مدل هوش هیجانی بار- آن : دانلود رایگان رشته روانشناسی : بررسی مقایسه ای هوش و هیجان كودكان عادی و كودكان كار و خیابان


دانلود پایان نامه

 

دیدگاه مختلط هوش هیجانی (شخصیتی هیجانی اجتماعی)

یكی از نظریه پردازان مدل فوق گلمن (1995) می باشد. كه مفهوم هوش هیجانی را در این حوزه قرار داد. گلمن در سال 95 در كتاب خود با عنوان هوش هیجانی در كار 5 مؤلفه را به 25 توانش هیجانی متناوب تقسیم می كند كه آگاهی سیاسی نظم كاركنان اعتماد به نفس هوشیاری و انگیزه پیشرفت استعانت اشتیاق و خوش بینی را تشكیل می دهد. و اگر این گونه نیست پس آنها چه چیزی هستند در پاسخ به این سؤال مایر (95) الگویی از طبقه بندی مؤلفه های شخصیت را عنوان سیستم های از بخش اصلی شخصیت ارائه داد. در این الگو شخصیت به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود و هر بخش شامل مؤلفه های فرعی است كه با آن می توان متوجه شد كه بخش های مختلف هوش هیجانی از نظر گلمن در كجای سیستم شناختی قرار می‌گیرند.

این چهار بخش عبارتند از شبكه انرژی[1]، كارخانه شناخت[2]، بازی گر نقش[3]، مدیر هوشیار[4]

1-شبكه انرژی شامل انگیزه ها و هیجانات فردی است كه در مسیر كلی انجام كارها را هموار می سازد. این سیستم مشاركت آشكار پایین ترین سطوح انگیزش و هیجانی سیستم شخصیت را نشان می دهد. بخش ای فرعی آن انگیزش نیاز به پیشرفت نیاز به قدرت سطوح انگیزش استقامت، شادی فهم افسردگی سبك هیجانی و هیجان خواهی و ثبات هیجانی است.

2-انباره[5] . اطلاعات شخیصی: احساسات و تفكرات درباره خود و جهان اطراف خود و عمل كردن بر اساس آن اطلاعات می باشد. شاخه های فرعی آن نیز شامل هوش كلامی و هوش هیجانی سبك های شناختی خوش بینی بدبینی توانایی پیشرفت و هوش فضایی می باشد.

3-طراحی فعالیت های اجتماعی مهم نظیر رهبری و دریافت اطلاعات از دیگران همدلی و تأثیر مثبت گذاردن در دیگران است این سیستم به سبك های برون گرایی و درون گرایی و توانایی ایفای نقش مرتبط می شود.

4-مركز هوشیاری خودآگاهی شالوده هوشیاری و كنترل خود است. این بخش از شخصیت كه بر تفكر خلاق و عملكرد مطرح بالای شخصیت كه ضرورت داشته باشد نظارت دارد. شامل هشیاری نیروی اراده بالا و پایین آگاهی و ناآگاهی است. اكنون استقامت و اشتیاق خوش بینی و بدبینی و شعور سیاسی و كنترل خود را بررسی كنیم كه از سوی برخی از محققان جنبه هایی از هوش هیجانی را تشكیل می دهند.

ثبات، استقامت و اشتیاق در شبكه انرژی قر ار دارد كه به هدایت فرد در مواجه با موانع كمك می كند خوش بینی شیوه ای از پیش بینی محیط اطراف است كه در سیستم دوم یعنی كارخانه شناخت قرار می گیرد. شعور سیاسی با بخش بازی كه نقش ارتباط دارد. كنترل خود در شاخصة مدیر هوشیار جای می گیرد. به نظر می رسند استقامت خوش بینی و شعور سیاسی و كنترل خود خیلی كم با هیجانات هوش در ارتباط باشند به عبارت دیگر آنها خیلی كم یك كل واحد را تشكیل می دهند. از این جهت تفاوت دیدگاه توانایی و دیدگاه محتلط هوش هیجانی بسیار اساسی است. دیدگاه مختلط جنبه های چندگانه شخصیت را مطالعه می كند كه ارتباط با مفهوم جدید هوش هیجانی دارد، برای مثال پرسش نامه روان شناختی كالیفرنیا (SPI) تركیبی از مواردی است كه به نظر می رسد شبیه برخی تست های هوش هیجانی مختلط امروزی است نظیر پذیرش خود همدلی و جامعه پذیری، تحمل انعطاف پذیری كنترل خود در پاسخ به چنین مواردی عنوان شده است كه هوش هیجانی مفهوم جدیدی نیست شاید مقیاس های از صفات مختلف هوش هیجانی مشابه با پچوهش های تخصصی اما با یك نام متفاوت باشد. ارتباط دقیق میان چنین دیدگاه های مختلفی بازنمایی شخصیت و برداشت فهم علت هم پوشی قابل توجه تعارض های قدیم و جدید را آسانتر ساخته است.

مدل هوش هیجانی بار- آن

یكی دیگر از نظریه پردازان مدل مختلط هوش هیجانی بار- آن (1997) است كه مئلی از توانشهای هیجانی را ارائه داده است. این مدل پنج حیطه از مهارت ها و توانایی ها را در بر می گیرد.

1-مهارت های درون فردی كه خودآگاهی یجنی (بازشناسی و فهم احساسات خود) جرأت ابراز احساسات، عقاید تفكرات و دفاع از حقوق شخصیتی به شیوه ای سازنده خود تنظیمی (آگاهی فهم و پذیرش و اقدام به خویشتن) خود شكوفایی و تحقق بخشیدن به استعدادهای بلقوه خویشتن است و استقلال (خود فرمانی، خود كنترلی در تفكر و عمل شخصیتی و رهایی از وابستگی هیجانی ) را در بر می گیرد.

2-مهارت میان فردی كه شامل روابط میان فردی- آگاهی- فهم و ادراك احساسات دیگران و ایجاد و حفظ روابط رضایت بخشی و دو جانبه كه به صورت نزدیكی هیجانی و وابستگی شخص می شود. تعهد اجتماعی (عضو مؤثر سازنده گروه اجتماعی خود بودن، نشان دادن خود به عنوان یك شریك خوب و همدلی است.

3.سازگاری: شامل مسئله گشایی و تشخیص و تعریف مسائل همچنین ایجاد راهكارهای مؤثر (ارزیابی)

مطابقت میان آنچه به طور ذهنی و آنچه به طور غیر تجزیه می شود انعطاف پذیری تنظیم هیجان در تفكر در رفتار به هنگام تغییر موقعیت و شرایط می‌باشد.

4.كنترل استرس كه توانای تحمل استرس (مقاومت در برابر وقایع نامطلوب و موقعیت‌های استرس زا كنترل تكانه ها و ایستادگی در برابر تكانه ها را شامل می شود.

5-خلق عمومی كه شامل شادی و احساس رضایت از زندگی خویشتن شاد كردن خود و دیگران خوش بینی نگاه به جنبه های روشن زندگی و حفظ نگرش مثبت حتی در مواجه با ناملایمات است.

[1] -energilatte

[2] -knowlett works

[3] -Role pleyer

[4] -executive concousness

[5] -eccununtion

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی مقایسه ای هوش و هیجان كودكان عادی و كودكان كار و خیابان 50ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *