19 تکنیک سئو فنی واسه بهبود جایگاه سایت در گوگل


دانلود پایان نامه

سرفصلای مقاله

 • واسه گوگل اهمیتی نداره که چیجوری نقشه سایتتان رو ستختین!
 • برچسب نبود مجموعه (Noarchive tag) به رتبه گوگل شما آسیبی نمیزنه
 • معمولا گوگل اول در صفحه خونه میخزد
 • مسئله سرعت صفحه
 • فایل­ txt به حروف بزرگ و کوچیک حساس هستن و حتما باید در دایرکتوری اصلی سایت قرار داده شن
 • خزندها همیشه نمی تونن به اسکرول بی ­آخر دسترسی داشته باشن
 • گوگل لینکای داخلی و خارجی رو متفاوت آزمایش میکنه
 • شما می تونین بودجه خزیدن خود رو در کنسول جستجوی گوگل بررسی کنین
 • رد کردن صفحات بی­ ارزش واسه سئو، بودجه خزیدن رو بهبود خواهد بخشید
 • چیزای زیادی درمورد نقشه ­های سایت هست که باید بدونیم!
 • می تونین چگونگی رصد خزنده گوشی موبایل گوگل از وب سایتتان رو چک کنین
 • الان نصف صفحه یافته های گوگل HTTPSه
 • تلاش کنین بارگذاری صفحه خود رو تا 2 تا 3 ثانیه نگه دارین
 • دستورالعملای txtوب سایت شما رو از رتبه بندی در گوگل، متوقف نمی کنه
 • می تونین بخشای جدیدی به بخش اصلی خود اضافه کنین
 • گوگل پیشنهاد می کنه Redirectها رو دست کم تا یه سال در محل نگه دارین
 • می تونین نوار جستجو خود رو در گوگل کنترل کنین
 • می تونین برچسب “notranslate” رو فعال کنین تا از ترجمه در جستجو جلوگیری کنه
 • می تونین برنامه خود رو در جستجوی گوگل با نمایه سازی برنامه Firebaseدریافت کنین

دلتون می خواد از تکنیک­های سئو فنی واسه بهبود جایگاه سایت خود در گوگل استفاده کنین؟ در این مقاله بعضی از نکات کوچیک و باحال واسه تازه کارا به نوشتن درآمدهه. تکنیکای سئو فنی موضوع جذابیه و نکات دقیق و ظریفی داره که اونا رو باحال میکنه. هم اینکه استفاده از اونا لازمه متخصصانی با توانایی حل موضوع بالا و تفکر انتقادیه.

در این مقاله به معرفی بعضی حقایق و نکات سئو فنی می­پردازم که به بهتر شدن امتیاز سایت تون کمک زیادی می­کنه.

بیاد لیست زیر رو باهم مرور کنیم :

واسه گوگل اهمیتی نداره که چیجوری نقشه سایتتان رو ستختین!

اگه نقشه سایتتان طبق استانداردها و XMLه، می تونین به هرطریقی که دوست دارین نقشه سایتتان رو بسازین. در هم شکستن طبقه بندی و یا ساختار کلی به شما بستگی داره و تاثیری بر چگونگی خزیدن گوگل در سایت شما نداره.

برچسب نبود مجموعه (Noarchive tag) به رتبه گوگل شما آسیبی نمیزنه

این برچسب واسه وقتیه که می خواید صفحه مورد نظر در گوگل ذخیره (کش) نشه و به ربات گوگل میگه از نشون دادن نسخه ذخیره شده صفحه در جستجوی یافته های، جلوگیری کنه. اما تاثیر منفی بر سئو و رتبه بندی کلی صفحه نداره.

معمولا گوگل اول در صفحه خونه میخزد

این یک قانون نیس، اما گوگل معمولا اول صفحه خونه سایت رو جستجو میکنه. استثنا اون مربوط به وقتیه که تعداد زیادی لینک به یک صفحه خاص در سایت شما وجود داشته باشه.

مسئله سرعت صفحه

بیشتر، دفعات لود شدن (بارگذاری شدن) آهسته رو به ­عنوان مزاحمت واسه کاربران تلقی می کنیم، اما یافته های اون بیشتر از مزاحمت واسه کاربرانه. زمان زیادیه که سرعت صفحه، عامل مهمی در عامل رتبه بندی جستجو حساب می شه و حتی گوگل اعلام کرده که به زودی سرعت صفحه گوشی موبایل رو هم در رتبه بندی جستجو مورد استفاده قرار می ده ( البته مخاطبان شمام سرعت بالای صفحات رو بیشتر دوست دارن.)

بیشتر افراد واسه بهبود و بررسی سرعت سایتشان  از وسیله تشخیص سرعت صفحه گوگل استفاده می­کنن. واسه اون دسته آدمایی که به ویژه به دنبال بهبود اجرا سایت روی گوشی موبایل  هستن، گوگل وسیله سرعت صفحه جدیدی، که متمرکز بر تلفن همراهه، رو معرفی کرده. این وسیله زمان بارگذاری صفحه رو چک میکنه، سایت گوشی موبایل رو روی ارتباط 3G امتحان  میکنه و توانایی استفاده از گوشی موبایل رو آزمایش میکنه.

فایل­ txt به حروف بزرگ و کوچیک حساس هستن و حتما باید در دایرکتوری اصلی سایت قرار داده شن

نام فایل (Robots.txt) حتما باید با حروف کوچیک نوشته شه تا قابل تشخیص باشن. هم اینکه، خزندها وقتی که به دنبال فایل Robots.txt می­گردند تنها به یک جای نگاه میکنن و اونم دایرکتوری اصلی سایته. درصورتیکه اونو در اون جای پیدا نکنن، با فرض اینکه اینجور فایلی وجود نداره، به خزیدن خود ادامه میدن.

خزندها همیشه نمی تونن به اسکرول بی ­آخر دسترسی داشته باشن

اسکرول بی آخر از نظر تجربه کاربر بسیار مناسب و جذابه، اما زمانیکه رباتای خزنده به اون دسترسی نداشته باشه، صفحه نمی تونه رتبه ای بیاره.

زمانیکه از اسکرول بی­ آخر واسه سایت تون استفاده می­ کنین، مطمئن شین که یه سری از صفحات صفحه بندی شده علاوه بر یک اسکرول طولانی هم هست. مطمئن شید که replaceState/pushState رو روی صفحه اسکرول بی آخر پیاده (اجرا) کرده باشین. این یک بهینه سازی سرگرم کننده س که بیشتر پیشرفت دهندگان وب از آن بی­خبرند پس مطمئن شید که اسکرول بی آخر خود رو با کد  rel=”next” and rel=”prev“ چک کرده باشین.

گوگل لینکای داخلی و خارجی رو متفاوت آزمایش میکنه

لینکایی که از سایت دیگر (لینک خارجی) به محتوای شما یا سایت تون اضافه می شن متفاوت از لینکی که روی سایته، وزن میگیره  و ارزش برابری نداره. قرار دادن لینک خارجی در سایت ارزش متفاوتی نسبت به لینکای داخلی خود سایت داره.

شما می تونین بودجه خزیدن خود رو در کنسول جستجوی گوگل بررسی کنین

بودجه خزیدن، تعداد صفحاتیه که موتورهای جستجو در زمان مشخصی می تونن و میخوان واسه خزیدن، مورد استفاده بذارن. شما می تونین اطلاعات بودجه خزیدن سایت خود رو در کنسول جستجوی خود دریافت کنین و در صورت ضرورت اونو  زیاد کنین.

سئو فنی - آموزش سئو سایت

رد کردن صفحات بی­ ارزش واسه سئو، بودجه خزیدن رو بهبود خواهد بخشید

صفحاتی که واسه سئو شما لازم نیس شامل صفحاتی مثل “سیاستای حفظ حریم خصوصی”، لندینگ پیجای” تبلیغات منقضی شده “یا “قوانین و شرایط” می شن.

قانون مورد قبول اینه که اگه صفحه ای قرار نیس رتبه بندی شه و کیفیت محتوای اون صد در صد منحصر به فرد نیس رو بسته کنیم.

چیزای زیادی درمورد نقشه ­های سایت هست که باید بدونیم!

 • نقشه های سایت XML باید با UTF-8 کدگذاری شده باشن.
 • نمی تونن شامل جلسات (Session IDs) شناسها از URL باشن.
 • باید کمتر از 50000 لینک و حجمشون نباید بزرگتر از 50 مگابایت باشن.
 • پیشنهاد میشه به جای گذاشتن تموم لینکا در یک فایل نقشه سایت، از توابع چندگانه نقشه سایت استفاده شه.
 • می تونین از نقشه های سایتی متفاوتی واسه شکلای جور واجور رسانه ها (ویدیو، تصویر و اخبار) استفاده کنین.

می تونین چگونگی رصد خزنده گوشی موبایل گوگل از وب سایتتان رو چک کنین

با تمرکز گوگل بر شاخص اول گوشی موبایل (Mobile-First Index)، اهمیت نمایش مناسب صفحات روی گوشی موبایل بیشتر از گذشته شده.

از گزارش توانایی استفاده از گوشی موبایل کنسول گوگل، واسه پیدا کردن صفحات خاص روی سایتتان استفاده کنین چراکه ممکنه مسائلی قابل استفاده روی دستگاه گوشی موبایل داشته باشه. همینطور می تونین آزمون موبایل دوستی (Mobile Friendly) رو امتحان کنین.

الان نصف صفحه یافته های گوگل HTTPSه

امنیت سایت به شکل زیادی مهمه. علاوه بر رتبه بندی سایتا از نظر امنیت، کروم به کاربرانی که وارد سایتایی با اشکالات امنیتی می شن، اخطار می ده. به نظر میرسه که مدیران وب به این به روز رسانی جواب دادن : طبق Moz، بیشتر از نصف وب سایتها روی صفحه اول یافته های جستجو، HTTPS هستن.

تلاش کنین بارگذاری صفحه خود رو تا 2 تا 3 ثانیه نگه دارین

تحلیلگر گوگل وبمستر جون مولر، پیشنهاد می کنه زمان بارگذاری دو تا سه ثانیه باشه (هرچند که حتما رتبه بندی شما رو تحت تاثیر قرار نمیده).

دستورالعملای txtوب سایت شما رو از رتبه بندی در گوگل، متوقف نمی کنه

سردرگمی زیادی در مورد دستورالعمل “Disallow” در فایل Robots.txt هست. فایل Robots.txt شما خیلی راحت به Google میگه که صفحات / پوشها / پارامترهای مشخص شده غیرمجاز نبوده، اما این به اون معنا نیس که این صفحات نمایه نشن. از مستندات راهنمای کنسول جستجوی گوگل :

شما نباید از Robots.txt به عنوان وسیله ای واسه مخفی کردن صفحات وب خود از یافته های جستجوی گوگل استفاده کنین. به خاطر این که صفحات دیگر ممکنه به صفحه شما اشاره کنن و صفحه شما می تونه به این روش نشون داده شه، از فایل Robots.txt دوری کنین. اگه می خواید صفحه خودتون رو از یافته های جستجو بسته کنین، از روشای دیگری چون حفاظت از رمز عبور و یا برچسبای noindex یا دستورالعملا استفاده کنین.

می تونین بخشای جدیدی به بخش اصلی خود اضافه کنین

انجام این کار به شما اجازه میده در حالی که از نام دامنه جدید در موارد بازاریابی و مکانای دیگر استفاده می کنین، ارزش دامنه قدیمی تر رو حفظ کنین.

گوگل پیشنهاد می کنه Redirectها رو دست کم تا یه سال در محل نگه دارین

از اونجا که ممکنه ماه ها طول بکشه تا گوگل فهمیده باشه سایت تغییر کرده، نماینده گوگل جون مولر پیشنهاد کرده که 301 Redirect رو به مدت دست کم یه سال حفظ کنین.

به شخصه، پیشنهاد میکنم هیچ وقت صفحات مهم – یک صفحه با رتبه بندی مناسب رو، از Redirect حذف نکنین.

می تونین نوار جستجو خود رو در گوگل کنترل کنین

بعضی وقتا گوگل ممکنه یک نوار جستجو با لیست شما داشته باشه. این جعبه جستجو به وسیله Google Search طراحی شده و واسه نشون دادن محتوای در ارتباط کاربران در سایت شما کار می کنه.

سئو فنی - آموزش سئو سایت

اگه براتون مطلوبه، می تونین این جعبه جستجو رو با موتور جستجوی خودتون قوی کنین یا می تونین یافته های حاصل از برنامه گوشی موبایل خود رو در اون وارد کنین. هم اینکه می تونین با استفاده از Meta Tag Nositelinkssearchbox جعبه جستجو رو در گوگل غیرفعال کنین.

می تونین برچسب “notranslate” رو فعال کنین تا از ترجمه در جستجو جلوگیری کنه

متا تگ “Notranslate” به گوگل میگه که نباید ترجمه ای واسه این صفحه در نسخه های جور واجور زبون جستجوی گوگل ارائه کنه. اگه در مورد توانایی گوگل به درستی ترجمه محتوا خود شک و دودلی دارین این مورد گزینه خوبیه.

می تونین برنامه خود رو در جستجوی گوگل با نمایه سازی برنامه Firebaseدریافت کنین

اگه برنامه ای موبایلی دارین که هنوز رتبه دهی نشده، الان وقتشه. با استفاده برنامه Firebase ، می تونین یافته ها رو از برنامه خود فعال کنین تا وقتی که کسی برنامه شما رو واسه یک کلمه کلیدی در ارتباط جستجو می کنه، ظاهر شه.

امیدوارم از این 19 حقایق سئو فنی لذت برده باشین. هرچند تعداد خیلی از این موارد هست اما تلاش کردم در این مقاله اصل مطلب رو بگم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *