پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ: دانلود پایان نامه علوم تربیتی,افزایش رضایت زناشویی زنان خوابگاههای دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی


دانلود پایان نامه

۳-۴-۴. پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ:

این پرسشنامه توسط اولسن،[۱] فورنیر،[۲] و درانکمن[۳] (۱۹۸۹؛ به نقل از ثنایی، ۱۳۷۹) طراحی‌شده است‌و به منظور ارزیابی زمینه‌های بالقوه‌مشکل زا یا شناسایی زمینه‌های قدرت و پربار سازی روابط زناشویی به کار می‌رود. همچنین از این پرسشنامه برای تشخیص زوج‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به مشاوره و تقویت رابطه خود دارند. به علاوه این پرسشنامه به عنوان یک ابزار معتبر در تحقیقات متعددی برای بررسی رضایت زناشویی مورد استفاده قرار گرفته است (ثنایی، ۱۳۷۹). این آزمون دارای دو فرم ۱۱۵ سوالی و ۱۲۵ سوالی است که از ۱۲ خرده آزمون تشکیل شده است. خرده آزمونها عبارتند از:

تحریف‌آرمانی، رضایت‌زناشویی، مسائل شخصی، ارتباط، حل تعارض، مدیریت مالی، فعالیتهای اوقات فراغت، رابطه جنسی، فرزند پروری، خانواده و دوستان، نقش‌های مساوات طلبی، و جهت گیری مذهبی. ویژگی‌های روان سنجی این پرسشنامه توسط سلیمانیان (۱۳۷۳) محاسبه‌شده و فرم کوتاه این پرسشنامه دارای ۴۷ سوال می‌باشد. این پرسشنامه به صورت ۵ گزینه‌ای (کاملا موافقم، موافقم، نه موافقم نه مخالف، مخالفم، کاملا مخالفم) درجه بندی شده است. نمره‌های کمتر از ۳۰ نشانگر نارضایتی شدید همسران، نمرات بین ۳۰ تا ۴۰ عدم رضایت زناشویی، نمرات بین ۴۰ تا ۶۰ نشانگر رضایت نسبی و متوسط از روابط زناشویی، نمرات ۶۰ تا ۷۰ نشانگر رضایت زیاد و نمرات بالای ۷۰ نشانگر رضایت فوق العاده زیاد از روابط زناشویی زوجین است (ثنایی، ۱۳۷۹).

  • روایی و پایایی پرسشنامه رضایت‌زناشویی انریچ: ضرایب آلفای پرسشنامه انریچ از گزارش اولسن، فورنیر و درانکمن (۱۹۸۹؛ به نقل از ثنایی، ۱۳۷۹) برای خرده مقیاس‌های تحریف آرمانی، رضایت زناشویی، مسائل شخصی، ارتباط، حل تعارض، مدیریت‌مالی، فعالیتهای اوقات‌فراغت، رابطه جنسی، فرزند‌پروری، خانواده و دوستان، و نقش‌های مساوات طلبی به ترتیب زیر است: ۹۰/۰، ۸۱/۰، ۷۳/۰، ۶۸/۰، ۷۵/۰، ۷۴/۰، ۷۶/۰، ۴۸/۰، ۷۷/۰، ۷۲/۰ و ۷۱/۰. ضریب همبستگی این پرسشنامه با مقیاس‌های رضایت خانوادگی بین ۴۱/۰ تا ۶۱/۰ و با مقیاس‌های رضایت از زندگی بین ۳۲/۰ تا ۴۱/۰ است که نشان دهنده روایی سازه است. جدول (۴-۳) پایایی خرده مقیاس‌های آزمون انریچ را در تحقیقات مختلف نشان می‌دهد.
خرده مقیاس‌ها اولسون و فاورز (۱۹۸۹)- آلفای کرانباخ اولسون، فورنیر و درانکمن (۱۹۸۲)- آلفای کرانباخ اولسون، فورنیر و درانمکن (۱۹۸۲)- آزمون- بازآزمون
۱. تحریف آرمانی ۸۳/۰ ۹۲/۰ ۹۲/۰
۲. رضایت زناشویی ۸۶/۰ ۸۱/۰ ۸۶/۰
۳. مسائل شخصیتی ۸۲/۰ ۷۳/۰ ۸۱/۰
۴. ارتباط ۸۲/۰ ۸۶/۰ ۹۰/۰
۵. حل تعارض ۸۴/۰ ۷۵/۰ ۹۰/۰
۶. مدیریت مالی ۸۲/۰ ۷۴/۰ ۸۸/۰
۷. فعالیت اوقات فراغت ۷۱/۰ ۷۶/۰ ۷۷/۰
۸. روابط جنسی ۸۵/۰ ۸۴/۰ ۹۲/۰
۹. فرزند پروری ۷۸/۰ ۷۷/۰ ۷۹/۰
۱۰. خانواده و دوستان ۷۹/۰ ۸۲/۰ ۸۲/۰
۱۱. نقش‌های مساوات طلبی ۶۸/۰ ۹۰/۰ ۹۰/۰
۱۲. گرایش مذهبی ۸۴/۰ ۸۹/۰ ۷۹/۰

جدول (۴-۳): پایایی زیر مقیاس‌های آزمون انریچ در تحقیقات مختلف (اولسون و فاورز، ۱۹۸۹).

 

[۱] . Olson

[۲] . Fournier

[۳] . Drunchman

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان ۱۰۵ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *