۷ نکته برای طراحی صفحات فرود landing page با نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری بالا


دانلود پایان نامه

با توجه به گزارش های بازاریابی سال ۲۰۱۲، زمانی که کمپانی های مختلف تعداد صفحات فرود (landing page) خود را از ۱۰ به ۱۵ افزایش می ­دهند شاهد افزایش ۵۵ درصدی در مشتریان بالقوه خود خواهند بود. با توجه به آمار و  ارقام در زمینه بهینه سازی (landing page) ها، مشخص شد که ( layout ) سایت در عملکرد آن نقش مهمی دارد.

(Landing page) ها یک جز پایه ­ای و انکار ناپذیر یک استراتژی بازاریابی ربایشی موفق هستند. آن­ها اصلی ­ترین قسمت تلاش­ های شما را برای جذب مشتریان بالقوه تشکیل می­ دهند و به همین دلیل است که همه کمپین­ هایی که ایجاد می­ کنید به جای یک صفحه اول مبهم که کاربر بعد از وارد شدن به آن نمی ­داند چه باید انجام دهد، می­ بایست با یک (landing page) متعارف ارتباط داشته باشند.

اگرچه داشتن (landing page) های فراوان میتواند تاثیر به­ سزایی در جذب مشتریان بالقوه داشته باشد اما صفحات فرود شما باید هم ظاهر خوب و هم کارایی بالا داشته باشند. ما از مشکلات طراحی وب مناسب آگاهیم و اگر شما یک طراح حرفه­ ای نیستید ما با بیان اینکه یک طراحی وب خوب چه خصوصیاتی دارد کار را برای شما ساده تر کرده ­ایم. برای اینکار می­ خواهیم نمونه هایی از بهترین طراحی­ های (landing page) با ظاهرخوب و نرخ تبدیل بالا را مرور کنیم.

۷ نمونه از بهترین طراحی ­های صفحات فرود (landing page) با نرخ تبدیل بالا

سر اصل مطلب بروید

همه ما می ­دانیم که مردم محدوده دقت کمی دارند. پس چرا از این موضوع در طراحی (landing page) استفاده نکنیم. بازدیدکنندگان ترجیح می­ دهند از خواندن صفحات طولانی بپرهیزند و با نگاه کردن به قسمت های مختلف صفحه تلاش می­ کنند اطلاعاتی را که به دنبال آن هستند بیابند. پس در طراحی وب به این نکته دقت کنید که مردم برای هدفی مشخص به صفحه شما آمده­ اند. پس آن را برایشان به شکل واضح و مختصر مشخص کنید. این کار را می ­توان با بیان اینکه آنچه که به آن ها پیشنهاد داده­ اید چه ارزشی دارد و چگونه به مشکلات، علایق و یا نیازهای آنان ارتباط پیدا می­ کند، انجام داد. از تیترها و سوتیترها استفاده کنید و برای بیان اینکه چه چیز نصیب مشتری خواهد شد از ( bullet ) ها استفاده کنید (چون مشاهده آنها در یک نگاه ساده ­تر است ) برای تاکید نکات مهم از حالت های ( bold ) و یا ( italic ) استفاده کنید و همیشه متن تان را تا جایی که امکان دارد مختصر نگاه دارید.

از رنگ های مکمل استفاده کنید

این نکته را به یاد داشته باشید که بهتر است آنچه که موجب ناپدید شدن و دیده نشدن صفحات فرود شما به وسیله­ ی کاربر می ­شود فراخوان برای اقدام ( ( call – to-action ( CTA ) شما باشد یعنی زمانی که شما بازدیدکننده را تشویق به پرکردن یک فرم و زدن دکمه ثبت می­ کنید، مطمئن شوید برای او پیدا کردن محل فرم ساده باشد. در اینجا استفاده از رنگ های مکمل کمک می­ کند تا بازدید کننده را به جایی که می­ خواهید هدایت کنید.

به عنوان مثال به ( landing page ) زیر توجه کنید صفحه اصلی کاملا آبی همراه با ( highlight ) سفید است اما دکمه ثبت یک سایه صورتی دارد که باعث می شود این دکمه در اولین نگاه توجه کاربر را جلب کند.

2) از رنگ های مکمل استفاده کنید. - صفحه فرود

لوگو را در جای مناسب قرار دهید

هنگامی که کاربران مشغول دانلود محتوای سایت شما هستند مطمئن شوید می­ دانند در حال حاضر دقیقا کجا هستند و چه کاری می کنند، با این کار برندتان را درحافظه آنها ماندگار کنید. همه صفحات فرود شما باید دارای لوگو باشند که در موقعیت استراتژیکی از ( landing page ) تان قرار می­گیرد. درست است که شما نمی­خواهید آن را به مرکزیت صفحه خود تبدیل کنید اما این مهم است که لوگو آنقدر مشخص باشد که مردم بفهمند که این ( landing page ) مربوط به کسب و کار شما می باشد. این خیلی برای بازدیدکنندگانی که از طریق برند شما به این ( landing page  ) نیامده ­اند مهم است ( مانند کسانی که از طریق لینک های غیر تبلیغاتی خارجی مانند جستجو یا شبکه اجتماعی به صفحه شما وارد می ­شوند.) اما زمانی که تصمیم گرفتید لوگو را کجای ( landing page ) خود قرار دهید در صفحات دیگر نیز لوگو را همان جا بگذارید تا ثبات صفحات شما بیشتر شود.

از به هم ریختگی بصری بپرهیزید

استفاده از تصاویر خارق العاده در ( landing page ) تان شاید یک ایده عالی به نظر بیاید اما تست A/B نشان داده است که استفاده از تعداد زیادی از اینگونه تصاویر در ( landing page ) کمکی به شما در تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری نمی­ کند. در عوض این کار باعث منحرف شدن بازدیدکنندگان از موضوع اصلی و ایجاد حواس­ پرتی در صفحات فرود می­ شود. در واقع گرافیک زیاد برخلاف تصور باعث کم شدن نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری می­ شود و به علاوه این تصاویر باعث افزایش زمان لود صفحه نیز می­ شود. در واقع با توجه به تحقیقات گروه ( Aberdeen ) هر یک ثانیه تاخیر در زمان لود شدن صفحه باعث کاهش ۱۱ درصدی بازدید سایت، ۱۶ درصدی رضایت مشتریان و از دست دادن ۷درصدی نرخ تبدیل می­شود. پس همه چیز را ساده نگه دارید و مطمئن شوید عکسی که استفاده می ­کنید در تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان شما موثر است و موجب حواس­ پرتی آنان نمی­ شود.

هیچ گاه قالب بندی را دست کم نگیرید

قالب بندی یکی از ساده ترین روش ها برای ایجاد ( landing page ) های زیبا است. این روش با کمترین تلاش می­ تواند بهترین نتیجه را به شما ارائه کند. واضح است چیدمان عکس­ ها، متن­ ها، فرم­ ها و… می­ تواند به مشخص ­تر شدن ارزشی که ارائه می­ کنید کمک کند و با ایجاد یک تجربه بصری خوب برای کابران، آنها را به سمت تکمیل فرایند تبدیل به مشتری سوق دهد.

بیایید به یک مثال دیگر نگاه کنیم. این مثال از یک تیتر و یک سوتیتر و یک باکس حاوی اطلاعات بیشتر تشکیل شده است. با وجود اینکه این قالب بندی حاوی نوشته­ های زیادی است ( یکی از راه های بهتر کردن آن شکستن این نوشته به تعدادی bullet های جداگانه است ) اما خواندن و پیدا کردن اطلاعات لازم از داخل این landing page کار سختی نیست.

5) هیچ گاه قالب بندی را دست کم نگیرید.

مدارک اجتماعی ارائه کنید

مانند طرح مثال ­ها و کیس­ های مختلف سعی کنید که به ( landing page ) های خود قدری گواه های اجتماعی را نیز بیفزایید. این امر باعث می شود تا شاهدی برای تایید گفته شما آورده شود و باعث میشود تا انگیزه کاربر برای خرید محصول شما بیشتر شود و در نتیجه نرخ تبدیل شما افزایش یابد. آیا هیچ مثال یا کیس استادی سراغ دارید که بتوانید آن را نقل قول کنید؟حتی می­ توانید با جستجو محصول خود در شبکه های اجتماعی مانند توییتر و فیس بوک، پیغام های کسانی که حرف خوبی درباره محصول شما زده ­اند و تجربه خوبی داشته اند جمع آوری کنید؛ و یا اینکه از او درباره نقل قول پیامش در صفحه خود اجازه بگیرید. به عنوان یک ایده دیگر می ­توانید تعداد کسانی را که تا به حال از محصول شما استفاده کرده ­اند بیان کنید این نیز یک مدرک خوب است.

پایدار باشید

این نکته یکی از کلیدی ترین نکات است. فاکتوری که بیشترین تاثیر را بر روی عملکرد کل  وب سایت دارد ( layout ) آن است. زیرا المان های مختلفی که باعث تغییر ( layout ) صفحات مختلف می ­شوند، می ­توانند موجب انحراف کاربر در یافتن قسمت­ های مختلف وب سایت شود.

گرفتن تست A/B مداوم از وب سایت و مشاهده نتایج آن اگرچه بسیار مفید است اما توجه داشته باشید که با هر بار مشاهده نتایج، ( layout ) صفحات فرود خود را عوض نکنید. احساس پایداری به کاربر نهایی شما کمک می­ کند که با گذشت زمان با صفحات آشنا شده و بتواند راحت ­تر جهت­ یابی کند. اما در صورت تغییر مداوم ( layout ) امکان از دست دادن مشتری و کاهش نرخ تبدیل بسیار بالاست.

رعایت این ۷ نکته به شما در دستیابی به وب سایت برتر کمک می­ کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *