کمپین 360 درجه چیست؟

دانلود پایان نامه

تا حالا برایتان پیش آمده که با روشن کردن تلویزیون، تبلیغی را ببینید که پیش از این در راه منزل تبلیغ آن برند را بر روی بیلبورد دیده باشید و با روشن کردن کامپیوتر شخصی و جستجو در صفحات اینترنت برای انجام کارهای روزانه در صفحات گوناگون مجدداً با تبلیغ همان برند مواجه شده باشید؟ هر جایی که بروید در فضای آنلاین و آفلاین با تبلیغات این برند مواجه می شوید. چنین موردی نمود واقعی یک کمپین 360 درجه ( 360 Marketing Campaign) است.

کمپین 360 درجه چیست؟

ایجاد تجربه d 360 درجه در مورد هم افزایی در پیام رسانی است. در کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی 360 درجه تلاش می شود پیام تبلیغاتی برند از طریق بسترهای مختلف به دست مخاطبین هدف برسد، مهم نیست مشتریان کجا باشند از طریق تبلیغات پرینتی، تبلیغات در مغازه، تبلیغات دیجیتال و شبکه های اجتماعی ارتباط با برند را تجربه می کنند.

کمپین بازاریابی360 درجه کل چرخه خرید را پوشش می دهد، از کشف محصول و برند تا خرید و تکرار خرید مشتری. در این روش بازاریابی تمام رسانه ها از جمله تلویزیون، موبایل، رسانه های دیجیتال و شبکه های اجتماعی به صورت یکپارچه و بر اساس استراتژی های برند مورد استفاده قرار می گیرند. برند در تمام نقاط دسترسی و ارتباطی مصرف کننده به نمایش در می آید.

یکی از مثال های موفق در اجرای کمپین تبلیغاتی 360 درجه، برند کوکاکولا است که در سال 2013 به صورت گسترده اقدام به تبلیغات در بسترهای گوناگون کرد؛ حضور در رخدادها و ایونت های مرتبط، تبلیغات ویدئویی در تلویزیون و شبکه های اجتماعی، ایجاد نرم افزار در گوشی موبایل و برقراری مسابقه از طریق آن از جمله بسترهای مورد استفاده توسط این برند بود که به خوبی توانست مخاطبان هدف خود را به تعامل با برند ترغیب کند.

کمپین های بازاریابی 360 درجه موفق، پیام اصلی که مخاطبان به آن علاقه مند هستند را در نظر می گیرند و بررسی می کنند و مخاطبان ترجیح می دهند این پیام را به چه شکل دریافت کنند، سپس تمام ارتباطات و استراتژی های بازاریابی بر اساس برقراری ارتباط موثر با مخاطبان لحاظ می شود.

کمپین بازاریابی 360 درجه - استراتژی بازاریابی

اهمیت داده در بازاریابی 360 درجه

پیامی که به دقت طراحی شده باشد منجر به رضایت مشتری و وفاداری به برند میشود. استفاده از کلان داده (Big Data) می تواند بازاریابان را در شناسایی پیام مناسب یاری دهد. تحلیل گفتگوها در رسانه های اجتماعی، اتاق های گفتگو در سایت های مرتبط و سوالاتی که مخاطبان از برند دارند تنها تعدادی از روش های جمع آوری داده برای یافتن فرصت های پنهان است. مصرف کنندگان در مورد برند شما چه می گویند؟ به چه چیزهای دیگری علاقه مند هستند؟ وقتی وارد سایت تان می شوند چه کار می کنند؟

داده به شرکت ها قدرت میدهد تا به علاقه مندی های مشتریان واکنش درست نشان دهند. با استفاده از داده پیام های مناسب شناسایی می شوند و حتی در بسترها و رسانه های مختلف به شکلی مناسب طراحی می شوند، به این صورت کمپین 360 درجه کارآمدتر اجرا می شود.

کمپین بازاریابی 360 درجه - استراتژی بازاریابی

آیا کمپین 360 درجه دایره کامل است؟

مثال جامع و کاملی از کمپین بازاریابی 360 درجه وجود ندارد که مشخص کند چه مواردی باید در یک کمپین لحاظ شوند. اما با توجه به توضیحات و نمونه های اجرایی هرچه رسانه های مورد استفاده بیشتر باشد قاعدتا بازخورد بهتری نیز خواهد داشت.

مهمترین جنبه ی تبلیغات 360 درجه آن است که کمپین های اجرایی آن در هر دو بستر آنلاین و آفلاین صورت می پذیرد. تبلیغات 360 درجه تمامی بسترهای اطلاع رسانی ممکن را پوشش میدهد. همچنین عامل دیگر یکپارچگی و دسترسی بیشتر به مخاطبان است. در طراحی کمپین های بازاریابی 360 درجه، پیام رسانی در تمام رسانه ها و به موازات هم صورت می پذیرد در نتیجه دسترسی به مخاطبان در سطح قابل قبولی خواهد بود و از آن جایی که کمپین به صورت کلی طراحی می شود، سازگاری و یکپارچگی طرح اجرایی نیز افزایش می یابد.

کمپین بازاریابی 360 درجه - استراتژی بازاریابی

توسعه کمپین بازاریابی 360 درجه

برای اجرای بازاریابی ویروسی می توانید از روش تبلیغات 360 درجه استفاده کنید. در ادامه برخی از بسترهای مهم و قابل استفاده در یک کمپین بازاریابی 360 درجه معرفی شده اند :

 • شبکه های اجتماعی

  یکی از مهمترین بسترهای قابل استفاده با بازخوردی بالا که تعامل مخاطبان با برند را افزایش می دهد. همچنین به دلیل امکان به اشتراک گذاری پیام ها روش خوبی برای بازاریابی توصیه ای است.

 • پست مستقیم

  پست مستقیم خیلی وقت است که مورد استفاده قرار نمی گیرد، به همین دلیل ممکن است با توجه به استراتژی برند شما قابل استفاده باشد و حتی تجربه س خوبی را برای مخاطبانتان فراهم کند.

 • برنامه های گفتگو زنده در شبکه های اینترنتی

  کنفرانس اینترنتی، اتاق های گفتگو در وبسایت های تخصصی و مواردی از این دست منجر به برقراری ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان می شود که بازخورد بسیار خوبی دارد.

 • وبلاگ

  ایجاد محتوای با کیفیت و ارزشمند بسیار مهم است و نشان می دهد که شما در حوزه کاری خود تخصص کافی را دارید. همچنین استفاده بازاریابی محتوایی سبب می شود به واکنش مخاطبان نسبت به موضوع مورد نظرتان دسترسی داشته باشید.

کمپین بازاریابی 360 درجه - استراتژی بازاریابی

 • نرم افزارها

  نرم افزارهای تحت وب و نرم افزارهای موبایل هر دو روش های خوبی برای بهبود تجربه مشتریان و در تماس بودن همیشگی آنها با برند است. نرم افزارهای موبایل از آن جهت که در هر زمان و مکانی امکان دسترسی به مخاطبان را فراهم می کنند بسیار مفید هستند.

 • ایمیل

  بازاریابی ایمیلی روش بسیار خوبی برای انتشار اخبار در مورد فروش یا رخدادهای مهم مانند تخفیف یا قرعه کشی است. همچنین در این روش می توانید مخاطبان را دسته بندی کنید و پیام هایی که توجه شان را جلب می کند را برایشان ارسال کنید.

 • ویدئو 

  بازاریابی ویدئویی یکی از موثرترین روش های تبلیغات است چرا که درصد به اشتراک گذاری آن بالا است، در زمانی کوتاه اطلاعات زیادی را انتقال می دهد و همچنین منجر به سرگرمی مخاطبان شده و اگر درست طراحی و ساخته شود توجه مخاطبان را به خود جلب می کند.

 • واسط کاربری موبایل

  همانقدر که ظاهر و واسط کاربری سایت مهم است، طراحی و ظاهر سایت بر روی موبایل هم اهمیت دارد چراکه کاربران در عصر حاضر بیشتر از گوشی های موبایل خود استفاده می کنند.

 • کارکنان و اعضای شرکت

  هیچکس یک کسب و کار را بهتر از اعضایی که به خوبی آموزش دیده باشند معرفی نمیکند. هیچ رسانه ای نمی تواند جایگزین تجربه ای شود که مشتریان در تعامل مستقیم با اعضای شرکت خواهند داشت.

 • تبلیغات پرینتی

  تبلیغات پرینتی می تواند شامل بیلبورد، آگهی، پوستر و هر نوع تبلیغ دیگری باشد. در این موارد هم یکپارچگی و پیام مناسب را مد نظر قرار دهید.

 • تبلیغات در رسانه های جمعی

  رسانه های جمعی از نظر دسترسی به مخاطبان وضعیت بسیار خوبی دارد و تبلیغات در آن بازخورد مناسبی خواهد داشت.

 

این لیست، فهرست تکمیل شده کمپین بازاریابی 360 درجه نیست، بنابر اهداف، بودجه، استراتژی بازاریابی و نوعی پیامی که می خواهید به مخاطبان خود برسانید ممکن است مواردی به این لیست اضافه یا از آن حذف شود.

امروزه تبلیغات 360 درجه یکی از روش های پر کاربرد است. زمان را از دست ندهید، یک کمپین %%sep%% %%sitename%%360 درجه طراحی کنید و در آن از رسانه هایی مانند موبایل، تلویزیون (اگر حضور در تلویزیون برای برند شما گران تمام می شود از رسانه های جمعی جایگزین مانند رادیو استفاده کنید)، بسترهای دیجیتال و شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *