ملاك های انحراف از هنجار-پایان نامه بررسی رابطه بین اختلالات روانی و مکانیزمهای دفاعی در دانشجویان-دانلود رایگان


دانلود پایان نامه

ملاك های انحراف از هنجار

این رویكرد به جای میانگین، هنجارهای موجود در جامعه را به عنوان ملاك تعیین نابهنجاری درنظر می گیرد. آنچه اهمیت دارد، این است كه آیا فرد به روش های مورد انتظار جامعه رفتار می كند یا نه. بدین ترتیب، افسردگی كه از لحاظ آماری خیلی شایع است، به این دلیل نابهنجار محسوب می شودكه مورد انتظار نیست (به استثنای موقعیت های خاص مانند فوت نزدیكان و آنهم فقط برای دوره ی زمانی معین).

مشكل اینجاست كه هنجارها بین فرهنگ ها و حتی درون فرهنگ ها و گروه ها در زمان های گوناگون    متفاوت اند. برای مثال در پاره ای از جوامع مانند زولو [1]، توهم ها و فریادزدن در خیابان رفتاری بهنجار محسوب می شوند. لندرین [2] (1991)، سندرمی موسوم به «درپتومانیا»[3] را شناسایی كرد كه اختلال شناخته شده ای در آمریكا شد. این اختلال عبارت بود از تمایل بردگان به فرار از ارباب هایشان. همجنس گرایی نمونه ی خوبی از رفتاری است كه در جامعه ی ما (منظور جامعه ی آمریكاست) دیگر نابهنجار قلمداد نمی شود و در نزد سایر فرهنگ ها مانند سرخ پوستان موهاوی [4] رفتاری پذیرفتنی است (گراس[5]، 1992).

بنابر نظر برخی مولفان (مانند ساس [6]، 1971)، تاكید بر هنجار می تواند برای توجیه شكنجه و آزار گروه های اقلیت بكار رود. برای مثال، جماهیر شوروی متهم شده بود كه با مخالفان سیاسی به گونه ای رفتار می كرد گویی كه آنان دچار اختلال روانی بودند. آشكارا، در پتومانیا، نشانگانی تلقی می شودكه در خدمت اهداف دسته ای از گروه های اجتماعی است كه مایل به سركوب دیگران می باشند.

ملاك های بهداشت روانی

جاهودا [7] (1958)، ملاك هایی را برای سلامت روانی پیشنهادكرد. به جای تمركز بر رفتارهای نامطلوب (چنانچه در سایر رویكردهایی كه در اینجا بحث شد قابل مشاهده است)، فهرست او شامل ویژگی ها و رفتارهای مطلوب است. بدین ترتیب نابهنجاری، یعنی نبود مواردی كه وی مشخص می كند این ملاك ها به شرح زیرند:

  1. نبود بیماری روانی
  2. توانایی درون نگری [8]، آگاهی از آنچه انجام می دهیم و چرایی آن.
  3. رشد، تحول و خودشكوفایی (بالفعل سازی توان ها و استعدادها)
  4. یكپارچگی و انسجام جنبه های متفاوت شخص (برای مثال توازن بین نهاد [9]، من [10] و فرامن در نظریه فروید)
  5. توانایی مقابله با فشار روانی.
  6. خودمختاری، توانایی زندگی بطور مستقل
  7. مشاهده ی جهان به همان صورتیكه در واقعیت وجود دارد.
  8. تسلط بر محیط، انطباق پذیری با تغییرات، توانایی در عشق ورزیدن ،كاركردن، بازی كردن و داشتن روابط رضایت بخش.

این روش مفیدی برای شناسایی افرادی است كه باید از خدمات روان شناختی بهره مند شوند. البته این روش مانند سایر رویكردهایی كه پیشتر مورد بحث قرار گرفت، مشكلاتی دارد؛ ازجمله آنكه این ملاك ها در بیشتر ما بصورت كامل موجود نیستند. بنابراین، مسائل مربوط به نقاط برش و مشكلات مربوط به اندازه گیری نیز سربر می آورند. تنوع فرهنگی نیز می تواند مشكل ساز باشد. برای نمونه، جوامع جمع گرا برخلاف جوامع فردگرا غربی، خودمختاری را تاا ین حد ارج نمی نهند، بلكه بیشتر روی ارزش های خانوادگی و اجتماعی و همكاری اجتماعی تاكید می كنند.

ملاك های اجتماعی و روان شناختی

روزنهان [11] و سیلگمن [12] (1984)، فهرستی از رفتارهای نامطلوب تهیه كرده اند و اظهار می دارند اگر تعدادی از این رفتارها در هر زمانی بروز یابند، می توان گفت كه فرد به كمك روان شناختی نیاز دارد. این فهرست دربردارنده ی مواردی مانند رنج بردن خود فرد، كژسازگاری [13] شخصی و اجتماعی، پیش بین پذیر نبودن و فقدان احساس كنترل، عدم رعایت آداب و رسوم، رفتار غیرمنطقی، ناراحت كننده بودن رفتار برای         مشاهده گران و نقص معیارهای اخلاقی و آرمانی است. این ملاك میزان و كیفیت رنجی راكه خود شخص گزارش می كند در نظر می گیرد تا قضاوت در مورد وی تنها بر پایه ی نظرهای سایر افراد نباشد؛ هرچند،    اندازه گیری بسیاری از ملاك های مذكور مشكل است، بنابراین تا حد زیادی متكی به قضاوت غیرعینی متخصص بالینی است. رنج بردن و عدم رعایت آداب و رسوم نمونه هایی از این دست بشمار می روند. براین اساس هر فرد می تواند به معیارهای فهرست شده اعتراض كند. برای مثال، رنج بردن همیشه آشكار نیست.برخی از افراد دچار اختلال روانی (مانند كسانیكه بعضی از انواع اختلالات شخصیت را دارند) خودشان رنجی احساس نمی كنند، با این حال می توانند دیگران را بیازارند. رفتار خلاف عرف یا عدم رعایت آداب و رسوم، همانطوركه از بیماران سر می زند، ممكن است از كسانی كه با جامعه ی خود یكرنگ نیستند نیز سرزند. امتناع از پوشیدن لباس در اماكن عمومی، نمونه ی خوبی از این مورد است. رفتار غیرمنطقی نیز در پاره ای از شرایط غیرعادی به نظر نمی رسد، همچنین افراد هنگامیكه دلشوره یا بیماری جسمی داشته باشند، ممكن است رفتارشان در نظر دیگران غیرمنطقی جلوه كند. سرانجام، معیار ناراحتی مشاهده گر بسته به خود مشاهده گر و فرهنگ مربوط متغیر است.

[1] . Zulu

[2] . Landrin

[3] . Drapetomania

[4] . Mohave Indian

[5] . Gross

[6] . Szasz

[7] . Jahoda

[8] . Introspection

[9] . Id

[10] . ego

[11] . Rosenhan

[12] . Seligman

[13] . Maladaptiveness

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی با موضوع :

بررسی رابطه بین اختلالات روانی و مکانیزمهای دفاعی در دانشجویان 150صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *