پایان نامه رایگان روانشناسی با موضوع طلاق راه حل مسئله

دانلود پایان نامه

 

راه حل مسئله

اگر به نظر می رسد كه خانواده ی همسرتان، تقاضاهایی بیش از سهم واقعی شان در مورد تصمیم گیری، توجّه یا پول دارند یا احترامی را كه حق شماست به شما نمی گذارند و با این كار دارند ازدواج شما را خراب می كنند، مؤثرترین استراتژی این است كه از میدان مبارزه عقب نشینی كنید.

احترام به والدین همسرتان در جشن های تولّد و تعطیلات، امری ضروری است امّا شما ناچار نیستید آنها را دوست داشته باشید و یا تحسینشان كنید یا با آنها رقابت كنید. اگر دوست دارید وقت بیشتری را با همسرتان بگذرانید، این موضوع را به او بگویید امّا حرفی راجع به زمانی كه او آزادانه با برادرش می گذراند نزنید. اگر از دست پدرشوهر عیب جوی خود عصبی هستید، از او فاصله بگیرید امّا اصرار نداشته باشید كه شوهرتان طرف شما را بگیرد. اگر برادر شوهرتان بی خبر به خانه ی شما می آید به او بگویید لازم است قبل از آمدن تلفن بزند امّا از شوهرتان نخواهید كه عذری از جانب شما بیاورد.

آیا به خانواده ی همسرتان برمی خورد اگر از همراهی با برنامه ریزی های آنها خودداری كنید؟ امّا این شما هستید كه باید بین رنجاندن آنها یا احساس اینكه نظرشان را به شما تحمیل كرده اند، یكی را انتخاب كنید. حتّی اگر همسرتان از نوع برخورد شما با خانواده اش حمایت نمی كند، او نمی تواند این روابط را برای شما به شكلی حسنه درآورد، او باید مراقب بهبود بخشیدن به روابط خودش با خانواده ی شما باشد.

این به نفع شماست كه بگذارید همسرتان خودش مسایلش را با خانواده اش حل كند، زیرا مشكلات حل نشده ی خانوادگی می توانند به سرعت به ازدواج شما راه یابند و هر زمان كه به نظر می رسد خانواده های شما بر سر راه روابط شما قرار گرفته اند؛ این نكته را به خاطر بسپارید: جدا از هر كاری كه آنها انجام می دهند كه مشكلی در ازدواج شما ایجاد می كند، هدیه ای هم به شما می دهند كه ازدواجتان را ممكن می سازد. آ‹ها با شما یاد داده اند كه چگونه عشق بورزید.

شاید عمیق ترین تأثیر خانواده ما بر روی ازدواجمان، در مورد انتخاب همسرمان باشد. فروید و دیگران در مورد نقش خودآگاه بر عشق و ازدواج بسیار نوشته اند، امّا شاید امروزه مفیدترین بحث در این مورد را دكتر هارویل هندریكس مطرح كرده باشد، بر طبق تئوری تصویر او، هر یك از ما تصوّری نیمه هوشیار از یك همسر ایده آل در ذهن داریم كه طرح آن از خصوصیات منفی و مثبت والدین ما نشأت گرفته است. این مطلب توضیحی است برای اینكه چرا شما همان خلق و خوی انفجاری كه در پدرتان وجود داشت و شما از آن فراری بودید و می ترسیدید، در شوهرتان هم وجود دارد، یا اینكه چرا ترفیع شما احساس تنها ماندن را در شوهرتان بیدار می كند، درست همان احساسی را كه زمانی كه مادرش سركار برگشت و او را به یك پرستار سپرده داشت.

مواردی این چنینی از كودكی ما می تواند عامل جدال زناشویی امروز ما باشد. اگرچه معمولاً ما آنرا درك نمی كنیم  ، سعی كنید در مورد رفتارهایی كه در والدین تان مورد تحسین یا نفرت شما بود فكر كنید، اگر هر دوی شما از صدمات روحی دوران كودكی خود آگاه شوید و در مورد آنها با هم صحبت كنید، بهتر می توانید همسر خود را درك كنید و قدر او را بفهمید.


اهمیت و ضرورت تحقیق:

اهمیت از لحاظ علمی:

طلاق در بسیاری از موارد ضروری است و زوجین ناگزیر به قبول این امر هستند. ولی در اغلب موارد جداییها در نتیجه ی توقّعات بیجای احساسی، اقتصادی و عاطفی زوجین از دیگر، سوءِ ظن و بدبینی بی مورد، نداشتن صبر و گذشت در زندگی، حسادت بیش از حد زن و شوهر، پرخاشگری و تند خویی زن یا مرد و غرور و خودخواهی بی مورد صورت می گیرد. بدیهی است درگیریهای خانوادگی و مشاجره های پدر و مادر در حضور فرزندان تأثیرات روحی شدیدی بر كودكان و نوجوانان ناظر بر صحنه می گذارد و در رفتارهای پرخاشگرانة كودكان و نوجوانان اثر مزمن بر جای خواهد گذاشت.

آنچه از پژوهش ها در امر طلاق بر می آید این است كه دختران خانواده های تك سرپرست یعنی آنها كه فقط با پدر یا مادر به سر می برند در معرض عوارض نامطلوبی چون انحرافات، ازدواج زودرس، فرار از خانه و ترك تحصیل قرار دارند. این امر در مورد گروه های اجتماعی و طبقاتی نیز صدق می كند.

اكثر قربانیان طلاق كه همان كودكان و نوجوانان هستند به مادران خود بیشتر نزدیك هستند تا پدر. زیرا پدر جدا شده از مادر با بچّه های خود مثل یك خویشاوند رفتار می كند تا فرزند. حال آنكه مادر هرگز از كودكش فاصله نمی گیرد و مهر و محبت و احساس مادری را زیر پا نمی گذارد. البته وقتی پای نامادری و ناپدری به میان می آید تحوّل و پیچیدگی خاصی در زندگی كودكان و نوجوانان به وجود می آید.

آشنایی كودك و نوجوان با بستگان جدید، خواهرها، برادرها، دایی ها و عموهای ناتنی گرچه گستره ای از دنیای تازه و متفاوت به وجود می آورد ولی اغلب فرزندان در جوار ناپدری و نامادری احساس شادمانی و خوشبختی نمی كنند، گرچه ممكن است زن یا شوهر با همسر جدید خود كاملاً خوشبخت باشند.

در كشور ما بیشتر بچه های فراری و نوجوانان ساكن در كانون اصلاح و تربیت را قربانیان طلاق تشكیل می دهند. بهتر است برای ساماندهی به وضعیت زندگی كودكان و نوجوانان تك سرپرست كه ناگزیرند زیر نظر پدر یا مادر خود زندگی كنند «واحد مددكاران ویژة طلاق» تشكیل شود تا قبل از صدور حكم، پدران و مادران را در اعمال و رفتاری كه باید بعد از طلاق با فرزندان خود داشته باشند توجیه كنند. به پدران و مادران بایستی آموزش داده شود كه از بدگویی و بازگویی عیوب و نقایص یكدیگر پیش فرزندان خود (بعد از اجرای حكم طلاق) احتزاز نموده و مظلوم نمایی نكنند، چون فرزند باید واقعیت جدایی پدر و مادر را به عنوان یك الزام و ضرورت زندگی پذیرا باشد و جایگاه حركت متقابل پدر و مادر را حفظ كند.

تداوم ارتباط و تماس مددكاران ویژة طلاق با خانوادة فرزندان تك سرپرست برای بررسی و حل مشكلات روانی- اجتماعی در سالهای بعد از طلاق ضرورت دیگری است كه از معضلات و نارساییهای كودكان جلوگیری می كند.

بدیهی است گروه مددكاران ویژة طلاق باید دوره های كوتاه مدّت روان شناسی كودك، روانشناسی خانواده و روانشناسی اجتماعی را بگذرانند و با مسائل بزهكاری و ناهنجاریهای كودكان و نوجوانان آشنا شوند. (شمس مستوفی، 1376، صص 98-101).


اهمیت تحقیق از لحاظ اجتماعی:

این تکه ای از پایان نامه رایگان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان بررسی امکانات و مشکلات تحصیلی دانش آموزان مقطع ابتدایی مناطق روستایی شهرستان فریدون شهر   150 صفحه می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *