نتیجه گیری:دانلود رایگان پایان نامه :عوامل موثر در ارتقاء و بهره وری نیروی انسانی در بخش صنعت ( کارخانجات خودرو سازی )


دانلود پایان نامه

« فصل سوم »

« شرکت های خودرو سازی به ترتیب بازده حقوق »

همانگونه که از جداول صفحات قبل مشخص می شود شرکت پارس خودرو که در سال ۸۳ متوسط حقوق و دستمزد کارکنانش را نسبت به سال ۸۲ کاهش داده است از نظر میزان بهره و ری ( بازده حقوق ) سال ۸۳ تغییر محسوسی را نسبت به سال ماقبل نشان نمی دهد .

شرکت خاور نیز متوسط حقوق و دستمزد ماهیانه کارکنانش را در طی این دو سال کاهش داده است . اطلاعات موجود حاکی از آن است که این شرکت از نظر میزان بهره وری نیروی انسانی ( بازده حقوق ) در سال های مورد مطالعه از جایگاه دوم به جایگاه آخر سقوط کرده است .

شرکت مرتب متوسط انگیزه های پرداختی به کارکنانش را حدود ۱۰% افزایش داده است .

جدول مربوطه نشان می دهد که جایگاه این شرکت از نظر شاخص بهره وری از رتبه ششم به رتبه پنجم بهبود یافته است .

متوسط پرداختی به کارکنان سایپا در طی این دو سال تقریباً ثابت مانده است این امر باعث شده است که این شرکت جایگاه اول خود را در زمینه سطح بهره وری نیروی انسانی حفظ کند .

ایران خودرو بیشترین نسبت افزایش را در میزان حقوق و دستمزد کارکنان به خود اختصاص داده است . این امر موجب ارتقاء رتبه شده و این شرکت را از رتبه چهارم به رتبه دوم ترفیع داده است .

شرکت ایران کاوه علیرغم افزایش سطح متوسط حقوق و دستمزد پرسنل خود ، نتوانسته است از افزایش مشابه در مورد بهره وری نیروی انسانی برخوردار باشد و با یک درجه تنزل از رتبه سوم به رتبه چهارم تغییر موقعیت داده است . احتمالاً یکی از مهمترین عواملی که موجب بروز این وضعیت شده مربوط به یکی از متغیرهای مزاحم ( بازار فروش این شرکت ) است که در بخش مربوط محدودیت های تحقیق به آن اشاره شد .

متوسط حقوق و مزایای و سایر انگیزه های مالی که توسط شرکت شهاب خودرو به کارکنان این شرکت پرداخت می شود در طی سال های ۸۲ – ۸۳ حدود ۱۸% افزایش نشان می دهد . جایگاه این شرکت در زمینه نسبت های بهره وری نیروی انسانی با یک درجه افزایش از رتبه هفتم به رتبه هشتم تغییر یافته است .

در مجموع با مقایسه اطلاعات مندرج در جداول به نظر می رسد که اطلاعات بدست آ»ده از پرسشنامه ها ( مبنی بر اینکه انگیزه های مالی بیشترین تأثیر را بر بهره وری کارکنان شرکت های خودرو سازی کشور دارند ) تأئید می شود .

 

‹‹ فصل پنجم››

نتیجه گیری

توجه به اطلاعات حاصل از پرسشنامه ها که در فصل چهارم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و نیز توجه به اطلاعات حاصل از بررسی گزارشات هیأت مدیره شرکت های خودرو ساز به مجمع عمومی صاحبان سهام آنها نشان می دهد که :

  • عوامل و انگیزه های مالی که بنحو مستقیم یا غیر مستقیم نیازهای مالی و اقتصادی کارکنان را تأمین می کند در حال حاضر بیشترین سهم و نقش را در بهره وری کارکنان مجموعه مورد بررسی دارد . این سهم در حال حاضر ۵۰ درصد است .
  • انگیزه های غیر مالی و عوامل مربوط به آموزش نیز در حال حاضر سهم قابل توجهی در بهبود بهره وری کارکنان صنایع خودرو سازی دارند . مجموع سهم این دو گروه از عوامل نیز ۵۰ % است .
  • در گروه های درآمدی بالاتر ، از سهم عوامل و انگیزه های مالی کاسته و به سهم انگیزه های غیر مالی و عوامل مربوط به آموزش افزوده می شود .
  • آن گروه از کارخانجات خودرو سازی کشور که انگیزه های مالی بیشتری برای کارکنانشان فراهم می آورند از وضعیت مطلوبتری در شاخص های بهره وری برخوردارند .
  • فقدان حاکمیت ضابطه در کلیه امور باعث شده است تا عدالت و انصاف به یکی از اصلی ترین عوامل مؤثر بر بهره وری کارکنان تبدیل شود . هر ۳ عامل اولیه در مدل نهائی که به ترتیب بیشترین تأثیر را بر بهره وری کارکنان دارند به نوعی با این عامل ارتباط دارد .

اولین عامل بر پرداخت حقوق مبتنی بر عملکرد تأکید دارد و به عبارتی به ضابطه مند بودن حقوق اشاره دارد .

عامل دوم قابلیت رقابت حقوق افراد در مقایسه با افراد مشابه در سازمان های مشابه را مطرح می کند . و بالاخره سومین عامل عبارت از عادلانه بودن پاداش هاست .

  • در میان عوامل مؤثر بر بهره وری که به انگیزه های مالی اشاره دارد سهامدار بودن کارکنان از پائین ترین رتبه برخوردار است به عبارت دیگر در میان این گروه عوامل ، از نظر کارکنانی که به پرسشنامه پاسخ داده اند سهامدار بودن در محل کار از کمترین میزان تأثیر بر بهره وری برخوردار است

۷-  علیرغم اینکه اغلب مدل هائی که در فصل دوم این گزارش مورد معرفی قرار گرفته اند « کار گروهی » یکی از عوامل اصلی بهبود بهره وری است . اما نتایج حاصل از پرسشنامه ها نشان می دهد که از نظر نمونه آماری مربوطه ، این عامل از کمترین تأثیر در بهره وری کارکنان برخوردار است .

 

پیشنهادات :

  • نتایج این تحقیق فقط اولویت هر عامل را در مقایسه با سایر عوامل نشان می دهد ، اما در این مورد که میزان این اولویت چه مقدار است ، سکوت می نماید . مهمترین موضوع برای تکمیل تحقیق حاضر در این است که این میزان به نحو مناسب و معتبری محاسبه شود .
  • تحقیق حاضر تغییرات حاصل در گروه های سه گانه را فقط از نقطه نظر تغییر در سطح تحصیلات کارکنان مورد تحلیل قرار می دهد . این تحقیق می تواند بطور مشابه برای سطوح مختلف سنی و تجربی نیز انجام شود .
  • تحقیق در مورد علت پائین بودن سهم تأثیر عامل « سهامدار بودن کارکنان در محل کار » و عامل « کار گروهی » می تواند نتایج مفید و قابل استفاده ای برای مدیران صنایع کشور داشته باشد . ریشه این علت را باید در سوابق ذهنی و ویژگی های فرهنگی کارکنان جستجو کرد .
  • تحقیق در مورد کم و کیف فعالیت های آموزشی کارخانجات خودرو سازی یا بررسی نظام های مشارکت و پیشنهادات در این کارخانجات و رابطه این فعالیت ها و نظام ها با شاخص های بهره وری این سازمان ها نیز می تواند پشتوانه غنی تری را برای تحلیل و نتیجه گیری از اطلاعات موجود فراهم آورد .

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

عوامل موثر در ارتقاء و بهره وری نیروی انسانی در بخش صنعت ( کارخانجات خودرو سازی )

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۱۷۶ پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۱۶۳ پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۱۴ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامهدانلود رایگان پایان نامه روانشناسی:بررسی رابطه بین سبک های دلبستگی و انگیزه پیشرفت 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *