پایان نامه ارشد درباره باستان شناسی، بیمارستان، دوچرخه سواری، کارشناسی ارشد


دانلود پایان نامه

علاوه بر انگلیس، مسلمانان از کشورهای دیگری مثل بوسنی، اسپانیا و کشورهای آسیایی نیز ترکیه را برای گذراندن تعطیلات خود در یک محیط اسلامی انتخاب می کنند. در تورهای گردشگری حلال از راهنمایان مسلمان کمک گرفته می شود و برنامه تورها گاهی شامل آشنایی با یک خانواده مسلمان و گذراندن یک شب در خانه این خانواده نیز می شود.( گاردین، ۲۸ آگوست ۲۰۱۰ ، ویکی پدیا )
• گردشگری آثار باستانی ( Archaeological tourism ) : این نوع گردشگری زیر مجموعه گردشگری فرهنگی است که هدف آن افزایش علاقمندی افراد به سایت های باستانی و حفظ آنهاست. بازدید از سایت های باستانی، موزه ها، مراکز تفسیر آثار باستانی، اجراهای نمایشی وقایع تاریخی و جشنواره های تاریخی از جمله فعالیت های مرتبط با این نوع گردشگری است. یکی از دغدغه های مهم گردشگری باستان شناسی، بررسی اثرات مثبت و منفی بازدید گردشگران از سایت های باستانی است. در حال حاضر در کشورهای مختلف این اثرات بررسی شده و رهنمون هایی برای خدمات دهندگان گردشگری و گردشگران منتشر شده است. به عنوان مثال در آمریکا Archaeological Institute of America ، Adventure Travel Trade Association و مجله باستان شناسی با همکاری هم کتاب راهنمایی را برای گردشگران و خدمات دهندگان گردشگری تهیه کرده اند که شامل مطالبی در خصوص چگونگی استفاده و بازدید از آثار باستانی است، به طوری که کمترین آسیب به این آثار وارد شود. یکی از جذابیت های مورد علاقه گردشگران باستان شناسی، بازدید از پارک های تاریخ زنده Living History است. در این پارک ها، پرسنل لباس های دوره های تاریخی را می پوشند و بازدیدکنندگان را به زمانی در گذشته می برند.( ویکی پدیا)
۲-۲- گردشگری سلامت
۲-۲-۱-گردشگری سلامت
امروز دیگر گردشگری و تفریح در طبیعت، به دیدن مناظر طبیعی و آثار تاریخی محدود نمی شود، بلکه بیشتر گردشگران با هدف خاصی به سفر می روند و مقصد خود را انتخاب می کنند تا حدی که گردشگری با هدف بازگرداندن سلامتی به بدن یا حتی حفظ آن، این روزها به یکی از شاخه های مهم گردشگری هدفمند تبدیل شده است، شاخه ای از گردشگری که در دنیا طرفداران بسیاری یافته و دولت های زیادی را هم به سرمایه گذاری و برنامه ریزی برای آن وا داشته، است. (ابراهیم اسدی بشنی،سایت مجلات ایران)
کشور ایران علی رغم داشتن چشمه های آب گرم ومعدنی فراوان، انجام پژوهش های بنیادی وکاربردی درزمینه علوم سلولی وفن آوری های باروری ، درمان بیماری های صعب العلاج ، روشهای درمانی غیرتهاجمی ، ساخت واکسن پیشگیری وریشه کنی بسیاری ازبیماری ها و تربیت نیروی متخصص، تاکنون نتوانسته است با برنامه ریزی وسیاست گذاری مناسب نسبت به توسعه زیرساخت های گردشگری اقدام وسهم قابل قبولی در توسعه گردشگری سلامت داشته باشد . درآمد ناشی از گردشگری سلامت می تواند برای کشور ما که به حرکت در روند توسعه می ا ندیشد بسیار سودآور باشد (پایان نامه کارشناسی ارشد، مرتضی حسینی، ۱۳۸۸،دانشگاه تهران) . البته بد نیست بدانید که توریسم سلامت در ایران تاریخچه بسیار کوتاهی دارد. در حقیقت در سال ۸۲ برای اولین بار توریسم درمانی در گردشگری ایران از سوی وزارت بهداشت مورد توجه قرار گرفت؛ البته وزارت بهداشت بیشتر با هدف اشتغالزایی برای دانش‌آموختگان پزشکی به این مبحث پرداخت و نه رونق توریسم درمانی. اما کم کم از سال ۸۳ و درست پس از ادغام سازمان میراث فرهنگی و سازمان‌ ایرانگردی و جهانگردی توریسم درمانی به صورت مستقل در ایران ایجاد شد و مورد توجه بیشتری قرار گرفت . (سید جعفر میر جلیلی،۱۳۸۹).
این پژوهش تلاش دارد تا مسیر روشن تری را در چگونگی جهت گیری فعالیت های گردشگری پزشکی ، برای کشور فراهم آورد .
۲-۲-۲- تعریف گردشگری سلامت :
گردشگری سلامت از نظر بسیاری از محققین و صاحب نظران حوزه‌های مختلف پزشکی و جهانگردی و مدیریت تعاریف مختلف داشته و دارد چنانچه حتی برخی از الفاظ “سلامت” یا “درمانی” و “پزشکی” را به جای هم در تعریف اصطلاح و یا در ادبیات مربوطه استفاده می‌کنند.
سازمان جهانی گردشگری (WTO) به طور خاص گردشگری سلامت را چنین تعریف می کند: استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد ( با استفاده از آبهای معدنی، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد بیش از ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد.  البته باید گفت که مقوله گردشگری سلامت فراتر از گردشگری درمانی است و شامل مقولات دیگری مانند استفاده از امکانات طبیعی و آب‌های گرم و آب‌های معدنی، لجن درمانی و… نیز می‌شود. (جغرافیای توریسم مازندران ، تهمینه اسدی ۱۳۸۷)
از دیدگاه سازمان جهانی تجارت گردشگری سلامت ، مسافرت افراد از محل دائم زندگی خود برای حفظ بهبود یا حصول سلامت روانی و جسمی به مدت بیش از ۲۴ ساعت و کمتر از یک سال ، گردشگری سلامت نامیده می شود . البته می توان به این تعریف عبارت “دکتر ماری تباکچی” را نیز اضافه کرد که معتقد است هر نوع سفری که منجر به بهبود سلامت خودتان یا افراد خانوادتان شود ، توریسم یا گرشگر سلامت نامیده می شود . (مجله ی سفر دی ماه ۱۳۹۰)
توریسم سلامت (Health Tourism) فراهم نمودن تسهیلات و خدمات پزشکی مقرون به صرفه است که در تعامل با صنعت توریسم برای بیمارانی که برای اعمال جراحی و یا درمان‌های دیگر به سایر کشورها سفر می‌کنند، انجام می‌شود . این خدمات می‌تواند به صورت عمومی و یا خصوصی عرضه شوند.
در واقع توریسم سلامت نوعی از مسافرت است که علاوه بر تفریح، فراغت و آسایش، س
لامت و مراقبت‌های پزشکی را نیز به‌همراه دارد. در حال حاضر این صنعت به سرعت در حال تبدیل شدن به صنعتی جهانی است. (شبکه ی تحلیلگران تکنولوژی ایران۱۳۸۸)
مسافرت افراد ازکشوری به کشور دیگربه منظور دریافت خدمات پزشکی در بخش بستری یا سرپایی را گردشگری سلامت گویند. (وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی ، معاونت سلامت ، دفتر ارتباطات و آموزش سلامت)
۲-۲-۳- انواع گردشگری سلامت :
توریسم سلامت(Health Tourism) شامل زیر مجموعه‌های متنوعی مانند توریسم صحت (Curative Tourism) توریسم درمانی(Medical Tourism) از جمله مراقبت و نقاهت، درمان‌های غیر متعارف، درمان‌های پزشکی، جراحی – کلینیکی ، تشخیصی ، جراحی – بیمارستانی، طب سنتی ، طب سوزنی، انرژی درمانی- یوگا ، مدیتیشن و توریسم پیشگیرانه(Preventive Tourism) است :
• توریسم صحت  (Curative Tourism)
در این نوع از گردشگری نیز، از امکانات طبیعت استفاده می‌شود اما تفاوت اساسی در اینجاست که متقاضیان دارای بیماری یا مشکلات خاصی هستند و برای برگشت به حالت طبیعی و خروج از وضعیت بیماری جسمی یا روحی به این اماکن مراجعه می‌کنند. طبعا این افراد باید تحت نظر متخصصان و طی برنامه‌ای درمانی و بهبودمدار استفاده کنند . بیماران پوستی، تنفسی، روماتولوژی و عضله‌ای معمولا مراجعه کنندگان اصلی این گونه خدمات هستند. همچنین بیمارانی که اعمال جراحی خود را پشت سرگذاشته و دوره نقاهت خود را می‌گذرانند نیز با استفاده از آب‌های گرم، دریاچه نمک، لجن درمانی، آفتاب و ماسه و شن … و زیر نظر پزشک و در یک برنامه درمانی و مراقبت بهداشتی فرآیند بهبود خود را تسریع می بخشند. (جغرافیای توریسم مازندران ، تهمینه اسدی ۱۳۸۷) این نوع از گردشگری هم این روزها مورد توجه مسئولان گردشگری کشور قرار گرفته است. به خصوص لجن درمانی که طبیعت ایران را در میان کشورهای همسایه به شدت محبوب کرده است (سید جعفر میر جلیلی،۱۳۸۹).
• توریسم درمانی  (Medical Tourism)
در این گونه از توریسم احتیاج به مداخلات پزشکی احساس می شود. مشتری که از بیماری مزمن یا حاد رنج می‌برد برای حل مشکلات درمانی خود یا از روش‌های پزشکی معمول و متعارف بهره می‌برد و یا از درمان‌ها و روش‌هایی که از نظر دانشمندان تجربی روش‌های غیر علمی خوانده می‌شوند. در شاخه پزشکی نیز می‌توان با توجه به وسعت مداخله و نیاز به مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و یا جراحی دو نوع تقسیم بندی سبک ( فرآیندهای تشخیص و درمان بدون مداخله جراحی و فرآیندهای جراحی بدون بستری و بدون تاثیر حیاتی بر زندگی بیمار) و سنگین (درمان‌هایی با نیاز به بستری در بیمارستان یا نیاز به بخش مراقبت‌های ویژه و مراقبت‌های بعد از مرخصی از بیمارستان) قائل شد.(جغرافیای توریسم مازندران ، تهمینه اسدی۱۳۸۷) . در این نوع از گردشگری سلامت، بیمار ممکن است پس از درمان و معالجه نیازمند استفاده از فضاها و خدمات گردشگری درمانی(مانند آبگرم ها) باشد که در این صورت ممکن است گردشگری او با سفر به نقاطی که این امکانات را دارند تکمیل شود(سید جعفر میر جلیلی،۱۳۸۹).
• توریسم پیشگیرانه  (Preventive Tourism)
در این نوع گردشگری، افراد برای استفاده از امکانات طبیعی موجود در مقصد، اقدام به مسافرت می‌کنند. این امکانات که شامل آب و هوای مطلوب، چشمه‌های آب‌گرم و مجموعه‌های لجن‌درمانی و محیط‌های ریلکسیشن و …است، در اختیار افراد قرار می گیرد تا آنها تمدد اعصاب یابند . در واقع استفاده از این امکانات هم از لحاظ روحی- روانی و هم از نظر فیزیکی سبب بازیابی توان فرد شده و انرژی لازم را برای ادامه فعالیت عادی وی فراهم می‌کند. افرادی که در این طیف دسته بندی می‌شوند، ناراحتی یا بیماری خاصی ندارند بلکه با استفاده از امکانات طبیعی در واقع از بروز بیماری و ناراحتی جسمی و روحی جلوگیری می‌کنند. (سایت جغرافیای توریسم مازندران ، تهمینه اسدی ۱۳۸۷)
۲-۲-۴- زمینه های فعالیت در حوزه گردشگری سلامت در دنیا شامل موارد زیر می باشد:
– آب گرم های درمانی(Health Spas)
– برنامه‌های مدیریت وزن (Weight ManagementPrograms)
– اعمال جراحی آرایشی و پلاستیک (Cosmetic and Plastic Surgery)
– اعمال جراحی جایگزینی مفاصل (زانو و . . . ) (Replacement Knee)
– اعمال جراحی بای-پس شریان قلب (Coronary By-pass Surgery)
– پیونداعضاء (Organ Transplant)
– چشم پزشکی (عمل لیزیک)(Lasik Surgery)
– دندان پزشکی و کاشت دندان (Dental Implantation)
– توانبخشی(Rehabilitation and Recuperation) (پایگاه اطلاع رسانی شهر سلامت شیراز)

فهرست درمان ها و خدمات موجود و قابل انجام در مراکز ارائه کننده گردشگری سلامت

در مان های موجود در اسپاها
فعالیت های فیزیکی
فعالیت های آرام بخش
طب سوزنی
سالن ورزشی
راهپیمایی
فشار آب
شنا
ماساژ
گرمابه گیاهی
دوچرخه سواری
درمان زیبایی
درمان انفرادی
اسب سواری
بازتاب شناسی
اتاق(مخزن) نمک
کارتینگ
ماساژ هندی سر
درمان مغناطیسی
قایق رانی
چشمه های آب معدنی
درمان ماوراء صوت
گلف
محفظه های معلق(شناور)
درمان اکسیژن
قایق بدون بادبان
فشار آب
بسته لجن طبی
دوچرخه سواری امدادی
یوگا
درمان کنیپ ) درمان نوروپاتی با حرکت، گرما و فشار آب(
رانندگی در پیست
خوردن و آشامیدن با تا کید بر کیفیت
بالای خوراک های محلی و طبیعی
درمان با نور

درمان با صوت

کایرو پراکتیس

ورزش کمر

ماساژ درمانی

درمان با آب دریا

جدول (۲-۱) فهرست درمان ها و خدمات موجود درمراک
ز (مجله ی سفر دی ماه ۱۳۹۰)
۲-۲-۵- شعار گردگری سلامت در دنیا:
– امکانات، در حد کشورهای جهان اول
– قیمت‌ها ، در حد کشورهای جهان سوم (شبکه ی تحلیلگران تکنولوژی ایران۱۳۸۸)

۲-۲-۶- چالش‌های صنعت گردشگری سلامت
چالش‌های صنعت توریسم سلامت عمده‌ترین چالش‌های این صنعت را می‌توان در قالب هفت مورد طبقه‌بندی نمود که به‌قرار ذیل می‌باشد:
• اغلب شرکت‌های بیمه زیر بار پرداخت بیمه بیمار در تمام طول مدت درمان نمی‌روند و عموما تنها بخش اصلی درمان را تقبل می‌کنند و مراقبت‌های پس از درمان را که گاهی به چند سال زمان نیاز دارد را بیمه نمی‌کنند.
• امکان مراقبت‌های پس از درمان در آن کشور وجود ندارد و بیمار پس از انجام مرحله اصلی درمان مجبور به بازگشت به وطن خویش است.
• قوانین ضعیف موجود در حوزه جرائم پزشکی
• تغییر مداوم فناوری‌های روز دنیا در حوزه پزشکی: به‌منظور باقی ماندن در لیست کشورهای تراز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *