پایان نامه ارشد درباره مصرف کنندگان، برنامه های آموزشی، جاذبه های گردشگری، تناسب اندام

دانلود پایان نامه

تفاوت‌ها را لمس کنید و این تفاوت‌ها منهای صدها ساعت برنامه تولیدی رادیوئی و تلویزیونی است که به معرفی این مناطق می‌پردازند و منهای تیزرهای تبلیغاتی است که دائما در شبکه‌های ماهواره‌ای پخش می‌شوند. نتیجه این می شود که حتی بسیاری از مردم شهر مشهد هم هنوز از وجود چنین بیمارستان مجهزی در شهرشان ناآگاهند و این ضعف اساسی تقریبا در مورد تمامی مراکز درمانی مجهز و مستعد جذب گردشگران درمانی و نیز مناطقی همچون آبگرم‌های طبیعی و … در کشور وجود دارد.
بررسی ایجاد شبکه بیمارستان‌های توریستی در کشور از نیازهای ضروری در این حوزه است که کمبود آن احساس می‌شود و در طرح نظام اطلاع‌رسانی توریسم سلامت در کشورقابل پیگیری است. همچنین، مطالعه و بررسی نظام بازاریابی(Marketing) در بیمارستان‌هایی که در حوزه گردشگری سلامت فعالیت می‌کنند، ازدیگر مباحث قابل طرح در این بخش می‌باشد. 
هدف طرح نظام اطلاع‌رسانی توریسم سلامت در کشور در نهایت ارائه راه‌کارهایی در این زمینه با توجه به امکانات موجود می‌باشد.
* دهکده سلامت
مناطقی که علاوه‌بر موقعیت مناسب زیست محیطی و دارا بودن جاذبه‌های گردشگری و زیرساخت‌های ارتباطی در نقاط مختلف کشور، قابلیت احداث مجموعه‌ها و کلینیک‌های درمانی تخصصی هم جهت با شرایط طبیعی آن منطقه را داشته باشند، قابلیت تبدیل شدن به یک دهکده سلامت را نیز خواهند داشت. مثلا طبق آمار موجود، تقریبا در تمام استان‌های کشور آب گرم‌های طبیعی وجود دارند که هرکدام از آن‌ها خواص پزشکی بخصوصی دارند و مناطقی جذاب برای گردشگران به‌حساب می‌آیند. از آنجایی که این جاذبه‌ها اغلب در مناطق کمتر توسعه یافته در سطح کشور قرار گرفته اند، تجهیز آن‌ها به مراکز درمانی استاندارد،‌ علاوه‌بر مرتفع ساختن نیازهای درمانی مردم این مناطق، فرصت‌های اشتغال‌زایی مناسبی را برای بومیان آن بخش‌ها به‌وجود می‌آورد و حضور گردشگران داخلی و خارجی در این مناطق که به‌منظور درمان و درعین حال استفاده از جاذبه‌های گردشگری به آن مناطق سفر می‌کنند، زمینه رونق اقتصادی را در این بخش‌ها فراهم می‌کند. تجربه نسبتا موفق سرعین اردبیل در این زمینه می‌تواند آموزنده باشد. 
همچنین وجود گیاهان داروئی خاص و یا اشکالی از طب سنتی در برخی از نقاط کشور، از آنجایی که علاوه‌بر دارا بودن جاذبه‌های توریستی، پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به مراکز درمانی(مثل داروخانه گیاهان سنتی و …) را نیزایجاد می‌کند، می‌توانند فرصتی برای ایجاد یک دهکده سلامت به‌شمار رود. این دهکده‌ها در کشورهای مختلف از جمله هند و آمریکا شکل گرفته اند و در ایران هم درچند نقطه از کشور در دست مطالعه و یا بعضا اجرایی شده است. اما به‌نظر می‌رسد هنوز مطالعه جامعی در این خصوص صورت نگرفته و طرح مدونی تهیه نشده است . از سوی دیگر از آنجایی که چنین ایده‌ای در ایران تقریبا نو می‌باشد و هنوز به‌طور گسترده اجرائی نشده است، به‌نظر می‌رسد تهیه طرحی که به این مسئله به‌طور همه جانبه و از مناظر مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بپردازد و نیز تجارب کشورهای دیگر در این خصوص را مطالعه نماید، به سیاست‌گذاران کمک خواهد نمود تا برای ایجاد چنین مناطقی با رویکردی علمی و بومی حرکت نمایند.
در حال حاضر مناطق زیر در بحث دهکده سلامت، درکشور در حال مطالعه و یا اجرائی شدن می‌باشند:
۱. سرعین اردبیل
۲. آبگرم دهلران در استان ایلام 
۳. درکه در ارتفاعات شمال تهران در اراضی کهمیزدره
۴. شاندیز مشهد 
۵. آبگرم محلات در استان مرکزی
۶. جزیره کیش
۷. دهکده سلامت شیراز
۸. دهکده سلامت شهرقم
* بررسی راه‌کارهای خصوصی‌سازی صنعت توریسم سلامت در کشور
” فعالیت در عرصه گردشگری سلامت نباید به افزایش تصدی‌گری دولت منجر شود. ظرفیت‌های بسیاری در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی ما وجود دارد، اما فضای اصلی برای فعالیت در حوزه گردشگری سلامت نباید با ذهنیت دخالت دولت باشد؛ بلکه دولت باید صرفا نقش تسهیل کننده را داشته باشد.”
بررسی راه‌کارهای خصوصی‌سازی صنعت گردشگری سلامت با حفظ نقش نظارتی دولت که از فربه شدن بخش دولتی جلوگیری شود و در عین حال بخش خصوصی فعال در این عرصه استانداردهای لازم برای فعالیت را داشته باشد، از جمله‌ راه‌کارهایی است که در حوزه سیاست‌گذاری‌ها باید به آن توجه جدی شود (شبکه تحلیل گران تکنولوژی)
۲-۲-۱۹- دهکده سلامت
دهکده سلامت ، مرکزی پزشکی است که مراقبت های اولیه و ثانویه بهداشتی، سلامتی را برای بیماران در محیطی منحصر به فرد فراهم می آورد . در حقیقت این مراکز ، مجموعه‌هایی هستند اقتصادی که بیشتر تحت نظر و کنترل بخش خصوصی قرار دارند ، نه بخش دولتی . دهکده های سلامت ، نوعی تفکر جلوتر از زمان بوده و دائماً درحال پیشرفت هستند و با زیرساختی طراحی شده اند که به تمام مصرف کنندگان اجازه میدهد تا از خدمات و انتقال سلامتی در دهکده بهره برند . مناطقی که علاوه بر موقعیت مناسب زیست محیطی جاذبه های گردشگری و زیرساخت های ارتباطی در نقاط مختلف کشور قابلیت احداث مجموعه ها وکلینیک های درمانی تخصصی ـ هم جهت با شرایط طبیعی آن منطقه ـ را داشته باشند می توانند به یک دهکده سلامت تبدیل شوند . اصول پایه و اولیه ای که معمولاً در دهکده های سلامت رعایت می شوند عبارتند از :
– ارائه عالی ترین خدمات پزشکی
– ارتباط
– مراقبت های مشتری پسند
– ارائه خدمات به مش
تری
– آسایش و دسترسی
برنامه فیزیکی و فضاهای این قبیل دهکده ها میتواند متفاوت باشد و برحسب اقلیم ، نیاز جامعه و کلاس دهکده گوناگون باشد . سرای سالمندان ، کلاسها و مجموعه های ترک سیگار و ترک اعتیاد ، کلاس های آشپزی سالم (به منظور سلامت بدن و روان در بلند مدت) ، برنامه های آموزشی مربوط به موضوعات سلامتی برای تمام گروه های سنی ، آشنایی با بیمه های سلامت ، مرکز بیمارستانی با اورژانس مجهز و جراحی های سرپایی . همچنین فضاهایی نظیر داروخانه ، کتابخانه پزشکی ، سایت اینترنت ، مهدکودک ، کافی شاپ ، کتاب فروشی (بیشتر در ارتباط با کتابهای سلامتی و بهداشتی) و سایر تسهیلات مرتبط میتوانند در برنامه فیزیکی دهکده های سلامت وجود داشته باشند . اقامتهای کوتاه مدت ، مرکز زنان ، مرکز مردان ، مرکز مراقبتهای اولیه ، مرکز کودکان ، مرکز قلب و ریه ، مرکز مراقبت های سرطان ، مرکز ارتوپدی ، مرکز توانبخشی ، مرکز مراقبت های ویژه ، مرکز طب تکمیلی از جمله مراکزی است که در دهکده های سلامت با کیفیت بالا وجود دارند . در حقیقت هدفی را که این دهکده ها دنبال می نمایند ، آسایش و امنیت بیماران در دوران نقاهت و یا در طول مدت ارائه خدمات پزشکی _ سلامتی است . بنابراین ، مجموعه هایی هستند که در دسترس بودن و فراهم کردن سطح بالای آسایش فیزیکی و روانی بیماران ، در آنها از اهمیت خاصی برخوردار است . از آنجا که معمولاً مفهوم این قبیل دهکده ها از نظر سرمایه گذاری ، به صورت غیرانتفاعی است و همانگونه که ذکر شد ، بیشتر با نیروی بازار کنترل می شوند تا دولت ، باید اذعان نمود که اصل رویکرد سرمایه گذاری در این دهکده ها ، بر اساس شرکتهایی است که در محیط دهکده به مصرف کنندگان ، خدمات ارائه میدهند (نظیر شرکتهای داروسازی ، شرکتهای تولید کننده تجهیزات پزشکی و غیره)(پایگاه اطلاع رسانی شهر سلامت شیراز) .
۲-۲-۲۰- زمینه های گردشگری سلامت در ایران
نمونه هایی از گردشگری سلامت که میتواند در ایران با توجه به تخصصهای پزشکی موجود در کشور و منابع و نعمات الهی و طبیعی ، رشد قابل توجهی را در پی داشته باشد ذیلاً اشاره میشود :
* چشم پزشکی به ویژه عمل لیزیک (Lasik Surgery)
* دندان پزشکی وکاشت دندان (Dental Implantation)
* پیوند اعضا (Organ Transplant)
* توانبخشی (Rehabilitation and Recuperation)
* اعمال جراحی قلب به ویژه بای پس شریان (Coronary By-pass surgery)
* اعمال جراحی جایگزینی مفاصل (زانو و غیره) (Replacement Knee)
* اعمال جراحی آرایشی و پلاستیک (Cosmetic and plastic surgery)
* سلولهای بنیادی (Fundamental Cells)
* ناباروری ( Infertility)
* طب جایگزینی و گزینه ای (Alternative medical)
* کنترل پزشکی (Checkup center)
* لاغری وتناسب اندام (Wellness & Dietology)
* درمانی تفریحی مانند فضاهای آبدرمانی و تالاسوتراپی (Spa-Talasotrapy – Hobbyterapy)
کل فرایند صدور مجوز سرمایه گذاری برای احداث پروژه ی شهر سلامت در چهار مرحله به ترتیب زیر میباشد :
– مرحله اول : ارائه درخواست پذیرش سرمایه گذاری به سازمان بهداشت ودرمان
– مرحله دوم : بررسی درخواست پذیرش سرمایه گذاری توسط هیأت سرمایه گذاری خارجی
– مرحله سوم: ارسال پیش نویس مجوز سرمایه گذاری برای سرمایه گذاری خارجی
– مرحله چهارم: صدور مجوز سرمایه گذاری
در حوزه قوانین و مقررات، باید توجه نمود که شهر سلامت به هر ترتیب تحت تاثیر ضوابط و مقررات وزارت بهداشت و درمان قرار خواهد داشت . از سوی دیگر قوانین عام جمهوری اسلامی ایران نیز به این شهر تاثیرگذار خواهد بود (پایگاه اطلاع رسانی شهر سلامت شیراز) .
۲-۲-۲۱- چشمه های آب گرم :
چشمه های آب گرم و معدنی در نقاطی از زمین پدید می آیند که در آنها شرایط مورفولوژی ، تکتونیکی ، ماگمایی و جوی فراهم آمده باشد. در ایران چشمه های معدنی و گرم بسیار است و این به سبب فعالیت گسترده آتشفشانی در سراسر این مرزو بوم و تکرار چرخه های آن از زمانهای بسیار دور تا عهد حاضر است . آب معدنی به آبی اطلاق میشود که بطور طبیعی از زمین خارج می شودو باآبهای معمولی ( آشامیدنی) ‌از نظر تعداد و نوع مواد معدنی و گاز های محلول در آن فرق داشته باشد. در اغلب چشمه های معدنی و گرم ، گازهای زیادی مانند ئیدروژن سولفوره (H2O) ، دی اکسید کربن و مواد رادیواکتیو وجود دارد. آبهای معدنی و گرم ایران به ۱۱ نوع تقسیم شده است که بر روی نقشه آبهای معدنی و گرم ایران به رنگهای استاندارد بین المللی (ZAH)‌ نشان داده شده است . استفاده از آبهای معدنی و گرم در زمان های قدیم مورد توجه بشر بوده است و میتوان تاریخ شروع آنرا با تاریخ تمدن بشری همزمان دانست. اغلب گازهای موجود در آب اثر درمانی دارند و استفاده صنعتی از آنها نیز در برخی از کشورها رایج است و دیگر آن که پاره ای از این آبها بصورت آشامیدنی عرضه میشود. چشمه های آب معدنی ازمهمترین سرشاخه های توسعه ی صنعت توریسم درمانی میباشد. خواص درمانی آبهای معدنی (سرد و گرم) به تناسب میزان درجه دمای متوسط، درجه اسیدی، سختی کل و … برای استفاده کنندگان از آنها از اهمیت خاصی برخوردار است.به طور مثال آبهای معدنی بیکربناته علاوه بر تاثیر در اعمال گوارشی(معده،کبد، پانکراس، روده ) در سوخت و ساز بدن مانند: متابولیسم‌های گلوسیدها ، لسترول ، پروتیید و اسید اوریک نیز موثر است و باعث واکنش سازه شیمیایی و فیزیکی تن و روان نسبت به روند تغذیه و مراحل تجزیه آن می‌شود به طوری که با اتساع عروق در هنگام استحمام باعث افزایش نبض می شود و با بالا رفتن میزان ادرار مکانیزم گوارشی ارگانیسم بدن فعال شده و باعث بهبود تغذ
یه در روند فعل و انفعالات بدن می‌شود.آبهای معدنی بیکربناته با اثر تسکین بخشی، سیستم تنفسی را بهتر می‌کند و یا آبهای معدنی دارای کلروره با خواص درمانی برای درمان بیماری‌های راشیتیسم ، لنفاتیسم و روماتیسم و سایر بیماریها موثر است. علائم و آثار آرام بخشی آبهای معدنی (سرد و گرم ) برای درمان دردهای اعصاب و رماتیسم ناراحتی مفصل بارها از طریق تست مطالعات پزشکی مورد مطالعه و تائید محققان آب درمانی قرار گرفته است. آبهای معدنی با توجه به دارا بودن خواص درمانی ، شیمیایی، فیزیکی وترکیباتی شامل فلزات سنگین مثل آهن ، کلسیم ، پتاسیم ، سولفور ، کلر ، ید ، سدیم ، سولفات ها و گاز کربنیک و به لحاظ برخورداری از ضریب پتانسیل طبیعی بالا باعث شده است تا به لحاظ اهمیت تاثیر گذاری درمانی، تفریحی و ورزشی مورد مطالعات علمی قرار گیرند تا از آنها به روش اجرای پروژه صنعت آب بهره‌برداری بهینه صورت پذیرد. آبهای معدنی بواسطه مواد شیمیایی موجود در آنها و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *