فیزیولوژی فشار روانی:دانلود پایان نامه روانشناسی,ارزیابی عوامل استرس زای شغلی مدیران آموزش مدارس متوسطه


دانلود پایان نامه

 

فیزیولوژی فشار روانی

برای فهم و مقابله با فشار روانی ، بهتر است فرد بداند وقتی با ترس ، تهدید ،‌ نگرانی یا فشار روانی مواجه می‌گردد دقیقا چه اتفاقی برای او رخ می‌دهد. شروع فشار روانی وقتی احساس می گردد كه فرد نوعی از تهدید را دریافت دارد.این تهدید می تواند شامل برخوردی در تاریكی ، ظاهر شدن فردی در جلوی ماشین و یا گفته تندی از طرف رئیس باشد.منبع هر چه باشد ، به محض اینكه پیام به مغز برسد و احتمالا تهدیدزا تلقی گردد ، تغییراتی سریع اتفاق می افتد. مراحل ایجاد فشار روانی در نگاره 3-2 نشان داده شده است.


نگاره شماره 3-2 فیزیولوژی استرس

 

 

 

 

 

 

 

منبع: (رشیدی، 1378، ص 48)

اطلاعات مربوط به عوامل فشار زای خارجی از طریق یك یا چند حس وارد سیستم بدن می گردد و توسط كورتكس ( سلولهای خاكستری كه غشای خارجی مغز را تشكیل
می دهند) زمینه های فشار زای داخلی كه معمولا ناشی از خاطرات ، افكار و تصورات می باشند و همیشه با انسانها همراه هستند خود به خود تحریك می گردند. (رشیدی، 1378، ص 48)

در هر صورت علائم به هیپوتالاموس می رسند و از آنجا منشعب می گردند. انشعاب اول به غده هیپوفیز می رسد و باعث ترشح هورمون آدرنوكور تیكو تروفیك (ACTH) در خون و فعالیت غدد فوق كلیوی می گردد.لایه خارجی غدد فوق كلیوی كورتیزول تولید می كند كه در سیستم دفاعی بدن تاثیر داشته و باعث كاهش تورم و نیز سوخت و ساز كربوهیدرات ، چربی و پروتئین در تمامی بافتهای بدن برای تولید انرژی می‌گردد.سیرودرم از هیپوتالاموس به سیستم عصب سمپاتیك می رسد كه مسئولیت تنظیم تمام پاسخهای فیزیكی و طبیعی بدن را دارد.سیستم عصب سمپاتیك در جای خود قسمت میانی غدد فوق كلیوی را تحریك می نماید كه باعث ترشح آدرنالین می‌گردد.آدرنالین باعث افزایش ضربان قلب ، هدایت خون از اندامهای داخلی به ماهیچه ها و باعث افزایش فشار خون از طریق انقباض رگهای خونی می گردد.به هر حال فرد از هیچ یك از اتفاقات فوق آگاهی ندارد ولی از آن به بعد این عوامل به تدریج ظاهر می گردند و تغیرات فیزیولوژیكی زیر پس از اعمال فشار روانی حادث می گردد:

ـ مردمك چشم گشادتر می شود تا نور بیشتری وارد شده و منبع هر خطر احتمالی بهتر و واضح تر رویت گردد.

ـ شنوائی دقیق تر می شود تا بتوان خطر را از فاصله بیشتری احساس و چاره‌ای برای آن اندیشه شود.

ـ تنفس سریعتر می گردد.این واكنش میزان اكسیژن در خون را افزایش می دهد كه منبع سوخت مورد نظر برای هر عملی می باشد.

ـ قلب خون را سریعتر و با فشار بیشتری پمپ می نماید ، در نتیجه توزیع سوخت سریعتر شده و همچنین مواد زایدی كه در نتیجه سوخت و ساز ایجاد شده خارج می‌گردد.

ـ رنگ و رو پریده می گردد، زیرا خون از سطح خارجی بدن به سطح مركزی رانده می شود، بنا بر این در صورت جراحت خونریزی كمتری ایجاد شده و نیز به لخته شدن خون در قسمت بریده شده احتمالی كمك می كند و نتیجتا خونریزی كمتر می گردد.

ـ احساس مریضی و دل به هم خوردگی دست می دهد ، چون در این حالت خون از سیستم هاضمه رانده شده و در صورت لزوم منجر به استفراغ و اسهال می گردد تا غذای اضافی را خارج و دویدن را آسانتر نماید.

ـ تعریق بیشتری انجام می شود ،‌برای اینكه فعالیتهای فیزیكی تولید گرما می كند و بازده بیشتر كاری در یك درجه حرارت مطلوب انجام می شود .بنا بر این تعریق باعث خنك شدن شده و گرمای اضافی با عرق كردن در سطح بدن از بین می رود.

ـ به دلیل سفت شدن عضلات لرزش صورت می گیرد .در صورتیكه تعریق باعث خنكی زیاد بدن گردد لرزش جبران آن را نموده و باعث گرمی بدن می شود.

تمامی تغییرات فوق طبیعی بوده و به دلیل اطمینان برای زنده ماندن در یك حالت اضطراری ایجاد می گردد .نكته مهم این است كه انرژی ایجاد شده در یك حالت فشار روانی می بایست به صورت سازنده و یا غیر مضر خالی گردد در غیر این صورت مضر است. (‌همان منبع، ص 49)

شخصیت نوع A و B

در سال 1960 فردمن[2] و روزنمن[3] از متخصصان قلب آمریكا با مطالعه 3000 نفر دریافتند كه بعضی از افراد رفتار خاصی از خود بروز می دهند كه استعداد آنها برای ابتلا به بیماری قلبی را دو برابر بیشتر از سایر افراد می سازد.آنها نوع اول را تیپ A و آنهایی را كه احتمال كمتری به ابتلا به بیماری قلبی داشتند تیپ B نامیدند .

ویژگی های اصلی رفتار تیپ A عبارت است از:

ـ احساس ناامنی از موقعیت

ـ پرخاشگری زیاد

ـ خشم

ـ‌ عجله در انجام امور

ـ خود خوری

افراد تیپ A زودتر به فشار روانی پاسخ می دهند .این تیپ افراد به دلیل انتظار بالای خودشان به شدت آسیب پذیر می باشند و به اصطلاح از كاه كوه می سازند كه در نتیجه در كارایی آنان تاثیر دارد. تیپ A پس از هر موقعیت فشار زا ، سریعا خود را برای در گیری در موقعیت بعدی آماده می سازد، در حالیكه برای تیپ B مدتی طول می كشد تا انرژی از دست رفته خود را بازیافته و آماده نبرد بعدی گردد.تفسیر فوق از تیپ A شاید بیانگر این باشد كه تیپ A نامطلوب بوده و مدیران برای انجام بهتر كار می بایست تیپ B را تشویق نمایند.

مشخصه هایی كه در بالا درج شد مربوط به یك نوع A ی غیر موثر مریض و آسیب پذیر است.در واقع سازمانها برای افزایش بهره وری و انجام سریع كارها نیز افراد نوع Aی كار آمد دارند.این افراد هوشیار بوده ولی فراواكنشی نیستند ، به سرعت در مورد ماهیت مساله قضاوت كرده و بعدا به مرور رخداد می پردازند به طوریكه می توانند از اشتباهات درس گرفته و در آینده از راه حل های موفق مدد جویند.افراد نوع A ی كار آمد در جهت رسیدن به اهدافشان شدیدا كوشا هستند . (سیفی، 1377، صص12-11)

[1] Lazarus

[2] Friedman

[3] Rosenman

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *