پروژه مالیات بر ارزش افزوده

دانلود پایان نامه

مالیات بر ارزش افزوده

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

مقدمه

امروزه در گوشه و كنار رسانه ها و مطبوعات از جمله رادیو و تلویزیون ، روزنامه ها ، مجلات و در میان افراد جامعه ، یا حتی روی كالاها عبارت مالیات بر ارزش افزوده زیاد شنیده و دیده می شود.

شاید عدم شفاف سازی و نبود توضیحات مكفی دستگاه های ذیربط در این زمینه ، موجب ایجاد نگرشی منفی در میان افراد جامعه و اقشار گوناگون شده است . امری كه اگر با آشنایی كامل به سراغ آن برویم بسیاری از باورها و قضاوت های نادرست خاتمه خواهد پذیرفت .

بنده نیز فرصت را مغتنم شمرده و با عنایت به این موضوع ، تلاشی را آغاز كرده ام كه امیدوارم گامی كوچك در جهت بیان برخی ابهامات اقتصادی بردارم . البته لازم میدانم متذكر شـوم كه مـوضـوع مـالیات و عوارض بر ارزش افزوده و توضیح قوانین و تبصره های آن بیش از صدها ساعت نیاز به توضیح و بررسی دارد كه به طور حتم این پروژه بیان خلاصه واری از این قانون است .

در پایان از همكاری جناب آقای دکتر حامد پاشازاده ، استاد محترم راهنما و جناب آقای مجید ششمانی دانشجوی برتر كارشناسی ارشد رشته مدیریت مالی دانشگاه تهران نهایت سپاسگذاری را به عمل آورم .

تاریخچه ی مالیات بر ارزش افزوده و دولت های ایران و كشورهای دیگر :

مالیات بر ارزش افزوده ،(نام این مالیات مستقیما از زبان آلمانی و انگلیسی اقتباس شده). امروزه در اروپا این مالیات :«مالیات بر فروش» مینامند. مالیات بر ارزش افزوده «مالیات غیرمستقیم» است كه مصرف كننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید می پردازد و دریافت كننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز كند. از آنجا كه خود فروشنـده نیـز ضمـن خـریـد اولیـه چنین مالیاتی را پرداخته ولی مصرف كننده محسوب نمیشود ، اینست كه او حق دارد كه « مالیات بر ارزش افزوده» پرداختی خود را از كل « مالیات بر ارزش افزوده » های دریافتی كسر كرده و مابه تفاوت را به دولت بپردازد.

نمونه معروف چرخش : تاجر یا كشاورز جنگلدار یك كیلوگرم چوب درخت را به بهای 10 ریال به كارخانه كاغذسازی میفروشد و 1 ریال مالیات بر ارزش افزوده كسب میكند. كاغذ تولید شده از دست دهها تولید كننده و بازرگان عبور میكند تا در انتها به شكل یك كتاب با قیمت فروش 50000 ریال (با مالیات نهفته 10 درصدی = 4545 ریال) به سمت مصرف كننده برسد. در این بین خزانه دولت شاید ده ها یا صدها بار مالیات بر ارزش افـزوده كسـب كـرده و بـاید كل مبـالغ تفـاوت ارزش هـای افـزوده دریافتی را به پرداخت كننده ها یعنی همه « ارزش افزاها » كه در تبدیل چوب به كتاب سهیم بوده اند ، از جمـله : جنگل دار تا كاغذساز ، شركت های باربری و ترابری ، شركت برق ، شركت آب ، شركت دفع زباله ، رنگ كاغذساز ، رنگ چاپ ساز ، رنگ كاغذ فروش ، رنگ چاپ فروش ، عمده فروش ها ، چاپخانه كتاب ، شركت های تبلیغات و تك فروش كتاب بازگرداند ، زیرا مالیات بر ارزش افزوده حقیقی را فقط باید مصرف كننده انتهایی بپردازد. این امر كار اداره های مالیات را بسیار سنگین میكند . به همین خاطر گهگاهی بحث آن شروع میشود كه بهتر است این مالیات را از داد و ستدهای بین تولید كننده گان حذف كنند.

(نمونه تسویه حساب با مالیات 10 درصدی : 100 ریال خرید جنس + 10 ریال مالیات و افزودن ارزش جنس … و در انتها 300 ریال فروش با 27/27 ریال مالیات نهفته در بهای فروش . مابه تفاوت قابل پرداخت به خزانه دولت = 27/17 ریال).

100 ریال + % 10 = 110 ریال ! افزودن ارزش (دلالی یا تولید فرق نمیكند)

! فروش به قیمت 73/272 ریال + % 10 مالیات (= 27/27) = 300 ریال

مالیات بر ارزش افزوده به تمامی خدمات و كالاهایی تعلق میگیرد كه در برابر پول ، در داخل كشور داد و ستد میشوند (اقلام صادراتی از این مالیات معاف هستند : ر. ك . Duty – free). مگر آنكه در قانون برای آن شرایط ویژه ، از جمله تخفیف در نظر گرفته باشند. در بسیاری كشورها داروها ، خدمات پزشكی ، مواد غذایی ، كالاهای رسانه ای چاپی غیرتبلیغاتی ( یا با تبلیغات نسبتا كم ) و خدمات دولتی شامل استثناء میشوند.

برای دانلود متن كامل پایان نامه اینجا كلیك كنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *