نتیجه گیری:پایان نامه رایگان روانشناسی با موضوع طلاق

دانلود پایان نامه

نتیجه گیری:

در پی تحقیق انجام شده در زمینه ی «عوامل موثر بر طلاق»، اطلاعات به دست آمده از تعداد 60 نفر مطلقه ای كه پرسشنامه ای را در مورد آنها تنظیم كرده ایم به شرح زیر تنظیم و طبقه بندی شده است.

با توجّه به یافته های جدول شماره 1 در خصوص سطح تحصیلات و سن در امر طلاق تأثیر بسزایی دارد كه چنانچه تحصیلات و سن فرد مورد نظر كم باشد، حتماً ازدواج بعد از مدّتی منجر به طلاق خواهد شد ولیكن چنانچه فرد به سن قانونی اعلام شده از طرف مراجع قانونی رسیده باشد و از لحاظ سواد و تحصیلات در سطح متوسط یا بالاتر باشد امكان طلاق به طرز چشمگیری كم می شود. در جامعه ی آماری، افراد جوان 29-20 سال حدود 33% جمعیت را تشكیل می دهند. در دیگر تحقیقات صورت گرفته این نتیجه را تأیید می كند. سن همسر با میزان تحصیلات همسر در میزان طلاق تأثیر بسزایی داشته كه با توجه به جدول 1 سن طلاق گرفته زیر 40 سال و از نظر تحصیلات در سطح پایینی قرار دارند. در تبیین جدول سوم در مورد محل تولد و تعداد فرزند رابطه ای نزدیك وجود دارد كه در روستا زندگی می كند. با توجه به فرهنگ روستا و نیاز نیروی كار در روستا طبیعتاً تعداد فرزندان آمار بیشتری به خود اختصاص می دهد ولی در شهر به دلیل شهرنشینی و پاره ای مشكلات اقتصادی و سكونتی این آمار به چشمگیری پایین می آید و كمی فرزند در شهر این امكان را متأسفانه به شهری ها می دهد كه خیلی ساده تر و زودتر به طلاق تن بدهند و با توجه به آمار جدول شماره ی 5 توزیع فراوانی و آمار طلاق در روستا كمتر (15%) و در شهر بیشتر (48%) می باشد. نتایج به دست آمده در جدول شماره ی 4 حاكی از آن است كه رابطه ی خانوادگی با نحوه ی آشناشدن زوجین ارتباط تنگاتنگی دارد. لذا در این مورد بایستی جوانان ما به سادگی از این مسئله نگذرند و فقط به مسائل ابتدایی اكتفا نمایند. با ایجاد رابطه ی خانوادگی با زوج مورد نظر رفت و آمدها می توان تصمیم درست و عاقلانه ای گرفت كه پس از ازدواج دچار بحران نگردید. در مورد میزان درآمد با وضعیت مسكونی زوجین كه این هم بی ارتباط به هم نیست و شاید مهمترین مسأله در امر طلاق باشد كه بسیار خانواده هایی به خاطر نداشتن منزل مسكونی و كمبود بودجه ی مالی دچار بحران شده و نهایتاً منجر به طلاق شده اند. ضمناً میزان درآمد با شغل همسر ارتباط دارد كه اگر چنانچه زوجین شاغل باشند هرچند اجاره نشین باشند باز هم مشكلات كمتری دارند نسبت به كسی كه فقط مرد خانواده شاغل است و زن خانه دار.

یادآوری می شود كه در كلیه ی جداول دو بعدی به دست آمده در موارد مختلف با استفاده از روش آماری X2 استخراج شده، فرض H1 مورد تأیید واقع شده اند و با 5% خطا و 95% اطمینان قابل قبولند كه رابطه ای بین (سن و تحصیل، محل تولد و تعداد فرزند، رابطه ی خانوادگی و نحوه ی آشنا شدن، میزان درآمد و وضعیت مسكن) وجود دارد كه با بررسی و بها دادن دستگاه های ذیصلاح به موارد یاد شده امید است جوانان ما بخصوص در شهر نیشابور زندگی خوبی را شروع كنند و هیچگاه دچار بحران و از هم گسیختگی زندگی زناشویی نشوند.

به همان نسبت كه جوامع متمدن ماشینی می شوند و روز به روز پیشرفت آنها در زمینه ی علوم و تكنولوژی افزوده می شود میزان اختلافات در میان خانواده ها افزایش می یابد متأسفانه آمار طلاق بالا می رود.

در جامعه ی ما آمار طلاق روز به روز افزایش می یابد. ایران از نظر آمار طلاق مقام چهارم را در سطح جهان داراست. حال سئوال این است كه یك كشور مسلمان با سطح فرهنگی بالا باید این همه خانواده های نابسامان را در خود جای دهد؟ در جواب باید گفت علّت بالا رفتن آمار جدایی در سطح كشور ما و نابسامان شدن خانواده ها آن هم در حالیكه سطح تفكّر خانواده ها بالا رفته این است كه در جوامع متمدّن امروزی ما زنان قدیمی یاد گرفته اند باید با رخت سفید به خانه ی شوهر رفت و با كفن سفید برگشت.

سطح توقّع مردان و زنان ما امروز بیش از توقّع زنان و مردان در گذشته است. متأسفانه پیشرفتهای جامعه ی ماشینی امروز عاطفه ها را در خانواده ها كمرنگ تر از گذشته كرده و قید و بندهایی كه خانواده ها را به هم می پیوست گسسته است. عوامل متعدد دیگری از جمله دخالت های نابه جای اطرافیان نیز می تواند عاملی برای از هم پاشیدگی خانواده ها باشد. عدم وفاداری مردان به زنان خود، هوس بازیها، اعتیاد به مواد مخدر نیز از عوامل ویران كننده ی آشیان گرم خانواده هاست.

عوامل متعددّی در نابسامانی های خانواده ها دخیلند كه در این تحقیق ارائه شده است. امید است با بررسی مشكلاتی كه در این تحقیق به آنها اشاره شده است و هم چنین پیگیری مسئولان و دادن آگاهی و راه و رسم زندگی زناشویی به دختران و پسران ما در سطح مدارس به عنوان یك واحد درسی این معضل جامعه ی ما از بین برود و روزی برسد كه شاهد چشمگیر آمار طلاق در سطح جامعه ی خود باشیم.


پیشنهادات:

1- ایجاد مراكز و كانون هایی برای آموزش و هدایت زوج های جوان قبل از ازدواج.

2- لزوم برنامه ریزی صحیح و اصولی مسئولین در زمینه ی امر اشتغال جوانان.

3- جلوگیری از ورود مواد مخدر به كشور و برخورد قاطع با سوداگران مرگ.

4- توجّه خانواده ها به این مسأله كه قبل از ازدواج شناخت و آشنایی كافی از همدیگر داشته باشند و تحقیقات لازم را در مورد همدیگر انجام دهند.

5- ایجاد مراكز آموزشی و فنی حرفه ای برای آموزش جوانان متناسب با نیازهای جامعه.

6- ایجاد برنامه های آموزشی مفید از سوی صدا و سیما و متذكّر شدن عواقب وخیم طلاق.

7- برنامه ریزی مسئولین برای كاهش تورّم در سطح جامعه و بهبود درآمدها.

8- ارشاد و هدایت زوجین توسّط والدین بدون دخالت در زندگی مشتركشان.

9- لزوم توجّه به امر افزایش تحصیلات و ایجاد مراكزی برای افزایش سطح سواد افرادی كه تحصیلات پایین دارند.

10- صبر و گذشت و تفاهم و احترام زوجین نسبت به هم و توجّه نكردن به مسائل جزئی در زندگی.

 

 

این تکه ای از پایان نامه رایگان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان بررسی امکانات و مشکلات تحصیلی دانش آموزان مقطع ابتدایی مناطق روستایی شهرستان فریدون شهر   150 صفحه می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *