عبادت و خودسازی :پایان نامه رایگان رشته روانشناسی;ارزیابی فرهنگ نماز و اثرات دنیوی و اخروی آن بر افراد


دانلود پایان نامه

 

عبادت و خودسازی :

نخستین بخش فقه اسلامی مربوط به برنامه هایی است كه انسان و محیطش را از آلودگی جسمی و روحی و اخلاقی پاك می گرداند و از پلیدیها و صفات شیطانی دور و به خدا و صفات نیكوی الهی نزدیك می سازد و در اجتماع روح پاكی، اعتماد، صفا و صمیمیت مهربانی و گذشت ایجاد می كند.

این بخش را عبادت می نامند عبادات عبارتند از :

طهارت و پاكیزگی (غسل، وضو و تیمم) نماز، روزه، حج، زكات، خمس، جهاد، امر به معروف و نهی از منكر.

احكام و شرایط عمومی این عبادات از این قرار است :

 1. شخص عبادت گزار باید توجه داشته باشد كه این اعمال خود هدف نبوده بلكه وسیله ای هستند برای رسیدن به مرحله یقین به خدا و آخرت، تقرب و نزدیك شدن به صفات خدا.

و اگر نیت و هدف در این اعمال نباشد عبادت بصورت یك عادت در                  می آید و تأثیر آن بسیار اندك یا ناچیز خواهد بود.

 1. دومین شرط عبادت این است كه برای ریا و خود نمایی و جلب توجه و نظر مردم نباشد اگر خدای نكرده كسی چنین مقصدی را در عبادت خود منظور كند مرتكب گناه و عوام فریبی گشته و عبادتش باطل و بی اثر بلكه بنا به بعضی از احادیث مقرون به شرك خواهد بود.
 2. تعریف كردن از عبادتهای خود پیش دیگران مكروه است چنانكه قرآن می فرماید :

فلا تزكوا انفسكم هو اعلم بمن اتقی

خوستایی نكنید كه خداوند داناتر است به كسی كه متقی و پارسای واقعی است.

مگر برای رفع تهمت از خود و یا جلب و ترغیب مردم به عبادت.[1]

 

نماز اكسیر غم زدا

غم و اندوه غالباً بر اثر یكی از عوامل زیر پیش می آید :

 1. از دست دادن یك چیز
 2. به دست نیاوردن مطلوب
 3. اضطراب و نگرانی
 4. تردید و بلاتكلیفی
 5. مشاهده صحنه های تأثیر انگیز
 6. ارتكاب خطا و گناه
 7. سخنان نادرست یا عملكرد نادرست دیگران

نماز در همه این موارد می تواند به نحو معجزه آسایی غم و غصه را برطرف سازد به وسیله نماز انسان می تواند به مرحله ای از معرفت دست یابد كه به خاطر از دست دادن هیچ چیزی اندوهگین نشود آنكه خدا را ملك و معبود و خود را عابد و مملوك می داند توجه دارد كه ملك و صاحب اختیار چیزی نیست از این رو به خشنودی خدا خشنود و به تقدیر او راضی است آنكه نماز می خواند هرگز به دنبال خواسته های نادرست و نامشروع نخواهد رفت و اگر خواسته اش مشروع است نماز كه سراسر دعا و نیایش است به او می آموزد كه پیوسته برآورده شدن حاجات و به دست آوردن مطالب خود را از خدا بخواهد و به لطف و كرم او امید بندد كسی كه نماز او توانسته است روح امید را در او زنده نگه دارد هیچ گاه ناامید نخواهد شد و مغموم نخواهد گشت یعقوب علیه السلام گفت:

انما اسكو بشئ و حزونی الی الله و اعلم من الله ما لا تعلمون یا بنی ولا تیأسو من روح الله انه لا ییئس من روح الله الا القوم الكافرون.

عرض حال پریشانی و اندوه خود را فقط به خدا می كنم می دانم از خدا آنچه كه شما نمی دانید ای پسران من از رحمت خدا نومید نباشید براستی كه كسی بجز مردم كافر از رحمت خدا ناامید نمی گردد.

جنبه اكسیری نماز افسانه نیست هنگامی كه غم و غصه ها، مانند پاره های شب تار، شما را در بر گرفتند می توانید آن را به تجربه بگذارید برای به دست آوردن این اكسیر لازم نیست هزینه ای بپردازید كافی است چند دقیقه ای وقت خود را برای آن صرف كنید و آن را با توجه و حضور قلب به جا آورید.

 

نماز توانبخش روح و روان

تحمل سختیها و دشواریها و تلخیها برای آدمیان دشوار است هرگاه امر ناگواری بر ایشان پیش آید بی تابی می كنند و سر و صدا به را می اندازند و چون خیری به آنها برسد و لذتی ببرند حاضر نیستند كه دیگران را در سرور و شادی خود سهیم كنند بخل و تنگ نظری می ورزند و مانع خیر می گردند این حالتها حكایت از ناتوانی روح و روان و پستی طبعشان دارد كسانی كه پیوسته نماز می خوانند و در نمازهای خود به منبع قدرت و منشأ رحمت توجه دارند و روح خود را به او مرتبط می سازند قدرت روح و روح توكل خود را بالا می برند در برابر سختیها و ناملایمات صبور و مقاوم و به هنگام برخورداری از خیرات دست و دلباز و بخشنده می باشند.

نماز اجازه نمی دهد كه روح و روانشان به ضعف و زبونی كشیده شود قرآن تأكید می كند :

فقط نمازگزارانی كه پیوسته نماز می خوانند و در نمازهای خود مواظبت دارند صاحب روح و روانی مقاوم و پر توان می گردند و می فرماید :

اذا مسه الشر جزوعاً و اذا مسه الخیر منوعاً الا المصلین الذین هم علی صلوتهم دائمون.

دكتر علی شریعتی كه خدا بر او رحمت آورد درباره مطلق نیایش می گوید:

اگر هیچ زبانی از ارزش نیایش سخن نمی گفت جز كلماتی كه صحیفه سجادیه را ساخته اند و آثار آن را هیچ جا نمی توانستیم یافت جز در روحی كه كلمات صحیفه را ساخته است كافی بود كه هر انسان آگاهی نیایش را یكی از نیرومندترین  عوامل تلطیف و تكامل روح و عاطفه نوع انسان در تاریخ بشناسد و آن را در تربیت معنوی جامعه بشری دستی اعجازگر ببیند درسی كه یك روح وحشی و سخت همان اندازه به آن محتاج است كه روح اهلی و نرم روحی كه هم معنی دوست داشتن را می فهمد و هم زیبایی اشك را هم می جنگد و هم می داند كه سر به زانوی مهربان او نهادن و زیر دستهای نوازشگرش به لذت تسلیم رام بودن از شكوه آدمی نمی كاهد.

 

نماز امیدبخش ترین عمل

نمازهای روزانه از مصداقهای روشن حسنات  نمازهای روزانه از مصداقهای روشن حسنات و حسنات شوینده سیئات است :

خدای تعالی فرمود : و اقم الصلوه طرفی النهار و زلفاً من اللیل ان الحسنات یذهبن السیئات  ذلك ذكری للذاكرین.

نماز را در دو طرف روز و اوایل شب بر پا دار چرا كه نمازها بدیها را از میان می برند و می شویند این كار برای پند گیرندگان و یاد كنندگان خدا یاد آوری و تذكر است.

مفسران با توجه به صدر و ذیل آیه و قرینه ای كه در آن وجود دارد و همچنین با تكیه بر سخنان معصومین علیهم السلام گفته اند : (مقصود از حسنات در این آیه نمازهای روزانه است).

چون به موجب آیه چهل و پنجم از سوره عنكبوت از فحشا و منكرات باز می دارد و موجب ترك سیئات می شود و در حقیقت بدیها را می زداید و باعث می شود كه تدارك و جبران گردند و شسته شوند و چون این آیه از بین رفتن سیئات را به وسیله حسنات (نمازها) مژده می دهد پیامبر اكرم (ص) آن را امیدبخش ترین آیه قرآن معرفی فرمودند و چون موضوع امیدبخش ترین آیه قرآن نماز می باشد جان كلام آن بزرگوار این است كه باید نماز را امید بخش ترین كار به حساب آورد.

گاندی می گوید :

دعا و نماز زندگی ام را نجات داده است بدون آن باید از مدتها پیش دیوانه می شدم. من در تجارب زندگی عمومی و خصوصی خود تلخ كامیهای بسیار سخت داشته ام كه مرا دستخوش نا امیدی می ساخت. اگر توانسته ام بر این ناامیدیها چیره شوم بخاطر نمازها و نیایشهایم بوده است.

دعا و نماز را مانند حقیقت بخشی از زندگی خود نمی شمارم. فقط بخاطر نیاز و احتیاج شدید روحی آنها را به كار می بسته ام زیرا اغلب خود را در وضع و حالی می یافتم كه احتمالاً بدون دعا و نماز نمی توانستم شادمان باشم هر چه زمان می گذشت اعتقاد من به خداوند افزایش می یافت و نیاز من به دعا و نماز بیشتر می شد و بدون آن زندگی برایم سرد و تهی بود.

 1. رساله نوین – تحریر، ترجمه و توضیح از عبدالكریم بی آزار شیرازی ناشر : مؤسسه انجام كتاب تاریخ نشر : شهریور 1359 صفحه 45

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی تاثیر زنگ ورزش بر روی سلامت روانی دانش آموزان مقطع پنجم ابتدایی  100صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  214 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *