چیجوری رسیدن به اهداف رو ۱۰۰درصد عملی کنیم؟

دانلود پایان نامه

فرض کنین که شما مالک زیباترین و جدیدترین اتومبیل دنیا هستین و می خواید به همراه خونواده خود از تهران به طرف چالوس حرکت حرکت کنین. همه ملزومات سفر رو جفت و جور میارید و حرکت می کنین، به محض اینکه وارد راه میشین یهو هوا به خاطر این به اونو شده و مه آلود می شه ،وسعت دید شما شدیدا کم میشه بطوریکه امکان اینکه با سرعت بیشتر از ۴۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کنین رو ندارین. کلافه میشین، همسر و فرزندان شما خسته می شن و در آخر دو حالت ممکنه پیش بیاد، یا اینکه از ادامه دادن راه بیخیال میشین و به خونه بر میگردین و یا اینکه راهی رو که در حالت عادی بیشترین حد باید ۴ ساعت طی می کردین در  یه روز کامل طی می کنین.

foggy-road

این داستان زندگی خیلی از ما آدماس. بارها پیش اومده که کاری رو شروع کنیم ولی قبل اینکه به نتیجه برسیم اونو رها می کنیم، براستی تاحالا با خود فکر کردین که:

  • به چه دلیل هرچه می دویم نمی رسیم؟
  • به چه دلیل هرچه بیشتر کار می کنیم به نتیجه نمی رسیم؟
  • تا بحال با خود فکر کردیم وقتی که به سن بازنشستگی برسیم چقدر دارایی داریم؟
  • وقتی که به سن پیری برسیم زندگی ما چیجوری هستش؟

جواب همه این سؤالا تو یه کلمه پنهونه و اونم داشتن هدف است. هدف داشتن در زندگی یه الزامه . آدما در هر سن و سال و در هر شغل و جایگاهی که هستن اگه خواهان موفقیت هستن چاره ای ندارن جز اینکه اهداف تعیین شده و مشخصی واسه خود داشته باشن. داشتن هدف در زندگی از لوازم اصلی زندگی سعادتمندانه و معناداره . آدم زمانی امنیت خاطر و آرامش داره که افق روشنی واسه آینده خود ترسیم کنه و با انگیزه و رضایت داخلی واسه رسیدن به چیزی که در اون افق مورد توجه داره، تلاش کنه و بدترین حالت واسه آدمی، وقتیه که احساس سرگردانی کنه و بلاتکلیف بمونه .

آمار جهانی و تحقیقات جور واجور نشون میده که ۹۷ درصد مردم جهان هدف ندارن و تنها ۳درصد مردم دنیا واسه خود دارای اهداف مشخص هستن و باحال اینه که همه مردم فکر می کنن که زندگی هدفمندی دارن اما اگه واقعاً اینطور س پس به چه دلیل به اون چیزی که می خوایم نمی رسیم؟

Targeted_Ads

دلیل اینه که خیلی از ما با خصوصیات یه هدف خوب و واقعی آشنا نیستیم. حال از شما می خوام که همین الان ۵ هدف اصلی زندگی خود رو به ترتیب اولویت بنویسین:

وقتی که در کلاسا و همایشا از دانشجوهایم می خوام که این کار رو بکنن معمولاً  با این پاسخا رو برو میشم : موفقیت، خوشبختی، رسیدن به آرامش، قبولی در دانشگاه، پول، ثروت و … در حالیکه هیچ کدوم از اینا هدف نیستن . اما هدف چیه ؟

هدف خواسته ایه دقیق ، روشن و شفاف و به اندازه کافی دورازدسترس اما دست یافتنی که به محض اعلام به ذهن ، بارها ذهن رو درگیر خود می کنه تا احتمال رسیدن به ان زیاد شه

خصوصیات یه هدف خوب

  1. اهداف باید مشخص و مشخص باشن . یکی از مهمترین قوانین موفقیت ، شفافیته، هرآنچه رو که خواهانش هستین  باید دقیق و شفاف و مشخص اونو ببینین. مثلا اگه می خواین در دانشگاه قبول شید باید مشخص کنین که در چه رشته و چه دانشگاه و چه شهری می خواین تحصیل کنین.
  2. اهداف باید قابل اندازه گیری باشن. هدف خوب هدفیه که اونو اندازه گیری کرد تا درزمان راه حرکت به طرف اون بشه فهمید که چقدر به اون نزدیک و یا دور هستیم. مثلا کسی که می خواد وزنش رو کم کنه باید دقیقاً تعیین کنه که می خواد به چه وزنی برسه و چه مقدار کاهش وزن داشته باشه.
  3. اهداف باید دور از دسترس اما دست یافتنی باشن. هدفی که انتخاب می کنین نه باید اونقدر دور و بزرگ باشه که نتونین اونو باور کنین و نه اونقدر کوچیک و در دسترس شما باشه که انگیزه ای به شما نده.
  4. اهداف باید مال خود شخص باشن. بعضی وقتا بعضی افراد هدفگذاری می کنن اما هدف اونا تحت اهداف ناآگاهانه بقیه بوده یعنی اینکه هدف واسه خودش نبوده . و این باعث می شه که اون شور و اشتیاقی رو که واسه رسیدن به هدف باید داشته باشه پیدا نمی کنه ، انگیزه لازم رو واسه رسیدن به هدف در خود ایجاد نمی کنه و با کوچیک ترین مانعی که روی راه ایشون قرار میگیره هدفش رو رها می کنه . هم اینکه اهداف هر شخص باید متناسب با شخصیت و خصوصیات اخلاقی خود اون باشه تا بتونه درزمان راه حرکت به طرف اهداف بر مشکلات موجود پیروز شه.
  5. اهداف باید محدود به زمان باشن. هدفی که زمانی واسه رسیدن به اون مشخص نشده باشه هیچ موقع به حقیقت تبدیل نمی شه و بعبارتی آرزویی بیشتر نمیشه . مثل عواملی که باعث اهمال کاری در ما آدما می شه مقید نبودن به زمونه.

hadaf95102821

سؤال :  میشه چند هدف واسه خود داشته باشیم یا فقط باید یه هدف واسه خود مشخص کنیم ؟

بهتر اینه که دست کم سه و بیشترین حد پنج هدف واسه خود مشخص کنیم اما همه این اهداف باید طبق یههدف دراز مدت شما باشن و این که حتماً باید بتونیم اونا رو اولویت بندی کنیم و مهمترین اونا رو مشخص کنیم.

در این عمر کوتاه زندگی، رسیدن به همه اهداف و آرزوها ممکن نیس، پس باید هدفی رو که ارزشمندتره انتخاب کرد . اگه اهداف متفاوت و زیاد دنبال شه نتیجه ای جز شکست و شکست نداره: و اگه بجایی هم رسید مسائل مهمتر رو ضایع می کنه، اون طور که علی علیه السلام فرمودن: « کسی که به امور غیر مهم بپردازد، مسائل مهم تر رو ضایع می سازه .»

پس کسی که دنبال موفقیت در کارهاست باید در اول امر، هدف خود رو مشخص کنه و بعد از اینکه مهمترین هدف رو شناسایی کرد، با تموم توان جهت رسیدن به اون تلاش کنه، چون که موفقیت آدم در کارهاییه که فکر و اندیشه رو در همون کار بکار میگیره .