موفقیت زنان: ۱۰ راز موفقیت در کار و زندگی که همه زنان باید بدونن


دانلود پایان نامه

در طول سابقه حرفه ای ام در ۱۵ سال گذشته که در بخش فناوری مشغول به کار بوده ام و اول به دنبال پال، بعد در ای بی و حالا در فیسبوک، چیزای زیادی رو به سختی یاد گرفتیم که به من کمک کرده جایی باشم که امروز هستم. من با امید به این که شاید این تجربیات در موفقیت زنان در هر حرفه و شغلی و جایگاهی اثر داشته باشه این درسا رو با شما به اشتراک می ذارم. با ما همراه باشین تا ۱۰ راز موفقیت در کار و زندگی که همه زنان باید بدونن رو بشنوین.

موفقیت زنان

۱۰ راز موفقیت زنان
۱. اعتماد به نفس هدیه ایه که به خودتون می دین
یکی از چیزایی که همیشه با اون درگیر هستم، راهنمایی و تعلیم آدم هاییه که اعتماد به نفس ندارن، آدمایی که می دونم قوی تر از اون هستن که تصور می کنن. انگار چیزایی که من می گم هیچ تغییری در احساس اونا نسبت به خودشون ایجاد نمی کنه چون چیزایی رو که بقیه در اونا می بینن، خودشون نمی بینن. از شما خواسته نمی شه وظایفی رو به عهده بگیرین تا شکست بخورین؛ آدما وظایف رو به شما پیشنهاد می کنن چون ظرفیت اونو در شما می بینن.

۲. شاید چون خانوم هستین این حرف رو میزنن اما این باعث نمی شه چیزی از حقیقت اون کم شه
من در طول سابقه حرفه ای ام بازخوردهای سخت زیادی گرفتیم. عکس العمل آنی من اینه که تموم چیزایی رو که به یه مرد در همون مقام شغلی گفته نمی شه، جدی نمی گیرم و دور می ریزم. چند سال به من گفته می شد من صمیمی یا قابل نزدیک شدن نیستم. من فهمیدم دو انتخاب دارم: بی توجهی یا موافقت. من یاد گرفتم موافق شوم چون این طرز فکر منو عقب نگه می داشت. خودنمایی به این که مهم نیس چیزی رو تغییر نمی داد.

۳. به بازخوردها گوش کنین، اما چیزایی رو که تغییر می دین با دقت انتخاب کنین
خیلی از مواقع وقتی بازخورد دریافت می کنیم، عکس العمل مون تبدیل اون به یه تغییره، اما حاصل تموم این تغییرات می تونه این باشه که شما رو از خودِ منحصر به فردتان دور کنه. انتخاب کنین که می خواین کی باشین و به چی مشهور باشین، و یادتون باشه که شاید این انتخابا بسته به جایگاه تون کم کم عوض شه.

موفقیت زنان ۴. همه از سندروم ایمپاستر رنج می برن
یه سری از آدما بهتر از بقیه ادای چیزی رو در می یارن. سندروم ایمپاستر یه پدیده روانیه که در اون آدما نمی تونن موفقیت شون رو قبول کنن. من یه رهبر رو در تیم ام آموزش می دادم که در نقش جدید و پیشرفت یافته اش درگیری داشت. نبود اعتماد به نفس اون در چگونگی صحبت و رهبری اش مشخص بود. من اونو به بغل دستی بردم و پرسیدم مشکل چیه. اون گفت عادت داشته یه کارشناس باشه و احساس می کنه مدیریت یه تیم از عهده اش بیرون اه. من به اون گفتم احساس می کنم درباره کاری که هر روز می کنم هیچ ایده ای ندارم. اون واقعا تعجب کرد و احساس اطمینان کرد که تنها نیس. هممون این رو احساس می کنیم. کسائی که یاد می گیرن از عهده اش بر بیان موفق می شن.

۵. احساس گناه و نگرانی لنگرهایی هستن که روحیه شما رو پایین می یارن
خودتون رو رها کنین. احساس گناه و نگرانی بارهایی هستن که زنان بی جهت به دوش می کشن، و من تصمیم گرفتم این احساسات غیرمولد رو کنار بذارم. این هیجانات توأم، بیشتر به افکار منفی درباره فردی که می تونستید باشین یا کاری که می تونستید انجام بدین، منجر می شه. من تصمیم گرفتم به جای افسوس خوردن کار دیگری بکنم.

موفقیت زنان ۶. به دنبال هم سویی باشین نه تایید شدن
خیلی از مواقع رهبران زن نگران این هستن که دوست داشته شن، که این باعث می شه نفوذ داشتن براشون سخت باشه. من بارها این کار رو کردم؛ می بینم که مشکلی هست، اما هول و ترس دارم درباره اش صحبت کنم چون نمی خوام برچسب نبود هم کاری یا نبود ساپورت بخورم. من به این خاطر که به دنبال دوست داشته شدن و دوری از رویارویی بودم، چیزی رو که واقعا فکر می کردم درسته نمیگفتم. با این که هنوزم درگیر این هستم که آدما منو چیجوری می بینن، اما فهمیدم که به دنبال هم سویی و فهم بودن مهم تره.

۷. کلیشه ها مدت هاس که وجود دارن
من مادر ۳ بچه هستم؛ در هر کدوم از شرکتای فناوری که کار کردم یه نوزاد داشتم، به خاطر همین هم کاران ام منو در حال محرومیت از خواب و تقلا واسه اداره زندگی با بچه های کوچیک دیده ان. من همون اول به این نتیجه رسیدم که دلیلی نداره این موضوع رو مخفی کنم، حتی با این که مادر بودن تاثیری بسیاری جدی بر سوگیریا داره. داده ها نشون میده که در صنایع جور واجور زنان مادر در مقایسه با زنائی که مادر نیستن هنگام جست و جوی شغل، با شرایط نامساعدتری مواجه هستن. ، حتی نشونه های مادری، مثل نام بردن از عضویت در انجمن اولیا و مربیان در رزومه، احتمال استخدام رو ۷۹ درصد پایین میاره، و حتی در صورت استخدام حقوق پیشهادی ۱۱۰۰۰ دلار کم تره.

من خود مادران زیادی رو در فیس بوک استخدام کردم. من آگاهانه تصمیم گرفتم آشکارا اطلاعاتی رو درباره خونواده ام به اشتراک بذارم تا نشون دهم تعهد ما مادرها کم تر از زنائی نیس که فرزندی ندارن. مهمه که واسه کلیشهایی که می خوایم تغییر دهیم تبدیل به الگو شیم.

موفقیت زنان ۸. تسلیم نشید
تحقیقات نشون داده که اندازه خروج زنان از صنعت تکنولوژی ۲ برابر مردونه. با در نظر گرفتن این که فقط ۲۰ درصد مدارک مهندسی و علوم کامپیوتر به زنان تعلق داره، سهم زنان رهبر در تکنولوژی بیشتر از مردان کاهش پیدا میکنه. خیلی از زنان احساس می کنن که فشار کار بیرون و خونه بدون ساپورت شدیدا ویرون کننده س.

یه دهه قبل، تقریبا یه سال پس از به دنیا اومدن پسرم، به معاونی که با اون کار می کردم، استعفایم رو اعلام کردم و به اون گفتم در حال ترک این بخش هستم. احساس می کردم موقعیت حرفه ای ام به بن بست رسیده و استرس مادر شدن فکر کردن به ادامه راه رو واسه من سخت می کرد. فرد دیگری وظایف منو به عهده گرفت و نقش من در تیم اون به پایان رسید، اما می تونستم به شکل نیمه وقت ادامه دهم و خودمو به رقابت بکشم. می دونم زندگی در سراشیبی مطمئن نبودن از این که انجام دادن کاری ارزش اش رو داره یا نه چه حسی داره، اما به شما اطمینان میدم، با گذشت زمان، ایجاد یه معطلی و ساپورت حتما ارزش اش رو داره.

۹. یاد بگیرین مستقیما سئوال کنین
من ۲۰ دقیقه با زنی در تیم ام کلنجار رفتم که از موضوعی که میخواس مطرح کنه طفره می رفت. اون از سابقه و آرزوهاش گفت. من منتظرم بودم تا ببینم خواسته اش چیه. در آخر پرسیدم “ میخوای ازم درخواست ترفیع بکنی؟” اون گفت بله، اما هول و ترس دارن که من جواب منفی بدهم. من به اون پیشنهاد کردم به جای این کار بگه “به نظر شما شکاف بین جایی که حالا هستم و مرحله بالاتر چیه؟ واسه رسیدن به اون چه باید بکنم؟”

در خیلی از مواقع ما هول و ترس داریم مستقیما سئوال سئوال کنیم چون از قضاوت شدن هول و ترس داریم. اما سئوال نکردن به این معنیه که فرصت بازخورد گرفتن و پیشرفت رو از دست می دین.

موفقیت زنان ۱۰. حاشیه امن خود رو پیدا کنین
لزلو باک، رئیس سابق عملکردهای انسانی در گوگل، درباره تیمایی با کارکرد بالا در گوگل تحقیق کرد؛ اون به رادیو Freakonomics گفت “مهم ترین ویژگی یه تیم با کارکرد بالا این نیس که کی اونو رهبری می کنه یا چند نفر در اون هستن یا کجا قرار داره. مهم ترین ویژگی امنیت روانیه.” پیدا کردن تیم یا شرکتی که احساس کنین در اون می تونین اشتباه کنین و خطر کنین واسه موفقیت تون لازمه.

در همون وقتی که من به فیس بوک ملحق شدم، تعدادی از هم کاران سابق ام در PayPal هم به فیس بوک ملحق شدن. این ساپورت به من کمک کرد با وجودی که به عنوان یه مادر جدید احساس درموندگی می کردم، یه جهش بزرگ بکنم. طبق این تجربه من تلاش کردم در تیم خودم احساس امنیت و ساپورت رو پرورش دهم.