سیستم نوبت دهی چیه و چیجوری کار میکنه؟


دانلود پایان نامه

سامانه نوبت دهی یا سیستم مدیریت صف که به نام های سیستم مدیریت الکترونیکی صف، سیستم صف یا سیستم نوبت دهی الکترونیکی هم خونده می شه، یکی از ابداعات در مورد اتوماسیون بوده که با به کارگیری این سیستم، صف فیزیکی به معنی سنتی اون به طور کاملً حذف شده و صف مجازی بصورت نرم افزاری و پیشرفته تشکیل و کنترل می شه.
از سیستم مدیریت صف واسه کنترل کردن صف ها به کار گیری می شه؛ صف هایی از آدم ها در موقعیت ها و جای های جور واجور تو یه محدوده صف مثل.
مراحل تشکیل و منتشر کردن صف با عنوان نظریه صف شناخته می شه.
سیستم های نوبت دهی راه حلی مناسب واسه نظم بخشیدن به صف ها در مراکزی مثل بانکها، دفاتر خدمات گردشگری، مراکز پزشکی، دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس +۱۰) می باشه.
چگونگی کار سیستم
1. مشتری به هنگام ورود با انتخاب نوع خدمات لازم و بازدن کلید مربوطه بلیت نوبت خود رو از دستگاه چاپ بلیت درخواست می کنه.
2. سیستم کنترل مرکزی بدون این دست اون دست کردن پس از پردازش های لازم بلیت مناسب رو که شامل نوع صف، نوبت، تایم تقریبی انتظار، تعداد افراد موجود در صف و اتفاقاً اطلاعات دیگه ایه صادر می کنه.
3. کاربران با صفحه کلیدی که در اختیار دارن، آمادگی پذیرش نفر بعدی رو به سیستم اعلام می کنن.
4. کنترل مرکزی بدون این دست اون دست کردن پس از پردازش های لازم شماره بلیت مشتری رو به راههای زیر اعلام می کنه:
1. شماره بلیت روی نمایشگر بالای باجه درج شده و چشمک می زند.
2. آهنگ مخصوص و فراخوانی نواخته شده و به دنبال اون جمله (شماره… به باجه…) پخش می شه.
3. در نمایشگر اصلی شماره بلیت و شماره باجه ای که مشتری می بایست مراجعه کنه نشون داده می شه.
5. مشتری به باجه مربوطه مراجعه کرده و سرویس خود رو دریافت می کنه. بعد از تموم شدن سرویس در باجه مربوطه، بسته به نوع کار ممکنه کار مشتری تموم شده یا به جهت سرویس های بعدی به باجه دیگه منتقل و روند از بند ۴ تکرار می شه.
سیستم نوبت دهی بی سیم
نسل جدید سیستم های نوبت دهی، سیستم های نوبت دهی بی سیم می باشه که واسه رابطه بین اجزای جور واجور دستگاه از امواج الکترومغناطیسی به کار گیری می شه. از امتیازات این گونه سیستم ها می توان به نبود نیاز به کابل کشی و داکت بندی، مصرف برق پایین تر و نبود نیاز به کامپیوتر اشاره کرد. هم اینکه اعمال تغییرات در این نوع سیستم ها خیلی راحت صورت می گیرد.