راهبردهای برون‌گرای توسعه اقتصادی: پایان نامه رایگان روانشناسی,بررسی مزیت نسبی در تولید و صادرات فرش دستباف ایران

دانلود پایان نامه

۲-۱-۲- راهبردهای برون‌گرای توسعه اقتصادی:

عدم موفقیت در اعمال سیاست جایگزینی واردات سبب شد تعدادی از کشورها اقدام به تغییر جهت کنند و در تغییر گرایش از سیاست درون‌نگری به برون‌نگری یا رشد از طریق توسعه صادرات به جای بستن تعرفه‌های سنگین و حمایت شدید از صنایع داخلی و نیز تضعیف کنترل دولتی و استفاده از مکانیسم بازار و افزایش فروش به بازارهای خارجی بپردازند. بدین ترتیب تجارت خارجی در کشورهای در حال توسعه انگیزه اصلی هر نوع راهبرد توسعه گردید و از طریق سه راهبرد ذیل مورد پیگیری قرار گرفت:

  • سیاست تشویق صادرات سنتی[۱]: این سیاست عموماً به سیاست‌های حمایتی و تشویقی دولت در امر گسترش ساختار موجود صادرات مواد خام و کالاهای سنتی اطلاق می‌گردد. هدف از اتخاذ این سیاست، بهبود تراز تجاری کشور براساس تقسیم کار سنتی بین‌المللی است. به بیانی دیگر، این سیاست به جای “خلق مزیت” به “مزیت‌های بالفعل” اتکا دارد.

در این راهبرد، تولید تنها براساس جلب رضایت مشتریان خارجی و تصرف بازارهای هدف صورت می‌گیرد و آنچه که در تولید تعیین‌کننده می‌باشد، عوامل خارجی است که فراتر از کنترل واحدهای تولیدی است. وابستگی به صادرات مجزا از جایگزینی واردات صورت می‌گیرد و تداوم و استمرار این راهبرد به تحولات بازارهای جهان بستگی دارد.

  • راهبرد جایگزینی صادرات[۲]: این نوع راهبرد در مراحل آخر جایگزینی واردات صورت می‌گیرد و با انجام تحقیق و توسعه[۳] (R&D) سعی در بالا بردن کیفیت محصول داخلی و خلق مزیت‌ها دارد. در این راهبرد، ابتدا با توجه به امکانات و پتانسیل‌های داخلی موجود، تولید صورت گرفته و سپس بخشی از آن صادر می‌شود. در واقع بعضی از کشورها نیز راهبرد توسعه صادرات را ادامه منطقی جایگزینی واردات دانسته و با بهبود محصولات داخلی، آنها را صادر می‌نمایند که برخی از این کشورها (نظیر کره) با موفقیت نیز رو به رو بوده‌اند. این راهبرد در برخی کشورها، بر استفاده بهینه از منابع مزیت‌دار کشور تأکید دارد.
  • راهبرد سکّوهای صادراتی: در این سیاست توسعه صادرات، قسمت یا ناحیه‌ای از کشور به دلیل شرایط جغرافیایی، اداری و اقتصادی خاص مورد توجه قرار گرفته و امتیازات ویژه‌ای برای تسهیل تجارت کالا در این مناطق لحاظ می‌گردد. ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری در پی انتخاب این نوع راهبردهای صادراتی صورت پذیرفته است.

این راهبردها تنها در صورتی به گسترش پایه صنعتی کشور می‌انجامند که توسعه صادرات کالاهای صنعتی منتخب، سبب افزایش پیوندهای تولیدی افقی و عمودی صنایع و اقتصاد کشور گردد، به طوری که باعث افزایش سرمایه‌گذاری در رشته‌ها و فعالیت‌هایی شود که متضمن بهره‌برداری بیشتر از منابع داخلی باشند. در غیر این صورت، ممکن است در بلندمدت، سبب افزایش وابستگی به واردات کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای گردد و توازن تراز پرداخت‌ها را بر هم بزند.

توسعه صنعتی وابسته به منابع، در قالب راهبردهای فوق می‌تواند به تحکیم و تقویت پیوندهای بین بخشی و بین صنایع منجر گردد و هر چقدر ارتباط بین صنایع قوی‌تر و بیشتر باشد، تأثیر صادرات و همچنین ارزآوری آن بیشتر و قابلیت بهره‌مندی از تجارت بین‌المللی نیز بیشتر خواهد بود. اگر یک کشور در بازار جهانی موفقیت‌ بیشتری دارد،‌یکی از مهمترین برتری‌های اقتصادی آن استفاده از منابع داخلی برای صادرات است. این نوع صادرات دارای ارزش افزوده ارزی بالایی است و در عین حال، اثر تحرک تولیدی آن نسبت به اقلامی که ارزش افزوده کمتری دارند به مراتب بیشتر است.

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد مسأله دخالت دولت است. این تصور وجود دارد که استراتژی جایگزینی واردات به علت دخالت وسیع دولت در حمایت از صنایع، موفقیتی به همراه نداشته است. در حالیکه دخالت دولت در استراتژی توسعه صادرات کمتر از استراتژی جایگزینی واردات نبوده است. اما تفاوت اصلی در نحوه دخالت دولت است. در این حالت دولت عمدتاً در زمینه زیر ساخت‌ها، اعطاء سوبسید به شرکت‌هایی که نقش کلیدی در فرایند صنعتی شدن دارند، اصلاح حقوق گمرکی، مدیریت نیروی کار، هدفمند کردن سیاست تجاری و … نقش دارد. بدین ترتیب دولت‌ها با هزینه‌های بالایی برای بسترسازی توسعه مواجه شده‌اند که توجه آنها را بیش از پیش به سرمایه‌گذاری‌های خارجی و تجارت بین‌الملل معطوف نموده است.

عملکرد اقتصادهای دنبال‌کننده استراتژی‌های برون‌نگر در تباین مشخص‌تری با دیگر کشورهای با درآمد متوسط که جانشینی واردات را دنبال کردند؛ قرار دارد. بدین ترتیب که عملکرد صادرات و درجه باز بودن اقتصاد ارتباط مستفیمی بارشد در درآمد سرانه و رشد در بهره‌وری کل عوامل داشته است. البته توجه داشته باشیم که این همبستگی‌ها لزوماً اثبات نمی‌کنند که صرفاً تقدم بخشیدن به برون‌نگری سبب رشد سریع‌تر اقتصادی می‌شود. شاید علیت مقبول‌تر آن باشد که رشد درآمد و رشد سریع بهره‌وری با افزایش ظرفیت‌ها و کاهش هزینه‌ها، کشور‌ها را در بازارهای جهانی رقابتی‌تر ساخته و رشد سریع‌تر صادرات کالاهای تولیدی را همراه داشته است و البته  این نتیجه‌گیری قابل تعمیم است که تمرکز بر رشد صادرات نقشی اساسی در ایجاد تخصص در نیروی کار و سرمایه مولدتر ایفا می‌کند، در حالی‌که در محدوده یک رژیم اقتصادی درون نگرٍ حمایت شده، این نقش به دلیل اعوجاج‌های قیمتی، محدودیت‌های مقداری و رانت جویی، بسیار کمتر است.

تاریخ اقتصادی کشورهای متأخر صنعتی، نشان می‌دهد که در مراحل آغازین جهش اقتصادی، رویکرد درونگرای توسعه غالب بوده است و کشورهای در حال توسعه، به تدریج در مرحله گذار به سمت بلوغ اقتصادی، ابتدا با توسعه صادرات محصولات بی‌دوام و کاربر (نظیر پوشاک) به جایگزینی صادرات سنتی خود اقدام می‌ورزند و به تدریج با انتقال به مرحله عالی‌تر توسعه و گران شدن هزینه نیروی کار، جایگزینی صادرات و انتقال آن به عللی دیگر با نیروی کار ارزان‌تر و کارآمدتر صورت می‌گیرد. انتقال صنایع پوشاک از اروپا به گروه پیشگام جنوب شرقی آسیا و انتقال بعدی و تدریجی آن به نسل دوم در حال صنعتی شدن در آن منطقه و جنوب آسیا حاکی از متوالی بودن و انتقالی بودن توسعه این صنعت و دیگر واحدهای کاربر است.

شناخت مزیت‌های نسبی بالقوه تولیدی کشور برای سمت‌گیری تجاری و توسعه، بسیار حائز اهمیت است. اغلب راهبردهای توسعه موفق، به صورت هدفمند به شناسایی استعدادهای مزیت آفرین پرداخته و با طی یک دوره حمایتی میان مدت و زمان‌بندی شده به تدریج به مرحله توسعه صادرات گام می‌نهند.

 

۱) Export Promotion of Traditional Commodities

۱) Export Substitution Strategy

۲) Research and Development

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان ۱۰۵ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *