علائم و نشانه‌ها-دانلود پایان نامه رایگان روانشناسی: بررسی رابطه بین اعتیاد به اینترنت و سلامت روان

دانلود پایان نامه

علائم و نشانه‌ها

Orazack      علائم و نشانه‌های اعتیاد به رایانه را بدین صورت بیان کرد:

 1. استفاده از رایانه برای کسب لذت، پاداش، یا رهایی از اضطراب
 2. احساس بی قراری، عدم کنترل یا افسردگی در زمانی که از رایانه استفاده نمی‌كند.
 3. صرف زمان طولانی و هزینه زیاد برای سخت افزار، نرم افزار، مجله ها یا فعالیتهایی مرتبط با رایانه
 4. چشم پوشی از وظایف شغلی، تحصیلی و خانوادگی
 5. دروغ گفتن درباره مدت زمانی که صرف فعالیتهای رایانه‌ای می‌شود
 6. فراموش کردن اهداف زندگی، اهداف تحصیلی و روابط شخصی
 7. شکستهای متعدد در زمینه کم کردن زمان استفاده از رایانه
 8. مشکلات تغذیه ای، سردرد، کمر درد و خشکی چشم بدنبال استفاده طولانی از رایانه. (13)

موارد زیر نشانه‌های اعتیاد به اینترنت برگرفته از Young و Goldberg هستند:

 1. تغییرات اساسی در شیوه زندگی به منظور صرف زمان بیشتر در شبکه
 2. کاهش اساسی در فعالیتهای فیزیکی
 3. بیماری جسمی‌ناشی ازسپری کردن زمان طولانی در اینترنت
 4. اجتناب از فعالیتهای مهم زندگی به منظور صرف زمان بیشتر در شبکه
 5. کم خوابی یا تغییر الگوی خواب به منظور صرف زمان بیشتر در شبکه
 6. کاهش روابط اجتماعی به علت کم شدن تعداد دوستان
 7. چشم پوشی کردن از خانواده و دوستان
 8. امتناع کردن از اینکه زمان زیادی را خارج از اینترنت سپری کند
 9. تمایل شدید برای صرف زمان بیشتر بر روی رایانه
 10. چشم پوشی از شغل و وظایف شغلی
 11. پاسخهای موقعیتی مثل افزایش تعداد نبض، افزایش فشار خون به هنگام اتصال به اینترنت
 12. سطح هوشیاری بالا (Alerted state of Consciousness) در طول شرکت در فعالیتهای گروهی در اینترنت. تمرکز و توجه فرد کاملا به صفحه نمایشگر رایانه معطوف می‌شود (حالتی شبیه به مدیتیشن)
 13. دیدن رویاهایی که در آن فرد در فضای مجازی است مانند طراحی خاص صفحات اینترنتی
 14. احساس بی قراری شدید وقتی که فرد کاملا غرق اینترنت است، و در این حال کسی در زندگی واقعی حواس او را پرت کند. (14)

 

علائم اعتیاد به اینترنت در محل کار :

 • کاهش توجه در انجام کار
 • رجوع به اینترنت قبل از شروع کار
 • ماندن تا دیر وقت در محل کار به علت استفاده از اینترنت
 • افزایش تعداد اشتباهات و خطاهای مکرر در وظایف شغلی
 • جدایی ناگهانی ازهمکاران (15)

 

نشانه‌های اختلال اعتیاد به اینترنت که مربوط به تکانه ای بودن رفتار آنهاست:

 • هر قدر مدت زمان استفاده از اینترنت بالاتر باشد خطر استفاده تکانه ای از اینترنت بالاتر است.
 • دیگران به غیرطبیعی بودن استفاده فرد از اینترنت پی می‌برند
 • تجربه نتایج جدی و ناخوشایند استفاده بیش از حد اینترنت
 • تجربه صمیمیت افراطی
 • مخفی کردن زمان استفاده کردن از اینترنت
 • سن، که ارتباط معکوس با اعتیاد به اینترنت دارد
 • تعجیل و صبر نکردن برای دسترسی به رایانه و اتصال به اینترنت(5)

Daivis در سال 2001 اعتیاد به اینترنت را با دو دسته از علائم و نشانه‌ها مشخص می‌كند:

الف – نشانه‌های رفتاری : مشکلات درسی، شغلی یا بین فردی؛ کناره گیری، بی‌توجهی و غفلت از دوستان، خانواده و شغل یا مسؤولیت های شخصی؛ بیقراری روانی – حرکتی در زمان تلاش برای کاهش یا متوقف کردن استفاده از اینترنت، خستگی بیش از اندازه، تغییر در سبک زندگی به منظور وقت بیشتر داشتن برای رفتن به اینترنت، کاهش عمومی قابل ملاحظه، فعالیت های جسمانی، محرومیت و تغییر در الگوی خواب به منظور وقت بیشتر داشتن برای اینترنت، دروغگویی به خانواده، دوستان و درمانگر به منظور پنهان کردن مدت زمان بودن در اینترنت، ماندن در اینترنت بیش از آنچه که قصد داشته است و نشانه‌های ترک.

ب – نشانه‌های شناختی غیر سازشی : افکار وسواسی درباره اینترنت، فقدان، کاهش کنترل تکانه، انتظار بازگشت به اینترنت، صرف وقت و مخارج زیاد برای اینترنت، کاهش فعالیت های لذت‌بخش و سرگرمی‌های قبلی برای رفتن به اینترنت، کناره گیری از دوستان قدیمی واقعی به جای دوستان اینترنتی و احساس گناه، نشانه‌های دروغگویی، « در اینترنت خودم هستم »، «در اینترنت احساس احترام بیشتری تا زندگی واقعی دارم »، نگرانی و اشتغال ذهنی در ناتوانی برای توقف استفاده از اینترنت، اینترنت بخش مهمی از زندگی فرد است. احساس این که اینترنت تنها دوست اوست.

معتادان به اینترنت ترجیح می‌دهند زمانی که رایانه در حال down loud کردن است به دستشویی بروند، دائما از درد مچ دست شکایت می‌كنند، در هنگام اتصال به اینترنت

و جلو رایانه غذا را میل می‌كنند، هر جا هستند سریع خود را به منزل می‌رسانند تا پست الكترونیك خود را بررسی کنند، در محیط های زندگی واقعی از اصطلاحات و نشانه‌های گپ اینترنت استفاده می‌كنند. تمام دوستان آنها دارای آدرس پست الكترونیك  هستند. با دوستان اینترنتی رابطه عاطفی برقرار می‌كنند و با آنها به گردش و تفریح می‌روند و پیام های عاطفی با آنها رد و بدل می‌كنند. حداقل آدرس 20 سایت اینترنتی را در ذهن دارند. و به سرعت می‌توانند آنها را بیان کنند. 10 اصطلاح گپ را به خوبی می‌دانند و آن را در مکالمات روزمره بکار می‌برند. اطرافیان آنها به رایانه حسودی می‌كنند و رایانه را رقیب خود می‌دانند. وقتی خود را معرفی می‌نمایند، معمولا آدرس پست الكترونیك می‌دهند. ترجیح می‌دهند با دوستان و حتی همسرشان چت کنند تا با آنها به طور مستقیم صحبت نمایند. وقتی رایانه را روشن می‌كنند. از دیگران می خواهند که ساکت و خاموش باشند، وقتی مودم را خاموش می‌كنند یا اتصال به اینترنت را قطع می‌كنند احساس خالی بودن و خلاء می‌كنند درست مثل این که فردی زندگی عاشقانه خودراازدست داده است (Young، 1996، 1998، 1999 ؛ Daivis، 2001 ). (3)

 

استفاده متعادل از اینترنت

طبق تعاریف محققان مختلف، زمانهای متفاوتی برای استفاده متعادل از اینترنت (Normal internet use) ذکر شده است بطوریکه :

Young در سال 1998 ذکر می‌كند وابستگان به اینترنت به طور متوسط 5/38 ساعت در هفته از اینترنت استفاده می‌كنند که 8 برابر بیشتر از تعداد ساعتهای غیروابستگان است و این زمان برای آنها مرتب در حال افزایش است.

در حالیکه غیر وابستگان بطور متوسط 9/4 ساعت در هفته از اینترنت استفاده می‌كنند که این زمان برای آنها ثابت است و افزایش چشمگیری پیدا نمی‌كند. (16)

Holmes در سال 1997استفاده متعادل از اینترنت را، کمتر از 19 ساعت در هفته تعریف کرد. کسانی که معتقد به تئوری ” استفاده مرضی از اینترنت ” هستند مصرف         3-2 ساعت در هفته از اینترنت را استفاده متعادل می‌دانند و کسی که 5/8 ساعت                  و بیشتر در هفته از اینترنت استفاده می‌كند به عنوان کسی که ” استفاده                             بیمار گونه “(Pathological Use) از اینترنت دارد شناخته می‌شود. (11)                        ( Morahan Martin، Schumaker )  آنان همچنین ذکر کردند در مطالعه آنها کسانی که علائم محدودی از این اختلال داشته بطور متوسط 2/3 ساعت در هفته و کسانی که هیچ علامتی نداشته حدود 4/2 ساعت از اینترنت استفاده می‌كردند. (17)

زمان، تنها عامل تعیین کننده متعادل بودن استفاده از اینترنت نیست بلکه فاکتورهای دیگری هم مانند دانشجوی کالج بودن و ارتباط شغل با اینترنت هم در تشخیص آن دخیلند زیرا اینترنت قسمتی از وظایف آنان است. (18)

تحقیقات حاکی از آنست که میانگین ساعت استفاده از اینترنت در دانشجویان کالج 8 ساعت در هفته و کسانی که اینترنت جزء حرفه شان است 20 ساعت در هفته است، بدون اینکه مشکل خاصی داشته باشند. (16) با وجود این تحقیقات هنوز تعریف دقیقی برای مصرف متعادل ازاینترنت مطرح نشده، بنابراین فقط می‌توان گفت کسانی که در هفته صفر ساعت از اینترنت استفاده می‌كنند، مصرف متعادل دارند. (18)

 

عوامل خطرساز

تحقیقات نشان داده، بیشترین افراد معتاد به اینترنت در گروه دانشجویان کالج هستند. در بین این افراد فاکتورهای زمینه ساز برای روآوردن بیمارگونه به اینترنت عبارتند از:

 1. دسترسی آزاد و بدون محدودیت به اینترنت
 2. زمانهای آزاد برنامه ریزی نشده
 3. کسانی که به تازگی از طرف خانواده آزادی بیشتری دریافت کرده‌اند.
 4. توجه نکردن اطرافیان به اینکه آنها در اینترنت چه کاری انجام می‌دهند.
 5. تشویق شدن از سوی کاربران دیگر
 6. آموزش دیدن در زمینه فعالیتهای مشابه
 7. تمایل به فرار از عوامل اضطراب زا در کالج
 8. ترس و کناره گیری اجتماعی
 9. سن قانونی بالاتر برای نوشیدن الکل (19)

 

اپیدمیولوژی

در سال 1999 اداره امار ایالات متحده آمریکا، گزارش داد که تعداد رایانه‌ها در خانواده‌ها از 2/8 درصد در سال 1982 به 8/42 درصد در سال 1998 افزایش یافته است. در کشور کانادا اعلام شده است که 67 درصد خانواده‌ها از رایانه بهره می‌برند.(3)

طی سالهای اخیر رشد کاربران اینترنت بسیار گسترده شده است بطوریکه از 500000 نفر در سال 1989 به 700 میلیون نفر در سال 2004 رسیده است. (2)

Greenfield در سال 1999  تخمین زد حدود 6 درصد از کاربران اینترنت معتاد هستند. این مطالعه براساس تئوری کنترل تکانه انجام گرفت. (12)

Morahan martin در سال 2001 اعلام کرد 9/5 تا 13 درصد از کاربران اینترنت به آن اعتیاد دارند. در تحقیقی که Anderson در سال 1997 بر دانشجویان دانشگاههای امریکا و اروپا انجام داد بیان کرد 15 درصد دانشجویان معتاد به اینترنت هستند. (2)

دکتر Young  در سال 1996 بیان کرد با وجود اطلاعات کم، براساس معیارهای قماربازی مرضی می‌توان تخمین زد حدود 1 تا 5 درصد کاربران به اینترنت معتاد هستند. (19)

تحقیقات در زمینه فراوانی این اختلال در مطالعات متفاوت است، تحقیقات اولیه بین 40 تا 80 درصد را گزارش می‌كنند حال آنکه در پژوهشهای جدید همانطور که بیان شد این آمار را بین 6 تا 14 درصد نشان می‌دهد. یک عامل این تفاوت در این است که تحقیقات قدیم برروی نمونه های اندک و با کسانی که خودشان داوطلب بودند              انجام گرفته بود در حالی که در تحقیقات جدید از نمونه های بزرگتری استفاده             کرده بودند. در عین حال براساس یک تخمین محافظه کارانه رقم 6 درصدی نیز               هنوز یک رقم قابل ملاحظه است. بخصوص که نشان داده شده است با توجه به            سرعت و سهولت دسترسی به اینترنت، این میزان روز بروز بیشتر می‌شود.                     ( Erbring، Nai، 2000 ؛   Ferari،  Benjamin 1999 ) (3)

 

 ارتباط استفاده ازاینترنت و سن :

Kraut و همکاران در سال 1998 بیان کردند، اختلال اعتیاد به اینترنت در بین نوجوانان بیشتر از والدین آنها شیوع دارد. طی تحقیقات Graphics,Visualization and usability center در سال  1997، بیشترین تعداد کاربران را دانشجویان کالج تشکیل داده‌اند، این تحقیق میانگین سنی کاربران را 35 سالگی می‌داند. طبق تحقیقی که در دانشگاهAlfred  نیویورک انجام شد، 43 درصددانش آموزانی که ترک تحصیل کرده بودند معتاد به اینترنت بودند. ( Kennedy – Souza، 1998 ) (20)

Erbring و Nai در سال 2000 بیان کردند، افراد بزرگسال به احتمال زیاد کمتر مبتلا به اختلال اعتیاد به اینترنت می‌شوند. تحقیقات Sarter در سال 1998 نشان داده حدود 11 درصد از افراد بالای 55 سال از اینترنت استفاده می‌كنند. افراد مسن تر وقتی می‌توانند استفاده از اینترنت را کنترل نمایند، ناراحتی کمتری از خود نشان می‌دهند. (Brenner، 1997) (3)

این تکه ای از پایان نامه رایگان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان بررسی رابطه بین اعتیاد به اینترنت و سلامت روان بر اساس تست  SCL-90-R در مراجعین به كافی نت 127صفحه  می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *