چک لیست سئو برای راه اندازی سایت های جدید


دانلود پایان نامه

یکی از هیجان انگیزتر کارها راه اندازی و طراحی وب سایت است که بعد از چندین هفته طراحی، کدنویسی و تلاش، یک سایت را به نقطه آغاز زندگی اش می رسانیم. این همان لحظه ای است که بالاخره همه فرزند جدیدمان را میبینند، در ادامه می خواهیم چک لیست سئو در مرحله ی قبل از راه اندازی و رونمایی سایت جدید که ضروری بنظر می رسد را برای علاقه مندان سئو و توسعه دهندگان و طراحان سایت ارائه کنیم.

پیش از آنکه دکمه راه اندازی سایتتان را فشار دهید باید مطمئن شوید که انتخاب سئو و بهینه سازی سایت شما در بهترین حالت ممکن است. راه اندازی هایی را دیده ایم که به دلیل اشتباه های ساده طراح سایت، یا عجله مدیران وب سایت، بخشی از هزینه و وقتشان تلف شده است. بهینه سازی سایت توسط یک چک لیست سئو میتواند کارها را ساده تر کند.

در مقاله سئو چیست با بسیاری از مفاهیم پایه سئو به صورت خلاصه آشنا خواهید شد. حالا وقت آن است که سئوسایت را شروع کنیم. این فهرست بیشتر براساس ملزومات ساده سئو ساختاری در سال 2018 میلادی تهیه شده که بهتر است پیش از راه اندازی سایت از آنها استفاده کنید، البته به مرور زمان این مقاله را بروزرسانی خواهیم کرد تا به چک لیست سئو جامع و کاملی برای سایت تبدیل شود.

 • چک لیست سئو عمومی برای راه اندازی وب سایت جدیدتان

آیا گواهینامه SSL نصب کرده اید؟

دریافت گواهینامه SSL گام نخست چک لیست سئو در سال 2018 است و بدون شک باید بروی وب سایت شما نصب شود، شما می توانید از SSL رایگان یا تجاری استفاده کنید که از نظر سئو هیچ تفاوتی بین گواهینامه رایگان و تجاری وجود ندارد و تنها داشتن SSL مهم است، البته اگر برایتان اطلاعات و امنیت وب سایت بسیار اهمیت دارد شرکت های ارائه دهنده SSL به صورت تجاری، در صورت بروز هک یا نفوذ به وب سایت تا سقف مشخصی جبران خسارت می کنند.

آیا سرعت سایت را چک کرده اید؟

یکی از مهمترین ارکان تجربه کاربری (UX) یک سایت، سرعت لود وب سایت یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بروی سئو است. شما را با دو ابزار کاربردی بسیار قدرتمند و البته رایگان تست سرعت سایت آشنا می کنیم. با سایت جی تی متریکس Gtmetrix  و ابزار تست سرعت صفحات اینسایتس گوگل Page Speed Tools Insights Google سرعت سایت خود را چک کنید و براساس گزارش های آنها، اصلاحات لازم را انجام دهید.

دو سه بار فایل Robots.txt را چک کنید!

تعداد سایت های فعالی که توسط توسعه دهندگان و طراحان سایت در بخش robot.txt به صورت “User-agent:*Disallow:/” وجود دارند، باور نکردنی است، این کدی است که از خزش ربات های موتورهای جستجو همچون گوگل جلوگیری می کند.

robots.txt چیست؟ به زبان ساده ربات تکست فایلی است که اجازه دسترسی و خزش در برخی مسیرها را برای روبات های موتورهای جستجو تعیین می کند. حال تصور کنید بخاطر فراموش کردن همین بخش ساده که برای تست اولیه پیش از راه اندازی نوشته شده است، شاید روزها یا هفته ها از ایندکس نشدن صفحات سایت گله مند باشید. هرچند که دلایل دیگری هم میتواند وجود داشته باشد که سایت شما در گوگل ایندکس نشود، با تجربه ای که داشته ایم مهترین مقصر در این مورد را “فراموشی” میدانیم!

حتما فایل ربات تکست، سایتتان را چک کنید و ساختار صحیحی برای دسترسی فلدرها، مسیرها، فایلها تعریف کنید.

سرچ کنسول گوگل (گوگل وبمستر) و بینگ وبمستر برای سایت نصب شده است؟

سرچ کنسول یا گوگل وبمستر - چک لیست سئو

 • حال نوبت نصب گوگل وبمستر یا سرچ کنسول Google Search Console است. این سرویس گوگل از مهمترین ابزار سئو سایت است. بهترین و ساده ترین روش نصب سرچ کنسول، آپلود html ارائه شده از سرویس سرچ کنسول گوگل بروی مسیر اصلی وب سایت است، شاید بگویید تگ وبمستر بهتر است ولی اگر وب سایت آلوده شود یا از کار بیافتد، تگ سایت عملا کار نمیکند و در نتیجه به ضرر سایت شما تمام می شود.
 • مطمئن شوید که www، بدون www و HTTPS را بررسی کرده اید. فقط یکی از این مسیرها را برای سایت خود انتخاب کنید، و از طریق تکنیک ریداریکت 301 از اجازه دسترسی به مسیرهای دیگر جلوگیری کنید، اگر محتوای فارسی دارید و دامنه .com است، آن را بر روی کشور ایران تنظیم کنید.
 • یک نقشه سایت با فرمت xml تهیه کنید و آن را در سرچ کنسول گوگل وب ثبت کنید. در نهایت دکمه “Fetch as Google” را بزنید.
 • ابزار وبمستر سایت بینگ Bing Webmaster Tools هم بروی سایتتان نصب کنید، این کار تنها چند دقیقه زمان شما را می گیرد، اما پر کاربرد است.

آیا نصب گوگل آنالیتیکس Google Analytics را انجام داده اید؟

سرچ کنسول یا گوگل وبمستر - چک لیست سئو

 • اگر میخواهید از روز اول بر ترافیک بازدید سایت خود نظارت داشته باشید و آن را اندازه گیری کنید، هیچ بهانه ای در عدم نصب گوگل آنالیتیکس Google Analytics ( به اختصار GA) وجود ندارد. بعضی از طراحان سایت و توسعه دهندگان در ایران با بهانه های گوناگون مانند کاهش سرعت سایت و تداخل کدها، از نصب این سرویس خودداری می کنند، اما این تصورات با توجه به پایداری سرورها و سرویس های گوگل غیرقابل باور است. تنها مشکل گوگل آنالیتیکس محدودیت دسترسی کاربران ایرانی به این سرویس است که با نرم افزارهای تغییر آی پی این مشکل برطرف شده و امکان استفاده از آن فراهم می شود. پس از نصب گوگل آنالیتیکس روی سایتتان حتما از بخش Real Time چک کنید که آیا بدرستی بروی سایت شما نصب شده است یا خیر ؟ یا می توانید از پلاگین گوگل کروم برای بررسی نصب صحیح گوگل آنالیتیکس Tag Assistant Plugin استفاده کنید.
 • چک کنید، گوگل آنالیتیکس به گوگل وبمستر (سرچ کنسول گوگل) دسترسی دارد یا خیر و این دسترسی را فراهم کنید.

همچنین پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی درس هایی از گوگل را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

آیا ساختار لینک داخلی را چک کرده اید؟

یکی از موارد بسیار مهم چک لیست سئو برای راه اندازی سایت جدید، استفاده از ابزارهای سئو داخلی On-Page SEO است. بطور مثال ابراز رایگان سئو اسکریمینگ فراگ Screaming Frog (محدودیت بررسی تا 500 لینک) یا ابزار تجاری سئو پاورسویت SEO PowerSuite یا ابزار تجاری سئو موز پرو MOZ PRO است، این ابزار در سایتتان می خزند یا به عبارتی به جستجو و ذخیره اطلاعات سایت شما می پردازند و لینک هایتان را چک میکنند. احتمالا با تعداد زیادی لینک ناقص، شکسته و یا صفحات ساختگی روبه رو میشوید که میتوانید آنها را اصلاح و یا حذف کنید.

آیا از Rich Snippets یا Schema Markup بهره می برید؟

استفاده از استانداردهای اسکیما (Schema) برای گوگل یک ضرورت محسوب می شود، اگر از مقاله، خبر، دستور آشپزی، ویدئو و … در وب سایت خود استفاده میکند، حتما از متدهای معرفی شده Schema در وب سایت خود استفاده کنید.

چک لیست سئو پیش از راه اندازی یک سایت جدید با وردپرس

 1. آخرین ورژن وردپرس و تمامی پلاگین‌ها را به روزرسانی کنید. به یاد داشته باشید که به روزرسانی باید در طول چرخه توسعه وجود داشته باشد و حتما این مورد را چک کنید.
 2. از نسخه اولیه سایت بک آپ بگیرید. این کار این اطمینان را به شما می‌دهد که نسخه نصب شده ی قابل اطمینانی داشته باشید تا درصورتیکه هک شدید و یا مشکل دیگری بوجود آمد بتوانید به آن رجوع کنید. گزینه مورد علاقه ما استفاده از پلاگین Duplicator است، هرچند افزونه های دیگری هم وجود دارد که میتوانید آنها را نیز بررسی کنید.
 3. افزونه سئو وردپرس yoast soe را نصب کنید و حتما در تنظیمات آن دقت کنید.
 4. پیشنهاد میکنیم هیچ وقت گزینه “از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند” یا “Discourage Search Engines from indexing this site” را فعال نکنید. چون تاثیر منفی بروی سئو دارد، بهتر است از گزینه ی” تحت تنظیمات پیش فرض باشد” ، و برای جلوگیری از ایندکس زود هنگام از Robots.txt استفاده کنید.

برخی نکات که زندگی را آسانتر می کنند

 1. هاست و میزبانی وب سایت خود را دست کم نگیرید. هیچ چیزی برایمان عجیبتر از این نیست که افرادی را میبینیم که میلیون ها تومان خرج وب سایت جدید میکنند، اما یک هاست ارزان تهیه می کنند. این مثل این می ماند که خانه آرزوهایتان را روی باتلاق بسازید. اگر یکبار سایتان هک یا آفلاین شود، حاضرید بهای بیشتری را بپردازید تا دوباره کارهایتان درست شوند؟ بنابراین حتما به دنبال میزبان های قابل اطمینان باشید.
 2. نام های دامنه خود را روی تمدید خودکار تنظیم کنید و هشداری را بر روی تقویم یا تلفن خود بگذارید تا از چند هفته قبل از تمدید مجدد به شما یادآوری کند.
 3. یک زنگ هشدار در GA تنظیم کنید که در یک نقاط داده مشخص مثلا در N درصد افت ترافیک، پیام ارسال کنید.

به نظرتان چیز دیگری برای چک لیست سئو پیش از راه اندازی یک سایت وجود دارد که به آن اشاره نکرده باشم؟ از طریق دیدگاه نظرتان را بنویسید.

 

در صورتی نیاز به خدمات مشاوره یا اجرای بهینه سازی و سئو سایت دارید با ما تماس بگیرید.

دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *