روش تحقیق:پایان نامه رایگان رشته روانشناسی;بررسی عوامل تاثیر زیستی در بروز سوء مصرف مواد


دانلود پایان نامه

 

فصل سوم

 

روش تحقیق

 

مقدمه

«روش عبارتست از مجموعه فعالیت‌هایی که برای رسیدن به هدف صورت می‌گیرد» (دلاور، 1376)

«تحقیق عبارتست از تجزیه و تحلیل و ثبت عینی و سیستماتیک مشاهدات کنترل شده که ممکن است به پروراندن قوانین کلی، اصول و یا نظریه‌هایی بیانجامد و به پیش‌بینی و یا احتمالاً کنترل نهایی رویدادها منتج شود» (اسحاقیان، 1379).

(روش تحقیق و پس از آن افراد مورد مطالعه یعنی جامعه‌ای که افراد نمونه از آن انتخاب شده‌اند و هم‌چنین شیوه انتخاب آنها که توضیح داده خواهد شد)

1-3 روش تحقیق

پژوهش حاضر یک پژوهش غیرآزمایشی می‌باشد و مقایسه‌ای است بین دو گروه معتاد و غیرمعتاد از نظر تأثیر عوامل زیستی در بروز سوء مصرف مواد

2-3 جامعه آماری تحقیق

جامعه آماری شامل کلیه افراد معتاد ساکن استان اصفهان در سال 1387 بوده است. هم‌جنین جامعه آماری دانشجویان نیز به عنوان گروه شاهد بوده است.

3-3 ابزار اندازه‌گیری

با توجه به زمینه تحقیق، یعنی بررسی عوامل زیستی در بروز سوء مصرف مواد ما از روش نمونه‌گیری تصادفی ساده برای معتادین استفاده کردیم. با توجه به اینکه اسامی آنها در اختیار پژوهشگر بوده است از این روش استفاده شده است. گروه غیرمعتادین به عنوان گروه شاهد بوده که از بین دانشجویان دانشگاه و افراد دیگر به صورت تصادفی خوشه‌ای انتخاب شده است.

4-3 تعیین حجم نمونه

در پژوهش حاضر 60 نفر معتاد مستقر در زندان مرکزی اصفهان به عنوان حجم نمونه و همچنین 60 نفر از دانشجویان به عنوان گروه شاهد انتخاب شدند.

5-3 روش‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها

در این پژوهش از پرسشنامه 120 سوالی‌گری ویلسون استفاده نمودیم. با توجه به حجم زیاد و تعداد بالای سوالات تعداد 60 سوال از این پرسشنامه را با بررسی تک تک سوالات با توجه به اهمیت و هدف مورد نظر انتخاب نموده ودر قالب پرسشنامه 60 سوالی در اختیار افراد نمونه قرار دادیم.

با توجه به حجم نمونه محاسبه شده (120 نمونه) تعداد 60 پرسشنامه در بین معتادین محکوم در زندان اصفهان توزیع و جمع‌آوری شد و مابقی پرسشنامه‌ها در بین دانشجویان که از عدم اعتیاد آنها به مواد مخدر، سیگار و یا مواد الکلی اطلاع داشتیم، پخش و جمع‌آوری شد. در مجموع تعداد 120 پرسشنامه بدست آمد که در این بین بعضی از افراد از دادن پاسخ به برخی سوالات ازجمله مشخصات فردی خودداری کرده بودند ضریب همبستگی بین آزمون پژوهش حاضر با 60 سوال و پرسشنامه 120 سوالی برابر با 97% بوده است.

 

6-3 تعیین اعتبار و روایی پرسشنامه

نتایج مربوط به ضریب آلفای محاسبه شده برای هر یک از شش مولفه عوامل زیستی در جدول زیر آورده شده است.

جدول(1) ضریب آلفای محاسبه شده برای روایی پرسشنامه

عنوان مولفه مربوط به عوامل زیستی تعداد سوالات هر مولفه ضریب آلفای محاسبه شده
روی آورد (Approach) 11 0.54
اجتناب فعال (Act avoid) 10 0.17
اجتناب فعل پذیر (Pass avoid) 10 0.41
خاموشی (Extinction) 9 0.36
جنگ (Fight) 8 0.23
گریز (Flight) 12 0.51
کل سوالات پرسشنامه 60 0.69

 

با توجه به نتایج جدول (1) ملاحظه می‌شود که ضریب آلفا برای کل سوالات پرسشنامه برابر 0.69 محاسبه بدست آمده است که با توجه به میزان آلفای محاسبه شده مربوط به پرسشنامه گری ویلسون که مقدار بین 0.6 تا 0.7 محاسبه شده است نزدیک بوده و حاکی از روایی خوب پرسشنامه می‌باشد. مقدار الفا برای تک تک مولفه‌ها نیز محاسبه شده است. با توجه به اینکه مقدار آلفا متاثر از تعداد سوالات و نیز تعداد گزینه‌ها می‌باشد لذا القای محاسبه شده برای هر یک از مولفه‌ها به نظر مناسب نمی‌رسد ولی با توجه به اینکه سوالات این پرسشنامه از بین 120 سوال انتخاب شده است و تعداد سوالات کمتر از پرسشنامه اصلی می‌باشد مقادیر بدست آمده مناسب بوده و حاکی از روایی نسبتا خوب سوالات مولفه‌ها می‌باشد.

7-3 روش تجزیه و تحلیل اطلاعات

در این روش با توجه به موضوع تحقیق و داده‌های جمع‌آوری شده، از روشهای آمار توصیفی از قبیل جداول توزیع فراوانی و نمودارهای آماری برای بررسی توزیع نمونه و توصیف وضعیت نمونه از لحاظ شاخص‌های موردنظر استفاده نمودیم. همچنین از آزمون T- استیودنت برای مقایسه میانگین دو جامعه مستقل (معتادین و غیرمعتادین) از لحاظ تاثیر عوامل زیستی در بروز سوء مصرف مواد و از آزمون آنالیز واریانس برای بررسی در مورد شاخص‌های تاثیرگذار بر عوامل زیستی سوء مصرف استفاده نمودیم. سطح معنی‌داری (رد یا قبول فرضیه) را برای تمام آزمونها برابر 0.05 در نظر گرفتیم.

 

 

 

 

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی تاثیر زنگ ورزش بر روی سلامت روانی دانش آموزان مقطع پنجم ابتدایی  100صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  214 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *