عوامل موثر بر بهره‌وری:دانلود رایگان پایان نامه ارشد,روش تحقیق و پروپوزال مدیریت – بهره وری


دانلود پایان نامه

عوامل موثر بر بهره‌وری

بهبود بهره وری تنها به معنی انجام كارها نیست، بلكه مهمتر این است كه درست ترین كارها به بهترین نحو انجام شود به عبارت دیگر بهبود بهره‌وری تنها انجام بهتر امور نیست. بلكه مهمتر از آن انجام بهتر امور درست است. عوامل موثر بر بهره وری سازمانی را می توان در دو گروه بندی كلی شامل تقسیم بندی آنها مطابق تقسیم بندی سازمان بین المللی كار‌(ILO) و در رقابت الگوی ماهواره ای عملكرد سازمانی بیان نمود (32).

 

 

 

 

 

 

 

شكل… یك الگوی ادغام شده د رمورد عوامل موثر بر بهره وری از دیدگاه I.L.O

شكل فوق طرح ادغام شده‌ای در مورد عوامل موثر بر بهره وری است كه بر اساس گزارش مرخروجی و لینگ[1] است كه طبقه بندی پیشنهادی آن نیز مطابق تقسیم بندی (ILO) می باشد.

بنابراین به وضوح می توان دریافت كه اولین گام مدیریت در راستای افزایش بهره‌وری دامنه مشكلات ونواحی بحرانی در چهار چوب دو گروه عوامل داخلی یا درونی بوده و گام بعدی تشخیص عوامل قابل كنترل است.

همچنین هر یك از عوامل داخلی و خارجی خود به عوامل جزئی قابل تفكیك هستند كه هر یك از آنها را به طور خلاصه مورد بررسی قرار می دهیم. (32).

الف- عوامل داخلی موثر بر بهره‌وری سازمان

عوامل داخلی موثر بر بهره وری سازمان به دو گروه تقسیم می‌گردند:

  • الف- عوامل نرم افزاری

عواملی هستند كه تقریبا در كوتاه مدت به آسانی قابل تغییرند و شامل نیروی انسانی، سازمان و نظام روشهای كار و شیوه‌های مدیریت

2-الف- عوامل سخت افزاری

عواملی هستند كه به آسانی قابل تغییر نیستند. این عوامل شامل تولیدات و یا خدمات تولید شده سازمان، ماشین آلات، تجهیزات است. این طبقه بندی ما را كمك می‌كند كه اولویتها را مشخص كنیم و اینكه بدانیم چه عوامل به آسانی و با هزینه اندك قابل تغیرند و چه عواملی با هزینه زیاد و در دراز مدت می توانند تغییر كنند و در نتیجه رهنمود خوبی برای افزایش بهره وری خواهد بود.

1-الف- بررسی عوامل نرم افزاری

الف- افراد (نیروی انسانی)

سازمانها از نرم افزار تشكیل یافته‌اند و بدون افراد سازمانی وجود نخواهد داشت و همه سازمانها صرفنظر از اهداف، اندازه و ساختار در یك عامل وجه مشترك دارند بنابراین تمامی افراد یك سازمان از جهت بهبود بهره وری نقش دارند به طوری كه در نگرش جدید به افراد از آنها بعنوان یك منبع استراتژیك و از ارزنده ترین دارائیهای یك سازمان یاد شده و در جهت بهبود بهره وری منبع اصلی و عامل عمده به شمار می روند، تأكید بر جنبه بهبود بهره وری نیروی انسانی و خصوصاً روحیه و انگیزه او (بعنوان عامل اصلی رفتار تمامی انسانها) می باشد كه بهترین تاثیر را در افزایش بهره وری خواهد داشت و بدون توجه به این عامل یعنی بهره وری نیروی انسانی بهره وری مورد انتظار از سرمایه یا انرژی نیز به دست نخواهد آمد، چرا كه حتی سازمان مطلقاً با روباتها تجهیز شده باشند و در وضعیت اتوماسیون كامل باشند، باز كنترل ونگهداری آن محتاج مدیرانی است كه بیش از پیش نیازمند بهره‌وری اند.

به طور خلاصه ایجاد زمینه های مشاركت و همكاری، استفاده از نظرات كاركنان در هدف گذاریها، توجه به رفتارهای انسانی، هدفها، برخوردها و تضادها، برداشتن موانع ارتباطی، رعایت استانداردهای عملكرد و سعی در بهبود آن، توجه به رضایت از نوع كار و شغل، مهم و پر اهمیت دانستن كار و سودمند نشان دادن آن عوامل انگیزشی در كار، نظیر دادن آزادی برای خلاقیت كاهش نارضایتی‌های ناشی از مسائل حقوقی، وجود محیطهای سالم و برخورد از بهداشت روانی و تأمین امنیت روانی و تركیب نیروی  كار از نظر سن، جنس، مهارت و آموزش و تعداد كاركنان عملی وتخصصی نحوه روابط انسانی و سیستم پرداخت دستمزد و تخصیص سایر امكانات رفاهی و …. از عوامل موثر بر بهره‌وری نیروی انسانی می باشد.

ب- سازمان و سیستم

نحوه سازماندهی و وجود سیستمهای كارآمد در هرسازمان در افزاش بهره‌وری موثر است. رعایت اصول شناخته شده وحدت فرماندهی، واگذاری مسئولیت، نظارت و كنترل تقسیم كار، ایجاد هماهنگی و سیستم های پرسنلی،  اطلاعات مدیریت و … از ضروریات اداره هر سازمانی است.

ج- روشهای كاری

یكی از متغیرهای موثر بر بهره وری سازمانی روش های انجام كار است و كلیه تحقیقات انجام شده حكایت دارد كه از نظر آماری همبستگی شدیدی بین ارتقاء سطح بهره وری و اصلاح روشهای انجام كار وجود دارد.

جابجایی و جانشین كردن نیروی انسانی، ابزاری است كه به كار گرفته می‌شوند محیطهایی كه برای تولید و خدمات انتخاب می شوند، تجهیزاتی كه برای تولید یا خدمات انتخاب و به كار گرفته می‌شوند. همه روشهای انجام كار هستند. روشهای كار با تجزیه وتحلیل سیستماتیك روشهای موجد حذف كارهای زاید و انجام كارهای ضروری تر، به طور موثرتر و با كوشش كمتر زمان و هزینه كمتر بهبود می‌یابد. مطالعه كار و مطالعه روش، آموزش و … ابزارهای مهمی برای بهبود روشهای كار می باشند.

د- روشها و سبك مدیریت

به طور كلی مدیریت دو وظیفه اصلی را در مورد سازمان به عهده دارد. وظیفه اول حفظ و نگهداری سیستم موجود و وظیفه دوم پیشرفت و بهبود آن سیستم است و هر دو وظیفه كاملا تابع مجموعه سیاستهایی است كه مدیران رده بالا اتخاذ می نمایند. برای رسیدن به هدف پیشرفت و بهبود و افزایش بهره وری نقش مدیران موسسات از دیگران مهمتر به نظر می رسد، زیرا این امر یعنی بهبود بهره وری سازمانی اساساً در سطح مدیریت شروع شده و در حیطه مسئولیت مدیران است. حتی این نظر وجود دارد كه در برخی از كشورها، مدیریت 75  درصد سهم را در افزایش بهره وری دارد، زیرا مدیریت مسئول استفاده موثر از تمام منابع تحت كنترل سازمان است.

[1] – Mukheryee and singh

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *