علل ایجاد مشكل در جانباز:دانلود پایان نامه علوم تربیتی,بررسی و مقایسه عزت ‌نفس بین جانبازان 50 درصد به بالا و افراد عادی


دانلود پایان نامه

علل ایجاد مشكل در جانباز

1- خود جانباز (عدم واقع‌بینی، تخیل‌گرایی، اقتضای سن و كمی تجربه)

2- محدودیت‌های جسمی نظیر فقدان دست و پا و غیره

3- مشكل ناشی از همسر و اعضای خانواده و فرزندان

4- تعارضات روانی قبل و بعد از جنگ

5- تغییر در معیارهای اعتقادی و ارزش حاكم (واقعی و یا از نظر جانباز)

6- محدودیت‌های اجتماعی (جهل مردم، برخورد نادرست، امكانات ناكافی فیزیكی و رفاهی، ترحم و بی‌احترامی به ارزشهای جانبازی) (اسلامی‌نسب، علی، 1373).

تحلیل مبانی روان‌شناختی جانباز مبتنی بر هدف

بررسی مقاصد مورد نظر جانبازان برای حضور در قتال و جنگ با دشمن و به روش مبتنی بر هدف به همگان و خصوصاً‌ فرد جانباز كمك می‌كند تا روش طی شده خود را با دید بهتری بازنگری نماید. اهداف خارج از مضامین عالی یا خیالی از هرگونه ارزش والا، می‌توانند انرژی روانی جلوبرنده تولید كنند. اهداف در هر جهت كه باشند انسان را به خود جلب می‌كنند. انسان نیز تمام هم وغم خود را برای رسیدن به آنها بسیج می‌نماید (اسلامی‌نسب، علی، 1373).

انسانها در انتخاب اهداف زندگی خود، مختار هستند اینكه هدف‌های انتخاب شده آنها چقدر حقیقی باشد و به ارزشهای الهی متصل،‌ ارزشمندی مقاصد آنها روشن می‌شود. جانباز به عنوان الگوی ایثارگری در جامعه مطرح شده است. تفكیك اینكه چند درصد جانبازان به طور حقیقی جان باخته راه حق محسوب می‌شوند و یا اینكه چند نفر آنها به طور كاذب از این فرصت اجتماعی و ملی ایجاد شده و به دلایل متعدد سوء استفاده می‌كنند به عهده خود فرد مسئولین و نهایت خداوند است. در هر حال قاطبه قشر جانبازان با دیدگاه الهی به جبهه اعزام شده‌اند و در منحنی نرمال رسم شده از تعداد جانبازان ایران و به دلایل واثق موجود در مشاوره‌ها، مصاحبه‌ها و برخوردهای كلی و آمار ارائه شده توسط مراكز اطلاعاتی بنیاد جانبازان توزیع طبیعی حاكی از اكثریت قریب به اتفاق هدفمندی الهی آنها می‌باشد (اسلامی‌نسب، علی، 1373).

در این رابطه جانبازان را به طبقات زیر تقسیم می‌كنیم.

الف. جانبازانی كه سرشاد بوده و از زندگی عادی خود لذت می‌برند و به ظاهر سالم هستند.

ب. جانبازانی كه بیماری جسمی داشته و معلول محسوب می‌شوند.

ج. جانبازانی كه بیماری روانی داشته و نگران وضعیت نامطلوب خود هستند.

د. جانبازانی كه بیماری صعب‌العلاج جسمی داشته و بسیار افسرده و غمگین هستند.

سوالی كه مطرح می‌شود این است كه آیا شادی، سلامت و تعامل اجتماعی مناسب جانباز رابطه‌ای با هدفمندی او در زندگی گذشته او دارد یا خیر؟

تحقیقات موجود نشان می‌دهد كه انسان با معنی‌دار بودن زندگی، زنده است (اسلامی‌نسب، علی، 1373).

نتایج كلی كه می‌توان از صحبت مبانی روان‌شناختی‌ جانبازی مبتنی بر هدف گرفت شامل موارد ذیل است:

1- انسان هیچگاه بی‌هدف نیست زیرا لازمة انسان بودن، هدفمند بودن است.

2- اكثریت قریب به اتفاق جانبازان با هدف الهی به جبهه عزیمت كرده‌اند.

3- هرقدر هدف انسان ارزشمندی بیشتری داشته باشد، ماندن در آن راه و تحمل رنج برای رسیدن به آن اهداف، آسانتر و شاید دلپذیرتر باشد.

4- اهداف در هر حال، انسان را به سوی خود می‌كشانند چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی.

5- تداخلی میان وظایف نهادهای خدماتی مربوط به جانباز و عملكرد خود به شكل غرامت‌خواهی نداشته باشد.

6- هنگام درد و رنج به خود و سپس به خدا مراجعه كند و پرخاش و عصبانیت را جایز نداد.

7- از هرگونه امكان خارجی برای كاهش درد یا بهتر شدن عملكرد بدون امتناع استقبال كند.

8- به همان میزان كه بخش‌های بیشتری از بدن را از دست می‌دهد ایمان خود بیشتر قوی دارد و از درون خود جانشین اكتساب كند و استعداد دیگری كه پنهان بوده‌اند را خارج سازد.

9- ایده‌آل آن است كه همواره هدف بزرگ آن جهانی در مدنظر باشد تا اهداف دون‌شان، این جهانی او را به گمراهی نكشاند. اگر در این راه از پای فتاد سرنگون حركت كند. اگر همه قدرتها از بین رفت و فقط قدرت فكر كردن باقی مانده، با فكر زندگی كند و در فكر عبادت نماید.

10- از خلق هیچ انتظاری نداشته باشد. اگر چه خلق موظف هستند وظیفه خود را انجام دهند از فردی كه هدف را جز خدا (غیرخدا) قرار داده هر انتظاری می‌رود. او حتی اگر ظاهر خود را حفظ كند بی‌تردید بازشناخته خواهد شد زیرا اعمال و رفتار او حكایت از اهداف شوم خواهد داشت. این گونه افراد فاقد خصوصیات یاد شده گروه اول بوده و بدین‌گونه شناسایی می‌شوند (اسلامی‌نسب، علی، 1373).

تحمل فوق مشكلات و رنج‌های فوق عادت فقط زمانی ممكن است كه زندگی كردن مفهومی ارزشمند پیدا كند در غیر اینصورت رهایی از رنج بسیار عاقلانه و مطلوب است و طریق خروج از دردمندی نیز قابل اهمیت نخواهد بود (نظیر خودكشی و عدم قبول درمان) (اسلامی‌نسب، علی، 1373).

مشاهدات روزمره نشان می‌دهد كه جانبازانی كه در رسیدن به اهداف كمال‌جویی خود هنوز استوار و ایستا و سترگ باقی مانده‌اند علیرغم شدت یافتن مشكلات باز هم توانمندی روحی خود را حفظ كرده‌اد گویی هر قدر رنج، معلولیت، فقدان، دردهای جان‌فرسا، فزونی می‌یابند لجاجت و سرسختی فرد بیشتر می‌شود و استفاده از استعدادهای درونی خود نضج بهتری می‌یابد. از طرف دیگر نداشتن هدف امكان‌پذیر نمی‌باشد به نظر می‌رسد انسان بی‌هدف وجود نداشته باشد زیرا در آن صورت اطلاق لفظ انسان راهی به خطا رفته است. انتخاب اهداف و به كارگیری نیروها در جهت آنهانیازمند شناخت و دانش زیادی است. داشتن نگرش مثبت نسبت به زندگی، معلولیت‌ها، جانباز شدن، جنگ و فقدان توانایی‌های مثبت نظیر قدرت جنسی، كار، تحصیل، هنر و غیره از هركسی برنمی‌آید (اسلامی‌نسب، علی، 1373).

تمركز بر خودكاوی، خودشناسی و خودسازی است كه می‌تواند چنین نگرش مثبت و عملكردهای بهینه‌ای را ایجاد نماید. جانبازان رامی‌توان از نظر نوع هدف اینگونه طبقه‌بندی كرد.

1- هدف از حضور در جنگ و جبهه، رضایت خداوند است.

2- هدف از حضور در جنگ و جبهه غیر از رضای الهی است.

تعیین میزان هماهنگی اقدامات فرد رزمنده اهداف الهی به عهده خود جانباز است (اسلامی‌نسب، علی، 1373).


این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *