تاثیر اختلال روانی بر خانواده پایان نامه بررسی رابطه بین اختلالات روانی و مکانیزمهای دفاعی در دانشجویان-دانلود رایگان


دانلود پایان نامه

تاثیر اختلال روانی بر خانواده

معمولاً حتی قبل از اینكه یك فرد مبتلا به اختلال روانی توسط متخصص ارزیابی شده باشد، خانواده تحت تاثیر رفتار و پریشانی او قرار گرفته است. میزان این تاثیر تا اندازه ای به ماهیت اختلال و تحركات یا پویش های خانواده بستگی دارد.

معمولاً اعضای خانواده از عذاب خویشاوندی كه به اختلال روانی مبتلاست، متاثر می شوند. برای مثال مادر به مدت چند ماه بی خوابی می كشد و می خواهد بفهمد در ایجاد افسردگی خودكشی گرای دختر نوجوانش چه نقشی داشته است. پدر نگران است كه پسرش در واكنش به تصور حشرات بزرگی كه از گلویش پائین          می خزند، دوباره حشره كش بخورد. همسری هرباركه تلفن زنگ می زند مضطرب است و با خود فكر می كند كه شاید پلیس یا فرد آشنایی پشت تلفن می خواهد به او بگوید كه شوهرش در مشروب فروشی محله در اثر مستی از حال رفته است.

داغ اختلال روانی، خانواده را نیز لكه دار می كند. خیلی از خانواده ها می گویند وقتی همسایگان،       همكلاسی ها، و همكاران متوجه می شوند كه كسی در خانواده اسكیزوفرنیك، افسرده، معتاد به مواد مخدر یا سوء استفاده كننده است، احساس شرم و خجالت می كند. می توانید تجسم كنید كه وقتی اخبار رفتار اخلال گرانه ی خانه به دوشی ربكا را در رسانه های گروهی محلی پخش شد، خویشاوندان او چه احساسی داشتند.

حرفه ی سلامت روانی به طور كلی در قرن بیستم نسبت به تاثیر اختلال روانی بر خانواده، بی اعتنا بوده است. نه تنها خانواده ها را از درمان بی خبر نگه می داشتند، بلكه آنها را به خاطر این مشكل سرزنش می كردند.       نظریه های مربوط به تعدادی از اختلالها، ازجمله اسیكزوفرنی، افسردگی، و مشكلات جنسی معمولاً خانواده ها مخصوصاً مادران را سرزنش می كردند. خانواه هادر اثر مشكلات یكی از اعضایشان دستخوش آشوب و ناراحتی می شدند و وقتی می شنیدند كه متخصصان سلامت روانی آنها را مسئول می دانند، گیج و آزرده خاطر می شدند. هنگامیكه چند تن از متخصصان مشهور سلامت روانی مانند ای. فولر توری [1] روان پزشك، پریشانی این خانواده ها را درك كردند و كتابهایی را نوشتند كه اختصاصاً به آنها مربوط می شدند، این وضعیت در سالهای اخیر به مقدار زیاد تغییر كرد. این متخصصان خانواده ها را آگاه ساختند كه تنها نیستند و درواقع،   نگرانی ها و مشكلات آنها شبیه به مشكلاتی است كه میلیون ها آمریكایی دیگر تجربه می كنند.

خانواده ها برای حمایت و آموزش متقابل، با یكدیگر متحد شده اند. در سرتاسر كشور، خانواده های افراد مبتلا به اختلال های روانی حاد، سازمان هایی را نظیر اتحاد ملی برای كمك به بیماران روانی، تشكیل داده اند. این گروه ها به خیلی از خانواده ها كمك كرده اند تا ماهیت مشكلاتی راكه با آن مواجه می شوند، بهتر درك كنند و این سازمان ها وظایف سیاسی مهمی را نیز برعهده دارند. این گونه گروه های طرفدار خانواده در تضمین این موضوع كه با بیماران روانی بستری شده برخورد مناسبی شود، حقوق قانونی آنها محترم شمرده شوند، و مراقبت پس از بستری مناسبی برای آنها برنامه ریزی شود، نقش مهمی ایفا كرده اند.

تأثیر اختلال روانی بر جامعه

هركسی كه در محله ای زندگی كرده است كه یك بیمارستان روانی دولتی در آن قرار دارد می داند كه در تأمین نیازهای افرادیكه پریشانی روانی دارند بعداز مرخص شدن آنها از بیمارستان، مشكلات زیادی وجود دارد. در آغاز دهه ی 1970، در مورد نقل مكان بیماران روانی از بیمارستان ها به محیط های كمتر محدود كننده، جنبشی ملی بوجود آمد. در اواسط دهه ی 1970، بیمارستان های روانی معمولاً چندین هزار بیمار رادر خود جای می دادند. در اواسط دهه ی 1990 این تعداد كاهش یافت. تعدادی از موسسات تعطیل شدند و آنهایی كه بازماندند در مقیاس كوچكی عمل می كردند. برخی از افراد ترخیص شده نزد خانواده هایشان برگشتند، ولی اغلب آنها به خانه های اجتماعی نقل مكان یافتند و با چند تن از افراد ترخیص شده زندگی كردند. در تعدادی از جوامع از این بیماران به نحو شایسته ای مراقبت می شود ولی در تعدادی از مناطق، مخصوصاً در شهرهای بزرگ، دهها و حتی صدها نفر وجود دارند كه قبلاً بستری شده بودند و اكنون بدون كاشانه، غذا، یا مراقبت پزشكی رها شده اند.

تأثیر اختلال های روانی بر جامعه را نمی توان به راحتی ارزیابی كرد، ولی متخصصان سلامت روانی قبول دارند كه مشكلات روانی هزینه هنگفتی برای جامعه دارد. معمولاً خانواده ها از هم می پاشند و جوامع آسیب  می بینند. بار دیگر سرگذشت ربكا را در نظر بگیرید. از دست رفتن بازدهی و مشاركت او در جامعه، برای اجتماع زیان بار هستند. هزینه های مالی توان بخشی او را می توان بطور مستقیم ارزیابی كرد. مداوای او به درمان فشرده، بستری كردن، انتقال به جامعه، و حمایت پی گیر نیاز دارد. وقتی به این واقعیت فكر می كنید كه صدها هزار نفر مانند ربكا در خیابانهای آمریكا وجود دارند، متوجه ی فاجعه ی زندگی های ناخرسند خواهید شد كه بار گرانی برای جامعه دارند.

[1] . E. Fuller Torrey

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی با موضوع :

بررسی رابطه بین اختلالات روانی و مکانیزمهای دفاعی در دانشجویان 150صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *