پیشینة قالیبافی در قم: دانلود پایان نامه علوم تربیتی,بررسی مزیت نسبی در تولید و صادرات فرش دستباف ایران


دانلود پایان نامه

5-3-4- بررسی مزیت نسبی در تولید فرش دستباف در استان قم :

1-5-3-4- پیشینة قالیبافی در قم[1] :

صنعت قالیبافی از دیرباز بین عشایر و روستائیان قم رایج بوده است ، لیكن سابقة قالیبافی در قم با شیوة فعلی به اواخر دهة دوم قرن بیستم میلادی یعنی حدود 80 سال پیش می رسد . در این دوران كه مواجه با سالهای قبل از شروع جنگ جهانی دوم بوده است ، توجه زیادی به فرشهای دستباف ایران در بازارهای اروپا و آمریكا مبذول می گردید . به همین لحاظ مردم شهرستان قم برای توسعة امور اقتصادی شهر تصمیم به ایجاد كارگاههای قالیبافی گرفتند . به این منظور اساتیدی از شهرستان كاشان به قم دعوت شده و شروع به تعلیم حرفة قالیبافی در این شهر نمودند . این صنعت به سرعت در شهر قم معمول و رایج شده و به تدریج به روستاهای اطراف نیز گسترش یافت ، اگرچه صنعت قالیبافی در بین عشایر شاهسون منطقه از قبل به شیوة ذهنی بافی معمول بوده است .

فرشهای قم ابتدا با استفاده از پشم های نه چندان ظریف وارد بازار می شدند ، لیكن به زودی فرشهای نفیسی با بكارگیری نخهای پشمی ظریف و نخهای ابریشمی ، تحت عنوان «گل ابریشم» در این شهرستان بافته شده و به بازار عرضه گردید . در سالهای بعد هنرمندان قالیباف قم سیر تحول قالیبافی را به حد تكامل رسانیده و با مهارت و توانایی خاصی مبادرت به بافت فرشهای تمام ابریشم با رجشمار بسیار بالایی نمودند .

براساس آمارگیری صنعت و معدن كه در سال 1373 هجری شمسی انجام شده است ، در استان قم 3163 واحد كارگاه قالیبافی دایر می باشد . اكثریت این كارگاهها در مركز استان مستقر بوده و تعداد محدودی نیز در بخشهای تابعه مشغول فعالیت هستند .

كارگاههای قالیبافی این استان با آن كه بین یك تا سه نفر قالیباف دارند ، لیكن نظام كارگاهی آنها با روشهای كارگاههای بزرگ قالیبافی برابری می كند . علاوه براین واحدها ، كارگاههای خانگی زیادی نیز در شهرستان قم و روستاهای اطراف آن وجود دارند كه امروزه فرش قم در بازارهای جهانی به بافت ظریف و طرح اصل و رنگ آمیزی متین و زیبا شهرت یافته است . شهرت و مقبولیت فرش قم به گونه ای است كه حتی قالیبافان كشورهایی نظیر هند و پاكستان و چین از طرح های آن اقتباس نموده و فرشهای كپی شده را روانة بازار نموده اند .

 

2-5-3-4- ویژگی های فنی بافت در قالیهای قم :

در استان قم همانند سایر مناطق فارسی باف ایران ، چله ها قبلاً آماده شده و سپس بر روی دار منتقل می گردند . این كار توسط اشخاصی كه در این زمینه تبحر دارند با در نظر گرفتن ابعاد و رجشمار فرش انجام می گیرد . دارهای قالیبافی قم عمدتاً از نوع دارهای گردان فارسی هستند .

پس از چله كشی ، قالیبافان شروع به بافت فرش نموده و پس از چند رج گلیم بافی ، بافت اصلی فرش را با توجه به نقشه ای كه در اختیار دارند آغاز می نمایند .

گره هایی كه توسط بافندگان در استان قم زده می شود از نوع فارسی است . برای بستن این نوع گره كه به گره نامتقارن نیز مشهور است ، خامه یا نخ پرز را از زیر یك تار حركت داده و به دور تار بعدی می پیچانند .

بافت فرشهای اولیة قم با رجشماری برابر 40 گره در هر 5/6 سانتیمتر انجام می گرفت . در حال حاضر فرشهای ظریفی با رجشمار 60 و بالاتر نیز بافته می شود .

پس از بافته شدن هر رج ، عمل پودگذاری به منظور نگهداری گره ها و محكم كردن بافت و نیز یكنواخت نمودن گره ها و ایجاد ظرافت در فرش انجام می گردد .

در بافت فرشهای قم از دو پود زیر و رو استفاده می گردد . پود زیر غالباً از نخ پنبه ای ضخیم و پود رو از نخ پنبه ای ظریف تشكیل شده است . برای استقرار و استحكام بافت ، نخ های پود به وسیلة ابزاری بنام شانه كوبیده می شود . پس از اتمام بافت فرش و جداسازی آن از دار قالیبافی ، عملیات پرداخت و شستشوی فرش انجام می شود . به منظور حفظ مرغوبیت و كیفیت فرشهای قم ، در كلیة مراحل بافت فرش ، كارشناسان و استادكارانی بر كار قالیبافان نظارت می نمایند . این استادكاران با تنظیم دار قالیبافی و اندازه گیری مكرر سطح بافت فرش و نیز بررسی صحت گره ها و رنگ ها و نقش ها ، كیفیت بافت قالی را كنترل می كنند . این فرشها در اندازه های قالی، كناره ، قالیچه ، پشتی و پادری به بازار عرضه می شوند .

 

3-5-3-4- ویژگیهای ظاهری قالیهای قم :

طرح و نقشه : طرحهای فرش قم همانند رنگهای آن از تنوع زیاد و گستردگی خاصی برخوردار است . زیبایی و جاذبه این طرحها همواره مورد توجه دوستداران فرش دستباف بوده و دقت و مهارت طراحان قم زبانزد خاص و عام می باشد . طرحهایی نظیر شاه عباسی ، گل فرنگ ، بته جقه ، درختی ، شكارگاه ، محتشم و خشتی از جمله طرحهای اصیل و كلاسیك فرش قم می باشند كه همواره با مختصر تغییراتی مورد استفاده طراحان فرش این شهرستان قرار گرفته اند . بهره گیری از نقش مایه های اصیل ایرانی ، تكرار نقش و رعایت هماهنگی در اجرای طرح از ویژگیهای طرحهای فوق به شمار می روند .

در سالهای اخیر طراحان فرش قم با ابتكار و خلاقیت فوق العاده ، دست به طراحی نقشه های جدید در سبك های اسلیمی ، هراتی ، هندسی و نیمه هندسی زده و تنوع زیادی در نقشه های فرش قم ایجاد نموده اند . امروزه دامنة این تحولات و نوآوریها با استفاده از ختایی ها و ابرها و تلفیق طرح های مختلف ، گسترش چشمگیری یافته و فرش قم را به سر حد كمال و زیبایی رسانده است .

رنگ : صنعت فرش قم همواره به استفاده از رنگهای زیبا و چشم نواز مشهور بوده است . كارگاههای رنگرزی این شهرستان سابقاً كلیه رنگهای مورد نیاز خود را از گیاهان رنگزای محلی نظیر پوست انار ، پوست گردو ، برگ مو ، كاه ، سماق ، پوست درخت بلوط و اسپرك تأمین نموده و بعضاً نیز از مواد طبیعی دیگری مانند نیل ، قرمزدانه و روناس كه در منطقه بعمل نمی آمد استفاده می نمودند .  

    تعداد رنگهای مصرفی در فرش قم ، ابتدا محدود به چهار الی شش رنگ بوده است اما به موازات تكامل طرح های اولیه فرش ، تعداد رنگها نیز در فرش قم افزایش یافته است . در سالهای اخیر رنگهای اصلی فرش قم را 16 رنگ به شرح ذیل تشكیل داده اند : لاكی روشن و تیره ، سرمه ای ، كرم روشن و تیره ، نخودی ، بژ ، قهوه ای سوخته و روشن ، آبی روشن و سیر ، مشكی ، خاكی ، طلایی و مسی .

افزایش تنوع در طرح های فرش قم و تحولاتی كه اخیراً در طراحی فرش این استان به وقوع پیوسته است ، تعداد رنگهای مصرفی در فرشهای قم را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داده است . به گونه ای كه در حال حاضر فرشهایی با بیشتر از 40 رنگ مشخص و متمایز طراحی و بافته می شوند .

كارگاههای رنگرزی خامة فرش قم در سالهای اخیر علاوه بر بكارگیری مواد اولیه طبیعی و گیاهان رنگزا از رنگهای شیمیایی كرمی ، اسیدی راكتیو و سایر رنگهای مرغوب و مقاوم نیز به شیوة علمی استفاده می نمایند .

1) سازمان جهاد سازندگی استان قم ؛ “‌ فرش قم نگین فرش دستباف ایران ” ، چاپ كیا نقش ، 1381 .

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *