علل ایجاد مشکل در جانباز:دانلود پایان نامه علوم تربیتی,بررسی و مقایسه عزت ‌نفس بین جانبازان ۵۰ درصد به بالا و افراد عادی

دانلود پایان نامه

علل ایجاد مشکل در جانباز

۱- خود جانباز (عدم واقع‌بینی، تخیل‌گرایی، اقتضای سن و کمی تجربه)

۲- محدودیت‌های جسمی نظیر فقدان دست و پا و غیره

۳- مشکل ناشی از همسر و اعضای خانواده و فرزندان

۴- تعارضات روانی قبل و بعد از جنگ

۵- تغییر در معیارهای اعتقادی و ارزش حاکم (واقعی و یا از نظر جانباز)

۶- محدودیت‌های اجتماعی (جهل مردم، برخورد نادرست، امکانات ناکافی فیزیکی و رفاهی، ترحم و بی‌احترامی به ارزشهای جانبازی) (اسلامی‌نسب، علی، ۱۳۷۳).

تحلیل مبانی روان‌شناختی جانباز مبتنی بر هدف

بررسی مقاصد مورد نظر جانبازان برای حضور در قتال و جنگ با دشمن و به روش مبتنی بر هدف به همگان و خصوصاً‌ فرد جانباز کمک می‌کند تا روش طی شده خود را با دید بهتری بازنگری نماید. اهداف خارج از مضامین عالی یا خیالی از هرگونه ارزش والا، می‌توانند انرژی روانی جلوبرنده تولید کنند. اهداف در هر جهت که باشند انسان را به خود جلب می‌کنند. انسان نیز تمام هم وغم خود را برای رسیدن به آنها بسیج می‌نماید (اسلامی‌نسب، علی، ۱۳۷۳).

انسانها در انتخاب اهداف زندگی خود، مختار هستند اینکه هدف‌های انتخاب شده آنها چقدر حقیقی باشد و به ارزشهای الهی متصل،‌ ارزشمندی مقاصد آنها روشن می‌شود. جانباز به عنوان الگوی ایثارگری در جامعه مطرح شده است. تفکیک اینکه چند درصد جانبازان به طور حقیقی جان باخته راه حق محسوب می‌شوند و یا اینکه چند نفر آنها به طور کاذب از این فرصت اجتماعی و ملی ایجاد شده و به دلایل متعدد سوء استفاده می‌کنند به عهده خود فرد مسئولین و نهایت خداوند است. در هر حال قاطبه قشر جانبازان با دیدگاه الهی به جبهه اعزام شده‌اند و در منحنی نرمال رسم شده از تعداد جانبازان ایران و به دلایل واثق موجود در مشاوره‌ها، مصاحبه‌ها و برخوردهای کلی و آمار ارائه شده توسط مراکز اطلاعاتی بنیاد جانبازان توزیع طبیعی حاکی از اکثریت قریب به اتفاق هدفمندی الهی آنها می‌باشد (اسلامی‌نسب، علی، ۱۳۷۳).

در این رابطه جانبازان را به طبقات زیر تقسیم می‌کنیم.

الف. جانبازانی که سرشاد بوده و از زندگی عادی خود لذت می‌برند و به ظاهر سالم هستند.

ب. جانبازانی که بیماری جسمی داشته و معلول محسوب می‌شوند.

ج. جانبازانی که بیماری روانی داشته و نگران وضعیت نامطلوب خود هستند.

د. جانبازانی که بیماری صعب‌العلاج جسمی داشته و بسیار افسرده و غمگین هستند.

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا شادی، سلامت و تعامل اجتماعی مناسب جانباز رابطه‌ای با هدفمندی او در زندگی گذشته او دارد یا خیر؟

تحقیقات موجود نشان می‌دهد که انسان با معنی‌دار بودن زندگی، زنده است (اسلامی‌نسب، علی، ۱۳۷۳).

نتایج کلی که می‌توان از صحبت مبانی روان‌شناختی‌ جانبازی مبتنی بر هدف گرفت شامل موارد ذیل است:

۱- انسان هیچگاه بی‌هدف نیست زیرا لازمه انسان بودن، هدفمند بودن است.

۲- اکثریت قریب به اتفاق جانبازان با هدف الهی به جبهه عزیمت کرده‌اند.

۳- هرقدر هدف انسان ارزشمندی بیشتری داشته باشد، ماندن در آن راه و تحمل رنج برای رسیدن به آن اهداف، آسانتر و شاید دلپذیرتر باشد.

۴- اهداف در هر حال، انسان را به سوی خود می‌کشانند چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی.

۵- تداخلی میان وظایف نهادهای خدماتی مربوط به جانباز و عملکرد خود به شکل غرامت‌خواهی نداشته باشد.

۶- هنگام درد و رنج به خود و سپس به خدا مراجعه کند و پرخاش و عصبانیت را جایز نداد.

۷- از هرگونه امکان خارجی برای کاهش درد یا بهتر شدن عملکرد بدون امتناع استقبال کند.

۸- به همان میزان که بخش‌های بیشتری از بدن را از دست می‌دهد ایمان خود بیشتر قوی دارد و از درون خود جانشین اکتساب کند و استعداد دیگری که پنهان بوده‌اند را خارج سازد.

۹- ایده‌آل آن است که همواره هدف بزرگ آن جهانی در مدنظر باشد تا اهداف دون‌شان، این جهانی او را به گمراهی نکشاند. اگر در این راه از پای فتاد سرنگون حرکت کند. اگر همه قدرتها از بین رفت و فقط قدرت فکر کردن باقی مانده، با فکر زندگی کند و در فکر عبادت نماید.

۱۰- از خلق هیچ انتظاری نداشته باشد. اگر چه خلق موظف هستند وظیفه خود را انجام دهند از فردی که هدف را جز خدا (غیرخدا) قرار داده هر انتظاری می‌رود. او حتی اگر ظاهر خود را حفظ کند بی‌تردید بازشناخته خواهد شد زیرا اعمال و رفتار او حکایت از اهداف شوم خواهد داشت. این گونه افراد فاقد خصوصیات یاد شده گروه اول بوده و بدین‌گونه شناسایی می‌شوند (اسلامی‌نسب، علی، ۱۳۷۳).

تحمل فوق مشکلات و رنج‌های فوق عادت فقط زمانی ممکن است که زندگی کردن مفهومی ارزشمند پیدا کند در غیر اینصورت رهایی از رنج بسیار عاقلانه و مطلوب است و طریق خروج از دردمندی نیز قابل اهمیت نخواهد بود (نظیر خودکشی و عدم قبول درمان) (اسلامی‌نسب، علی، ۱۳۷۳).

مشاهدات روزمره نشان می‌دهد که جانبازانی که در رسیدن به اهداف کمال‌جویی خود هنوز استوار و ایستا و سترگ باقی مانده‌اند علیرغم شدت یافتن مشکلات باز هم توانمندی روحی خود را حفظ کرده‌اد گویی هر قدر رنج، معلولیت، فقدان، دردهای جان‌فرسا، فزونی می‌یابند لجاجت و سرسختی فرد بیشتر می‌شود و استفاده از استعدادهای درونی خود نضج بهتری می‌یابد. از طرف دیگر نداشتن هدف امکان‌پذیر نمی‌باشد به نظر می‌رسد انسان بی‌هدف وجود نداشته باشد زیرا در آن صورت اطلاق لفظ انسان راهی به خطا رفته است. انتخاب اهداف و به کارگیری نیروها در جهت آنهانیازمند شناخت و دانش زیادی است. داشتن نگرش مثبت نسبت به زندگی، معلولیت‌ها، جانباز شدن، جنگ و فقدان توانایی‌های مثبت نظیر قدرت جنسی، کار، تحصیل، هنر و غیره از هرکسی برنمی‌آید (اسلامی‌نسب، علی، ۱۳۷۳).

تمرکز بر خودکاوی، خودشناسی و خودسازی است که می‌تواند چنین نگرش مثبت و عملکردهای بهینه‌ای را ایجاد نماید. جانبازان رامی‌توان از نظر نوع هدف اینگونه طبقه‌بندی کرد.

۱- هدف از حضور در جنگ و جبهه، رضایت خداوند است.

۲- هدف از حضور در جنگ و جبهه غیر از رضای الهی است.

تعیین میزان هماهنگی اقدامات فرد رزمنده اهداف الهی به عهده خود جانباز است (اسلامی‌نسب، علی، ۱۳۷۳).


این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان ۱۰۵ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *