؛ 80 درصد جوانان از اینترنت استفاده غیر علمی می‌كنند، 20 درصد دیگر نیز به دانشجویان و افرادی كه دارای تحصیلات عالیه هستند، اختصاص دارد.

ذوق و علاقه جوانان نیز در نوع استفاده از اینترنت مؤثر است .شیوه استفاده از اینترنت در میان نوجوانان و جوانان نیاز به هدایت دارد.

اگر جوانان را به طور اعم در نظر بگیریم قطعاً به آسیب‌شناسی نیاز است اما اگر دانشجویان و افراد تحصیل‌كرده را مد نظر قرار دهیم اكثراً در زمینه‌های علمی از اینترنت استفاده می‌كنند.

شیوه استفاده از اینترنت در میان نوجوانانی كه در سنین پایین قرار دارند مناسب نیست و گاهی اوقات همراه با تلف كردن وقت است. به طور كلی سطح استفاده از اینترنت در مقایسه با كشورهای دیگر حجم پایینی را در ایران به خود اختصاص داده است.

این به طور قطع ناشی از خلاء آموزشی است. چرا كه اینترنت به صورت انبوه وارد كشور شده است و دسترسی به آن در میان نسل جوان بسیار ساده است.

برخی خانواده‌ها تسلط كافی به كامپیوتر را ندارند.در این زمینه خود نوجوانان و جوانان تعیین كننده هستند. مسائل فرهنگی باید از نسل قدیم به نسل جدید منتقل شود اما این مسئله با وجود این كه فرهنگی است تنها مختص به جوانان است و خانواده‌ها در این زمینه نقشی ندارند. حتی در مدارس نیز اشراف دبیران در این زمینه كم است.

جوانان بیش‌تر برای سرگرمی از اینترنت استفاده می‌كنند كه علاوه بر تلف شدن وقت آسیب‌های دیگری را ایجاد می‌كند.

باید جوانان را به استفاده صحیح از اینترنت ترغیب كنیم حتی خانواده‌ها نیز باید اطلاعات خود را در این رابطه ارتقا دهند. در این زمینه آموزش امری ضروری است، در برنامه‌های تلویزیونی حتی اموزش آشپزی وجود دارد اما آموزش اینترنت و استفاده از كامپیوتر برای خانواده‌ها مشاهده نمی‌شود.

این تکه ای از پایان نامه رایگان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان بررسی میزان وقوع استفاده از اینترنت توسط دانشجویان 84برگ می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *