عوامل موثر در خلق و خو:پایان نامه رایگان علوم تربیتی,بررسی تاثیر پدر و مادر بر خلق خوی کودکان که در م نزل هستند و کودکان مهد کودک


دانلود پایان نامه

۲ . ۷- عوامل موثر در خلق و خو

در خلق و خو و شخصیت دو دسته عوامل ژنتیکی و محیطی دخالت دارند :

۲ . ۷ . ۱- عوامل ژنتیکی

محققان اعتقاد دارند که خلق و خو کیفیتی است که در میان افراد مختلف، متفاوت می‌باشد و بر اساس گذشت زمان تعدیل شده و به ثبات می‌رسد و تحت کنترل ژنتیکی می‌باشد و از همان اوایل زندگی خود را نشان می‌دهد ( کلارک، استورات، آلسون، فیتزیک و گلدبرگ ۲۰۰۰) .

نزدیک به نیم قرن رفتارگرایی و روان کاوی به جنبه‌های ارثی رفتار توجهی نکرده اند با این همه چهل سال پیش متخصصان و محققان بر اثر توارث بر تفاوت‌های موجود در رفتار انسان توجه بیشتری داشته اند . این تجدید علاقه به توارث دو علت اصلی دارد : ۱) کشف‌های تازه در میکرو بیولوژی و ژنتیک و ۲) اندازه گیری‌های دقیق و معتبر از روابط علی بین تجربه‌های فرد و رفتار او و مسأله ناشی از آن برای علوم اجتماعی (وندرزندن، ترجمه گنجی، ۱۳۸۵).

بیشتر تئوری‌های مربوط به خلق و خو یک زمینه ی زیستی را برای رفتار کردن پیشنهاد کرده اند و روش‌های ژنتیک رفتاری که در مطالعات فرزند خواندگی استفاده شده است تفاوت‌های فردی در خلق و خو را از همان دوران نوزادی و کودکی نشان می‌دهند ( سودنیو،[۱] ۲۰۰۵) .

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که دوقلوهای یک تخمکی از نظر صفات سرشتی و شخصیتی، بیشتر از دوقلوهای دو تخمکی شباهت دارند . (دیلالا، کاگان، ورزنیک ۱۹۹۴؛ امد و همکاران ۱۹۹۲؛ گلد اسمیت، باس و دلمری، ۱۹۷۷ به نقل از برک، ۲۰۰۱).

در تحقیقی (گامان و همکارانش به مدت ۸ سال، بازداری رفتار ۴۱ کودک را مطالعه کردند . آنها کشف کردند که بین ۱۰ تا ۱۵ درصد این کودکان، ظاهراً آمادگی زیستی ذاتی برای ترس شدید از اشخاص، رویدادها و حتی اشیایی که با آنها آشنایی نداشتند (مثل اسباب بازی‌ها ) برخوردار بودند . این کودکان در مقابل استرس، واکنش‌های فیزیولوژیک شدیدی نشان می‌دادند مثل انبساط مردمک، افزایش تعداد ضربان قلب و مقدار کورتیزول . با این همه علایم نشان می‌داد که دستگاه عصبی به شدت فعال است همچنین در تحقیق‌های دیگر کشف شده است که والدین زیستی کمرو معمولاً کودکان کمرو به وجود می‌آورند و این کمرویی، حتی اگر آنها از طرف والدین کاملاً اجتماعی به فرزند خواندگی پذیرفته شوند باقی می‌ماند . (وندر زندن، ترجمه گنجی ۱۳۸۵) .

[۱] Saudino.

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان ۱۰۵ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *