راهکارهای ساده واسه به کار گیری‌ بهینه از زمان


دانلود پایان نامه

تا حالا احساس کردین که روزانه زمان خیلی از دست می دین؟ شما تنها کسی نیستین که اینجور احساسی دارین! خیلی از افراد آرزو دارن که چند ساعت به شبونه روز اضافه شه بلکه بتونن خیلی از فعالیتای خود رو به طور کامل بکنن. اما از اونجا که نمی شه 24 ساعت روزانه رو بیشتر کرد بهتره به دنبال راه حلی جانشین بود.

دیجیاتو به نقل از بزینس اینسایدر نوشت، چه راه حلی؟ با تمرکز بیشتر و تغییر چگونگی روند انجام کارا میشه بازدهی رو بالا برده و از همین ساعات فعلی بهتر به کار گیری کرد. 6 راه ساده واسه به کار گیری بهینه از زمان هست که میشه با به کار بستن اونا، افسار زمان رو به اختیار خود درآرین.

1- به کار گیری تکنیک پومودورو

اگه واسه شما تمرکز در فعالیتای روزانه مشکله، می تونین از تکنیک پومودورو به کار گیری کنین. این تکنیک به شما کمک می کنه که بدون توجه به عوامل خارجی روی فعالیت خود تمرکز کرده و در فواصل زمانی کوتاه، کارای بیشتری انجام بدین.

تکنیک پومودورو یکی از راه های مدیریت زمان، ایجاد شده به وسیله «فرانچسکو چیریلو» است. طبق این روش بهترین تیکه زمانی واسه کار کردن ۲۵ دقیقهه. فرد پس از ۲۵ دقیقه کار باید به مدت کوتاهی مثلاً 3 تا 5 دقیقه استراحت کنه.

در این فن، هر بازه زمانی 25 دقیقه ای یه پومودورو نامیده می شه و پس از هر چار پومودورو یه استراحت طولانی تر 15 تا 20 دقیقه ای هست.

شاید از نظر شما این جور کار کردن عجیب به نظر برسه اما محققان فهمیدن که با به کار گیری این روش میشه به ذهن خسته استراحت داد و در عین حال زمانای تلف شده رو کم کرد.

2- بهینه سازی لیست فعالیت روزانه

همه ما لیستی از فعالیتای روزانه خود تهیه می کنیم اما اینکه بتونیم در تهیه لیست یاد شده روش هدف دار خاصی به کار بریم، می تونه خیلی از مشکلات رو حل کرده و به به کار گیری بهینه از زمان کمک کنه.

اول از همه باید دقیقاً بعد از تموم شدن ساعت کاری، لیستی از فعالیت های فردا تهیه کنین. این مهم می تونه به شما کمک کنه که وظایف محوله روز بعد رو یادتون نره.

صبح روز بعد می تونین اول موردای ساده لیست خود رو انجام داده و پس از آن سراغ گزینه های مشکل رفته و کم کم تموم فعالیتای روزانه خود رو انجام بدین.

3- نابود کردن عوامل حواس پرتی به طور کامل

بدیش اینه بزرگ ترین مشکل پایین بودن بازدهی، از دست رفتن دقیق شدن و فوکوس کردن وحواس پرتیه. امروز ما به وسیله پیغامای شخصی و محتوای شبکه های اجتماعی محاصره شدیم و با تلنگری ممکنه ساعتای خیلی از وقت خود صرف به کار گیری از این محتوا کنیم.

واسه جلوگیری از هدر رفتن زمان می تونین تموم عوامل حواس پرتی رو از بین ببرین. بر این پایه می تونین از شبکه های اجتماعی بیرون شده و اعلانای تموم حسابای شخصی خود رو خاموش کنین. در صورت نیاز می تونین از برنامه هایی مثل StayFocusd یا Freedom هم به کار گیری کرده و طبق به کار گیری بهینه از زمان تلاش کنین.

4- یادگیری واگذاری وظایف به بقیه

خیلی از مدیران با واگذاری وظایف مشکل دارن. همه مدیران میخوان که در کنترل تموم اتفاقات باشن که در صورت محقق شدن این مطلب مدیر یاد شده مجبور می شه تموم وظایف رو خودً بکنه. این مهم می تونه بازدهی گروهی رو پایین آورده و به فعالیت یه نفر وابسته کنه.

اگه کسی هست که می تونه به شما کمک کنه، از واگذاری وظایف به اون نترسین. بهترین راه واسه اضافه کردن ساعت کاری به روز اینه که کارایی رو به بقیه واگذار کرده و دستتون رو خالی کرده تا به اون صورت بتونین در به کار گیری بهینه از زمان موفق تر عمل کنین. حتی اگه نیروی کمک ندارین و نمی رسین فعالیتا رو به طور کامل انجام بدین، می تونین به استخدام دستیار جدید فکر کنین.

5- تقویت انرژی در طول روز

کارشناسان Virgin Pulse فکر می کنن که ۷۶ درصد شاغلان در دو روز از هفته، احساس خستگی شدیدی دارن و 15 درصد اونا هم تحت تاثیر همین خستگی به چرت زدن در ساعت اداری می افتن.

اگه فکر می کنین که خسته هستین و به تقویت انرژی روزانه نیاز دارین، می تونین از تکنیک coffee nap به کار گیری کنین. بدین شکل که اول یه فنجون قهوه بخورین و بدون این دست اون دست کردن پس از آن 20 دقیقه استراحت کنین. در این چرت بیست دقیقه ای، بدن با به کار گیری کافئین موجود در قهوه، مغز رو شارژ کرده و خستگیتان رو نابود می کنه.

6- به کار گیری درست از زمان ناهار

واسه اونایی که تلاش می کنن در زمان استراحت ناهار هم کار کنن باید گفت که کافیه! به کار گیری یه زمان استراحت به ویژه واسه فعالیت مهمی مثل خوردن ناهار و جفت و جور انرژی روزانه می تونه کارایی شما رو زیاد کنه.

پس بهتره که تحقیقاتً از میز کاری خود فاصله گرفته و به یه جور قسمت کاری ذهن خود رو تموم و کمال خاموش کنین. خوردن غذای مناسب هم می تونه به درد بخور باشه، غذایی سنگین می تونه تموم انرژی بدن شما رو صرف هضم غذا کرده و بازدهی شما رو پایین بیاره.