سازگاری با استرس:دانلود رایگان پایان نامه روانشناسی,بررسی رابطه بین هوش و استرس در دانشجویان ممتاز


دانلود پایان نامه

سازگاری با استرس:

استرس اگر خارج ازسطح تحمّل باشد سلامت موجود زنده را به مخاطره می اندازد. بنابراین، حل آن مستلزم كوشش های خودبه خود و مصرّانه بوده وفرد را برای انجام دادن كارهایی درباره آن تحت فشار قرار می دهدآنچه را كه فردانجام می دهد به عنوان عوامل بسیاری بستگی دارد كه عبارتنداز چهارچوب مراجعه،انگیزه ها وشایستگیها،تاب وتحمل استرس، محدودیتها یا پشتیبانیهای محیطی و شرایط آنی و زود گذر مانند خستگی یا حالت روانی قبلی. البته هر واكنش استرسی پاسخی است به تركیبی از این تعیین كننده ها كه ممكن است بعضی از دیگری موثرتر باشند، ولی همگی با هم به صورتی كه فرد واكنش نشان می دهد، عمل می كنند.

به تعبیر دقیقتر فشار روانی حاصل از یك موقعیت معین با ارزیابی فرد از آن موقعیت و نیروی مقابله با آن بستگی دارد. این ارزیابی شامل دو مرحله است: در مرحله اول یا ارزیابی اولیه فردممكن است موقعیت را تهدید كننده یا برعكس بی خطر ارزیابی كند. در مرحله دوم یا ارزیابی ثانویه نوع اقدامی كه فرد باید نسبت به آن موقعیت به عمل آورد و نیز نیروها و امكاناتی كه برای حل و مقابله با آن در خود احساس می كند، مورد بررسی واقع می شود. احساس خطر و میزان آن وابسته به امكاناتی است كه فرد احساس می كند در اختیار دارد و این موضوع در رابطه با اطلاعاتی است كه محیط ، تجارب زندگی و ویژگی های شخصی برایش به وجود آورده است. اطلاعات تازه ممكن است در ارزیابی فرد از موقعیت موثر واقع شود و آن را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.

بعضی پیامدهای روان شناختی با درجات شدید فشار روانی درارتباطند. گرچه نمی توان آنها را به سرعت شناخت ولی می توان درباره آنها به جستجو پرداخت. مثلا” درصد بالایی ازافراد افسرده وكسانی كه میل به خودكشی درآنها وجودداشته است دارای تجاربی نامطلوبتر از افرادی كه اختلالات دیگری داشته اند،بوده اند. ازجمله حوادث مهمی كه اغلب به افسردگی منتهی می شود جدایی از اشخاص وازدست دادن افراد مهمی است كه درزندگی گذشته فرد مؤثربوده اند.

فشارهای روانی ممكن است دارای اثرات تاخیر شده باشند كه غالبا” توسط رویدادهای مداخله گر به تعویق افتاده اند.

شدت فشار روانی وعوامل مربوط به آن حوادث وموقعیتهایی كه پاسخهای مربوط به فشارروانی را سبب می شوند،ویژگی های متفاوتی دارند. بعضی از بحرانها ناگهان جلوه گر می شوند،بعضی دیگر گرچه به تدریج اثر می بخشند،ولی چنین به نظر می رسد كه ظهور آنها ناگهانی است. پاره ای ازعوامل مربوط به میزان فشارروانی عبارتند از:

1- دوام،بعضی از موقعیتهای فشارآفرین دوام كمی دارند ازقبیل مصاحبه استخدامی یاگذراندن یك امتحان،اما بعضی دیگر ممكن است ساعتها،روزها،ماهها،وحتّی سالها به طول بینجامد،مانند منازعه زن وشوهریا حضور در جبهه جنگ.

2- شدّت،فشارهای روانی با شدت ناراحتی كه شخص باآن مواجه می شود در رابطه است ،مثلا” تاثیر آسیب دیدگی ناشی از یك حادثه رانندگی كمتر از فقدان یك شخص مورد علاقه است.

3- قابلیت پیش بینی، گاهی اوقات می توانیم وقوع حادثه ای را پیش بینی كنیم، درحالی كه درمواقع دیگرچنین نیست. اگرشخص بتواند وقوع حادثه ای راپیش بینی كند،فشارروانی كمتری احساس می كند تازمانی كه قادربه چنین عملی نیست.

4- درجه ازدست دادن كنترل، یكی از جنبه هایی كه موجب بیشترین فشار وناراحتی درفرد می شود زمانی است كه وی احساس كند نمی تواند هیچ نفوذ وكنترلی بریك موقعیت خاص داشته باشد. مثلا” قربانیان سیل یا زلزله كه كنترل ضربه هاو آثار ناشی ازآن برایشان امكان پذیر نیست، فشارروانی شدیدی احساس می كنند.

5- میزان اعتماد به نفس، نبود اعتمادبه نفس، میزان كارایی شخص راكاهش می دهد وراه مقابله باآن را محدود می كند. مثلا” فردی كه دریك امتحان مردود شده است ممكن است نتواند به راحتی درسایرامتحانات شركت كند، درحالی كه قبلا” چنین احساسی نداشته است.

6- شروع یاحمله ناگهانی، ظهورناگهانی یك موقعیت میزان آمادگی فرد را برای مقابله با آن تحت تاثیر قرار می دهد. مثلا” مقابله بایك سانحه ناگهانی وغیرمنتظره سخت تر ازمواجه شدن با بحران بلوغ است كه به تدریج رخ می نماید.

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *