دانلود پایان نامه

تبلیغات چیه و چیجوری عمل می کنه؟

تبلیغات یعنی جلب توجه مردم به کار و کاسبی خود!
معمولاً به خاطر فروش اجناس یا خدمات، از روش استفاده از اَشکال جور واجور رسانه ای، مثل چاپ و پخش اعلامیه صورت میگیره.
تبلیغات یک خط مستقیم ارتباطی واسه مشتریان موجود و بالقوه شما به طرف محصول یا خدماتتون جفت و جور می کنه. هدف از تبلیغات اینه که:

مشتریان رو از محصول یا خدمات خودتون آگاه کنین.
مشتریان رو قانع کنین که محصول یا خدمات شرکت شما واسه برطرف کردن نیازای اونا مناسبه.
موجب ایجاد علاقه و اشتیاق نسبت به اجناس خود شید.
پندارها رو نسبت به شرکت خود بهتر کنین.
اجناس یا خدمات جدید رو معرفی کنین.
پیام فروشندگان رو تقویت کنین.
مشتریان رو واسه برداشتن قدم بعدی تشویق کنین. (درخواست اطلاعات بیشتر، درخواست یک نمونه، سفارش و …)
مشتریان رو به کار و کاسبی خود جذب کنین.
اهداف تبلیغاتی شما، باید طبق برنامه کار و کاسبی شما باشه. مثلا، شما می خواین درصد معینی از رشد فروش رو داشته باشین، سفارش بیشتری واسه فروش دریافت کنین، و یا خواهان کالای آماده واسه فروش هستین. نتیجه مورد نظر می تونه خیلی راحت موجب افزایش شناخت نام و یا تغییر ذهنیتی شه که شما طراحی می کنین. اهداف به صنعت و بازاری بستگی دارن که شما در اون هستین.

همه اجناس و کسب و کارا از سه مرحله با اهداف تبلیغاتی جور واجور واسه هر یک، عبور می کنن.

۱- راه اندازی کار و کاسبی
شما عضوی جدید در بازار هستین و نیازمند اونید تا هویت خود رو اثبات کنین. شرکت شما به سطح بالایی از گسترش و تبلیغ واسه جلب توجه مصرف کنندگان نیاز داره.

۲- کار و کاسبی در حال رشد
وقتی که هویت شما اثبات شه، شما باید خودتون رو از رقبا جدا کنین و خریداران رو قانع کنین تا خدمات و یا محصول شما رو امتحان کنن.

۳- کار و کاسبی ثابت شده
در این موقعیت هدف ، یادآوری مصرف کنندگان از چرایی ادامه دادن به خرید از شماس.

مهم نیس که کار و کاسبی شما در چه مرحله ایه، با در نظر گرفتن قدرت صنعت، تبلیغات دارای چار مرحله س، “AIDA: آگاهی، علاقه، انگیزه، عمل”.

کار شما اینه که به مشتریان بالقوه نشون بدین که محصول/خدمات شما هست، تحریک علاقه اونا نسبت به اون چیزی که محصول یا خدمات شما می تونه واسه اونا بکنه، باعث می شه که اونا محصول یا خدمات شما رو امتحان کرده و در آخر با درخواست اطلاعات بیشتر و یا خرید محصول، اقدام پایانی رو بکنن.
وقتی ایجاد کمپین تبلیغاتی، ۴ مرحله زیر رو به طور کامل انجام بدین:
۱٫ بازار خود رو مشخص کنین. مشخص کنین که بازار هدف شما کیست (اون دسته از مشتریانی که به احتمال زیاد محصول یا خدمات شما رو می خرن). یک مجله سرگرم کننده و خواندنی که در این مورد باحال و خوبه، مجله جمعیت شناسی آمریکاس.
۲٫ بودجه خود رو مشخص کنین. بدونین که تا چه حد توانایی و استطاعت هزینه کردن واسه جذب مخاطبان هدف خود دارین.
۳٫ رسانه ای رو که می خواین استفاده کنین، مشخص کنین. بهترین راه پیام رسانی و رسیدن به مشتریان بالقوه خود رو بدونین.
۴٫ یه روش هدف دار تبلیغاتی بسازین. مؤثر ترین پیام و تصاویر رو واسه کمپین تبلیغاتی خود انتخاب کنین.

[تعداد: ۵    میانگین: ۵/۵]

تبلیغات کلیکی چیه و چه امتیازات و معایبی داره؟

تبلیغات کلیکی
می خوایم در این مقاله معرفی پایه ای از تبلیغات کلیکی و شکلای جور واجور تبلیغات کلیکی رو واسه شما عزیزان ارائه کنیم.

بازاریابی از روش تبلیغات کلیکی می تونه یکی از قدرتمندترین وسیله بازاریابی باشه، اما بدون علم کافی از آن، ممکنه خیلی راحت موجب هدر رفتن بودجه بازاریابی بدون برگشت سرمایه شه.

در این مقاله بررسی می کنیم که تبلیغات کلیکی چیه، چه نوع از تبلیغات کلیکی در اختیار تبلیغ کنندگان قرار داره، امتیازات و مشکلات استفاده از آن چیه و چیجوری تبلیغ کنندگان می تونن از آن استفاده کنن.

تبلیغات کلیکی (PPC) چیه؟
تبلیغات کلیکی (PPC) یه روش تبلیغات اینترنتیه که به تبلیغات کنندگان این امکان رو میده تا در سراسر اینترنت تبلیغ کنن. تبلیغات کلیکی تنها به اعزای هر بار کلیک روی تبلیغات نیازمند پرداخت هزینه س. PPC (Pay-Per_click)

تبلیغات کلیکی موجب می شه تا نصف بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) شما صورت پذیرد. شایع ترین موارد استفاده اون در Google  و Bingه که به تبلیغ کنندگان این امکان رو میدن که تبلیغاتشان در یافته های جستجو کاربران ظاهر شه.

همونطور که در شکل زیر مشاهده می کنین، قسمتای خط کشی شده با رنگ قرمز نشون دهنده استفاده از تبلیغات کلیکیه:

استفاده از تبلیغات کلیکی به تبلیغ کنندگان این امکان رو میده تا سایت خود رو در بخشای جور واجور موتورهای جستجو به نمایش بذارن. انجام اینکار از جهات مختلفی می تونه واسه کار و کاسبی شما به درد بخور باشه که در ادامه مقاله دربارش صحبت می کنیم.

شکلای جور واجور تبلیغات کلیکی کدامه؟
تبلیغات کلیکی می تونه در فرمتای و بخشای جور واجور در اهداف تبلیغاتی شما مورد استفاده قرار بگیره. انتخاب و استفاده از شکلای جور واجور جور واجور این نوع تبلیغات، چگونگی نمایش تبلیغات شما رو مشخص می کنه.

اینجا با چند نمونه از موارد عادی آشنا میشیم:

تبلیغات متنی (TEXT Ads)
همینطور که از نام اون مشخصه این نوع تبلیغات شامل متن می شه. موتورای جستجو ضوابطی واسه نمایش یافته های صفحات جستجو دارن که شامل متن و محتوای اون می شه، تبلیغ کنندگان موظف به رعایت این شرایط هستن.

شما همیشه می تونین حهت تولید محتوا از خدمات تیم پدیده فکر مهتر در مورد تولید محتوا بهرهمند شید. اینجا کلیک کنین.

وقتی یک جستجوگر روی یافته های جستجو کلیک می کنه، به اندازه یک کلیک از حساب تبلیغ دهنده کسر می شه و جستجوگر به سایت تبلیغ دهنده دسترسی پیدا کرده. تبلیغ کنندگان می تونن صفحه مقصد برابر میل خود طراحی و آماده حضور جستجوگر کنه.

اینجا یک نمونه از تبلیغات کلیکلی متنی رو توجه می فرمایید:

تبلیغات متنی واسه کسب و کارای تجارت الکترونیک، نسل پیشرو، و وب سایتای پر ترافیک بسیار اثر بخشه.

تبلیغات مخصوص اجناس (Product Specific Ads)
تبلیغات مخصوص اجناس تاثیر زیادی بر افزایش محبوبیت موتورای جستجو بزرگ مثل Google و Bing داشته.

در گوگل این نوع از تبلیغات PPC به نام ‘Product Listing Ads’ و در بخش Google Shoppingه. و در بینگ با  ‘Product Ad’ مشخص شده. در هر دو پلت فرم نیازه تا تبلیغات گوگل به چه صورته؟

تبلیغات گوگل

گوگل از معروف ترین و محبوب ترین شرکتا در جهانه. غول تکنولوژی که تونسته کنترل اینترنت رو در دست بگیره. محبوبیت برند اون فقط محدود به یک نام شرکت نیس بلکه به عنوان یک موتور بزرگ جستجو اطلاعات، مشهوره که بقیه شرکتا توان رقابت با اونو ندارن. اما تبلیغات گوگل به چه صورت شکل میگیره؟

گوگل در راه و روش تبلیغاتی خود هم منحصر بفرد بوده. این شرکت سرمایه تبلیغاتی خود رو در پلت فرم خود شرکت سرمایه گذاری می کنه و خیلی کم اونو روی بیلبردا و یا تلویزیون مشاهده می کنین. اما روش هدف دار کلی اون و راه و روش متفاوت گوگل نسبت به تبلیغات در سالای گذشته چیه؟

در این مقاله نگاهی به مدل کار و کاسبی موفق گوگل میندازیم، هم اینکه امتیازات این مدل، روش هدف دار کار و کاسبی منحصر بفرد و راه و روش تبلیغاتی اونو هم بررسی می کنیم. در آخر، نگاهی به تغییرات روش هدف دار گوگل داریم و اینکه این شرکت در آینده راه و روش سنتی تر داره یا نه.

تاریخچه مدل کار و کاسبی گوگل
گوگل یک مورد باحال واسه مطالعه س، چراکه این شرکت رفتارای متفاوتی نسبت به بقیه شرکتای بزرگ تکنولوژی داره. مدل کار و کاسبی اونا شک نداشته باشین ویژگیاشون رو در گذشته داره. قبل از درک راه و روش تبلیغاتی گوگل، درک مدل کار و کاسبی این شرکت بسیار مهم و به درد بخور هستش.

در حالی که لری پیج ( Larry Page ) و سرگئی برین ( Sergey Brin ) در حال تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه استنفورد بودن شرکت گوگل رو تاسیس کردن. با اینکه امروز اونا اکثریت سهام رو ندارن ولی هنوزم حق رای بالایی در تصمیم گیریای شرکت دارن. این شرکت در سال ۲۰۰۴ بصورت عمومی در اومد و تازگیا تحت سازماندهی دوباره شرکت هولدینگ Alphabet Inc در اومده.

ماموریت سازمانی گوگل روی “رسیدن به اطلاعات جهانی و قابل دسترس گذاشتن و به درد بخور کردن اون واسه همه جهان” متمرکز شده. شعار غیر رسمی گوگل که بیشتر ذکر می شه اینه “شر نشو”. بیانیه ماموریت یک شرکت یک راه عالی واسه شناخت خود شرکت و درک مدل کار و کاسبی اینه.

برخلاف خیلی از شرکتا که واسه خدمات خود از مردم پول دریافت می کنن، شرکت گوگل بیشتر سرویسای خود رو بصورت رایگان در اختیار عموم قرار میده. سود اونا از سرویس گوگل AdWords و بقیه سرمایه گذاریا جفت و جور می شه. بعضی از جدیدترین نوآوریاشون شامل Google glass , Google carه.

در حالی که از زمان شروع تا به حال این شرکت ویژگیای زیادی رو ساخته، اما مدل کار و کاسبی اونا بازم به فروش صفحات تبلیغات در خدمات خود می پردازه. این شرکت ۹۰% از سود خود رو از روش Google AdWords و بقیه ویژگیای بازاریابی دشت می کنه.

بخشی از موفقیت گوگل، به دلیل برخوردار بودن از بودجه قوی در شروع کاره. با وجود اینکه در شروع، شرکت یک کار و کاسبی کوچیک بود، اونا با کنترل حرفای خود، تونستن بودجه قابل توجه ایی به دست بیارن. بودجه قوی به گوگل این اجازه رو داد تا به دنبال اجرا روش هدف دار کار و کاسبی خود بره، حتی اگه در اول چیز زیادی واسه اثبات سودآوری سرمایه گذاران نداشتن.

معرفی Google AdWords
این شرکت در سال ۲۰۰۰ برنامه انقلابی Adwords  رو راه اندازی کرد. این سیستم یک سرویس تبلیغات آنلاینه که اجازه میده کاربران، مثل صاحبان سایت، به پلت فرم خود تبلیغات اضافه کنن و از تبلیغات کلیکی استفاده کنن.

گوگل حق انتخاب تبلیغاتی که به وسیله برنامه استفاده می شن رو داره، و شرکتا با استفاده از این سرویس، از گوگل تبلیغات رو خریداری می کنن. اما واسه تبدیل شدن به منبع درآمد اصلی گوگل، این برنامه امتیازات بیشتری رو واسه کاربران جفت و جور می کنه.

AdWords به یکی از موفق ترین سرویسای گوگل تبدیل شد و در مراحل بعدی به شرکتا کمک می کنه تا بازیای تبلیغاتی هم بگیرن. به دنبال AdWords و در قدمای بعدی، گوگل سرویسای دیگری مثل Google Advertising Professional Program و Google Online Marketing Challenge رو معرفی کرد.

AdWords در اول با شارژ ماهانه شروع به کار کرد. ولی در ادامه با در نظر گرفتن نیاز کسب و کارا ساختار درآمد خود رو تغییر داد. ساختار پرداخت بسیار موفق شد، چون که کسب و کارای زیادی با در نظر گرفتن استفاده از امتیازات تبلیغات گوگل ایجاد شدن. با استفاده از اینترنت بزرگ شد و برنامه واسه خیلی از شرکتا مفیدتر شد.

بهبود روش هدف دار تبلیغاتی خود
در اول صاحبان گوگل واسه سرمایه گذاری در تبلیغات انبوه، تمایل چندانی نداشتن. این شرکت روی تبلیغات دهن به دهن تکیه کرد، و تلاش می کرد تا با راضی نگه داشتن مشتریان خود موجب شه تا اونا با بقیه در این رابطه صحبت کنن. هم اینکه این شرکت با افزایش کاربران تونست جذابیت خود رو واسه اخذ تبلیغات از شرکتا زیاد کنه.

به این نکته که گوگل بطور فعال سرویسا و اجناس خود رو با هدف قرار دادن ۲ گروه پیشرفت داد: شرکتا و مشتاقان تکنولوژی(حرفایی از تکنولوژی).

گروه اول مشخصه، شرکتا هستن که هدف اصلی درآمد زایی گوگل از ارائه سرویسا هستن. به این معنا، که بازاریابی روی داده های بسیار زیاد و سخت انجام شده. گوگل استاد معیارها و آزمایش هاست، اونا خوب قادر به برجسته کردن امتیازات استفاده از پلت فرمای تبلیغاتی گوگل هستن. با در نظر گرفتن رشد پایگاه کاربر گوگل، کمپای تبلیغات بسیار آسون شدن.

اما گروه دوم هم یک بازار هدف بزرگ واسه تیم بازاریابی گوگل بوده. و اون شدیدا متکی بر تبلیغات دهن به دهن (حرفایی از تکنولوژی) در بین مشتاقان تکنولوژیه. اجناس ابتکاری جدید گوگل تمرکز مخصوصی روی افراد تقریبا پولدار و استفاده کنندگان از فناوریای پیشرفته داره. تاکتیکا خوب با اجناس جدید و نوآورانه هم جهت هستن.

این پیشروان فن آوری کمک بیشتری به تبلیغ اجناس و خدمات می کنن. با هدف قرار دادن این تاثیرگذاران، گوگل قادر به گسترش تبلیغات دهن به دهن شد و بقیه مردم رو بدون صرف هزینه های اشتباه از وجود خدمات خود باخبر ساخت.

مثلا، عینک گوگل، فقط واسه عده محدودی عرضه شد. در اول محصول واسه عده محدودی که به دنبال هیجانات تکنولوژی هستن عرضه شد ( گروهی از آدما که علاقه دارن در گروه های بی همتا باشن). وقتی که این آدما به محصول واقعی دسترسی پیدا کردن، از تجربه خود با بقیه سخن گفتن و با بقیه تجربه خود رو به اشتراک گذاشتن. اونا قبل اینکه گوگل دست به تولید انبوه بزنه، با استفاده از بلاگا، توئیتر و یوتیوب شروع به صحبت کردن در این رابطه کردن.

مقاله در ارتباط: تبلیغات دهن به دهن

امتیازات تمرکز گوگل بر تبلیغات
اما به چه دلیل تمرکز گوگل روی تبلیغات به یه مدل موفق تبدیل شده؟ واسه درک این موضوع، شما نیاز دارین تا ۴p بازاریابی روش هدف دار گوگل رو درک کنین: محصول، قیمت، گسترش و جای.

اجناس، قیمت، گسترش و جای
روش هدف دار کار و کاسبی گوگل، تمرکز خیلی زیادی روی محصول داره. از همون اول، هدف افزایش راحتی کاربر و اطمینان از درستی یافته های جستجو واسه افراد بوده: ” جواب درست به سوالات اونا “. وقتی که گوگل کار و کاسبی موتور جستجو رو شروع کرد، شرکتای دیگری هم بودن که قادر به عرضه این خدمت باشن. اما در حالی که موتورای جستجو مثل یاهو با تبلیغات سنگین و اشاره به اجناس خود در صفحه جستجو، گوگل تنها به درج تصویر ساده از لوگو و قسمت سرچ موضوعات براش کافی بود.

هم اینکه گوگل در قیمت گذاری هم هوشمند انجام داد.  چون تبلیغات دهن به دهن موفق بود، شرکت میخواس تا از پول تبلیغات سهمی رو دریافت کنه. و با استفاده از این درآمد، گوگل تونست نرم افزار هوشمند Adwords رو بسازه. اینطوری، خیلی راحت با استفاده از خدمات گوگل، کاربران هم قادر به دریافت بخشی از درآمد حاصله شدن. نه فقط استفاده از خیلی از خدمات گوگل مجانیه، بلکه شما می تونین با استفاده از اونا کسب درآمد کنین. به خاطر این مردم علاقه بسیاری به استفاده از خدمات گوگل و هم اینکه تبلیغ با گوگل دارن.

اینا باعث پیشرفت p سوم یعنی گسترش می شن. گوگل احتیاجی به انجام خیلی از تبلیغات ساده رو نداره چراکه خیلی راحت از روش تبلیغات دهن به دهن گسترش پیدا میکنه. اجناس اونا بسیار بهتر از بقیه رقبا عمل می کنه و همین مردم رو علاقمند می کنه. قیمت گذاری خود رو طبق دریافت توجه کاربران تنظیم کرده، و همین امر موجب می شه تا بیشتر و بیشتر بازدید اینترنتی زیاد شه.

در آخر، گوگل در جای مناسبی واسه تبلیغات در قرن ۲۱ قرار داره: اینترنت. تبلیغات در رسانه های قدیمی تر نسبت به موتورهای جستجو نفوذ کمتری پیدا کردن، و گوگل این اطمینان رو حاصل کرده که شرکتا بدون پلت فرم اون نمی تونن موفق باشن. هر شرکتی که در اینترنت نیس به یه جور در تبلیغات دست به خود کشی زده. چراکه هرساله چیزی بالغ بر ۱٫۲ تریلیون جستجو در دنیا از روش گوگل صورت میگیره، و نبود استفاده از خدمات گوگل می تونه به نحوهی دیوانگی حساب شه.

۹۰% از درآمد اون حاصل از تبلیغاته
روش هدف دار ۴p گوگل که در بالا ذکر شد، بیشتر درآمد شرکت گوگل رو از تبلیغات میسازه. این یه روش موثر بوده و به گوگل این آزادی عمل رو داده تا واسه برند سازی خدمات و اجناس خود از هزینه ها زیاد در امان باشه.

با جذب یک جریان بزرگ درآمد بدون صرف هزینه های زیاد، گوگل قادر به پیشرفت هرچه بهتر خدمات خود و ایجاد نوآوریای جدید شده. گوگل نیاز نداره تا واسه صحبت در مورد یک کار و کاسبی هزینه ای صرف کنه، بلکه با ایجاد یک سرویس بزرگ اونو انجام داده.

بخش بزرگی از موفقیت گوگل به دلیل تمرکز این شرکت روی نوآوریه. به جای اتکای بر موتور جستجو خود، این شرکت به دنبال روش هدف دار نوآورانه تهاجمیه که، بصورت مارپیج از سیستم عامل به اتومبیلای هوشمند انتقال پیدا میکنن.

البته همه اجناس گوگل با موفقیت مواجه نشده ان، ولی مدل ساختار درآمد گوگل این امکان رو جفت و جور می کنه تا ایده های جور واجور رو مورد امتحان بذاره. بدون شک بعضی از اونا با شکست مواجه شدن مثل تولید تبلت ولی بعضی از اونا هم به فن آوریای کلیدی آینده تبدیل می شن.

تاکتیک تبلیغات دهن به دهن خوب کار می کنه چراکه اون واسه تقویت نام تجاری گوگل خوب انجام داد. ، گوگل یک وضعیت بد واسه بقیه تبلیغات کنندها به وجود آورده. به دلیل موقعیت فعلی گوگل به عنوان رهبر بازار، شرکتا نمی تونن خیلی راحت از آن صرف نظر کنن، چراکه امتیازات زیادی واسه اونا داره.

تجربه گوگل با تبلیغات
بنیانگذاران گوگل، لری و سرگئی، از اول نمایش از روی دشمنی ای نسبت به بازاریابی برگزار کردن. در حالی که مدل کار و کاسبی شرکت خود طبق تبلیغاته، اونا فکر نمی کردن که احتیاجی به تبلیغات خود داشته باشن. با در نظر گرفتن تفکر بنیانگذاران گوگل، بقیه روشای تبلیغاتی بدون مسئولیت برگشت پذیری سرمایه بودن. شما می تونین میلیون تومن خرج تبلیغات تلویزیونی کنین و مشتری جدیدی بدست نیارین.

خیلی از نبود خوش بینیا از بازاریابی به دلیل بی اعتمادی به برندینگ بوده. طبق گزارشی از لری، اون تمایلی به برندینگ نداشت چراکه باور داشت “فن آوری به تنهایی واسه رسیدن به موفقیت کافیه”.

اما حرفای گوگل از تکنولوژی به زودی باعث ساخت نام تجاری اونا شد و احتیاجی به حرف زدن در مورد خود و یا برندینگ نداشتن. با یه محصول محبوب، برندینگ خوب واسه اونا اتفاق افتاد.

مفاهیم کلیدی که عامل موفقیت گوگل بوده، همیشه سادگی و سرعت بوده. اون طوری مدیریت شده که با سادگی و سرعت بالایی خدمت رسانی به محبوبیت جهانی دست پیدا کنه.

دقیق شدن روی قلب مخاطب نه روی سر  اون
میشه استدلال کرد که راه و روش گوگل بر قلب مخاطبان متمرکز شده نه بر سر اونا. بجای دریافت هزینه زیاد از تبلیغ در صفحه اول خود و یا صرف هزینه تبلیغاتی زیاد در تلویزیون، این شرکت برنده واقعی قلب مخاطبانه. اونا میخوان مردم به دلیل راحتی و قابل اطمینان بودن اجناس از اونا استقبال کنن، نه به دلیل دیدن تبلیغات تلویزیونی.

از شروع این تاکتیک برگ برنده گوگل بوده. طیف موفقیت اونا در راه بازاریابی ویروسی متکی بر تبلیغات دهن به دهن بوده. این شرکت همیشه با اجناس نوآورانه خود تاثیرگذاران رو مورد هدف قرار داده و موفق بوده.

مثلا، عینک گوگل، نمونه ساده این محصول واسه تست در اختیار مردم قرار گرفت. با در اختیار قرار دادن یک نمونه آزمایشی از محصول به کاربران این شانس رو داد تا در پروسه پیشرفت اون قرار بگیرن. اونا تجربه بازدید و قرار گرفتن در اتاق فن آوری رو گرفتن و این خیلی هیجان آور بود. با اینکار علاقمندان و تاثیر گذاران واقعی رو گرد هم آورد و در قلب اونا رخنه کرد.

مقاله مربوط به این موضوع: بازاریابی تجربی یا حسی

ایجاد طرح دوم یا plan B
مدل کار و کاسبی گوگل تا حدودی دلیلی بر بالا بردن بازی تبلیغات شرکته. از اونجا که درآمد کلی شرکت از یک منبع جفت و جور می شه، می تونه راهی واسه ایجاد مشکلات باشه.

مهم نیس که گوگل الان چقدر در ارائه تبلیغ و خدمات خود به کاربران موفقه، این شرکت نمیتونه واسه همیشه به این موضوع تکیه کنه. چراکه دنیای تکنولوژی به شکل ظالمانه ایی در حال پیشرفته و شرکتای جدید جای شرکتای قدیمی رو می گیرن. مثلا در نظر بگیرین، رسانه اجتماعی گوگل اورکات چیجوری در برابر فیس بوک با شکست مواجه شد.

تا الان روش هدف دار گوگل موفق بوده، و تبلیغ دهندگان واسه گرفتن رتبه های بالاتر و استفاده از خدمات گوگل حاضر به پرداخت پول هستن. اما دیری نمی رسه که این وضعیت عوض شه. ، تحقیقات نشون داده، شرکتا آنطور که توقع داشتن از تبلیغات در بستر گوگل به اهدافشون نرسیده ان. در حالی که این مدل واسه شرکتای جدید خوب کار می کنه. البته شرکتای تازه تاسیس هم از پرداختای زیاد ضعیف هستن.

این یکی از دلایلیه که گوگل باید نقشه های جانشین مثل، برنامه Adwords، اتومبیل، عینک گوگل و … رو واسه افزایش درآمد داشته باشه.

با در نظر گرفتن نوع جدید از سرمایه گذاری، گوگل هم نیاز به بعضی حمایتای تبلیغاتی داره.

استفاده از سرمایه گذاری مردمی به عنوان بخشی از روش هدف دار بازاریابی
وقتی که در مورد تاکتیکای بازاریابی صحبت می شه، گوگل شدیدا بر سرمایه گذاری مردمی تکیه کرده. مثلا، پروژه عینک گوگل رو درنظر بگیرین. این شرکت به کاربران تجربه کار با محصول خود رو در حالی داد که هنوز در مرحله پیشرفت اون بود. خود عینک هزینه کمی واسه مصرف کنندگان داشت ولی این ایده که اونا هم می تونن بخشی از یک چیز بزرگ باشن بسیار هیجان آور بود.

گوگل خوب تونست از مردم واسه محصولی نیمه تموم پول دریافت کنه. این باعث دریافت بودجه بیشتری شد، البته دلیل اون گرد هم آوری مردم و دریافت اطلاعات لازم از اونا و توانایی بهبود محصول واسه تولید پایانی بود. البته اجناس نمونه گوگل مثل بقیه اجناس نمونه پر از اشکال نمیشه ولی به هر حال محصول پایانی نبود.

نتیجه گیری
وقتی از ساخت نام تجاری صحبت پیش میاد، گوگل واقعا مدل مناسبی واسه توضیح در مورد یک نوع تاثیر گذاره: با ایجاد یک سرویس و یا محصول قابل اعتماد و کاربردی، ارتقای نام تجاری خود رو رقم بزنین.

مقالات در ارتباط:

بازاریابی تجربی
تبلیغات دهن به دهن
امیدوارم این مقاله واسه شما به درد بخور هستش باشه، شما همیشه می تونین با درج نظرات خود ما رو در بهبود فعالیتا کمک بدین.

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

تبلیغات گوگل و کلیکای رایگان

تبلیغات گوگل
در آمریکا حدود ۶۴٫۶ % از مردم وقتی که محصولی رو خریداری می کنن روی تبلیغات تجاری گوگل کلیک می کنن و جستجوگران به طور به طور کامل روشن میگن که هنگام جستجو با تبلیغات کلیکی رایگان بیشتر از موضوع مورد نظرشون بر می خورن.

اما تموم کلمات کلیدی هنگام جستجو و یافته های مورد نظر مساوی نیستن.

جستجوی کلمات کلیدی در تجارت به معنی جستجوی محصولی خاص یا خدماتی خاصه. به طور مثال اگه در اینترنت خرید یک دستگاه ظرفشویی ضد زنگ رو سرچ کنین. بیشتر از اطلاعات عمومی معمولی تبلیغاتی، اطلاعات مفیدتری در اختیار شما قرار میگیره.
درست مثل اینه که بنویسین : توماس ادیسون کیست؟ اونا بدون قصد شروع به ربط دادن اطلاعات به یکدیگر می کنن تا شما به اجناس اونا دسترسی پیدا کنین.

تحقیقات نشون داده که باید کلمات کلیدی تجاری زیاد شن تا هنگام جستجو، تبلیغات کلیدی نتیجه یک سرچ نباشه.

فهرست تبلیغات و اجناس
در سال ۲۰۱۲ گوگل در حال انتقال از جستجوی مجانی اجناس، به مدل جستجوی تجاری بود. لیستای تبلیغاتی به شکل تصاویر تضمین شده ایه که شخصی چیزی رو جستجو کرده و به نقطه تجارت مورد نظر میرسونه.

آگهی “کلیک واسه تماس با ما”
این نوع آگهی قوی تر از آگهی هاییه که به گوشیا فرستاده میشه و مشتری می تونه خیلی راحت با فروشنده و تاجر مورد نظر ارتباط داشته باشه.

تبلیغات در سایتای بزرگ
این تبلیغات نشانی و شماره تلفن شما رو در اختیار کسائی که نشانی شما رو جستجو می کنن قرار میدن. باعث جذب اونا واسه ملاقات با شمام می شن. این تبلیغات رو واسه افراد نزدیک خود استفاده کنین.

آگهیای گپ و گفتگو
این نوع آگهی به طور خودکار و از روش یک صفحه شما رو به فروشنده مورد نظر از روش خط تلفن میرسونه.

تبلیغات ایمیل
کاربر به شکل فوری از ایمیل واسه ارتباط مستقیم با مشتری از روش جستجو می پردازه.

دیگر تبلیغات
بسیاری دیگر از تبلیغات جدید و نو آورانه وجود دارن. خیلی از آدمایی که در اینترنت جستجو می کنن نمی دونن. کدوم یافته های تبلیغات و کدوم یافته های مورد نظر کاربره.

[تعداد: ۳    میانگین: ۴/۵]

تجارت الکترونیک و باورهای اشتباه مردم راجبه اون

تجارت الکترونیک ، مبحث جدیدیه و بازم سایه نادانی روی سر خیلی از مردم، در مورد این موضوع گسترده شده.

تجارت الکترونیک
بعضی فکر می کنن واسه گشایش مغازه خود باید اجناس زیادی واسه فروش داشته باشن. شمام با خود فکر می کنین که مغازه های موفق اجناس زیاد و متنوعی دارن به خاطر همین تونسته ان حجم خیلی از مردم رو جذب کنه؟ اما باید گفت؛ مغازه شما می تونه بسیار ساده و کوچیک تر آز اون که فکرش رو می کنین باشه! حتی اگه فقط تعداد اجناس مغازه تون فقط ۱۰ محصول باشه. با شروع کار خود از صفر می تونین به اهداف بزرگ تر و بهتر برسین. در این پست، خیالات اشتباه مردم درباره تجارت الکترونیک رو عنوان می کنیم. امیدوارم واسه شما به درد بخور باشه.

با تکنولوژی فنی و هنری آشنا باشین
واسه شروع کار کردن مغازه خود به اجرای بعضی کارای فنی و هنری نیاز دارین. تموم کارای ساده فنی و هنری کار و کاسبی تون بخاطر اطمینان حاصل کردن از کارکرد بهتر عملیات خرید و فروش در پله های بعدیه. زیاد نگران نباشین و به جزئیات یا حاشیها فکر نکنین فقط امور لازم و لازم کسب وکار خود رو مطالعه و کنترل کنین.

تنها کار کردن
ممکنه تموم روز در جای دیگری مشغول به کار باشین، و زمان لازم واسه تنها کار کردن در مغازه وجود نداشته باشه. اما باید بگیم که فعلا احتیاجی نیس شما تموم کارا رو به تنهایی انجام بدین فقط روزانه ایمیلای خود رو چک کنین و از کارکرد خود اطلاعاتی به دست بیارین. با بررسی عملیات خرید و فروش می تونین کارکرد مغازه خود رو دقیق تر کنترل کنین. آدمایی رو استخدام کنین که دنبال کار آزاد هستن تا به طور دقیقی پیگیر کار شما باشن از استخدام آدمایی که در دو جا کار می کنن و دنبال کار بعدی خود به طور پاره وقت هستن دوری کنین. اگه کسب وکارتون رو از صفر شروع کردین به کارمند خود فرصت یه هفته ای بدین تا هم مهارتای خود رو نشون بده و هم از کارش اطمینان حاصل کنه.

باید سالای زیادی صبر کنین تا سود خوبی حاصل کنین.
اگه پروژه کاری شما بزرگ باشه به چند سالی صبر نیاز دارین تا نتیجه زحمت خود رو مشاهده کرده و موفقیت و سود حاصل کنین. به طور مثال سایت آمازون در سال ۱۹۹۴ شروع به کار کرد و تا سال ۲۰۰۱ هیچ سود اضافه ای به دست نیاورده بود. اما کسب و کارای کوچیک در سال اول معمولا نتیجه کار خود رو می بیننن و سود به .

از روز اول ۱۰ا کارمند استخدام کنین.
کار و کاسبی اینترنتی با کسب وکار حضوری به طور کامل فرق داره. کسب و کارای اینترنتی معمولا مناسب واسه آدماییه که به دنبال کار آزادند. مدیران مغازها دستوراتی به کارکنان کار اینترنتی محول می کنن تا تموم انتظارات مدیران رو پیگیری کنن. استخدام افراد دور کار محدودیتی نداره و با باخبر شدن از افراد با استعداد و با مهارت کسب وکارتون رو رونق بخشید.

داشتن مغازه الکترونیکی کاری پیچیدهه.
ممکنه شروع کار در یک مغازه الکترونیکی کاری پیچیده باشه، اما با ادامه دادن می بینین تموم کارا خیلی راحت پیش میره و با کمک تکنولوژی فروش شما نظم خاصی می گیره. از همون روز اول وظایف کارکنان رو تقسیم بندی کنین. تموم موارد گفته شده می تونه در کار شما تاثیر مثبت داشته باشه تا روز به روز به هدف خود دست پیدا کنین.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

جدا سازی بررسی بازار کار و کاسبی اینترنتی چیجوری صورت میگیره؟

جدا سازی بررسی بازار کار و کاسبی اینترنتی نیازمند برنامه س. هر برنامه وب باید شامل توضیح روشنی درباره تقسیم بندی بازار، تمرکز بازار هدف و پیش بینی بازار  و هم اینکه شامل اطلاعات دقیقی در مورد هر کدوم از بخشای بازار هدف باشه.

جدا سازی بررسی بازار کار و کاسبی اینترنتی
واسه ایجاد یه برنامه موثر طبق نیاز و وجود مشتریان، باید بتونین به این سؤالات جواب بدین. تا جدا سازی بررسی بازار کار و کاسبی اینترنتی داشته باشین:

مشتریان چه کسائی هستن؟ کجا هستن؟ چه احتیاجی دارن؟ تصمیمات خرید خود رو چیجوری می گیرن؟ از کجا خرید می کنن؟ چیجوری از روش پیامای بازاریابی و فروش خود رو به اونا می رسونین؟
بدون توجه به اینکه کی ممکنه مشتری بالقوه شما باشه، دانستن جواب به این سوالات مهمه. اینم درسته که یک سازمان غیر انتفاعی در بازار به دنبال جفت و جور مالی، کمکای مالی و مشارکت داوطلبانهه.

تقسیم بندی مشتریان
تحقیقات خاص مربوط به این نوع جدا سازی بررسی بازار کار و کاسبی اینترنتی با آمار شروع می شه. که تعداد کل خونوادها، کلاسای درس، کسب و کارا و کارگران در بازار رو به ما میده. اینا موارد اصلی جمعیت شناسی شماس. اون چیزی که نیاز دارین بستگی به این داره که  ایا می خواید کسب و کارا، خانوارها یا آدما به عنوان گروه هدف اصلی شما باشن یا نه.

در صورت امکان، باید بتونین خانوارها رو طبق اندازه درآمد، کسب و کارا رو طبق اندازه و کارگران رو طبق نوع شغل، تحصیلات و عوامل دیگر تقسیم بندی کنین. آمار اشتغال می تونه اطلاعات اضافی مربوط به شکلای جور واجور کارگران و آموزش و گذشته اونا رو ارائه بده. می تونین مشتریان هدف خود رو طبق مشخصه های روانشناختی گروه بندی کنین. حالا به تقسیم بندی بازار هدف دار رسیدین که یکی از عناصر اصلی روش هدف دار بازاریابیه.

با پدیده فکر مهتر همراه باشین.

مطالعه بیشتر:

چیجوری کار و کاسبی اینترنتی خود رو با موفقیت پیش ببریم؟

فرضیه سازی
در حالی که کل بازار بالقوه رو محاسبه می کنین، باید حتما چند فرضیه اصلی گسترده رو هم در نظر داشته باشین.  باید یک سطح قیمت رو واسه محصول جدید، رابطه با جایگزینا و توجیه های اقتصادی خاص رو در نظر بگیرین. باید فرض کنین که کل پتانسیل بازار یک معنی پایداره. که هر ساله تغییر نمی کنه. این فرض به شما اجازه میده تا یک افزایش تدریجی در نفوذ رو طراحی کنین.

تحقیق، کشف، توضیح
واسه هر کدوم از بخشای بازار، بررسی بازار باید تا اونجا که امکان داره در مورد مشتریان هدف موجود در اون گروه توضیح بده. این بررسی معمولا شامل توضیح بخشا، نیازها و شرایط، کانالای پخش، نیروهای رقابتی، ارتباطات و کلیدای موفقیته. هر کدوم از موارد زیر می تونه یک عنوان در برنامه باشه:

توضیح بخش
شما نیاز به یک توضیح اساسی از هر بخش هدف دارین. که شامل ویژگی هاییه که بخش رو توضیح می کنن، مثل تعداد مشتریان بالقوه، اندازه رشد هرساله، هزینه های هرساله و ارزش بازار. هر قدر جزئیات بیشتری رو بگید، بهتر هستش.

نیازها و شرایط
بهترین بازاریابی همیشه روی نیازای مشتری متمرکزه. به چه دلیل اونا به محصول یا خدمات شما نیاز دارن؟ چی باعث می شه اونا رو بخرن؟ واسه برآوردن اهداف مشتری نباید فقط واسه فروش چیزی که دارین بازاریابی کنین. چون که باید نیاز مشتری رو شناسایی و واسه برآورده کردن اون تلاش کنین.

کانالای پخش
کانالای استاندارد پخش واسه این بخش مشتری چیه؟ چقدر با دیگر بخشا فرق داره؟ این مسائل به ویژه واسه کسب و کارای کالاهایی که از روش کانالا بازاریابی می کنن مهمه. اما همیشه، باید بدونین که مشتریان تون واسه برآوردن نیازها و شرایطی که شناسایی کردین، به کجا مراجعه می کنن.

نیروهای رقابتی
پروسه خرید واسه این مشتریان هدف رو بشناسین. عوامل مهم تصمیم گیری چیه؟ مثلا بعضی از مشتریان نسبت به قیمت حساس تر هستن. بعضی از بخشا بیشتر به کیفیت اهمیت میدن نه قیمت  و بعضی هم به دسترس بودن و راحتی بیشتر توجه دارن. در هر مورد، این مشتریان حاضر به پرداخت هزینه های مورد نظر خود هستن.

ارتباطات
اعضای این بخش اطلاعات رو از کجا می گیرن؟ چه نوع اطلاعاتی موثرتر هستش؟ بدونین که عوامل ارتباطی بازاریابی مثل تبلیغات و انتشارات مطبوعاتی رو به کجا باید بفرستید. تا مشتریان مناسب اونا رو پیدا کنن. بدونین که چیجوری پیامای ارتباطی رو بسازین. تا عکس العمل مناسب شکل بگیره.

کلیدهای موفقیت
چه عواملی باعث می شه که بیشترین موفقیت یا نبود موفقیت در این بخش از بازار باشه؟ عوامل اصلی در بین بخشا متفاوت هستش و ممکنه شامل قیمت، ارزش، در دسترس بودن، تصویر، ویژگیا، جفت و جور مالی، پیشرفت یا برگشت سیاستا، و خدمات مشتری باشه. سه یا چار عامل مهم تر رو فهرست کنین.

گرفتن اطلاعات بازار
گرفتن اطلاعات بازار، جدا سازی بررسی بازار کار و کاسبی اینترنتی راه شدنی می کنه. مقدار خیلی از اطلاعات بازار خیلی راحت در دسترسه. اول به اینترنت مراجعه کنین. این اطلاعات در دسترس ، عادی، و خیلی از اونم مجانیه. بیشتر منابع گفته شده علاوه بر روشای سنتی انتشار،  باید سایت داشته باشن. یا اطلاعات رو از روش سایتای جستجو منتشر کنن. شرکتای تحقیقات بازار و کارشناسان صنعت، بخش کلی ای از اطلاعات خود رو در مجلات تجاری و کار و کاسبی منتشر می کنن.

با پدیده فکر مهتر همراه باشین.

آثار منبع این مجلات رو ضمیمه و کتابخانها اونا رو ذخیره می کنن. انجمنای تجاری لیستا و آمارای زیادی منتشر می کنن. قوانین سهام عمومی نیاز به گزارش دقیق یافته های مالی و ذخیره منابع اطلاعات بازار سهام دارن که آمار صنعت رو از گزارشای مالی جمع آوری می کنن. شاید بتونین همه چیز رو در یک کتابخونه محلی پیدا کنین. وگرنه می تونین به خدمات پایگاه داده های کامپیوتری و کارگزاران حرفه ای اطلاعات و انتشارات دولتی مراجعه کنین.

خیلی از صنایع با یک انجمن تجاری فعال در ارتباط هستن که به عنوان یک منبع لازم اطلاعات مخصوص صنعت خدمات ارائه میده. اینجور انجمنایی به طور منظم دایرکتوریای عضو رو منتشر نشون میده. و بهترین اونا هم  اطلاعات آماری رو منتشر می کنه که فروش صنعت، سود، روند اقتصادی و … رو پیگیره.

جدا سازی بررسی بازار کار و کاسبی اینترنتی خود رو انجام دادین؟ تجربیات خود رو با ما مورد بحث و رد و بدل کردن نظر قرار بدین.

[تعداد: ۶    میانگین: ۴/۵]

جدا سازی بررسی مشتری و دسته بندی اونا

جدا سازی بررسی مشتری و دسته بندی اونا
در این مقاله می خوایم به جدا سازی بررسی مشتری و دسته بندی اونا بپردازیم. با ما همراه باشین.

امروز هم سؤالایی رو مطرح می کنیم تا ذهن خود رو کمی درباره مقاله حاضر، آماده کنیم:

دسته بندی مشتریان
بزرگ ترین و سودآورترین مشتریان چه کسائی هستن؟ مشتریان بالقوه کدم ان؟ مشتریان در هیچ یک از گروه های منطقی طبق نیازها، انگیزها یا ویژگیا می گنجند؟
چیجوری میشه بازار رو به گروه هایی تقسیم بندی کرد که به یه روش هدف دار تجاری نیاز داشته باشه؟
انگیزهای مشتری
چه عواملی از کالا / خدمات واسه مشتریان ارزش بیشتری دارن؟
اهداف مشتری چیه؟ اونا واقعاً چی رو می خرن؟
چه تغییراتی در انگیزهای مشتریان به وجود میاد؟ در اولویت هاشون چیجوری؟
نیازای برآورده نشده
به چه دلیل بعضی از مشتریان ناراضی هستن؟ به چه دلیل بعضی برند و یا جفت و جور کننده خود رو عوض می کنن؟
شدت و اندازه گسترش مشکلات مصرف کننده کدامه؟
اون دسته از نیازای برآورده نشده که مشتریان قادر به تشخیص اونا هستن کدم ان؟ مواردی هست که مشتریان از اونا بی خبر باشن؟
این نیازای برآورده نشده فرصتی واسه رقبا یا مدل کسب وکار جدید جفت و جور می کنه؟
بخش بندی
بخش بندی، کلید پیشرفت مزیت رقابتیِ پایداره. تشخیص گروه مشتریانی که عکس العمل متفاوتی نسبت به دیگر گروه ها در مقابل گزینه های حریف از خود نشون میدن، به ما کمک می کنه تا برنامه خاص و هدف دار واسه هر بخش در نظر بگیریم.

روش هدف دار بخش بندی باید به سؤالات زیر جواب بده:

می تونه یک پیشنهاد رقابتی ارائه و اجرا کرد که در جهت بخش، هدف گیری شده باشه؟
امکان جفت و جور پیشنهاد و ارتباطات بعد اون با بخش هدف درزمان زمان و بر خلاف عکس العملای رقابتی هست؟
کسب وکار حاصل از بخش هدف ارزش صرف وقت رو داره؟
فلسفه روش هدف دار بخش بندی موفق اینه که فضای بازار رو کاهش دهیم تا امکان ایجاد یک موقعیت برتر که رقبا تمایل و توانی واسه حمله به اونو دارن، نداشته باشن.

رویکردهای متفاوت واسه بخش بندی بازار

ویژگیای مشتری

·  جغرافیایی ·   کوچیک واقع در جنوب به عنوان بازارهایی واسه مغازه های تخفیف دهنده

· نوع سازمان ·   نیاز رستورانا به کامپیوتر در مقابل شرکتای تولیدی، بانکا

· اندازه شرکت ·   بیمارستان بزرگ در مقابل بیمارستانای متوسط و بیمارستانای کوچیک

· سبک زندگی ·   خریدار جگوار جسارت بیشتر و محافظه کاری کمتری نسبت به خریدار بنز و بی ام دابلیو داره

·   جنسیت ·       مادران، پدران، کودکان، خردسالان

·        سن ·   غلات و خوراکی واسه بچه ها در مقابل بزرگ سالان

·      شغل ·   نیاز وکلا به دستگاه افزایش در مقابل بانکدارها و دندان پزشکان
رویکردهای مربوط به محصول

·   نوع مصرف کننده ·   خریدار وسایل منزل-ساختمون ساز، تعمیرکار، صاحب خونه

·       مورد مصرف ·   کنسرت-دارندگان بلیت فصلی، مشارکت کنندگان اتفاقی

·   امتیازات مورد درخواست ·   مصرف کنندگان دسر- اونایی که مراقب کالری دریافتی خود هستن در مقابل اونایی که خیلی راحت اهمیت میدن.

·   حساسیت قیمت ·   خریدار هوندا سیویک که به قیمت حساسه در مقابل خریدار مرسدس بنز لوکس

·       رقبا ·       مصرف کنندگان جنسای رقابتی

·       کاربرد ·   مصرف کنندگان حرفه ای ارهای برقی در مقابل خونه دارها

·       وفاداری به برند ·   اونایی که به سس مایونز وفادار مونده ان در مقابل خریداران قیمت مناسب

منافع مورد انتظار از محصول
مفیدترین متغیر بخش بندی مشتریان، منافعی هستش که از محصول انتظار میره، چون که منافع می تونه تموم هدف دار کسب وکار رو تعیین کنه.

مثلا آدمایی که علاقه مند غذاهای سالم هستن در مقابل آدمایی که به طعم غذا علاقه دارن و یا مشتریانی که در مورد قیمت حساس هستن بخش بندی می شن و روش هدف دار به طور کاملً متفاوتی رو میخوان.

در این بین موضوعی که به فراموشی سپرده شده خریداران مذکره. واسه جذب اونا بهتره به طرح بخش بندی زیر توجه کنیم :

متروسکشوال (Metrosexual) : گروه کثیری از شهریای پیشرفته، بین ۲۰ تا ۴۰ سال، عاشق خریدن و جستجو کردن جنسای باکیفیت، باکلاس و مد روز، سالنای پیرایش گرون، به مارکایی مثل پولو، رالف لارن، دولچه ان گابانا و … فکر می کنه.
رتروسکشوال (Retrosexual) : مردان سنتی، علاقه مند به فوتبال، مخالف فمینیسم، دل تنگ زمان قدیم، پوشش بسیار معمولی، مخالف استفاده از مرطوب کننده، مارکایی مثل نایک، عطاویچ، هایدا و … فکر می کنه.
مرد امروزی (Modern men) : این خریدار بین زن گرا و زن فرار قرار داره و صفات هردو رو در خود داره اما از حد بیرون نمی شه، یک مصرف کننده خبره در سن ۲۰ تا ۳۰ سال، با زنا احساس راحتی می کنه اما با اونا به خرید نمی ره، به رستورانای جور واجور علاقه داره.
پدر : درآمد خوب در خرید خانوادگی مشارکت می کنه، خریدار ماهر لباس هاش بیشتر کاربردیه، مک دونالد فکر می کنه.
بالغ (Maturiteen) : باتجربه تر، مسئول تر و عمل گراتر از نسلای قبلا. همگام با فنّاوری در مورد جستجو و خرید آنلاین. سونی، آدیداس و هر نوع سایت اینترنتی مناسب ایشانه.
حساسیت قیمت
بررسی جنبه رد و بدل کردن قیمت پایین و کیفیت بالا هم به درد بخور و هم فراگیره. از طرفی، با طبقه بندی دیگری روبه رو هستیم، گروهی که خواهان پرداخت بیشتر واسه کیفیت و ویژگیای برتر هستن.

مثلا مغازه های بزرگ جنسای عمومی از رتبه بندی خاصی از حاجی ارزونیا گرفته تا مغازه های لوکس برخورداره.

خدمات هوایی هم به بخشای درجه یک، کلاس تجاری و کلاس اقتصادی تقسیم بندی می شه، که در هر کدوم از موارد این بخشه که روش هدف دار رو دیکته می کنه.

 

امیدوارم که مقاله فوق، واسه شما دوستان به درد بخور واقع شه. مطالب در ارتباط زیر جهت مطالعه بیشتر در این مورد گذاشته شده:

مصرف کنندگان، آمار و ارقام و مشتریان آدما هستن!
مدیریت هدف دار بازار، تحلیلا و نقش بازاریابی در روش هدف دار

[تعداد: ۸    میانگین: ۳.۹/۵]

جدا سازی و بررسی نیازها یک تکنیک تحلیلی مهم واسه بازاریابی بهتر

جدا سازی بررسی نیازها
جدا سازی و بررسی نیازها به شکل یک پروسه رسمی  تعریف می شه. که روی چگونگی جواب دهی یه محصول به نیازای آدم متمرکزه. این جدا سازی و بررسی وسیله رسمی واسه پیشرفت کار و کاسبی نیس. بلکه یک تکنیک تحلیلی با ارزشه که به خاطر آزمایش بهتر توانایی فروش یه محصول یا یک سرویس واسه یک مصرف کننده، استفاده می شه.

موارد استفاده
جدا سازی و بررسی نیازها  بیشتر در خیلی از صنایع مثل پیشرفت نرم افزار، خودرو، اجناس مصرفی و خدمات بانکی استفاده می شه. این نوع جدا سازی و بررسی در اول مورد استفاده پیشرفت دهندگان نرم افزار بود که از سیستم در کنار جدا سازی و بررسی نیازها- یعنی مطالعه عناصر ارائه شده در یک سیستم- استفاده می کردن.

به طور خلاصه، اگه این دو سیستم در Apple Inc. به کار رود، جدا سازی و بررسی نیازها شامل تموم پیچیدگیای داخلی کامپیوتر و بیتای سخت افزاری بسیار پیچیده هستش که از چشم کاربر پایانی دور مونده؛.در حالی که جدا سازی و بررسی نیازها روی رابط نرم افزاری سیستم اپراتور و هم اینکه لوازم جانبی اون تمرکز داره –  مثل صفحه کلید و ماوس که به طور مستقیم به وسیله کاربر پایانی استفاده می شه – همزمان روی تصور پایانی کاربر از محصول هم تاثیر میذاره.

۶ اصل جدا سازی و بررسی نیازها
نظر کاربران پایانی واسه کامل کردن یک تیم طراحی تشکیل شده از افراد جورواجور و خود رای لازمه. و نظر اونا باید بر خواسته های تیم طراحی شما پیروز باشه.
تحقیق بازار واسه کامل کردن نظر کاربران پایانی و استفاده از تحقیقات کمی و کیفی واسه پیدا کردن بهترین راه واسه طرحای محصول یا خدمات لازمه.
به دنبال کمترین اندازه نیازای کاربر، باشین. بازاریابی در پایین ترین سطوح مهارتی موجب بزرگترین بازار بالقوه می شه. یعنی، اصل KISS رو دنبال کنین – “یعنی بی تکلف و ساده لوحانه عمل کنین. keep it simple, stupid”. البته این به اون معنا نیس که یادگیری مهارت رو آزاد کنین. این نوع بازاریابی خود مهارتی کاربردیه که باید یاد نمی گیرین.
تستای بتای کامل اجناس خود رو در یک تایم طولانی انجام بدین. تا تغییرات لازم رو قبل از بسته بندی محصول خود واسه مرحله پایانی تولید، در نظر گرفته باشین.
بازم به نظارت خود روی بازخورد کاربر پس از پخش محصول ادامه داده و به سرعت به نقصا جواب بدین. در صورتی که بشه فورا به نقصای اجناس موجود بازار جواب بدین، ثبتی دقیق از این موارد رو واسه توزیعای آینده نگه دارین.
طرحای قشنگ محصول پایانی جدا سازی و بررسی موفق نیازهاست. که باعث می شه یک پله بالاتر از همتایان صنعت خود قرار بگیرین.
جدا سازی و بررسی شکاف و ارتباط اون با جدا سازی و بررسی نیازها
جدا سازی و بررسی شکافا، که واسه مقایسه کارکرد واقعی کار و کاسبی با کارکرد ایده آل استفاده می شه، بیشتر همراه با جدا سازی و بررسی نیازها واسه به بیشترین حد رسوندن پتانسیل رشد کار و کاسبی،  استفاده کرده می شه.

جدا سازی و بررسی شکاف اطمینان میده که شرکت منابع خود رو واسه تولید بیشترین حد تخصیص میده. جدا سازی و بررسی شکاف یک وسیله امتحان واسه کارآیی حساب می شه. و به خاطر نشون دادن یک نقشه راه روشن تر واسه رشد آینده استفاده می شه. و می تونه در سطح هدف دار و سطح عملیاتی یک سازمان به کار رود. به طور خلاصه، تلاش داره تا شکاف بین جایی رو که الان شرکت در اون قرار داره و جایی که هدف شرکت قرار داره، پر کنه. علاوه بر این، بعضی از سازمانا “شکاف- gap”  رو یک واژه مخفف می دونن-  یعنی جدا کردن جنبه های “خوب- Good”، “متوسط- average” و “ضعیف-poor” یک کار و کاسبی.

واسه مطالعه بیشتر:

نقش بررسی و بررسی در بهبود تجربه مشتری 

بررسی سودآوری بازار و زیربازارها

بررسی بازار ! بررسی اهداف و جنبه های بررسی بازار

شرکتای برتر چیجوری جدا سازی و بررسی انجام میدن؟

۵ بخش جدا سازی و بررسی شکاف
سازمان نیروی کار
کارایی و بهره وری کلی شرکت شما باید از بالا به پایین بررسی بشه. موقعیتای اضافی باید حذف یا ترکیب شن و بخشای ضعیف کار و کاسبی باید حذف شن یا ترکیب گردند. اگه شرکت شما مسیرش رو از یک صنعت به صنعت دیگر تغییر داده- مثلا از رایانهای شخصی به رایانش ابری(محاسبه ابری)- پس نیروی کار شما باید بازسازی شه تا نشون دهنده این موضوع بوده و بخشای غیر مربوط حذف گردند.

راه حل و کاسبی
همه افراد شرکت باید باید در تعقیب اهداف شرکت باشن. زمانبندی ضعیف در تغییر راه حل و کاسبی می تونه مشتریان موجود رو از شما دور کنه و دشت کردن مشتریان جدید هم سخت هستش. اگه صنعت شرکت شما شلوغ و رقبا بیشتر از حد شن و توانایی رقابت از شما سلب شه، تغییر راه می تونه رد نشدنی باشه، اما باید مطمئن شین که کارمندان، سهامداران، ذینفعان و دارندگان اوراق بدهی همه با این مسئله موافق هستن.

تواناییای تولید
اگه شرکت شما هنوز به کارخانه های تولید داخلی متکیه، ممکنه مجبور شید کار خود رو برون سپاری کنین تا شکاف با رقبای بزرگتر رو کمتر کرده و از بین ببرین. نگه داشتن تموم کارخانه های تولید در یک منطقه خاص می تونه سود ناویژه رو از بین برده و بر توانایی شما در تعیین قیمت مقرون به صرفه اجناس اثر بزاره.

پایگاه مشتری
شرکت شما به سطح کامل پایگاه مشتری بالقوه خود دست پیدا کرده یا به وسیله شرکتای بزرگ تر به حاشیه رانده می شه؟ اگه هنوز تعداد خیلی از مشتریان بالقوه دست نخورده وجود دارن، می تونه به این معنا باشه که زمان سرمایه گذاری در تبلیغات گرون و کمپینای روابط عمومی شده تا محصول خود رو به در برابر دید عموم بذارین.

پتانسیل بازار
بازار فعلی اشباع شده؟ اگه اون بیشتر از حد اشباع شده باشه، پس فقط باید کالاهایی رو تولید کنین که رقبای کمتر اما درخواست بیشتری دارن. اگه جدا سازی و بررسی نیازها دقیق انجام شه می تونه کمک کنه  تا اجناس بهتری رو تولید کنین که مصرف کنندگان بیشتری رو جذب می کنن.

یه ترکیب خوب از جدا سازی و بررسی نیازها و جدا سازی و بررسی شکاف می تونه شرکت و اجناس شما رو در راه بهبود بذاره. با استفاده از هر دو جدا سازی و بررسی، شما می تونین شرکت قدیمی رو از بین ببرین و و ان رو از نو بسازین، این کار اجاز میده  تا راه های رشد که  قبلا  بخاطر عادتای روزمره، روالا و انتظارات متوسط مبهم و تاریک مونده ان، ببینین.

[تعداد: ۵    میانگین: ۴/۵]

تحقیقات بازار واسه شناخت مشتری چیجوری انجام می شه؟

تحقیقات بازار واسه شناخت مشتری به شما امکان میده تا تلاشای بازاریابی رو هدف بذارین. تحقیقات بازارِ شما باید با کسب آگاهی بیشتر در مورد مشتریان فعلی شما شروع شه. مگه اینکه کار و کاسبی تون جدید و بدون هیچ پایه مشتری باشه. هنگام تحقیق در مورد مشتریان موارد زیر رو در نظر داشته باید:

اونا چه کسائی هستن؟

چیجوری شما رو پیدا کردن؟

در مورد شما چی دوست دارن؟

چی رو دوست ندارن؟

تحقیقات بازار واسه شناخت مشتری
از نظرسنجیای مشتری، مصاحبه های تصادفی، برگهای بازخورد و عقل سلیم واسه دشت کردن این اطلاعات استفاده کنین. با طبقه بندی مشتریان خود به گروه ها یا بخشای به درد بخور شروع کنین. تقسیم بندی بازار می تونه شما رو به بازاریابی بهتر هدایت کنه. طبقه بندی مشتریان می تونه به شما در درک نیازها، خط مشیا و تفاوتاشون کمک کنه. نظر سنجی یکی از راه های تحقیقات بازار واسه شناخت مشتریه.

اگه شرکت شما سه محصول در سال به فروش میرسونه، در اینصورت اطلاعات مهمی رو میشه از مشتریان کلیدی به دست بیاره. پس از جمع آوری اطلاعات دموگرافیک، شرکت شما قادر به دقیق شدن روی بهترین روش واسه دشت کردن بازخورد مشتری هستش. مثلا، اگه شرکت شما وسیله خونه و باغ رو به فروش میرسونه، بهترین هدفِ ممکن شاید خریدار متاهل، و دارای درآمد دوگانهه. به محض این که مشتری رو دارای شرایط دونستید، به نظر سنجیا و شکایاتی بدین که واسه ایجاد اطلاعات به کار بین.

به شکایات و مشکلات به عنوان منبع مهم تحقیقات بازار واسه شناخت مشتری نگاه کنین. تحقیقات نشون میده که ۴%-۲ از مشتریانِ ناراضی شکایت می کنن و ۹۶ تا ۹۸٪ مشتریان ناراضی شکایت نمی کنن. پس نامعلوم باقی می مونن. میشه این مشتریان ناراضی دیگر رو شناسایی کرد؟ از روش ارتباط با اونا می تونین از مشکل محصول باخبر شید. راه حلی واسه مشکل پیدا کنین. و یا ارتباط با مشتری رو بهتر کنین. به یاد داشته باشین، اگه اونا با شما صحبت نکنن، ممکنه از شما پیش مشتری بالقوه دیگر شکایت کنن.

نظرسنجی رضایت مشتری
واسه اطلاعات بیشتر درباره مشتریان خود از اطلاعات نظرسنجی مشتری استفاده کنین. اطلاعات روشن شامل ویژگیای کلیه که به تقسیم مشتریان به چند بخش کمک می کنه. مشتریان خود رو طبق سن، درآمد یا جنسیت؛ حرفه یا سطح تحصیلات؛ نوع شرکت یا صنعت گروهبندی می کنین؟ این اطلاعات می تونه بسیار به درد بخور باشه. با این حال، ممکنه نیاز به فیلتر کردن اطلاعات حاصل از سوالاتی داشته باشین که ممکنه مشتریان رو تشویق به دادن پاسخای نادرست کنه. مثل سوالات مربوط به سن، سطح درآمد، و قصد خرید.

واسه مطالعه بیشتر:

شناخت مشتری چیزی لازم واسه پیشرفت کار و کاسبی

شناخت مشتری از نظر روند فرهنگی و جمعیت شناختی

آماده شدن واسه ایجاد یک طرح بازاریابی
ایده های عملی و مدلای خوب با ده ها نمونه از برنامه های بازاریابی موفق رو از جستجو و جلسات طوفان فکری به دست بیارین.
طرح بازاریابی خود رو تکمیل کنین
پس از جمع آوری منظم و هدف دارِ اطلاعات مورد نظر، از اطلاعات زیر واسه طراحی یک بررسی کمّی استفاده کنین. اینجا چندین رهنمود واسه این نظرسنجی هست.
در مورد اهداف نظرسنجی به توافق داخلی برسین. شرکتا باید از همه ذینفعان و صاحبان سهام سئوال کنن که شما فکر می کنین چیجوری باید از داده های رضایت مشتری استفاده کنیم؟ پس قبل از بررسی نظرسنجی، باید توافق انجام بشه.
تلاش کنین زمان نظرسنجی کوتاه باشه. وقتی که یک نظرسنجی بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول بکشه، اندازه جواب به طور زیادی کاهش پیدا میکنه. اما در ۱۰ یا ۱۵ دقیقه می تونین جواب متوسط بین ​​۶۵ تا ۷۵ درصد رو به دست بیارین.
نظر سنجی رو به بیشتر از یک مخاطب بفرستید. اگه این کار رو انجام ندین، رضایت بالای غیر واقعی رو به دست میارید و ارتباط تون با مخاطبان، با نارضایتی و به شکل ناخواسته تموم میشه.
تموم پاسخا باید پنهونی باشن. قانون تحقیق اینه که اگه محرمانگی تضمین نشه، شک نداشته باشین به کل حقیقت دست پیدا نمی کنین.
از اندازه مناسب واسه تولید داده های عملیاتی استفاده کنین: مقایسه داده های عملکردی با انتظارات، مقایسه بهترین داده های بهبود بخش رو ارائه میده.
واسه مطالعه بیشتر:

برنامه بازاریابی رو چیجوری طراحی کنیم؟

گروه های تمرکز
در تحقیقات بازار واسه شناخت مشتری استفاده از گروه های تمرکز رو مورد . تا اطلاعات بیشتری در مورد مشتریان خود و اون چیزی که اونا در مورد اجناس و خدمات شما فکر می کنن، به دست بیارین. بیشتر مردم از تکنیک گروه تمرکز آگاهی دارن. که در اون مشتریان با هم جمع می شن و یک آسون کننده حرفه ای نظرات اونا رو می پرسد. در گروه های تمرکزِ رضایتِ تجارت به تجارت (B to B) اصلی، معمولا از مخاطبین کلیدی تعدادی سئوال مشخص در مورد انتظاراتشان و اینکه چیجوری جفت و جور کننده اون انتظارات رو برآورده می کنه، پرسیده می شه.

گروه های تمرکز ممکنه زمان و تلاش بیشتری نسبت به نظرسنجی طلب کنه. اما رفت و امد با گروه می تونه بازخورد روشن­تری ارائه بده. خیلی از شرکتا از گروه های تمرکز واسه بررسی اجناس جدید و یا دقیق شدن روی شناسایی راه حلای مشکلات استفاده می کنن. ناشر نرم افزار Intuit از گروه های تمرکز واسه جمع آوری آدمایی که نرم افزار اونا رو خریداری نکرده بودن. اما مشتریان بالقوه تلقی می شدن، استفاده کرد. گروه های تمرکز از این افراد پرسیدند که به چه دلیل اونا مشتری نبودن. چه مشکلی در زمینه های در ارتباط داشتن. و نرم افزار چیجوری می تونه به اونا کمک کنه.

تجربه شرکت PDQ در گروه تمرکز
در شرکت چاپPDQ  لاس وگاس، بحثای گروه متمرکز با مشتریان فیلمبرداری شده و واسه اهداف جور واجور استفاده شد. طبق نوارها، یک ضبط ویرایش شده از جواب مشتریان هست. که بیان کننده اینست که استفاده اونا از اجناس منحصرا به خلاقیت شرکت بستگی داره. اینجور نوارهایی رو میشه واسه موارد زیر استفاده کرد:

تسریع پرسشا در مورد نظرسنجیای رضایتمندی.
آوردن ” صدای مشتری“ به برنامه های آموزشی داخلی.
کمک به تعیین اینکه کدوم سیستمای تحویل داخلی، بیرون از هماهنگی با انتظارات مشتری هستن.
پیشرفت راه حل کارمند واسه هر پروسه یا بهبود سیستم.
گروه های تمرکز ویدیویی یکی از قوی ترین راه ها واسه ایجاد حس ضرورت در مورد کیفیت خدمات هستن. کارکنان تمایل بیشتری به گوش دادن به نظر مشتریان نسبت به گوش دادن به حرف ناظران خود دارن. در عین حال، گروه های تمرکز ویدئویی روشی قوی در تحقیقات بازار واسه شناخت مشتریه. که در اون انتظارات مشتری مورد نظره. هیچ راه بهتری واسه تحریک سرمایه گذاری تحقیقاتی وجود نداره.

[تعداد: ۱۲    میانگین: ۳.۸/۵]

تحقیقات کمی بازار و ضرورت انجام اون از طرف کسب و کارا چیه؟

تحقیقات کمی بازار
تحقیقات کمی بازار ، که شامل نظرسنجیا و پرسشنامه مشتری می شه، می تونه به شرکتای کوچیک کمک کنه تا اجناس و خدمات خود رو بهتر کرده و تصمیمات آگاهانه بگیرن.

تحقیقات کمی بازار ، سئوال از عقاید و نظرات  افراد تو یه روش ساختار پیدا کرده که می تونه آمار و حقایق رد ناپذیری رو واسه شما جفت و جور کنه. واسه دشت کردن یافته های آماری قابل اعتماد، مهمه که نظرات تعداد خیلی از  افراد رو بررسی کنین و مطمئن شید که یک نمونه نماینده از بازار هدف شمان.

دلایل انجام تحقیقات بازار
اولین قدم مهم قبل از انجام خیلی از وظایف بازاریابی مهم، مثل تهیه یک طرح بازاریابی، انجام جدا سازی و بررسی SWOT، پیشرفت محصول، برندینگ و قیمت گذاری، تحقیقه.

تحقیقات بازار باید روش هدف دار بازاریابی آنلاین شما رو هم معرفی کنه – از طراحی سایت گرفته تا خبرنامهای ایمیلی، SEO و شبکه های اجتماعی.

تحقیقات کمی بازار شامل نظرسنجیا و پرسشنامهای مشتریه. این نظر سنجیا می تونه به شکل چهره به چهره با یک کاغذ و قلم، یا از روش تلفن، پست ، ایمیل، آنلاین و یا از روش سایت باشه. سوالات نظرسنجی باید به دقت انتخاب شن تا یافته ها به دست اومده اطلاعات معنی داری داشته باشن. فقط نپرسید که مردم چیزی در مورد کسب وکار شما می دونن یا نه- بپرسید که چقدر از کار و کاسبی بازدید می کنن، چه کالاهایی رو می خرن، از چه جاهای دیگری اجناس مشابه می خرن و به چه دلیل.

واسه مطالعه بیشتر:

پروسه تحقیقات بازار ساده و ثانویه چیجوری عمل میکنن؟

چیجوری تحقیقات بازار رو انجام بدیم؟

پرسیدن سوالات درست
پاسخا در یک پرسشنامه منظم معمولا بسته و محدود هستن – یعنی نیازه تا جواب دهندگان گزینه خاصی رو از بین پاسخا انتخاب کنن. این نوع پرسشنامها به جواب دهندگان اجازه نمی دن تا جواب خود رو جزئی تر بگن. پس صاحی یک مرکز گل و گیاه می تونه بپرسد :” چقدر و هر چند وقت یه بار گیاهان و لوازم باغبانی می خرید؟» و جواب دهندگان مجبور هستن از بین پنج گزینه انتخاب کنن: هیچوقت، یه بار در سال، دو تا سه بار در سال، یه بار در ماه، هر هفته. یک پرسشنامه نیمه منظم ، یک یا دو سؤال داره که در اون پاسخا بازه و جواب دهنده می تونه نظر خود رو توضیح بده.

با پرسیدن سؤالات مشابه  از افراد زیاد ، امکان ایجاد یک تصویر روشن تر از چگونگی رفتار مشتریان جفت و جور می شه.

هم اینکه می تونین از تحقیقات کمی بازار واسه مقایسه زیر گروه های مشتریان استفاده کنین. واسه کسب اطلاعات در مورد مشتریان تون استفاده از نظرسنجیها مهم و به درد بخور هستش و می تونین یافته های هر گروه رو جدا سازی و بررسی کنین. مطمئن شین که با تعداد خیلی از شکلای جور واجور مشتریان صحبت می کنین و پس می تونین بهترین دیدگاه و تصویر رو دریافت کنین.

اگه نظرسنجیا رو به طور منظم تکرار کنین، می تونین بفهمین که نظرات چیجوری تغییر می کنن و ساز و کارای جدید چیجوری دریافت می شن. تلاش کنین بعضی از سؤالات برابر نگه دارین تا بتونین مقادیر واقعی رو با تحقیقات قبلی مقایسه کنین.

واسه مطالعه بیشتر:

تهیه پرسشنامه مشتری و چند اصل کلیدی اون

بررسی مشتریان در تحقیقات
انتخاب کردن چگونگی انجام نظرسنجی یک موضوع مهم دیگه س. نظر سنجی چهره به چهره زمانی موثر و خوبه  که نیاز به توضیح همه چیز و یا نشون دادن یه محصول به جواب دهنده دارین. نظرسنجی تلفنی هم می تونه بسیار اثر داشته باشه، اما سخته بفهمین که مردم چه زمانی واسه جواب دادن و صحبت کردن وقت کافی دارن. اگه از روش پست و پست الکترونیک نظرسنجیا رو ارسال می کنین، ممکنه فهمیده باشین که باید انگیزه ای داشته باشین تا مردم رو واسه وقت گذاشتن واسه پر کردن پرسشنامه قانع کنین.

مناسب ترین زمان واسه درخواست از یک مشتری واسه پر کردن یک پرسشنامه وقتیه که کای واسه اونا انجام دادین. نظرسنجی رضایت مشتری به مشتریان فرصتی میده تا به هر کدوم از مواد ابهام اشاره کرده و هم اینکه از کارای خوب تشکر کنن. این کار می تونه روشی خوب واسه جمع آوری توصیفات مثبت باشه که می تونین در بازاریابی خود استفاده کنین. در عین حال، فرصتی واسه جمع آوری اطلاعات تماس و اضافه کردن مشتری به لیست پستی خود دارین تا بتونین در آینده با اونا ارتباط برقرار کنین (حتما اجازه این کار رو از اونا دریافت کنین.)

دسترسی به مشتریان در تحقیقات
اگه می خواین تعداد خیلی از مشتریایی بالقوه جدید رو بررسی کنین و نمی دونین  که چیجوری به اونا دسترسی پیدا کنین، می تونین سوالات خود رو در یک نظرسنجی کلی نگر آنلاین (online omnibus survey) منتشر کنین. اینا نظرسنجیای عمومیه که به وسیله گروه های بزرگی از مصرف کنندگانِ آنلاینِ از پیش انتخاب شده ، تکمیل می شن. با اضافه کردن دو یا سه سؤال خاص خود به نظرسنجی، می تونین توجه مشتری رو جلب و بازخوردهای به درد بخور دریافت کنین. اگه به رفتن به بازار دیگری فکر می کنین، این نوع کارا  ایده ال واسه آزمایش فکرتونه.

اطلاعاتی که میشه از تحقیقات کمی بازار به دست بیاره
بازاری واسه اجناس و خدمات شما هست؟
چقدر باخبر شدن از محصول یا خدمات شما هست؟
چه تعداد افراد علاقه مند به خرید محصول یا خدمات شمان؟
کدوم افراد بهترین مشتریان شمان؟
عادتای خرید اونا چیه؟
نیازای بازار هدف شما چیجوری تغییر می کنه؟
جدا سازی و بررسی یافته های
جمع آوری داده ها فقط بخشی از کار تحقیقاتیه. شما باید اونو جدا سازی و بررسی کنین. در نظرسنجیای پیچیده، جدا سازی و بررسی می تونه یک کار تخصصی باشه تا همه یافته ها استخراج شده و به داده ها تبدیل شن برسونه تا ببینین گروه های جور واجور چیجوری به نظرسنجیا جواب دادن. با این حال، یک نظرسنجی ساده می تونه بسیار موثر و روشن باشه، و شرکتای کوچیک هم می تونن با سئوال از نظرات مشتریان خود، از اونا برخوردار شن. و تحقیقات کمی بازار خود رو به آخرسر برسانند.

[تعداد: ۳    میانگین: ۴/۵]

تحقیقات کیفی بازار و ضرورت انجام اون از طرف کسب و کارا

اگه می خواین ذهن مشتریان خود رو بخونین، باید تحقیقات کیفی بازار انجام بدین. مصاحبه های چهره به چهره و گروه های تمرکز می تونن دیدگاه های با ارزشی رو در مورد اجناس ، بازار و مشتریان شما ارائه دهند.

تحقیقات کیفی بازار نه فقط روشی واسه فهمیدن نظرات مردمه بلکه دلیل اینجور تفکر و نظراتی رو هم جویا می شه. این تحقیقات درصدد به حرف گرفتن مردم و پرسیدن نظرات اوناس به خاطر این می تونین انگیزه و احساسات مشتریان و مردم  رو درک کنین.

مصاحبه های چهره به چهره و بحثای گروهی بهترین راه واسه دریافت این نوع بازخورد عمیق و دقیقه. وقتی که می خواید اجناس جدید تولید کنین یا طرحای بازاریابی جدیدی دارین و می خواین واکنشا رو آزمایش کنین و راه و روش خود رو بهتر کنین، تحقیقات کیفی کاری بسیار مهم و به درد بخور هستش.

دلایل انجام تحقیقات کیفی بازار
اولین قدم مهم قبل از انجام خیلی از وظایف بازاریابی مهم و کلیدی، مثل تهیه یک طرح بازاریابی، انجام جدا سازی و بررسی SWOT، پیشرفت محصول، برندینگ و قیمت گذاری، تحقیقه.

تحقیقات بازار باید روش هدف دار بازاریابی آنلاین شما رو هم معرفی کنه – از طراحی سایت گرفته تا خبرنامهای ایمیلی، SEO  و شبکه های اجتماعی.

تحقیقات بازار هم اینکه می تونه به شما در پیشرفت اجناس و خدمات کمک کنه و اطمینان بده که نیازای مخاطبان هدف برآورده می شه. مثلا، اگه یک رستوران رو اداره می کنین. و می خواین یک منوی ناهار جدید رو معرفی کنین، می تونین گروه کوچیکی از مردم محلی رو دعوت کنین. تا غذا بخورند و غذا بخورین و نظرات خود رو در مورد غذاها، خدمات و قیمت گذاری پیشنهادی اعلام کنه. این نوع تحقیقات هزینه زیادی واسه شما نداره، اما می تونه بازخوردهای مهمی رو واسه شما جفت و جور کنه و شانس موفقیت شما رو زیاد کنه.

معرفی محصول قبل از راه اندازی خط تولید انبوه
قبل از شروع به کار با یک خط جدید، لازمه تا تعدادی از محصول خود رو به دست بعضی از اعضای بازار هدف خود برسونین. و بفهمین که استفاده از محصول آسونه، چیزی که رو که انتظار میره انجام میده، طراحی جذابی داره؟ انگار در کنار اجناس حریف در مغازها قرار بگیره؟ بسته بندی اون کارایی داره؟ قیمت محصول مناسبه؟ این نوع تحقیق مشتری تقریبا همیشه یک یا دو مسئله مهم رو مطرح می کنه که میشه قبل از راه اندازی تولید و پخش انبوه محصول ، اونا رو برطرف کرد.

تشکیل یه گروه تحقیق
در هر حال، دریافت یافته های روشن از روش تحقیقات کیفی بازار می تونه سخت باشه. بعضی از افراد ممکنه فقط بخاطر مودب بودن نظر مثبتی داشته باشن. و در عین حال یه سریای دیگه ممکنه مغرور باشن و تسلط بحث رو در اختیار بگیرن. در گروه های تمرکز، با نمونه های کوچیکی از بازار هدف خود، معمولا با ۴ تا ۸ نفر مواجه میشین. یا می تونین تک به تک با اونا مصاحبه انجام بدین. در مقابل، یک نظرسنجی (تحقیقات کمّی) رو میشه به تعداد خیلی از مشتریان فرستاد.

انتخاب مصاحبه گر
انتخاب یک شخص مناسب واسه مصاحبه با مردم و یا کاهش یک بحث گروهی حیاتیه. محققان بازار حرفه ای، انتخاب ایده آلی هستن و شک نداشته باشین مهمه که صاحبان کار و کاسبی یا مدیران خودشون جلسات رو اداره نکنن. لازمه تا فردی جداگونه واسه انجام این کار مشخص شه – چون بی طرفانه رفتار می کنه و آدمایی که مصاحبه می کنن احساس می کنن که می تونن رو راست نظرات خود رو بگن.

یک ناظر خوب این جلسه رو به شکل غیر رسمی و آزاد اداره می کنه. پاسخا باید بررسی و پروندها باید بعدا جدا سازی و بررسی شن. باید به زبون بدن و پاسخای غیر کلامی توجه داشت. ثبت فیلم هم به ناظر کمک می کنه تا در صورت نیاز بعدا چگونگی رفتار جواب دهندگان و هم اینکه چیزی که رو که در مصاحبه گفتن، باز بینی کنه.

اطلاعاتی که میشه از تحقیقات کیفی بازار به دست بیاره
مشتریان موجود یا مشتریان بالقوه درباره محصول یا خدمات شما چه فکر و احساسی دارن.
چیجوری مشتریان از بین اجناس یا جفت و جور کنندگان جور واجور انتخاب می کنن – چی به اونا انگیزه میده.
چیجوری برندینگ، طراحی و بسته بندی بر مشتری تاثیر میذاره.
کدوم پیامای بازاریابی بیشترین اثر رو دارن و کدوم یک مشتریان رو از شما دور می کنن.
چیجوری قیمتا بر تصمیم گیری تاثیر می ذارن.
درخواست واسه محصول یا خدمات جدید هست.
تحقیقات کیفی بازار به مردم اجازه میده تا پاسخا و نظرات خود رو به شکل مفصل توضیح دهند. پس شمام به دیدگاه های بیشتری در مورد نگرشا و رفتار مشتریان دست پیدا می کنین.در تحقیقات کیفی به عمق پاسخای افراد پرداخته می شه تا دلایل هدایت کننده تصمیات اونا کشف شه.

[تعداد: ۳    میانگین: ۴/۵]

بررسی SWOT چیجوری انجام می شه؟

بررسی SWOT
جدا سازی و بررسی SWOT یه قدم مهم در جدا سازی و بررسی موقعیتی شماس. آزمایش نقاط قوت، ضعف، فرصتای بازار و تهدیدات از روش جدا سازی و بررسی SWOT یک مراحل بسیار ساده س!. که می تونه دیگاه قدرتمندی در مورد مسائل بالقوه و بحرانی که روی یک سرمایه گذاری اثر میذاره، ارائه بده.

جدا سازی و بررسی SWOT با تهیه فهرستی از نقاط قوت و ضعف داخلی در سازمان شروع می شه. پس از آن، می تونین فرصتا و تهدیدهای خارجی که ممکنه طبق بازار و محیط کلی شما بر سازمان تاثیر بذارن، شناسایی کنین. در موردجزئیات این موضوعات در این مرحله نگران نباشین؛ نقاط باحال توجه می تونه بهترین راه واسه شروع باشه. فاکتورهایی رو که فکر میکنین در هر کدوم از این چار بخش در ارتباط هستن، ثبت کنین. شاید بخواهید درزمان کار روی برنامه بازاریابی خود ، چیزی که رو که یادداشت کردین دوباره مورد بررسی قرار بدین.

اولین هدف جدا سازی و بررسی SWOT ، شناسایی و مشخص کردن هر عامل مهم مثبت و منفی در یکی از چار دسته بندیه. که اجازه میده یک نگاه هدف دار به کار و کاسبی تون داشته باشین. جدا سازی و بررسی SWOT یک وسیله به درد بخور در پیشرفت و اثبات اهداف و روشای هدف دار بازاریابی هستش.

بعضی از کارشناسان فکر می کنن که پیش از نقاط ضعف و قوت، اول باید فرصتا و تهدیدهای خارجی رو در نظر گرفت. این مطلب به شما کمک می کنه تا بخوبی بررسی SWOT رو انجام بدین پس با پدیده فکر مهتر همراه باشین. در هر صورت، شما باید همه چار بخش رو به طور کامل بررسی کنین.

نقاط قوت
نقاط قوت ویژگیای مثبت، قابل لمس و نامحسوس و داخلی سازمان هستن. اونا در کنترل شمان. مثلا چیکار می کنین؟ چه منابعی دارین؟ از چه مزیتهایی نسبت به رقبای خود برخوردارید؟

شاید بخواهید نقاط قوت خود رو با بخشای جور واجور، مثل بازاریابی، مالی، تولید و ساختار سازمانی، آزمایش کنین. نقاط قوت عبارتند از : ویژگیای مثبت افراد درگیر در کار و کاسبی، مثل علم، پس زمینه، تحصیلات، مدارک تحصیلی، مخاطبین، معروفیت و یا مهارتاشون. این نقاط هم اینکه شامل داراییای قابل لمس مثل سرمایه های موجود، لوازم، اعتبار، مشتریان ثابت، کانالای پخش، مواد توافق شده حقوقی، اختراعات، سیستمای اطلاعاتی و پردازش و بقیه منابع مهم داخل کسب و کاره.

نقاط قوت جنبه های مثبت داخل کار و کاسبی شما رو جذب می کنه. که به کار شما ازش میده یا مزیت رقابتی جفت و جور می کنه. این فرصتی واسه یادآوری ارزش موجود در کسب و کارتونه.

مطلب در ارتباط: چیجوری برنامه بازاریابی رو طرح کنیم؟

نقاط ضعف
به نقاط ضعف کار و کاسبی خود . ضعفا عواملی در کنترل شمان که از توانایی تون واسه رسیدن یا حفظ یک مزیت رقابتی می کاهند. کدوم بخشا رو می تونین بهتر کنین؟

ضعفها می تونه شامل کمبود تخصص، منابع محدود، نبود دسترسی به مهارتها یا تکنولوژی، ارائه خدمات نامناسب و یا وضعیت ضعیف کار و کاسبی باشه. اینا عوامل زیر نظر شمان. اما به دلایل جور واجور نیاز به بهبو دارن تا به طور موثر به اهداف بازاریابی خود برسین.

ضعفا جنبه های منفی داخل کار و کاسبی شمان. که از ارزش خدمتی که ارائه می دین می کاهند ، یا شما رو در برابر رقابت بی فایده و مضر قرار میدن. اینا بخشایی هستن که باید به خاطر رقابت با بهترین حریف تون، پیشرفت و بهبود بدین. هر چی با دقت بیشتری نقاط ضعف خود رو شناسایی می کنین، SWOT واسه آزمایش شما ارزشمندتر هستش.

فرصتا
فرصتا عوامل جذاب خارجی رو که نشون دهنده دلایل وجود و رونق کار و کاسبی شماس، مشخص می کنن. این فرصتا و عوامل بیرون از کار و کاسبی شمان. چه فرصتایی در بازار و یا در محیطی که امیدوار هستین از آن برخوردار شید، دارین؟

این فرصتا نشون دهنده پتانسیلیه که می تونین از روش اجرای روشای هدف دار بازاریابی خود تشخیص بدین. فرصتا ممکنه نتیجه رشد بازار، تغییر روش زندگی، حل مشکلات مربوط به شرایط فعلی، درک مثبت بازار در مورد کار و کاسبی شما و یا توانایی ارائه ارزش بیشتر باشه. که موجب ایجاد درخواست واسه خدمات می شه. در صورت ربط داشتن، زمانبندیا رو واسه فرصتها مشخص کنین. مثلا فلان چیز نشون دهنده یک فرصت مداومه یا یک فرصت کوتاه مدت ؟ زمان بندی شما چقدر قطعی و مهمه؟

فرصتا چیزایی بیرون از کار و کاسبی هستن. اگه “فرصتایی” رو شناسایی کردین که داخل سازمان و در کنترل شمان، می تونین اونا رو در دسته نقاط قوت قرار کنین.

مطلب در ارتباط: برسی بازار و زیربازارهای بالفعل و بالقوه

تهدیدات
کدوم عوامل تهدیدات بالقوه ای واسه کار و کاسبی شمان؟ تهدید شامل عوامل بالاتر از کنترل شماس که می تونه روش هدف دار بازاریابی و یا کار و کاسبی شما رو در خطر بذاره. تهدیدات هم مثل فرصتا عوامل خارجی هستن – یعنی کنترلی بر اونا ندارین، اما شما می تونین با داشتن برنامه های احتمالی واسه مقابله با اونا در صورت اتفاق،از اونا برخوردار شید.

تهدید یک رقابت به دلیل یک روند بد یا پیشرفته که می تونه باعث بدتر شدن وضعیت درآمد یا سود شه. رقابت – موجود یا بالقوه – همیشه یک تهدیده. تهدیدهای دیگر ممکنه شامل زیاد شدن قیمت غیرقابل تحمل به وسیله جفت و جور کنندگان، قوانین دولتی، رکود اقتصادی، پوشش رسانه ای یا مطبوعاتی تخریب کننده ، تغییر رفتار مصرف کننده که موجب کاهش فروش می شه و یا معرفی یک فن آوری ” نوین” که ممکنه اجناس، لوازم و یا خدمات خود رو منسوخ کنه. چه شرایطی ممکنه تلاشای بازاریابی شما رو تهدید کنه؟ بدترین ترسای خود رو فهرست کنین. بخشی از این فهرست ممکنه وجود سوداگرانه داشته باشه اما بازم به جدا سازی و بررسی SWOT شما ارزش بده.

طبقه بندی تهدیدات با در نظر گرفتن “جدی بودن” و “احتمال اتفاق” ارزشمنده.

هر چی در شناسایی تهدیدات بالقوه بهتر باشین، بیشتر احتمال داره تا بتونین موقعیت خود رو واسه برنامه ریزی فعالانه و جواب دادن به اونا تنظیم کنین. وقتی که شما برنامه های احتمالی خود رو در نظر می گیرین، به این تهدیدات هم .

مطلب در ارتباط: نقش جدا سازی و بررسی و بررسی در بهبود تجربه مشتری

پیامدها
نقاط قوت و ضعف داخلی، در مقایسه با فرصتا و تهدیدهای خارجی، می تونن دیدگاه بیشتری رو در مورد شرایط و پتانسیل کار و کاسبی ارائه دهند. چیجوری می تونین از نقاط قوت استفاده کنین تا بتونین از فرصتای پیش رو بهتر استفاده کنین و آسیبایی رو که ممکنه موجب تهدید شن به کمترین حد ممکن برسونین؟ چیجوری میشه نقاط ضعف رو به کمترین حد ممکن رسونید یا حذف کرد؟ ارزش واقعی جدا سازی و بررسی SWOT ، گرد هم آوردن این اطلاعات، واسه آزمایش فرصتای امیدوار کننده و مهم ترین مسائله.

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۳.۳/۵]

بررسی بازار ! بررسی اهداف و جنبه های بررسی بازار

بررسی بازار
در این مقاله می خوایم به بررسی بازار بپردازیم. اهداف اونو بررسی کنیم و جنبه های بررسی بازار رو شناسایی کنیم.

چشم انداز، هنر دیدن ندیده هاست. –جاناتان سویفت

آماده بودن، نصف پیروزیه. –میگوئل سر.انتس

بررسی بازار طبق بررسیای مشتری و حریف بنا می شه تا بشه درباره بازار و جست و خیز اون داوری هدف دار کرد.

اهداف بررسی بازار
اولین هدف بررسی بازار، تعیین جذابیت بازار (یا زیر بازار) واسه حاضران فعلی و بالقوه بازاره. جذابیت بازار، پتانسیل سود بازار که با ملاک برگشت سرمایه در بلندت مدت امتحان می شه، اثر بسیار مهمی در تصمیمات سرمایه گذاری محصول-بازار داره. واسه بهره مندی از جذابیت بازار باید بشه از همه نقاط ضعف و قوت مجموعه به چگونگی مطلوبی استفاده کرد.

دومین هدف از بررسی بازار، فهم جست و خیز بازاره. شناخت زیر بازارهای نوظهور، عوامل کلیدی موفقیت، روندها, تهدیدها، فرصتا و ابهامات هدف دار راهنمای جمع آوری اطلاعات و بررسی هستش. یک عامل کلیدی موفقیت، دارایی یا قابلیتیه که واسه انجام بازی لازمه.

اگه یک شرکت در یکی از عوامل اصلی، ضعفی داشته باشه و این ضعف با روش هدف دار مناسب خنثی نشه، توانایی رقابتش محدود می شه.

جنبه های بررسی بازار
طبیعت، داخل مایه بررسی بازار و بازارهای محصول، به زمینه بازار بستگی داره، اما بیشتر موارد زیر رو شامل می شه:

زیر بازارهای در حال ظهور
اندازه واقعی بالقوه بازار و زیر بازار
رشد بازار و زیر بازار
سودآوری بازار و زیر بازار
ساختار هزینه
سیستمای پخش
روندها و پیشرفتا
عوامل کلیدی موفقیت
سؤالات زیرمجموعه ای از سئوالای منظم در مورد این جنبه های رو معرفی می کنه که می تونن جهت بازسازی گفتگو در مورد تشخیص فرصتا، تهدیدها و ابهامات هدف دار بکار برده شن.

زیر بازار: نیروهایی مثل اجناس کامل شده، ظهور گوشه های سودآور بازار، تمایل به طرف سیستمها، کاربردهای جدید، طبقات جای گیری شده محصول، روندهای مشتری یا تکنولوژیای جدید به ایجاد زیربازارها کمک می کنن؟ چیجوری باید تعریف شن؟
اندازه و رشد: زیربازارهای مهم، ویژگیای اندازه و رشد یک بازار و زیر بازار کدم ان؟ چه زیربازارهایی در حال افول هستن و یا نه، به زودی سقوط پیدا می کنن؟ چقدر زود؟ چه نیروهایی عمل روندهای فروش هستن؟
سودآوری: واسه هر زیر بازار مهمی این موارد رو در نظر بگیرین: این بخش کسب وکاریه که شرکتی متوسط در اون به کسب درآمد مشغول هستش؟ شدت رقابت بین شرکتای موجود چه میزانه؟ تهدیدهای تازه واردین بالقوه و اجناس جانشین رو آزمایش کنین. قدرت چانه زنی جفت و جور کنندگان و مشتریان چیه؟ جذابیت و سودآوری بازار و زیربازارهایش در این زمان و در آینده چقدره؟
ساختار هزینه: هزینه های اصلی و مؤلفه های ارزش افزوده واسه شکلای جور واجور جور واجور رقبا چه هستن؟
سیستمای پخش: دیگر کانالای پخش کدم ان؟ چیجوری تغییر می کنن؟
روندهای بازار: روندهای بازارچه هستن؟ عوامل کلیدی موفقیت، داراییا و تواناییایی که واسه رقابت موفقیت آمیز لازم ان چه هستن؟ چیجوری ممکنه این موارد در آینده عوض شه؟ چیجوری می تونه داراییا و تواناییای رقبا رو با استفاده از روش هدف دارا خنثی ساخت؟
در ادامه مباحث، به حوادثی که پشت افت وخیز زیربازارها قرار داره می پردازیم. همیشه می تونین مطالب در ارتباط رو از لینکای زیر دنبال کنین:

سایت حریف، منبع غنی از اطلاعات موردنیازه
نقاط ضعف رقبای خود رو بشناسین تا باعث پیشرفت امتیازات رقابتی شه
همه چیز درباره رقبای شما!

[تعداد: ۸    میانگین: ۳.۶/۵]

بررسی سودآوری بازار و زیربازارها

بررسی سودآوری بازار
امروز در ادامه مباحث بررسی بازارها و زیربازارهای بالقوه و بالفعل، به بررسی بررسی سودآوری بازار و زیربازارها، شناخت نیروهای محرک و پیش بینی رشد می پردازیم.

شناخت نیروهای محرک
مهم ترین ابهام هدف دار جلو بینی فروش بازار در ارتباط می شه. این تصمیم مهم و کلیدی باید با شناخت محرکایی که پشت جست و خیزای بازار هستن صورت پذیرد.

در بازار نوشیدنیا، ممکنه نیروهای محرک، ارتباط نوشیدنی با سلامتی و درخواست آینده واسه نوشیدنی درجه یک باشن. یک ابهام هدف دار سطح دوم ممکنه بپرسد درخواست نوشیدنی ممتاز به چه چیز بستگی داره.

پیش بینی رشد
داده های تاریخی می تونن دورنمای مناسبی ارائه دهند و به فرق بین آرزو و واقعیت کمک کنن، اما باید با دقت مورداستفاده قرار گیرند چراکه نفع هدف دار در اجرای تاریخ نیس بلکه در پیش بینی نقاط عطف یعنی زمان هاییه که اندازه و شاید جهت رشد تغییر پیدا میکنه.

بعضی وقتا شاخصای هدایتگر فروش بازار ممکنه در پیش بینی و محاسبه نقاط عطف کمک کنن. مثالای شاخصای اصلی عبارت ان از:

داده های آماری جمعیت:
تعداد تولدها شاخص مهمی از درخواست واسه تحصیلاته و تعداد کسائی که سنشون به ۶۵ رسیده، شاخص مهمی از درخواست واسه تسهیلات بازنشستگیه.

فروش لوازم در ارتباط:
فروش کامپیوترهای شخصی و پرینترها شاخص بسیار مهمی از درخواست واسه شرکتای جفت و جور کننده و خدماتیه.

تجربه صنایع مشابه. نکته اصلی موفقیت، در انتخاب یک بازار از پیش موجود با ویژگیای مشابهه. مثلاً، می تونه توقع داشت فروش تلویزیون رنگی از الگوی فروش تلویزیونای سیاه سفید پیروی کنه.

اگه چندین گروه از اجناس به شکل قیاسی مطالعه شن و فرقای هر گروه به ویژگیای اونا نسبت داده شه، نتیجه باارزش تری به دست میاد.

روشای که می تونن تا حد زیادی پیش بینی دقیقی از الگوی فروش اجناس بادوامی ازجمله دستگاه ها، دوربینا و دستگاه های پخش ارائه دهند، طبق جدا سازی فروش به خریدهای اول و فروشای جانشین عمل می کنن.

شناسایی بلوغ و افول
یکی از مهم ترین نقاط عطف درفروش بازار زمانی اتفاق میفته که از فاز رشد به فاز بلوغ مسطح، و فاز بلوغ به فاز افول تغییر پیدا میکنه. این مراحل گذرا از مهم ترین شاخصای سلامتی و طبیعت بازار هستن.

سوابق فروش و الگوی سود بازار می تونن در تشخیص شروع بلوغ یا افول اون بازار ما رو کمک دهند، اما مواردی بیشتر شاخصای حساس تری هستن:

فشار قیمتی به دلیل مازاد ظرفیت و از دست دادن فرق محصول. وقتی که رشد کنه می شه و یا حتی برعکس می شه، ظرفیتی که تحت سناریوهای بسیار خوش بینانه پیشرفت پیدا کرده، به حد زیاده روی می رسه. گذشته از آن، پروسه تکامل محصول در بیشتر موارد به ظهور رقبایی میرسه که واسه بهبود جنسا با یکدیگر مسابقه میدن. ازاین رو، تا حد زیادی حفظ فرق سخت تر می شه.
آگاهی و افزایش مهارت خریدار. همگام با بلوغ محصول، خریداران هم آشناتر و آگاه تر می شن و پس تمایل اونا واسه پرداخت قیمتای بالا واسه دشت کردن امنیت حاصل از نامای شناخته شده کاهش پیدا میکنه.
جایگزینی اجناس یا تکنولوژیا.
اشباع. وقتی که تعداد بالقوه خریداران خرید کاهش پیدا میکنه، فروش بازار یا به فاز بلوغ و یا فاز افول وارده شده.
نبود منافع رشد. بازار به طور کامل جذب شده و هیچ منبع قابل رویتی واسه رشد در موارد مصرف و یا مصرف کنندگان جدید وجود نداره.
بی علاقگی مشتری.
بررسی سودآوری بازار و زیربازارها
مسئله مهم در این مورد محاسبه چگونگی سودآوری متوسط شرکته. البته، انتظار میره که شرکت روش هدف دار ای رو پیشرفت بده که سودی بالاتر از میانگین به دنبال داشته باشه. به هرحال، اگه سطح میانگین سود پایین باشه رسیدن به موفقیت مالی بسیار مشکل تر از زمانی هستش که سطح میانگین سود بالا باشه.

مایکل پورتر، اقتصاددان و متخصص روش هدف دار کسب وکار از دانشگاه هاروارد راه و روش فوق رو واسه هر صنعتی قابل استفاده می دونه، البته ایده اصلی اینه که جذابیت صنعت یا بازار که با برگشت درازمدت سرمایه گذاری شرکت قابل اندازه گیریه، بیشترً به ۵ عامل که بر سودآوری اثر می گذارن بستگی داره. این عوامل عبارت ان از:

شدت رقابت در بین رقبای موجود
وجود رقبای بالقوه که ورود اونا به شرط بالا بودن سوده.
اجناس جانشین که در قیمتای بالا مشتریان رو به خود جلب کنن.
قدرت چانه زنی مشتریان.
قدرت چانه زنی جفت و جور کنندگان.
در ادامه به توضیح هر کدوم از این موارد می پردازیم.

رقبای موجود
شدت رقابت بین رقبای موجود به چندین عامل بستگی داره، ازجمله:

تعداد رقبا، بزرگی و اندازه تعهد و التزام اونا
اندازه شباهت اجناس عرضه شده و روش هدف دارای اونا به یکدیگر
هزینه های ثابت بالا
اندازه مشکلات خروج
عمل اصلی در رکود اقتصادی تجارت الکترونیک و شرکتای اینترنتی، وجود تعداد بسیار زیاد رقباه. به دلیل کم بودن مشکلات ورود و شباهت اجناس قابل عرضه، حاشیه سود بسیار ناکافیه، خصوصاً با در نظر گرفتن سرمایه گذاری قابل توجه ای که در زیرساخت و برند موردنیازه. با در نظر گرفتن رشد پریشون بازار و مشکلات کم واسه ورود، نتیجه قابل پیش بینیه.

رقبای بالقوه
ورود این دسته از رقبا به بزرگی، اندازه و طبیعت مشکلات ورود بستگی داره. پس بررسی مشکلات ورود واسه شناخت شدت رقابت و سودآوری آینده صنعت لازمه.

مشکلات زیاد ورود عبارتنداز:

سرمایه مالی موردنیاز (زیرساختای تلویزیون کابلی و ارتباطات از راه دور).
صرفه اقتصادی باصرفه جویی اندازه ( موفقیت پورتالای اینترنتی و یاهو ازاین دست هستن).
کانالای پخش ( IBM به مشتریانی دسترسی داره که خیلی راحت تکرار شدنی شدن نیستن).
فرق محصول (اپل و هارلی دیویدسون اجناس به طور کاملً متمایزی تولید می کنن که اونا رو از ورودیای جدید محافظت می کنن).
اجناس جانشین
جانشینایی که بهبود مستمری در ارتباط باقیمت/ کارکرد از خود نشون میدن و واسه تغییر انتخاب مشتریان کمترین هزینه رو مجبور می کنن، از جاذبه خاصی دارن. پست الکترونیک واسه بخشی از بازار تحویل سریع فدکس تهدید هستش. اجناس پلاستیکی، شیشه ای و فویلای فیبری به بازار قوطیای فلزی فشار می یارن.

قدرت چانه زنی مشتریان
عواملی مثل بزرگی حجم خرید مشتری، وجود جفت و جور کنندگان زیاد جهت برطرف کردن نیاز مشتری، و اون وقت که مشتری بتونه با کامل سازی برعکس تموم یا بخشی از محصول رو خود تولید کنه، برافزایش قدرت مشتریان تأثیرگذار هستن. افزایش قدرت چانه زنی مشتریان باعث کاهش قیمت و یا درخواست خدمات بیشتر شه که بر سودآوری اثر میذاره.

قدرت چانه زنی جفت و جور کنندگان
عواملی مثل افزایش درخواست نسبت به عرضه و هم اینکه هزینه های تغییر جفت و جور کنندگان واسه مشتری می تونن به افزایش قدرت چانه زنی جفت و جور کنندگان کمک کنن. شرکتای نفتی که به طور کاملً متمرکز هستن، بیشتر اون قدر قدرت دارن که بر منافع مشتریانشان که تغییر از نفت براشون گران تموم می شه اثر بزاره.

ساختار هزینه
درک ساختار هزینه یک بازار می تونه دیدگاهی به عوامل کلیدی موفقیت در حال و آینده بگشاید. به احتمال زیاد، رقبا تلاش می کنن تا کم هزینه ترین حریف در مرحله ای از زنجیره ارزش با بالاترین ارزش افزوده باشن.

قدم اول، هدایت بررسی زنجیره ارزشه که در شکل زیر به نمایش درآمده و تعیین کننده محلای خلق ارزش افزوده. امتیازات مراحل پایین تر ارزش افزوده کمتری هستش.

اینطوری در صنعت قوطیای فلزی، هزینه های حمل ونقل تقریباً بالا بوده و رقیبی که بتونه کارخانه ها رو در نزدیکی مشتریان بنا کنه، از امتیازات هزینه ای مشخصی برخوردار هستش.
شاید بشه در مراحل دارای ارزش افزوده بالا مزیتی گرفت. مثلا، ماده ساده ای مثل آرد واسه شرکتای تولید نون، ممکنه دارای ارزش افزوده بالا تصور شه، اما ازآنجایی که این ماده ساده در همه جا و باقیمتای مناسب در دسترس هستش، عامل کلیدی موفقیت تلقی نمی شه.

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۵/۵]

بررسی طرح لوگو به وسیله مغز و تاثیر اون بر تصمیم گیری

روش باور نکردنی بررسی طرح لوگو به وسیله مغز

وقتی که شما به منحنی زرد رنگ داخل لوگوی مک دونالد و یا علامت تیک نایک نگاه می کنین، اتفاقاتی در مغزتون میفته که بالاتر از یک نگاه ساده س!. بررسی طرح لوگو از طرف مغز با پیچیدگیای خاص خود همراهه که ما اینجا به بررسی اون می پردازیم.

در ۴۰۰ میلی ثانیه، یک لوگو می تونه پاسخای احساسی برانگیزد و حتی رفتار رو عوض کنه. علم عصب شناسی میگه که اون لوگو – و برند پشت اون – می تونه بخشایی از مغز شما رو به روشی بسیار عمیق تر از چیزی که فکر می کنین فعال کنه .

واقعا، برندهای محبوب در همون ناحیه مغزی که ارتباطات انسانی پردازش می شه، جواب بر می انگیزند. پس اگه شما عاشق آیفونتان هستین، دیدن لوگوی اپل به شما حس خوبی میده انگار که چهره یک دوست قدیمی رو دیده باشین.

[تعداد: ۴    میانگین: ۴/۵]