مهمترین فاکتورهای سئو سایت برای گوگل در سال 2017


دانلود پایان نامه

با دیدن لیست 200 تایی از مهمترین فاکتورهای سئو سایت برای گوگل که توسط برایان دین نوشته شده بود، وحشت‌زده شدم. اولین ذهنیت من این بود که “ایول! چقدر کار و مطالعه برای آن صورت گرفته. و حتما باید خیلی مفید باشد!” در آخر با خودم گفتم” ولی زمان کافی برای همه این نکات و فاکتورها ندارم!”

خوشبختانه تمامی فاکتورهای سئو سایت به صورت همسان تاثیرگذار نیستند مثلا میتوان با تمرکز روی برخی فاکتورهای رتبه‌بندی خاص، عملکرد سئو را به بیشترین حد خود رساند. این را در نظر بگیرید که الگوریتم های گوگل بصورت دائم در حال تغییر است و نمیتوان با تکیه برتجربه دیروز درمورد امروز مطمئن بود، البته با داشتن تجربه در مورد مشتریان و نیز آشنایی با سیگنالهای موجود در کانال های اطلاعات رسانی سئو، می توان به اثرگذاری فاکتورهای سئو سایت پی برد. چهار فاکتور اساسی در سئو سایت و رتبه بندی در گوگل بهمراه فاکتورهای کمی مهمتر در این مقاله بر پایه مطالعات اخیر توسط سه شرکت معتبر سئو متریکس سرچ (SearchMetrics)، بکلینکو (Backlinko) و پاورسوت سئو SEO PowerSuite نوشته شده است.

مقاله مرتبط: سئو چیست و چرا سئو سایت مهم است ؟

برای اینکه بدانید چگونه میتوانید سایت خود را با مهمترین فاکتورهای سئو در سال 2017 بهینه سازی کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

مهمترین فاکتورهای سئو : محتوا با کیفیت هنوز پادشاه است!

اگر از آندره لیپاتسو Andrey Lipattsev متخصص ارشد کیفیت جستجو در شرکت گوگل بپرسند، مهمترین فاکتور سئو سایت چیست، بی شک محتوای با کیفیت را مهمترین عامل رتبه یک سایت در گوگل نام خواهد برد. این جمله را نباید به صورت خبر در نظر بگیریم چرا که محتوا مدتی است که به عنوان مهمترین عامل رتبه بندی در نظر گرفته شده است اما در سال های اخیر شاهد تغییر مسیر آن از تمرکز روی کلید واژه های محتوا به درون مایه متنی مرتبط با زبان طبیعی هستیم. انتظار داریم که در سال 2017 این عامل خود را بیشتر نمایش دهد.

محتوا پادشاه است - مهمترین فاکتورهای سئو

در حقیقت مطالعات سرچ متریکس به این نکته اشاره کرده است که تنها 53% از 20 صفحه برتر نمایش داده شده دارای برچسب عنوان در کلید واژه خود هستند و کمتر از 40% صفحات فرود (landing pages) در H1 کلمه کلیدی را داشتند. این رقم هر سال به نسبت سال قبل افت میکند. این نکته خیلی واضح نشان میدهد که ارزیابی محتوای گوگل باتوجه به محتوای مرتبط  و نه کلیدواژه های مستقل انجام میشود.

سوال اینجاست که محتوای “با کیفیت” چیست؟

جواب کوتاه برای این سوال یعنی محتوا و نوشتاری جامع و کامل” است.

فرض کنید درباره یک مسئله بخواهید در گوگل جستجو کنید، کاربران به مقالاتی که شامل متن طولانی و جالب با تقسیم بندی مناسب و نیز تصاویر، اینفوگرافیک و فیلم باشند، بیشتر علاقه مند می شوند.

به روز رسانی های الگوریتم های مثل ” مرغ مگس خوار ” و ” رنک برین “(ماشین جستجوی گوگل که تکنولوژی را فرا می گیرد) روی معانی مرتبط و بهینه ارزش بیشتری می گذارد به این مفهوم که یه مقاله عمیق، آسان و قابل فهم کاربردی به یک مقاله غیر قابل خواندن و دری وری و چرند که پر از کلیدواژه است برتری دارد.

ما متوجه شده ایم که محتواها یی که طولانی تر هستند و به اصطلاح بلند بالا اند، نسبت به نسخه کوتاه آنها رتبه بهتری را بدست می آورند. چراکه به نظر میرسد جزییات بیشتری را درمورد موضوع مقاله شامل میشوند. سرچ متریکس در مطالعات خود به این نتیجه رسیده است که معمولا محتوای تلفن همراه تنها 2/3 میزان محتوای دسک تاپ را دارد و استفاده از تلفن همراه در حال افزایش است.

چگونه بهینه سازی کنیم

محتوا فاکتورهای رتبه بندی متفاوتی از جمله نرخ خروج (bounce rate) و نرخ کلیک به رتبه CTR را،  تحت تاثیر خود قرار می دهد. پس برای بهترین نتیجه مطمئن شوید که محتوای شما جامع و کامل و مرتبط با مخاطبانتان است.

به شما پیشنهاد می کنم از نرم افزار بررسی محتوا استفاده کنید تا به محتواهای سئوشده دست یابید،  به این صورت در هر صفحه موضوعات کمتری را با جزییات بیشتر پیدا میکند.

مهمترین فاکتورهای سئو

مهمترین فاکتورهای سئو : بک لینک

در طول سالیان بک لینک و لینک سازی فاکتور مهمی برای گوگل بوده اما طی این سالها گوگل دریافته است که به چه صورت میتواند لینک های بد را از لینک های مناسب جدا کند. تنها درصورتیکه دامنه‌ی لینک‌ها متفاوت و معتبر باشند، لینک های بیشتر منجر به رتبه بالاتر میشوند.

راه حل دستیابی به یک کمپین ساخت لینک قوی در سال 2017 این است که محتوایی بسازید که مردم به دنبال آن هستند و آن را پیوسته بهتر کنید. درحالیکه مخاطبان شما محتوای سایت را میخوانند یا به متن شما ارجاع میدهند، گوگل بک لینک مطابق با متن شما را خوانده ومحتوای آن  مرتبط با آن را لحاظ میکند.

زمانیکه محتوا شماری از این بک لینک های باکیفیت بالا را بدست آورد، سه سیگنال فاکتور مهم رتبه بندی از طریق بک لینک برای شما لحاظ خواهد شد :

 • تعداد بک لینک ها
 • اعتبار لینک
 • تنوع لینک

این نکته را در نظر بگیرید که یکی از اساسی ترین نقش سیگنال های اجتماعی این است که بکلینک هایی باکیفیت بالاترخواهید گرفت. سرچ متریکس اینگونه عنوان میدارد که موقعیت رتبه بندی و سیگنالهای اجتماعی خیلی به کانال های رسانه اجتماعی بستگی دارد. براین اساس هنوز شبکه اجتماعی فیسبوک پلتفرمی با بالاترین تمرکز برای تعاملات کاربری است.

چگونه بهینه سازی کنیم

راه های متفاوتی برای ساختن لینک وجود دارد اما چیزی که همه روی آن تمرکز میکنند بازاریابی محتوایی است.

مرحله نخست بوجود آوردن محتوایی با کیفیت بالا و مرحله دوم توسعه آن است.

اگر مطمئن نیستید که از کجا باید شروع کنید. یک محتوا در حوزه تخصص خود را با جزئیات بیشتر گسترش دهید و با مخاطب خود و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. استفاده از پست مهمان و تهیه ریپورتاژ آگهی در سایتهای معتبر نیز  از جمله راه های دیگر است. در سال 2017 با توجه به آپدیت الگوریتم پنگون گوگل، پنالتی شدن و جریمه توسط گوگل در ایران نیز در چندین مورد دیده شده و بعنوان یک متخصص سئو پیشنهاد می کنم از خرید بک لینک آنهم بدون مشاوره و بررسی توسط مشاورین سئو جدا خوداری کنید.

همچنین پیشنهاد میکنم که از نرم افزارهای بررسی بک لینک برای دریافت اطلاعات بیشتر استفاده کنید. از این نرم افزار برای هدف های زیر استفاده کنید :

 • نظارت بر تعداد لینک هایی که محتوایتان دارد و کیفیت هر کدام از لینک ها
 • یافتن و دسترسی به همکارانی با کیفیت بالا و رتبه ی مناسب برای لینک دهنده ها (بک لینکها)
 • از بین بردن لینک های کم کیفیت و اسپم ها و رد کرد آنها در صورتیکه امکان پاک کردنشان نبود.

مهمترین فاکتورهای سئو : تجربه کاربری در موبایل

نقش تجربه کاربری UX در موبایل یکی از بزرگترین تغییراتی که در سال 2016 شاهد آن بودیم و این تغییر رویه گوگل در نمایش تلفن همراه رو به رشد است. به این مفهوم که نمایه گوگل در درجه اول نسخه موبایل وب سایت ها که مغایر با نسخه دسکتاپ است  را بررسی میکند.

بهینه سازی و سئو موبایل یکی مهمترین فاکتورهای سئو سایت در سال 2017 محسوب میشود. با توجه به سرچ متریکس تمامی 100 دامنه برتر، قابل مشاهده در موبایل و واکنشگرا هستند.

در سال 2017، واکنشگرا بودن سایت بر روی تمامی پلت فورم ها و یکسان بودن محتوای بیش از هر زمان دیگر اهمیت پیدا کرده است. اکنون موبایل دوستی به روند بسیار مهم تبدیل شده است و حدو 85% تمامی وب سایت ها در ضوابط گوگل دارای واسط کاربری مناسب برای تلفن همراه هستند. هم اکنون زمانی است که باید وب سایت خود را کمی بیشتر توسعه دهید.

یه کلمه هشدار: با توجه به گوگل اگر در روند ساخت نسخه متناسب با موبایل سایت خود هستید تا زمانیکه تمام نشده آن را راه اندازی نکنید. انتشار نسخه ناکامل و ناقص از نسخه موبایل وب سایت ممکن است باعث افت رتبه بندی شود. بهتر است که تنها نسخه دسکتاپ خود را تا زمان راه اندازی کامل نسخه موبایل راه اندازی کنید.

سرعت صفحه یکی دیگر از فاکتورهای رتبه بندی مهم است که به شدت با یک تجربه کاربری خوب ارتباط دارد. وب سایت های نسخه دسک تاپ باید کمتر از سه ثانیه یا کمتر و نسخه تلفن همراه در کمتر از دو ثانیه یا کمتر Tبارگذاری شوند. با توجه به سرچ متریکس رتبه های برتر وب سایت ها تقریبا یک ثانیه سریعتر از محیط دسک تاپ بارگذاری میشوند.

چگونه بهینه سازی کنیم

 • از کنسول جستجوی گوگل وبمستر برای اضافه کردن و تغییرات نسخه موبایل روی وب سایت خود استفاده کنید.
 • از ابزار تست ساختار داده گوگل برای اطمینان از اینکه نشانه گذاری های ساخته شده یکسانی روی نسخه دسکتاپ و موبایل وجود دارد، استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که سایت موبایل شما با استفاده از ابزار گوگل تست ربات سایت / تست ربات سایت گوگل؟ قابل دسترسی است.
 • با استفاده از pagespeed insights سرعت صفحه وب خود را امتحان کنید. درصورتیکه سرعت آن کم بود، با بررسی و اصلاح آن و درست کردن محتوای غیر فشرده، خطاهای صفحه و دیگر عناصری که سرعت صفحه را کاهش میدهند، را شناسایی کنید و سعی کنید این موارد را برطرف کنید.

مقاله مرتبط: چک لیست سئو برای راه اندازی سایت های جدید

تعدادی از دیگر تکنیک ها و مهمترین فاکتورهای سئو

فاکتورهای تکنیکی دیگری هم وجود دارند که نقش مهمی در رتبه بندی و امتیاز وب سایت شما ایفا میکنند. این فاکتورها شامل موارد زیر میشوند.

 • پرتکل رمزگذاری HTTPS : رابطه تنگانگی بین وب سایتهای HTTPS و رتبه بندی صفحه نخست گوگل وجود دارد. سرچ متریکس تایید کرده که حدود 45% از وب سایت های برتر از رمزگذاری HTTPS (بیش از 12 درصد در سال 2015) استفاده کرده اند. گوگل در سال 2014 تایید کرده که وب سایت هایی با رمزگذاری  HTTPSقوی رتبه بهتری نسبت به همتایان HTTP خود دارند و در سال 2017 وب سایت هایی که به HTTPS تغییر مسیر نداده اند، در گوگل به عنوان وب سایت های نا امن شناخته میشوند.
 • عناوین H1 و H2  : در این سال صفحات فرود بیشتری ( landing pages ) با H1 و H2 در کد مرجع وجود دارد. سرچ متریکس به تازگی دریافته است که رابطه زیادی بین استفاده از حداقل یک H2 و رتبه بالاتر وجود دارد.

مقاله مرتبط: آشنایی با انواع متاتگ ها و کاربرد متا تگ ها در سئو

مهمترین فاکتورهای سئو - لینکدهی

 • لینکدهی با متن ( Anchor text) : مطابقت دقیق لینکدهی با متن تاثیر زیادی روی رتبه بندی دارد اما اگر لینک های شما غیر طبیعی و یا مانند اسپم ظاهر شوند خطر (risk a Penguin penalty) را دارد. مطمئن شوید که متن لنگر بک لینکتان متنوع و موثر است.

چگونه بهینه سازی کنیم

 • صفحات را به رمزگذاری HTTPS تغییر دهیم .
 • از عناوین H2 استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که متن لینک دهی شما متنوع و مرتبط است.
 • تمامی صفحات جانبی ناخوانده را از رویوب سایت موبایل خود پاک کنید.

نتیجه گیری

صنعت سئو و بهینه سازی سایت همیشه در حال تکامل است. در چند سال اخیر، گوگل در محتوایی غنی، کیفیت لینکها و تجربه کاربری عالی با موبایل ثابت قدم بوده است. مسلما فاکتورهای رتبه بندی با اهمیت دیگری هم وجود دارند و نقشی اساسی در رتبه سایت شما خواهند داشت، اما اگر عناصر مرتبط با این عوامل را در اولویت قرار دهید و بهبود ببخشید، در این رقابت سربلند خواهید شد. آرزو می کنیم رتبه یک گوگل را در کسب و کار خود به دست آورید.

دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *