چیجوری از دختران خود یه رهبر موفق بسازین!!؟


دانلود پایان نامه


رهبر موفق

موفقیت یکی از اصلی ترین موضوعاتیه که در بقیه ملل و اجتماعات جور واجور موردبحث قرار میگیره. موفق ترین افراد دنیا، فکر می کنند که واسه رسیدن به اون باید از فرمول اون آگاهی یابیم و بدون هیچ ترس و ترس ای در راه اون پیش بریم. به نظر میاد که راه پر از ناهمواری هاست اما به اندازه این سختیا، شیرینیایی در زندگی ما قرار گرفتن که در صورت کاربرد درست و بجای اونا میشه این جاده رو هموارتر کرد.

شاید یکی از این شیرینیا، حضور خونواده ایه که با نشون دادن هر گونه رفتاری تلاش دارن محبت و ساپورت خودشون رو بر ما رو کنن. نقش خونواده و محیط زندگی طبیعتاً در زندگی فردی ما نقش زیادی دارن. اما اندازه تأثیرگذاری اونا رو خود ما هستیم که تعیین می کنیم! بله؛ ما با آدمایی چون خانوم اوپرا وینفری آشنا هستیم. با افراد مشهور و محبوب بسیاری آشنا هستیم و از جریانات زندگی اونا آگاهیم. میدونیم که موفقیت راه سختی داره که هرکی خودش می تونه به دنبال رسیدن به اون بربیاد. بر این پایه، امروز می خوایم مطالعه ای داشته باشیم بر نوع رفتار! رفتارهایی که از طرف والدین سر می زنه و محیط کودک رو تشکیل میده. می خوایم اثر این محیط رو بشناسیم و در رفتار خودمون با کودکان مون اصلاح کنیم. همراه مون باشین.خانوم Sheryl Sandberg تور کشوری واسه سخنرانی درباره “زن” و رهبری” رو در سراسر دانشگاهای سطح کشور داشت. خانوم سندبرگ در سخنرانی هاش از دانشجویان سؤال مشترکی رو می پرسین تا پاسخا رو آزمایش کنه. سؤال اون این بود : چه کسائی در کودکی، با عنوان “رئیس” خطاب می شدن؟ و از اونا میخواس تا اگه جواب شون به این سؤال مثبته دست شون رو بالا ببرن.

این سؤال اول در اجتماعی از مردان جوون مطرح شد. حدود ۱۰ درصد اونا دست شون رو بالا بردن.

خانوم سندبرگ این کار رو در همه دانشکدها از بقیه شهرهای جور واجور کشور تکرار می کرد تا به اینجور درصدهایی برسه. ۹۰ درصد از دختران جوون، دست شون رو واسه سؤال “کی در کودکی “رئیس” خطاب می شد؟” بالا بردن. حالا با اثرات این واژه و خصلتای دختران و پسران آشنا میشیم:

از مقطع ساده تا دبیرستان اعتماد به نفس دختران، ۳ الی ۵ مرتبه بیشتر از پسران کم میشه. طبق گزارش بدست اومده، در مقطع راهنمایی هم، دختران نسبت به پسران علاقه کمتری به مدیریت و رهبری از خود نشون میدن.

هممون آدما، (مرد و زن) معمولاً تمایل داریم زنان بیش تری رو در جایگاه لیدر و رهبر در سراسر دنیا ببینیم. ما هول و هراس داریم از اینکه وقتی ۵۱ درصد جمعیت جهان رو زنان تشکیل میدن تنها ۱۲ درصد از سیاستمداران جهان زن باشن! این که همه لیدرها و مدیران در تکنولوژی، پزشکی، دولتی، تفریحی و شرکتا مرد هستن یه واقعیت بسیار تلخه! ما دوست داریم زنان موفق زیادی رو در این جایگاها ببینیم.

اما این “خواستن” به تنهایی کاری از پیش نمی بره! باید قدمای کاربردی واسه تغییر این وضعیت ورداریم و واقع بینی رو پایه کار خود بذاریم.

ما باید شکاف عمیقی که بین اعتماد به نفس دختران و پسران مون هست رو ریشه کن کنیم. این شکاف تقریباً از همون رده سنی کودکان ساده شروع می شه و تا جایی پیش میره که نمادی واسه دختران ساخته میشه.

کودکان از هوشیاری کافی واسه اجتماعاتی در برابر اونا قرار می گیرن برخوردار نیستن! یعنی ذهن اونا تا به این مرحله پیشرفت نیافته.

وقتی که اونا به همکلاسی دختر خود می گن “خودخواه!” (منظور از خودخواه اینجا شخصیه که تمایل به زورگویی داشته و رئیس مأبانه برخورد می کنه) معنی واژه ای که به کار بردن رو نمی دونن! و فکر هم نمی کنن. با بیان اون، فقط میخوان که همکلاسی شون، با صدای بلند به اونا دستور نده!

اما ما به عنوان یه آدم بالغ و بزرگسال، توانایی تأثیرگذاری رو داریم. خصوصاً در رفتارامون با کودکان!

این تأثیرگذاری رو میشه با حذف واژه “رئیس” شروع کرد. واسه انتقال معنی این کلمه میتونیم جملاتی رو در فارسی مثال بزنیم مثل :

  • رئیس بازی در نیار!
  • به همه دستور میده!
  • خودخواهه و فقط حرف خودشو قبول داره و …

به کودکان تون بگید : “ما هیچوقت از این کلمه واسه هیچکی به کار گیری نمی کنیم!!!

 

به عنوان والدین، به کودکان خود یاد بگیرین که اگه چگونگی درخواست کسی رو دوست ندارن، چیزی که رو که دوست دارن بگن. مثل :

من فکر می کنم که بهتره همه مون نظر بدیم که حالا چی بازی کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *