بحث و نتیجه‌گیری:پایان نامه رایگان رشته روانشناسی;بررسی عوامل تاثیر زیستی در بروز سوء مصرف مواد

دانلود پایان نامه

فصل پنجم

 

بحث و نتیجه‌گیری

 

۵-۱ بحث و نتیجه‌گیری

چه کسی مسئول پیشگیری از اعتیاد است؟

برای از میان بردن اعتیاد چه باید کرد؟ آیا دولت و نیروهای انتظامی مسئولند؟ آیا با وضع قوانین و تشدید مجازات سوداگران مرگ می‌توان جلوی تولید و مصرف این مواد را گرفت؟

افراد هر جامعه عموماً حل مشکلات را وظیفه دیگران می‌دانند مثلاً دولت را مسئول رفع نگرانی و یا نیروی انتظامی را مسئول مهار اعتیاد می‌دانند درحالیکه هر روز تعدادی به جمع معتادان جهان افزوده می‌شود. حقیقت این است که همه افراد جامعه در این مورد مسئول هستند. هیچ برنامه دولتی یا اجتماعی خدمات بهداشتی نمی‌تواند مردم را سالم سازد. افراد باید طیف وسیعی از مسئولیت را که اینکه «مراقبت از خود» نامیده می‌شود، بپذیرند. یعنی آن دسته از اقدامات سالم‌سازی که به وسیله خود افراد انجام می‌یابند. اینکه فرد از طریق رعایت قواعد ساده رفتاری و همچنین با رژیم غذای، خواب، ورزش، وزن بدن، عدم مصرف دخانیات و الکل و داروها باید به معاینه پزشکی، پذیرش ایمن سازی و اجرای دیگر تدابیر مربوط به پیگیری از بیماریها و.. باشند چرا که پیشگیری همیشه در همه بیماریها هر اقدامی موثرتر است. یکی از دورانی که باید توجه خاصی به آن شود دوران نوجوانی است که دوران طوفان و فشار است که با ظهور بلوغ آغاز می‌شود و فرد قبل از اینکه خود را بیابد دچار اختلال یا اغتشاش در نقش خود و بحران هویت می‌گردد. دوران کودکی دوران آرامش و سکون است ولی نوجوانی دوره آشوب درونی و انقلاب شخصیت است. این عدم اطمینان نسبت به هویت و نقش خود، موجب بروز مشکلات زیادی برای نوجوانان می‌شود و آنان را حساس و بی‌ثبات می‌سازد. نوجوان به خاطر میل به تشخیص طلبی یا کسب استقلال یا جداسازی خود از دیگران به مخالفت و تضاد با خانواده می‌پردازد. میل به استقلال، مخالفت با والدین، سعی در ایجاد و تحمیل ارزش‌های جدید خود به خود در مقابل ارزش‌های خانواده، حس کنجکاوی، نیاز به تحرک، تنوع و هیجان، نیاز به ایفای نقش به عنوان یک فرد بالغ، اختلال در تصویر فرد از خود، نیاز به پذیرفته شدن از طرف دوستان و استقلال، نوجوان را به طرف رفتارهایی مانند سیگارکشیدن و سوء مصرف مواد مخدر سوق می‌دهد. در واقع این دوران مخاطره‌آمیزترین دوران زندگی از نظر شروع به مصرف مواد مخدر است. برای سالم ماندن نوجوان در این دوره حساس استفاده از الگوهای جذاب و سالم در قالب دوست و آموزش مقاومت در مقابل فشار دوستان و ایجاد نگرش منفی نسبت به مصرف مواد مخدر می‌باشد (رئوفی و رضوی ۱۳۷۸).

در این پژوهش کوشیده شده است تا به بررسی عوامل زیستی و تأثیر آن بر رفتار سوء مصرف مواد پرداخته شود و سپس الگوها و راهکارهایی برای جلوگیری از این معضل خانمانسوز ارائه شود.

نتایج به دست آمده در این پژوهش نشان می‌دهد که اکثریت افراد معتاد در گروه سنی ۳۳-۲۰ سال قرار دارند و بنابر نتایج آزمون تعقیبی LSD، میانگین گروه سنی ۴۰-۳۴ به طور معناداری با میانگین چهار گروه سنی دیگر تفاوت دارد. همچنین افراد مجرد بیشتر در گروه معتادین جای دارند تا افراد عادی، افراد معتاد اکثراً دارای شغل آزاد در صورتیکه در گروه‌های عادی اکثریت افراد بیکار، دانشجو و کارمند بودند. معتادین اکثراً دارای مدرک تحصیلی ابتدایی در صورتی که افراد عادی دارای مدرک دانشگاهی و تحصیلات متوسطه بودند.

همچنین از فرضیه اول پژوهش که از طریق آزمون T اندازه‌گیری شده مشاهده شده است که در سطح P<0.05 تفاوت معناداری بین مولفه‌های اجتناب فعال، روی‌آورد، اجتناب فعل‌پذیر، خاموشی، گریز بین افراد معتاد و غیرمعتادین نشان می‌دهد.

طبق نتایج آزمون F اثر تعاملی گروه معتادین و غیرمعتادین و مولفه‌های عوامل زیستی معنادار می‌باشد، بر این اساس مولفه‌های عوامل زیستی گرایش به سوء مصرف مواد مخدر تحت تاثیر گروه‌های مورد مطالعه قرار دارد. ضریب تعیین نشان می‌دهد که از کل پراکندگی موجود در نمرات مولفه‌های مورد مطالعه ۱۸% مربوط به تأثیر دو گروه معتاد و غیر معتاد بوده است.

بنا بر فرضیه دوم پژوهش و طبق نتایج آزمون F مشاهده شده در سطح P<0.05 تفاوت معناداری بین میانگین مولفه‌های عوامل زیستی بر اساس سن معتادین وجود دارد. البته افرادی که فعالیت نظام بازداری رفتاری ضعیف و یا مختلف دارند نسبت به نشانه‌های تنبیه و فقدان پاداش حساسیت کمتری دارند و بنابراین قابلیت ارزیابی و نظم‌جویی خودکار این افراد در مواجهه با متغیرهای محیطی مناسب نیست.

۵-۲ محدودیت‌های پژوهش:

– محدودبودن پژوهش به یک استان و عدم تعمیم آن به سایر استان‌ها.

– نبودن منابع مورد نیاز در این زمینه در کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشی‌ها.

– نبودن تحقیقی جامع و کامل در دسترس که به این موضوع پرداخته باشد.

۵-۳ پیشنهادهای پژوهش:

پیشنهاداتی به والدین:

– خانواده مهمترین و اصیل‌ترین نهاد در ساخت بنیادهای شخصیتی کودک است و مهمترین و تعیین‌کننده‌ترین عامل در پی‌ریزی و چگونگی رشد شخصیتی اوست چرا که اثرات چشمگیر نفوذ والدین در تار و پود وجود فرد تنها محدود به دوران کودکی، و نوجوانی نمی‌شود بلکه سراسر زندگی بزرگسالی او را نیز فرا می‌گیرد.

– والدین نباید نسبت به کنجاوی‌های فرزندان بی‌تفاوت باشد و تفاوت‌های جنسی، ذهنی، نسبی و روانی را در نظر بگیرید.

– والدین باید سعی کنند محیط خانواده را جوی مناسب برای رشد همه جانبه فرزندان خود فراهم کنند و از ایجاد تشنج و روابط ناسازگارانه در محیط خانواده بپرهیزند.

– والدین باید بدانند که بر خلاف تصورات عامی و نسبتی که با تنبیه بچه بار می‌آید- تنبیه اثرات جبران‌ناپذیری بر تربیت فرزند دارد.

– باید نسبت به درس و مدرسه فرزندان و بالاخره رشد و تعالی همه جانبه شخصیت آنان کنترل ساعت‌های خروج و دخول فرزندان توجه داشته باشند و از مقایسه‌های بی‌مورد فرزندان خودداری کنند.

– والدین باید بدانند اگر یکی از آن‌ها به اعتیاد روی آورد انتظار گرایش فرزند یا فرزندانش به اعتیاد زیاد است.

– انسان در هر مرحله‌ای از زندگیش نیازمند عشق و محبت و مهر مادری و پدری است و حیف است که این مهر از آنان دریغ شود و زمینه‌ای برای گرایش آنها به اعتیاد به عنوان مأمن آرامش گردد.

– زمینه‌ای برای تفریحات سالم فرزندان ایجاد کنند و رفت و آمد آنها را کنترل نمایند.

پیشنهاداتی به مسئولان

– مسئولان با فراهم آوردن مکان‌ها و موسسات تفریحی برای جوانان و نوجوانان از گرایش آنها به سوی اعتیاد خودداری کنند.

– با فراهم آوردن زمینه اشتغال در جامعه از روی آنها به مواد مخدر جلوگیری می‌کنند زیرا که بیکاری به عنوان یک مساله اجتماعی زمینه مساعدی برای رشد انحرافات اجتماعی و بویژه اعتیاد است.

– مسئولان باید تمام تلاش خود را جهت جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشور مصرف کنند، زیرا وقتی اینگونه مواد وارد کشور نشوند دیگر معتادی در کشور نداریم.

– ایجاد محیط‌هایی برای کسانیکه خانواده‌های آن دچار سوء مصرف مواد هستند و معرفی آنها به مراکز مشاوره و راهنمایی و هدایت آنها در جلوگیری از ابتلا به اعتیاد با توجه به تشریح مستعد بودن آنها و وجود عوامل زیستی.

– شناخت شخصیت فرد بسیار مهم است و باید از روانشناسان و روان درمان متخصص کمک گرفت، زیرا کم نیستند کسانیکه شخصیتی بسیار آشفته و پیچیدگی‌های جدی جسمانی و روانی دارند و با کمک گرفتن از متخصصین می‌توان به افراد در گذر از این پیچ و خم‌های گمراه‌کننده یاری رسانده تا حقیقت را دریابند و تصمیم مناسبی اتخاذ کنند.

– اولیاء و مدیران، رسانه‌های جمعی، روان‌شناسان و مددکاران در عین حال که با اتکا بر مکتب اسلام و فرهنگ غنی ناشی از آن، نقش اصلی و نخستین را در پیشگیری از اعتیاد دارند، و اما اهمیت فعالیت نیروی انتظامی در راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و پیگیری از در دسترس بودن آن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و در عین حال دخالت پزشکان متخصص و کارخانه‌های داروسازی در امر تهیه داروی جایگزین و معالجه معتادان مزمن ضروری است.

– بدون رهنمودهای آینده برای درمان و پیشگیری سوء مصرف مواد. گر چه در سال‌های اخیر کاهش قابل ملاحظه‌ای در مصرف مواد وجود داشته است، با این حال سوء مصرف دارو یکی از مهمترین مشکلاتی است که جامعه با آن روبروست. سوء مصرف دارو یا بی‌توجهی نسبت به فرزندان، خشونت خانوادگی، جرم، بی‌خانمانی، ایدز، مراقبت از تندرستی و خسارت‌های اقتصادی، فساد شهری، و مشکلات اجتماعی دیگر ارتباط مستقیم دارد (روزنهان و سلیگمن، ترجمه یحیی سید محمدی، ۱۳۸۰).

– هربرت کلبر[۱]، کارشناس سوء مصرف دارو و درمان می‌گوید اغلب افراد درباره آسیب‌پذیری خود نسبت به اعتیاد، قضاوت ضعیفی دارند. او ظرف مدت سی سال که به درمان معتادان به دارو مشغول بوده متوجه شده است که تعداد کمی از افراد هنگامیکه مصرف داروها را شروع کردند اعتیاد به آنها را پیش‌بینی می‌کرده‌اند، اغلب آنها معتقدند که اراده‌ای قوی دارند و می‌توانند گاهی اوقات داروها را مصرف کنند. الگوی بیماری وابستگی، حس تعهد اجتماعی برای کمک به افراد معتاد، و در مقیاس وسیعتر، کاستن از اعتیاد یا پیشگیری از آن در جامعه ما پرورش داده است. اما اهداف و فلسفه پیشگیری از سوء مصرف دارو چه باید باشد؟

۳-۵ محدود کردن دسترسی به دارو

یکی از روش‌های مبارزه با وابستگی به دارو محدود کردن دسترسی به آن است. اگر دارویی وجود نداشته باشد، وابستگی به آن نیز وجود نخواهد داشت. اگر الکل وجود نداشته باشد، کما اینکه در برخی جوامع اسلامی وجود ندارد، الکسیم هم وجود نخواهد داشت. به طور کلی، با افزایش دسترسی به مواد، اختلال مصرف مواد هم بیشتر می‌شود. با این حال، به رغم ارتباط مستقیم در دسترس بودن دارو و اعتیاد به آن، به نظر نمی‌رسد که جامعه ما آمادگی کامل حذف داروها را داشته باشد و بنابراین، باید قوانینی و سیاست‌هایی به اجرا درآیند که مصرف مواد و اعتیاد را کاهش دهند. برای مثال می‌توان مالیات الکل و سیگار را به مقدار زیاد افزایش داد، و این باعث خواهد شد تا مصرف و تعداد مرگ و میر مربوط به این مواد کاهش می‌یابند.

[۱] -Herbert kleber

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی تاثیر زنگ ورزش بر روی سلامت روانی دانش آموزان مقطع پنجم ابتدایی  ۱۰۰صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۱۷۶ پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۱۶۳ پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۱۴ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *