روش تحقیق:دانلود رایگان پایان نامه علوم تربیتی,بررسی علل فرار دختران

دانلود پایان نامه

فصل سوم (روش تحقیق)

با توجه به موضوع پژوهشی یعنی «علل فرار دختران از خانه» و نیز با توجه به مفروضات در این فصل به شرح  و بررسی روش تحقیق، جامعه آماری، روش نمونه گیری، ابزار اندازه گیری (پرسشنامه محقق ساخته)، پایایی و اعتبار پرسشنامه و نحوه اجرای آزمون ها و روش تجزیه و تحلیل آماری پرداخته می شود.

طرح تحقیق:

پژوهش حاضر از نظر هدف یک تحقیق کاربردی است و از نظر کنترل متغیرها یک پژوهش علمی- مقایسه ای است که علل احتمال فرار دختران ازخانه را مورد مطالعه قرار می دهد.

طرح تحقیق پژوهش حاضر، طرح مقایسه‌ی گروه های ایستا می باشد.

نمودار طرح به شکل زیر است:

Y

b
Y

 

 

 

 

 

جامعه‌ی آماری:

جامعه‌ی آماری مورد مطالعه این تحقیق، دختران ۱۵ تا ۱۸ سال شهرستان کرج می باشند که از بین این جمعیت به طور تصادفی ۶۰ نفر دختران عادی که اقدام به فرار از خانه نداشته اند، به عنوان گروه کنترل و ۶۰ نفر از دختران که اقدام به فرار داشته اند به عنوان گروه با مطالعه در نظر گرفته شد.

روش آماری:

در این پژوهش از آمار توصیفی به شکل جداول فراوانی و درصد و نمودارها و نیز آمار استنباطی استفاده شده است. از آنجا که مقیاس اندازه گیری متغیرهای مستقل در این پژوهش اسمی می باشد لذا برای تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون خی دو دو متغیره استفاده شده است.

ابزار تحقیق:

جهت اطلاع یابی و سنجش متغیرها از پرسشنامه محقق ساخته استفاده شده است. پرسشنامه مذکور دارای ۲۴ سوال می باشد که از ۸ بخش تشکیل شده است. بخش ۱- عبارت است از مشخصات شخصی فرد. بخش ۲ مشخصات پدر، بخش ۳ مشخصات مادر، بخش ۴ سوالاتی در زمینه وضعیت خانواده از نظر اقتصادی و تعداد افراد و وضعیت فرهنگی می باشد. بخش ۵ وضعیت عاطفی خانواده و بخش ۶ وضعیت تحصیلی فرد و چگونگی ارتباط وی با مدرسه و سپس سوالاتی درباره چگونگی اقدام به فرار و در خاتمه ارتباط فرد با جنس مخالف سنجیده شده است.

لازم به ذکر است که به آزمودنیهای گروه کنترل به واسطه رعایت اصول اخلاقی سوالات مربوط به (اقدام به فرار) داده نشده است.

اعتبار و روایی پرسشنامه:

منظور از روایی این است که سوالهای پرسشنامه بتواند واقعاً خصیصه مورد نظر را اندازه بگیرد و به عبارتی در روایی به دنبال آن هستیم که آیا ابزار آنچه را که مورد نظر است می سنجد یا نه (هومن ۱۳۷۷) در این رابطه از نظرات اساتید در زمینه تدوین پرسشنامه استفاده گردید و نظرات اصلاحی آنان در تدوین آن دخالت داده شد.

برای اعتبار یابی پرسشنامه نیز نمونه ای به حجم ۱۵ نفر از دخترانیکه اقدام به فرار داشته اند به طور تصادفی انتخاب گردید و آزمون بر روی آنها اجرا شد. پس از پایان تحقیقات نهایی، مجدداً پاسخ ها مورد آزمون قرار گرفتند. برای سنجش همسانی درونی از ضریب آلفا- کرونباخ استفاده گردید. مقدار ضریب به دست آمده ۷۲%  نشان دهنده آن است که پرسشنامه از همسانی درونی بالا و قابل قبولی برخوردار است.

پس از گردآوری و کنترل پرسشنامه، داده های به دست آمده با استفاده از نرم افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

 

چگونگی اجرای آزمون:

برای اجرای آزمون در گروه عادی ابتدا به طور تصادفی در یکی از دبیرستان های مناطق چهارگانه کرج تعداد ۶۰ پرسشنامه بین دانش آموزان توزیع شد و پس از اینکه هدف از این کار برای دانش آموزان توضیح داده شد، از آنها جهت پاسخ به پرسشنامه ها طلب همکاری گردید.

سپس پرسشنامه های پاسخ داده شده گردآوری شد.

اجرای آزمون در گروه مطالعه و دخترانی که اقدام به فرار داشتند، به سختی انجام گردید. زیرا نمونه ها به راحتی در دسترس نبود و برای پیدا کردن تعداد معدودی از این دختران چندین بار مراجعه می شد و معمولاً این نوجوانان در مراکز بحران پیدا می شدند که به طور ثابت در آنجا نگهداری نمی شدند، بلکه به طور موقت و در زمان بسیار کوتاه در آنجا اسکان داده می شدند.

بنابراین برای اجراء آزمون به مراکز بحران در نیروی انتظامی، بهزیستی، زندانها و نیز خانه‌ی ریحانه و غیره مراجعه شد.

جلب اعتماد این دختران برای همکاری نیز بسیار مشکل بود و معمولا دختران مشکل داری بودند که تمایل به همکاری برای پر کردن پرسشنامه نداشتند و مدت زمانی برای جلب اعتماد آنها طول می کشید.

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان ۱۰۵ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *