نماز بزرگترین پناهگاه معنوی:پایان نامه رایگان رشته روانشناسی;ارزیابی فرهنگ نماز و اثرات دنیوی و اخروی آن بر افراد


دانلود پایان نامه

نماز بزرگترین و محكمترین پناهگاه معنوی

اسلام مردم را از سویی به روشهای صحیح فكری و عملی متكی بر خرد، و دانش متكی بر محاسبه دعوت می كند و از دیگر سو بر تهذیب نفس و تنویر روان و باقی ماندن بر عواطف پاك و فطری بشری تأكید می ورزد یعنی هم به جهات علمی و عقلانی بشر توجه دارد و هم به سلامت اخلاق و عاطفه اش نظر دارد، در مقام اثبات اصول خود بر علم و خرد تكیه می كند و در ایجاد ایمان از محبت و عاطفه بهره می گیرد.

بشر به هنگام خردورزی در حقیقت برای اقناع و آرامش خود به منزلگاه خرد پناهنده می شود و به هنگام جستجوهای علمی می خواهد با كشف قوانین و حقایق هستی، روح حقیقت جو و ناآرام خود را به منزلی راحت و آرامش بخش انتقال دهد. او همچنین با عشق و محبت و دلدادگی برای روح مضطربش پناهگاهی از عاطفه می سازد.

یكی از عالیترین حالتهای نفسانی كه از سنگرهای آرامش و اطمینان به شمار می رود اعتماد و اتكای به نفس است و از عوامل اعتماد به نفس و خودباوری و برخورداری از حس مسئولیت است كه بر اصل اختیار استوار است و بهره مندی از قوه اختیار بر اساس خردمندی است. اسلام انسان عاقل مختار را مسئول می داند و می كوشد كه حس مسئولیت را از طریق قوانین و احكامش در او زنده كند و نماز یكی از آن احكام است.

حس مسئولیت موجب اعتماد به نفس، تكیه كردن به خود و ایستادن روی پای خود می شود و این رشد است علم نیز مانند اختیار زاییده خرد است و زلال گوارایی كه از آن جریان می یابد همچنان كه برخی از دانشها از سرچشمه وحی روان می گردد. و خرد ما را به وجود حضرت حق رهبری می كند علم منعم به اختیار و حس مسئولیت ما را برای سپاس از هستی آفرین نعمت بخش به سوی نماز می كشاند. هر یك از این عوامل از بعد ویژه ای پناهگاهی برای آرامش روح، رشد و تعالی و رسیدن به سعادت است. لیكن لازم به ذكر است كه عقل، علم و اعتماد به نفس در حد كارایی خود موجب اعتماد به نفس می گردند.

نماز پیام پرورش پروردگار

نماز باز دارنده از بدیها، معراج هر مؤمن پاكیزه، مایه نزدیكی هر پرهیزگار به خدا، پاك كننده گناهان، شستشو دهنده جسم و جان، خاموش كننده آتش دوزخ، بن اسلام، پایه دین، نردبان رسیدن به اوج كمال و انسانیت، مهمترین نهاد دین، بهترین كارها و معیار سنجش اعمال است. اگر نماز قبول شود كارهای دیگر هم پذیرفته می شود و اگر نماز رد شود كارهای دیگر نیز مردود است خداوند مسیح و دیگر پیامبران علیه السلام را به نماز سفارش كرد نماز نور چشم سید انبیاء و جانشینان به حق اوست كسی كه به قبله روی آورد و به خدا توجه كرد خدا نیز به دیده رحمت به او بنگرد و بركاتش را بر او فرو آورد بوسیله نماز دعاها مستجاب و نیازها برآورده می شود، نماز غایت غایتها و نهایت نهایتهاست، كسی كه خدا را یاد كند خدا او را یاد می كند خدای تعالی فرمود :

اقم الصلوه لذكری

نماز را برای یاد من بر پای دار

فاذكرونی اذكركم

مرا یاد كنید تا شما را یاد كنم

نماز حضور در برابر پروردگار و رفتن مسیء به درگاه محسن است در نماز حاصل و نتیجه كارهای پیامبران وجود دارد. زیرا وظیفه پیامبران، آشنا كردن مردم با راه خدا و رساندن آنان به بارگاه پروردگار است و نماز نیز چنین اثری دارد وقتی كه بنده در زمان، مكان، لباس و حالت خاصی به خدای روی می آورد و با تكبیر، تحمید، الفاظ ویژه و حركتها و حالتهای معین به زنده پایدار توجه می كند و نماز می گزارد و خدا نیز حجاب از دلش بر می گیرد تا خدا را به خدا بشناسد و لیاقت حضور در محضر حق را به دست آورد.

در نماز خدای پاك خود را به بنده اش معرفی میكند در نتیجه معرفتش اوج می گیرد و ایمانش كمال می یابد برترین پیامبران و بهترین آفریدگان به معراج رفت و نزد عرش نماز گزارد و برای امت خود معراجی برای عروج به درجات معرفت و كمال و رسیدن به بارگاه ذوالجلال آورد نماز پیام تربیت رب است نماز بگزاریم و این پیام پروردگار و رهاورد پیامبران، صلوات الله علیهم اجمعین را گرامی بداریم و باشد كه خداوند ما را از نمازگزاران قرار دهد.

نماز و نظم وانضباط

كسانی كه برنامه منظمی برای خود دارند و اوقات و امور خود را بر اساس آن تنظیم می كنند علاوه بر مقاصد روزانه به اهداف عالی خود نیز دست می یابند و همیشه موفق و كامروا هستند. مثلاً كسی كه خواب و خوراكش محدود و كارش طبق برنامه معینی باشد از آنجا كه هر كارش در زمان مخصوص خود اجرا می شود هیچ یك از كارهایش مزاحم كار دیگر نیست به تمام كارهای خود می رسد و با كمبود وقت مواجه نمی گردد.

كدبانویی را در نظر بگیرید كه تمام ظروف، وسایل آشپزخانه، ادویه و مأكولات را در جای خودش قرار می دهد و به هنگام نیاز بدون اتلاف وقت به آن دست می یابد و چون كارهای آشپزخانه اش معوق نمی ماند به كارهای دیگر منزل نیز می رسد و در كار خانه داری موفق است و هیچگاه دچار فشارهای عصبی نمی گردد فرسوده نمی شود و نزد همسر و فرزندان و میهمانان خود سرافراز است.

برعكس آنكه در كار و زندگی او نظمی نیست برای انجام عمل از چند كار دیگر باز می ماند. بازرگانی كه فاكتورها و نامه های رسیده و فرستاده را در كاغذها و پوشه های مخصوص قرار نمی دهد در موقع لزوم برای پیدا كردن یك نامه چند ساعت معطل می شود و از كار تجارت باز می ماند چنین تاجری علاوه بر آن كه اوقات تلخی دارد در كار خود موفق نیست.

با مطالعه سرگذشت و ویژگیهای مردان بزرگ دنیا خواهیم یافت كه نظم و ترتیب از اركان موفقیت آنان بوده است.

نماز تنها عبادتی است كه ارتباط بنده را با خدا بطور پیوسته برقرار می كند و او را در این پیوند مستمر به رعایت نظم وا می دارد. بنده ای كه نظم را در پیوند با خدا یاد می گیرد و بر آن ممارست دارد به خوبی می داند كه در پیوند با خود و مردم چگونه جانب نظم و انظباط را نگه دارد.

پیامبر اكرم (ص) برای نماز نظم ویژه ای مقرر كردند تا هر كه نماز حقیقی بجای آورد از روح نظم و انظباط برخوردار و در زندگی كامروا باشد كار از غسل یا وضو شروع می شود كه هر كدام از این دو نیز، نظمی مخصوص به خود دارد. پس از آن اذان و اقامه است كه هر یك دارای نظم و فصول ویژه ای است آنگاه تكبیره الاحرام و بعد قرائت و بعد ركوع و پس از آن سجود و دیگر عوامل كه باید به ترتیب اجرا شود. نماز را پیش و پس نخواندن، قبل و بعد از وقت نخواندن حالتهای انظباطی ویژه آن را رعایت كردن، بیجا سخن نگفتن، خودداری از خوردن و نوشیدن، در نماز جماعت تشكیل صفهای منظم دادن، با هم ركوع كردن، با هم به سجده رفتن، با هم نشستن، با هم قیام كردن، با هم سكوت كردن، با هم قنوت كردن همه و همه سیمای یك نظم ویژه را نشان می دهد نمازی كه در زمان، مكان و لباس ویژه و با الفاظ، حركات، تعداد ركعات و ترتیب خاص گزارده می شود.

وقتی كه انسان، عمل منظمی را بطور منظم و با رعایت نظم زمانی آن و در طول عمر در هر شبانه روز، پنج نوبت اجرا می كند علاوه بر آنكه ملكه نظم همان عمل در او رسوخ می كند، رعایت نظم به عنوان یك عادت و یك روش همیشگی به سایر اعمال او نیز سرایت می كند.

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی تاثیر زنگ ورزش بر روی سلامت روانی دانش آموزان مقطع پنجم ابتدایی  100صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  214 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *