مدل هوش هیجانی بار- آن : دانلود رایگان رشته روانشناسی : بررسی مقایسه ای هوش و هیجان کودکان عادی و کودکان کار و خیابان


دانلود پایان نامه

 

دیدگاه مختلط هوش هیجانی (شخصیتی هیجانی اجتماعی)

یکی از نظریه پردازان مدل فوق گلمن (۱۹۹۵) می باشد. که مفهوم هوش هیجانی را در این حوزه قرار داد. گلمن در سال ۹۵ در کتاب خود با عنوان هوش هیجانی در کار ۵ مؤلفه را به ۲۵ توانش هیجانی متناوب تقسیم می کند که آگاهی سیاسی نظم کارکنان اعتماد به نفس هوشیاری و انگیزه پیشرفت استعانت اشتیاق و خوش بینی را تشکیل می دهد. و اگر این گونه نیست پس آنها چه چیزی هستند در پاسخ به این سؤال مایر (۹۵) الگویی از طبقه بندی مؤلفه های شخصیت را عنوان سیستم های از بخش اصلی شخصیت ارائه داد. در این الگو شخصیت به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود و هر بخش شامل مؤلفه های فرعی است که با آن می توان متوجه شد که بخش های مختلف هوش هیجانی از نظر گلمن در کجای سیستم شناختی قرار می‌گیرند.

این چهار بخش عبارتند از شبکه انرژی[۱]، کارخانه شناخت[۲]، بازی گر نقش[۳]، مدیر هوشیار[۴]

۱-شبکه انرژی شامل انگیزه ها و هیجانات فردی است که در مسیر کلی انجام کارها را هموار می سازد. این سیستم مشارکت آشکار پایین ترین سطوح انگیزش و هیجانی سیستم شخصیت را نشان می دهد. بخش ای فرعی آن انگیزش نیاز به پیشرفت نیاز به قدرت سطوح انگیزش استقامت، شادی فهم افسردگی سبک هیجانی و هیجان خواهی و ثبات هیجانی است.

۲-انباره[۵] . اطلاعات شخیصی: احساسات و تفکرات درباره خود و جهان اطراف خود و عمل کردن بر اساس آن اطلاعات می باشد. شاخه های فرعی آن نیز شامل هوش کلامی و هوش هیجانی سبک های شناختی خوش بینی بدبینی توانایی پیشرفت و هوش فضایی می باشد.

۳-طراحی فعالیت های اجتماعی مهم نظیر رهبری و دریافت اطلاعات از دیگران همدلی و تأثیر مثبت گذاردن در دیگران است این سیستم به سبک های برون گرایی و درون گرایی و توانایی ایفای نقش مرتبط می شود.

۴-مرکز هوشیاری خودآگاهی شالوده هوشیاری و کنترل خود است. این بخش از شخصیت که بر تفکر خلاق و عملکرد مطرح بالای شخصیت که ضرورت داشته باشد نظارت دارد. شامل هشیاری نیروی اراده بالا و پایین آگاهی و ناآگاهی است. اکنون استقامت و اشتیاق خوش بینی و بدبینی و شعور سیاسی و کنترل خود را بررسی کنیم که از سوی برخی از محققان جنبه هایی از هوش هیجانی را تشکیل می دهند.

ثبات، استقامت و اشتیاق در شبکه انرژی قر ار دارد که به هدایت فرد در مواجه با موانع کمک می کند خوش بینی شیوه ای از پیش بینی محیط اطراف است که در سیستم دوم یعنی کارخانه شناخت قرار می گیرد. شعور سیاسی با بخش بازی که نقش ارتباط دارد. کنترل خود در شاخصه مدیر هوشیار جای می گیرد. به نظر می رسند استقامت خوش بینی و شعور سیاسی و کنترل خود خیلی کم با هیجانات هوش در ارتباط باشند به عبارت دیگر آنها خیلی کم یک کل واحد را تشکیل می دهند. از این جهت تفاوت دیدگاه توانایی و دیدگاه محتلط هوش هیجانی بسیار اساسی است. دیدگاه مختلط جنبه های چندگانه شخصیت را مطالعه می کند که ارتباط با مفهوم جدید هوش هیجانی دارد، برای مثال پرسش نامه روان شناختی کالیفرنیا (SPI) ترکیبی از مواردی است که به نظر می رسد شبیه برخی تست های هوش هیجانی مختلط امروزی است نظیر پذیرش خود همدلی و جامعه پذیری، تحمل انعطاف پذیری کنترل خود در پاسخ به چنین مواردی عنوان شده است که هوش هیجانی مفهوم جدیدی نیست شاید مقیاس های از صفات مختلف هوش هیجانی مشابه با پچوهش های تخصصی اما با یک نام متفاوت باشد. ارتباط دقیق میان چنین دیدگاه های مختلفی بازنمایی شخصیت و برداشت فهم علت هم پوشی قابل توجه تعارض های قدیم و جدید را آسانتر ساخته است.

مدل هوش هیجانی بار- آن

یکی دیگر از نظریه پردازان مدل مختلط هوش هیجانی بار- آن (۱۹۹۷) است که مئلی از توانشهای هیجانی را ارائه داده است. این مدل پنج حیطه از مهارت ها و توانایی ها را در بر می گیرد.

۱-مهارت های درون فردی که خودآگاهی یجنی (بازشناسی و فهم احساسات خود) جرأت ابراز احساسات، عقاید تفکرات و دفاع از حقوق شخصیتی به شیوه ای سازنده خود تنظیمی (آگاهی فهم و پذیرش و اقدام به خویشتن) خود شکوفایی و تحقق بخشیدن به استعدادهای بلقوه خویشتن است و استقلال (خود فرمانی، خود کنترلی در تفکر و عمل شخصیتی و رهایی از وابستگی هیجانی ) را در بر می گیرد.

۲-مهارت میان فردی که شامل روابط میان فردی- آگاهی- فهم و ادراک احساسات دیگران و ایجاد و حفظ روابط رضایت بخشی و دو جانبه که به صورت نزدیکی هیجانی و وابستگی شخص می شود. تعهد اجتماعی (عضو مؤثر سازنده گروه اجتماعی خود بودن، نشان دادن خود به عنوان یک شریک خوب و همدلی است.

۳.سازگاری: شامل مسئله گشایی و تشخیص و تعریف مسائل همچنین ایجاد راهکارهای مؤثر (ارزیابی)

مطابقت میان آنچه به طور ذهنی و آنچه به طور غیر تجزیه می شود انعطاف پذیری تنظیم هیجان در تفکر در رفتار به هنگام تغییر موقعیت و شرایط می‌باشد.

۴.کنترل استرس که توانای تحمل استرس (مقاومت در برابر وقایع نامطلوب و موقعیت‌های استرس زا کنترل تکانه ها و ایستادگی در برابر تکانه ها را شامل می شود.

۵-خلق عمومی که شامل شادی و احساس رضایت از زندگی خویشتن شاد کردن خود و دیگران خوش بینی نگاه به جنبه های روشن زندگی و حفظ نگرش مثبت حتی در مواجه با ناملایمات است.

[۱] -energilatte

[۲] -knowlett works

[۳] -Role pleyer

[۴] -executive concousness

[۵] -eccununtion

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی مقایسه ای هوش و هیجان کودکان عادی و کودکان کار و خیابان ۵۰ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *