5 راه حل برای ساخت محتوایی بازدیدکنندگان می پسندند

دانلود پایان نامه

چطور بفهمیم چه نوع محتوایی باید آماده کنیم؟ شاید شما هم جزو کسانی باشید که در یک شرکت کوچک کار می ­کنند و عضو یک تیم تولید محتوا هستند. در چنین حالتی معمولا به شما گفته می ­شود که چه چیزی بنویسید و چه محتوایی تهیه کنید، در نتیجه جایی برای ایده ­های جدید باقی نمی ماند.

آمار بازدید پست­ های شما در هر هفته چه مقدار است؟ آیا هیچ کس آن ها را می­ خواند؟ اگر پاسختان منفی است، این به خاطر پیام های شماست یا به خاطر انتخاب اشتباه مخاطبان تان؟

اگر می ­خواهید مطمئن شوید که بازدیدکنندگان درستی از محتوای شما استفاده می ­کنند، باید آنجایی که آنها حضور دارند، دنبالشان بگردید. اما در ابتدا باید بدانید آنها چه محتوایی را می ­پسندند.

برای کسانی که در یک فرآیند بازاریابی محتوا شرکت کرده ­اند، همه این مطالب بدیهی و تکراری است. اما از این دید بنگرید که اگرچه ما به عنوان یک بازاریاب یا صنعتگر به ابزارهای گوناگونی جهت مرتب ­سازی انواع اطلاعات دسترسی داریم، اما بیشتر صاحبان و کارکنان کسب و کارهای کوچک و متوسط برای یادگیری این موضوع که چه محتوایی باید درست کنند با مشکل کمبود منابع مواجه هستند.

اگر شما اهل گشت و گذار در اینترنت باشید خواهید دید که این مشکل به سادگی برطرف نمی ­شود.

بازاریابی محتوا کسب و کارهای BC2

اگر شما هم صاحب یکی از همین کسب و کارهای کوچک و متوسط هستید شاید بد نباشد که هنگام ساخت محتوای بعدی خود نکات زیر را امتحان کنید :

پیدا کردن مخاطبان

وقتی شما بخواهید یک محتوا که ارزش به اشتراک گذاشتن و یا لینک شدن داشته باشد، تولید کنید باید حواستان باشد که مطلبی که مخاطبانتان دوست دارند، ارائه کنید. حتی اگر موضوعتان جذاب نباشد وظیفه شما ارائه بهترین مطالب ممکن است که به شکل خاص ارزشمند باشد.

به جای حدس زدن اینکه مخاطبان یا مخاطبان احتمالی شما چه مطالبی را دوست دارند سعی کنید بفهمید آن­ها وقت خود را در کجاها می گذارنند. (چه در زمانی که آنلاین هستند چه مواقع دیگر) ممکن است در فیسبوک، توییتر، تالارهای گفتگو و یا گوگل پلاس باشند.

چه برند شما در زمینه خدمات تهویه مطبوع فعالیت کند چه تعمیرات کامپیوتر و چه ایجاد نمونه آماده ایمیل، حتما گروهی از افراد در این زمینه هستند که اطلاعات خود را به اشتراک می­ گدارند. شما می­ توانید از این جوامع به خصوص اگر فعالیت بالایی داشته باشند در تولید محتواهای خود کمک بگیرید.

به عنوان مثال صاحب یک آرایشگاه کوچک ممکن است قسمتی از وقت خود را صرف خواندن وبلاگ­ هایی محبوب در همین زمینه کند و احتمالا به بهترین تاپیک ­هایی که مطرح می ­شود و اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می­ شود و نام کسانی که آنها را با دیگران به اشتراک می­ گذارند و مسایل، نیازها و شکایات رایج در این زمینه به دقت توجه می ­کند. شناخت افرادی که حضوری پررنگ ( اثرگذاران (influencers )، کسانی که مطالب را به اشتراک می ­گذارند و یا نظر می دهند. ) در این زمینه دارند بسیار مهم و کلیدی است باید فهمید آنان چه کسانی هستند و این اطلاعات را می توان به آسانی با مرور دقیق و جمع آوری اطلاعات بخش نظرات وبلاگ به دست آورد. با شناخت این افراد می­ توان آنها را به آسانی در کلیه جوامعی که به بحث و گفتگو می ­پردازند دنبال کرد از جمله تالارهای گفتگوی مشهور، گروه ­های فیسبوک، جوامع گوگل و ….

پس تا اکنون یاد گرفتیم :

 • مکان­ هایی که مخاطبان حضور دارند را بیابیم.
 • مطالب مفیدی که به اشتراک می گذارند را پیدا کنیم.
 • دنبال نیازهای رفع نشده آنان بگردیم.

صحبت با مخاطبان

زمانی که بدانید مخاطبان شما چه کسانی هستند و در کجا می توان آن ها را یافت، می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید. به طور مثال این کار را می توان با به اشتراک گذاشتن مطالب آن ها ( با لینک کردن به منبع اصلی ) و یا پاسخگویی به پرسش های آن ها در یک تالار گفتگو و… انجام داد، شاید کار کوچکی به نظر برسد اما با گذشت زمان آن ها شما را به خاطر می آورند و برای جبران این کار شما تلاش می کنند. و این همان چیزیست که به شما در تولید محتوایی جذاب کمک می کند.

حال اگر توانستید با این افراد تاثیرگذار ارتباط برقرار کنید، سعی کنید یک یا دو سوال کوتاه درباره کارتان از طریق یک ایمیل کوتاه و ساده بپرسید. ولی در تهیه این ایمیل باید به نکاتی توجه کنید :

یک ایمیل کوتاه (حدود 6 – 7خط) تهیه کنید و در آن به پرسیدن سوال های خود بپردازید. توجه کنید که می بایست خواسته خود را به شکل واضح مطرح و در عین حال ساده و مختصر عمل کنید و اینگونه به زمان آنها اهمیت دهید تا راه برای پرسیدن سوال های دیگر در آینده نیز باز باشد.

 تشخیص کاری که باید انجام شود

«مردم نمی ­دانند چه می­ خواهند تا زمانی که آن را ندیده باشند.»

در بسیاری از مواقع حتی محصولات و یا خدماتی که با استفاده از گروه­ های کانونی، مصاحبه با مشتریان، تست قابلیت استفاده تولید می شوند، نمی توانند. جایگاه خود را در بین مخاطبان حفظ کنند. دلیل این مساله این است که سازندگان بیش از آن که به خواسته مردم توجه کنند به کامل کردن کار خود توجه می کنند.

در اینجاست که نظریه “کارهایی برای انجام” ( jobs to be done ) پروفسور کریستنسن ( Clayton Christensen ) دانشگاه هاروارد به کار می آید. نظریه JTBD چهارچوبی است برای کسب و کار تا به کمک آن انگیز­ه ­های مشتریان را بفهمند. این نظریه به ما کمک می کند بفهمیم هر مشتری یک محصول یا خدمت را برای چه کاری ( چرا ) خریداری می­ کند.

کریستنسن معتقد است :

«دلیل خرید یک محصول توسط مشتری به ندرت این مساله است که مردم دیگر هم از این محصول استفاده می­ کنند. بلکه هدف اصلی خرید آن­ها این است که بتوانند با آن محصول نیازهای خود را برطرف کنند. فهمیدن اینکه هر مشتری با خریدن محصول شما چه نیازی را برطرف می کند به شما در طراحی محصولی پرطرفدار کمک می کند.»

یکی از بهترین نمونه ­های این نظریه این سخن مرسوم میان بازاریابان است که : “مشتریان یک میخ دریل سه سانتی نمی ­خرند بلکه یک سوراخ سه سانتیمتری را می­ خرند.” در ساخت محتوا نیز ما باید ابتدا بدانیم مشتریان به دنبال چه هستند و بعد به ساخت محتوا بپردازیم.

ساخت محتوا - بازاریابی اینترنتی

ترفیع، ترفیع، ترفیع

حال که شما یک محصول خوب ساختید می ­توانید برای کمک به ترفیعش، آن را به افراد تاثیرگذار معرفی کنید. ابتدا از آن ها درباره کارایی و ارزشمند بودن محصول خود بپرسید و اگر جواب بله شنیدید به ترفیع محصول خود بپردازید. قدم بعدی این است که برای خود افراد اثرگذار دیگری پیدا کنید که می توانند در ترفیع محصول به شما کمک کنند. یک راه ساده اما موثر این است که مطالبی که از طرف مبلغ های شما به اشتراک گذاشته شده را بازدید کنید.

شما به دنبال کسانی می­ گردید که نه تنها مطلب شما را به اشتراک گذاشته اند بلکه گاهی اوقات مطالب مشابه این را نیز به اشتراک می گذارند و یا مخاطبان زیادی دارند که می­تواند با به اشتراک گذاشتن مطلب شما بر روی آن ها تاثیر بگذارد و یا دوست دارند مطلب شما را به اشتراک بگذارند.

 • از ایمیل به درستی استفاده کنید : سعی کنید در کنار کمک خواستن از افراد تاثیرگذار در مواردی که شما نیز می­ توانید برای آن ها کاری انجام دهید، آن را دریغ نکنید.
 • هر پیغام را چند بار ارسال کنید : هر دفعه تیتر آن را عوض کرده و به دنبال این باشید که ببینید چه شبکه اجتماعی برای کار شما مناسب است.
 • برای محصولات آینده خود جذابیت ایجاد کنید : از پرسیدن این سوال که “شما چه ایده ها و مطالبی را دوست دارید به اشتراک بگذارید” نترسید.

بازدید، بازنگری و تکرار

بخش اساسی بازاریابی محتوا این است که متوجه شوید پیروزی یا شکست پایان کار نیست. حتی بهترین محتوا و یا ترفیع ها نیز جای پیشرفت دارند. یا حتی اگر محتوای شما بسیار محتوای موفقی باشند هیچ چیزی درباره کارهای آینده نمیتوان گفت.

قبل از نوشتن قرارداد برای تولید محتوا به دو نکته بسیار مهم باید توجه کنید :

 • فقط محتواهای مربوط به اهداف برند خود را تهیه کنید. ممکن است ایده های زیادی برای بهبود محتوای شما وجود داشته باشد اما به برند شما کمک نکند. سعی کنید از ایده هایی استفاده کنید که در جهت بهبود برندسازی شما هستند.
 • این سوال به شما کمک می ­کند در مسیر درست قرار بگیرید: «چه محتوایی تولید کنم که 1 ) در جهت اهداف اصلی کسب کار من باشد 2 ) فقط من بتوانم آن را ارائه دهم 3 ) نیاز اساسی مشتریان باشد.»

و به سه نکته زیر توجه کنید :

 • بازدید : به سوالاتی مانند چه چیزی به درستی انجام شد؟ برای بهتر شدن محصول چه کاری می توان انجام داد؟ ما چه چیزی را از قلم انداخته بودیم؟ پاسخ دهید.
 • بازنگری : شما باید قبل از ساخت محتوا آنچه که برای شما اهمیت فراوانی دارد مشخص کنید. وقتی که از این موارد مطمئن شدید دنبال کردن و بازنگری آن ساده است.
 • تکرار : بازاریابی محتوای موفق با تکرار به دست می آید. شما یک کار را برای بار اول انجام می ­دهید و از اشتباهات آن درس می گیرید و برای بار دوم آن ها را اصلاح می­ کنید.

امیدوارم که شما هم پس از خواندن این 5 راهکار قادر به ساخت محتوایی مشتری­ پسند و پربازدید باشید و پیشنهاد میکنیم که مقاله سئو چیست را در راستای بهبود تولید محتوا مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *