روشهای درمان اعتیاد : دانلود رایگان پایان نامه روانشناسی: علل گرایش جوانان به اعتیاد ۷۰ص


دانلود پایان نامه

درمان و پیشگیری ازاعتیاد :

به علت مصرف انواع مواد مخدر و داروهای روان گردان ،‌اثرات روزهای اولیه اعتیاد یعنی لذت و انبساط خاطر از بین می رود. معتاد برای بازیابی اثرات مواقع شروع اعتیاد، به میل و دلخواه خود با عزم راسخ مصرف هر نوع مواد مخدر را ترک می‌کند. اطرافیان معتاد، با ابراز خوشحالی این عمل را ترک اعتیاد دائمی‌تلقی می‌کنند. درصورتی که معتاد پس از چندی، مصرف مواد مخدر مور نظر خود را بیش از آنچه که مصرف می‌کرده شروع می‌کند.

برای ترک اعتیاد کامل، معتاد باید تحت درمان قرارگیرد و با از بین بردن عواملی که دراعتیاد موثرند پیشگیری به عمل آید.

با ممانعت از استعمال، شماتت، توبیخ ومجازات، درمان معتادین امکان پذیر نیست. متخصصین معتقدند که محروم کردن معتاد از مادهای که به بدان اعتیاد  دارد غیر انسانی و خطرناک و حتی گاهی منجر به مرگ می‌شود. معتاد بیمار است. باید بستری و از لحاظ جسمی و روانی تحت مداوا قرار گیرد تا وابستگی جسمی و روانی معتاد به مواد مخدر از بین برود ودر ضمن درمان و پس از بهبودی نسبی، معتاد با اشتغال به کار و ورزش، رعایت نظم وانضباط به تدریج از لحظات اخلاقی عاطفی و رفتار متعادل شده و به راحتی بتواند خود را با اجتماعی که در آن زندگی می‌کند تطبیق دهد و با قبول مسئولیت قادر به کار و تأمین مایحتاج اولیه خود باشد.

تغییر محیطی که موجب اعتیاد شده ضروری است. معتادین باید تحت مراقبت وحمایت وهدایت اعضاء خانواده‌. مددکاران اجتماعی واعضاء مبارزه با اعتیاد قرار گیرند.

فراهم نمودن محیط آارم، رفع حوائج اولیه معتاد ،‌در پیشگیری از اعتیاد دوباره‌. تأثیر بسزائی دارد. هرگاه معتاد پس از بهبودی نسبی، با سرکوبی، طعن و سرزنش وبی مهری کسان خود مواجه گردد تاب مقاومت با ناملایمات و فشار روانی واجتماعی را نداشته  اعتیاد مجدد غیر قابل اجتناب خواهد بود.

روش درمان در کشورهای مختلف با توجه به پیشرفت علوم پزشکی و امکانات و ماده ای که فردی بدان معتاد است متفاوت می‌باشد اما در تمام موارد روان درمانی (پسیکوترابی ) از ضروریات مداوای یک معتاد محسوب می‌گردد .پسیکوتراپی پس از ترک اعتیاد تا مدتی بایستی ادامه یابد تا از بهبودی کامل اطمینان حاصل شود.

معتاد باید در موقع بروز حالت اضطراب، احساس ناراحتی های روانی و مواجه شدن با مشکلات باید به روانپزشک معالج خود رجوع نماید.

 

روشهای گروهی درمان اعتیاد :

روشهای گروهی مختلفی جهت  درمان معتادان در دنیا متداول است که هر یک اصول خاص خود را بکار میبرند اما عنصر مشترک بین این روشها روان درمانی گروهی است که بمنظور تعدیل وابستگی روانی و آماده سازی روانی و رفتاری افراد سابقاً  معتاد برای یک سازگاری مناسب پس از قطع وابستگی فیزیکی به ماده مصرفی انجام می‌گیرد .این امر برای جلوگیری از بازگشت سریع افراد به وضعیت قبلی یعنی اعتیاد الزامی است.

درمانگران معمولاً درمان گروهی را به درمان انفرادی ترجیح می‌دهند زیرا گروه بدلیل ماهیت اجتماعی انسان موقعیت طبیعی تر بنظر می رسد.

ما از بدو تولد نیاز روانی تعلق به گروه را با خود داریم .این نیاز باعث        می‌شود که در هر سنی و متناسب با نیازهای مربوطه گروههائی احساس تعلق کنیم و خود را عضو آنها بدانیم. عضو خانواده، عضو گروه همسال، عضو کلاس … و غیره.

برآورده شدناین نیاز در سنسن مختلف در رشد و سازگاری ما تأثیر حیاتی دارد زیرا ما در هر سنی در گروه با توجه به قوانین سنتی، مذهبی. فرهنگی، اجتماعی از طریق تعامل که جزئی از خواص گروه است می  آموزیم.

می آموزیم چگونه ارتباط برقرار کنیم، می آموزیم چگونه رفتار کنیم و می آموزیم چگونه احساس کنیم و بدین طریق است که گروههای تعلق به ما هویت می‌بخشند تا بدانیم که کیستیم و امنیت می‌بخشند تا بتوانیم آنچه که هستیم باقی بمانیم و نقش خود را با سازگاری ایفاء کنیم. عدم وجود گروههای تعلق مورد انتظار در انسان به هر دلیل که باشد بمعنی بوجود آمدن انحراف ،اختلال و ناسازگاری است. در موقعیت درمان معمولاً گروهها  را با انتخاب مناسب افراد تشکیل می‌دهند و سعی می‌کنند تا از خواص گروه برای درمان اعضاء و در نهای سازگار کردن آنها استفاده کنند.

البته گروه بدین معنی باید دارای سه خصیصه باشد .اهداف مشترک استمرار در زمان و تحرک .از نظر ساختار، گروهاا می‌توانند باز یا بسته باشند .در گروه بسته برخلاف گروه باز در طول دوره درمان شرکت کننده‌. جدید وارد گروه نمی‌گردد.

از نظر تعداد اعضاء  معمولاً متخصصین امر از  ۳نفر راگروه تلقی می‌کنند اگر چه ممکن است که احساس درگروه بودن بوجود نیاید .. اما بین  ۸ تا ۱۲ نفر را مناسبترین تعداد می‌دانند زیرا بیش از این تعداد امکان بوجود آمدن زیرگروهها فراهم می‌گردد. همچنین که کار کنترل گروه برای درمانگر دشوار می‌گردد.

از نظر تعداد و مدت جلسات، معمولاً  ۵/۱ تا ۱۲ ساعت برای گروههائی کهیک یا دو بار در هفته در مراکز درمانی تشکیل می‌گردند توصیه می‌شود. البته تعداد جلسات و مدت زمان آنها در رابطه با ماهیت و هدف گروه می‌تواند متغیر باشد .طولانی ترین زمان به گروههای ماراتون تعلق دارد که می‌توانند بمدت  ۱، ۲، یا ۳ شبانه روز بدون وقفه بمنظور حذف مقاومت و تسهیل در ظهور احساسات و هیجانات عمیق تشکیل گردند.

همانطور که گفته شد روشهای گروهی مختلفی جهت درمان اعتیاد در دنیا متداول است اما در کشور ما در حال حاضر از دو روش مراکز خود معرف و روش معتادان گمنام استفاده می‌گردد .

پیشینه تحقیق

الف ) مواد مخدر در خاور دور و آسیای جنوبی :

در چین از قرنها پیش، کشت خشخاش و مصرف تریاک رایج و در بعضی از کشورهای خاور دور و آسیای جنوبی نیز خشخاش و شاهدانه کشت می‌شده است.

پس از ممنوعیت دخالت دولتها در خرید وفروش تریاک (۱۹۱۲) فقط بخشی از کمپانی هند شرقی انگلیس تجارت مواد مخدر را ادامه داد و سازمان بزهکاری چند ملیتی مافیا ابتکار عمل را به دست گرفت و از خاور دور و آسیای جنوبی که مبدأ اصلی تهیه و صدور تریاک بود آن را به اقصی نقاط دنیا برد و میلیون ها نفر را به بلای اعتیاد مبتلا ساخت.

پس از جنگ  جهانی دوم، تایلند، لائوس وبرمه ( میانمار )مرکز فعالیت مافیا گردید و مناطق مذکور را « مثلث طلائی » نامیدند.

مناطق مذکور از مخوفترین نقاط دنیا است و تاکنون اجساد بسیاری از خبرنگاران که برای تهیه گزارش به مناطق مذکور رفته بودند پیدا شده است. دراین مناطق نیمی از تریاک و هروئین جهان تهیه می‌گردد .لابراتورها در جنگ ها مستقر و سال به سال برتعداد  اعضاء باند مافیا افزوده میگردد. فعالیت  آنان مرموزتر وبغرنج تر می‌شود  و چندین  میلیون نفر نیز دراین مناطق معتاد هستند.

مناطق زیر کشت شاهدانه و خشخاش در تایلند در سال ۱۹۹۷ در حدود۲۰۰۰هکتار برآورد شده است. مقدار شاهدانه که بطور عمده در بخشهای شمال شرقی تایلند کشت می‌شود در سال ۱۹۹۵ بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ تن بوده است .

شهر بانکوک ( پایتخت تایلند ) که بیش از دو میلیون نفر معتاد  دارد یکی از مراکز مهم ساخت و توزیع هروئین، حشیش، امفته تامین و متافتامین در دنیا است. مقامات عالی رتبه تایلند با سازمان مافیا همکاری داشته و در عمده فروشی و صدور مواد مخدر به آمریکا و اروپا و سایر کشورها نقش مهمی را ایفاء مینمایند.

با اینکه روستائیانی که در مناطق دور از بانکوک زندگی می‌کنند کمتر معتاد هستند ولی درکل جمعیت روستائی  ۷۰ درصد کشاورزان تایلندی معتاد به مواد مخدر می‌باشند.

درآمد فروش خیابانی و مصرف مواد مخدر در سال ۱۹۹۴ بین ۱/۱ تا ۹/۱ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

در فیلیپین و کامبوج نیز شاهدانه کشت می‌شود. طبق گزارش نماینده فیلیپین به نهمین کنگره بین المللی سازمان ملل تحد، پیشگیری ازوقوع جرائم و تربیت و درمان مجرمین (۱۹۹۵ قاهره ) تعداد معتادین در فیلیپین در سال ۱۹۹۴ در حدود  ۶۰۰.۰۰۰ نفر بود و  ۳۰۰ باند قاچاقچی در توزیع مواد  مخدر فعالیت داشته است .

در سال ۱۹۴۹ که انقلاب سوسیالیستی چین به پیروزی رسید در حدود ۵۰ میلیون نفردر چین معتاد به مواد مخدر بوده اند. مائو رهبر انقلاب چین، مبارزه سخت و جدی برعلیه گروه های سازمان یافته قاچاقچیان مواد مخدر را آغاز و ضربه های هولناک برمعتادین و قاچاقچیان و سوداگران وارد آورد در صورتی که اکثر کشورهای همجوار چین در قاچاق مواد مخدر فعالیت داشتند. از جمله چیانکاچک که با انقلابیون چین می جنگید برای تأمین مخارج جنگ، مواد مخدر خرید و فروش می‌کرد.

در جنگ ویتنام که در  ۴ اوت  ۱۹۶۴ آغاز و تا  ۲۷ ژانویه  ۱۹۷۳ ادامه داشت آمریکا برای کمک به ویتنام جنوبی وارد جنگ شده بود سازمان مافیا با سازمان سیا (CIA) و ژنرالهای آمریکائی برای معتاد نمودن جنگجویان ویتنام شمالی که طرفدار کمونیستها بودند همکاری میکردند ولی سربازان آمریکائی نیز از این بلیه در امان نماندن و پس از خاتمه جنگ، هزاران سرباز معتاد به آمریکا بازگشتند.

در سنگاپور به علت گرانی و نایاب بودن هروئین و حشیش و مراقبت شدید پلیس، تعداد معتادین بهداروهای روان گردان رو به ازدیاد است.

 

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

 علل گرایش جوانان به اعتیاد

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *