درمان اضطراب:دانلود رایگان پایان نامه مشاوره,بررسی اضطراب و افسردگی در بین معلمان مدارس


دانلود پایان نامه

درمان اضطراب

۱-درمان دارویی اضطراب :

بنزو ویازپینها :

از قبیل کلرویازپاکسید ، دیازپام ، اکزاز پام – کلرازپات – فلورازپام ، لورازپام ، پرازپام

تمام بنزو دیازپینها به راحتی از لوله گوارشی جذب شده وبین ۲ تا ۶ ساعت سطح آنها در خون به حداکثر می رسد . آثار آرامبخش وضد اضطراب بنزو دیازپینها بنظر می رسد از هم متمایز است وقتی سطح دارو در خون بصورت ثابت در آمد سلسله اعصاب مرکزی ظاهرا نسبت به خواص آرامبخش غیر اختصاصی دارو تطابق پیدا می کند .

 

فعالیت فارماکولوژیک :

بنظر می رسد بنزودیازپینها در سیستم عصبی مربوط به گاما آمینوبوتیریک اسید ( (GABA وگلین که دو نورترانس میتر مهاری اساسی درمغز ونخاع شوکی هستند موثر واقع می گردد فعالیت آرامبخش بنزویازپینها که تا حدودی با باربیتوراتها وسایر آرامبخشها مشترک است ممکن است مربوط به گیرنده های( (GABA درمناطق مختلف مغز باشد اخیرا شناسایی گیرنده های بنز ودیازپین درمغز ، زمینه تازه ای برای پژوهش گشوده است خاصیت ضد اضطراب این داروها ( مجزا از تاثیر آرامبخش ) ممکن است مربوط به این گیرنده باشد .

 

عوارض جانبی :

رویهم رفته بنزودیازپینها عوارض سمی کم و آثار نامطلوب ثابت معدودی دارند . شایعترین آثار جانبی بنزودیازپینها مربوط به سلسله اعصاب مرکزی است : ضعف عضلات آتاکسی لکنت زبان ، سر گیجه ، خواب آلودگی ، کونفوزیون .

 

مسمومیت :

دررابطه باخطر مسمومیت با دوز بالا واحتمال سوء مصرف بنزویازپینها سالم تر از سایر داروهای ضد اضطراب نظیر باربیتوراتها ، مپروپامات هستند. بنزودیازپینها از نظر خطر مسمومیت با مقادیر زیاد سالمترین داروهای موثر بر روان هستند .

آیا بنز ودیازپینها موثر هستند ؟ بطور کلی ، قرائن کافی وجود دارد که تاثیر وبی خطر بودن بنز و دیازپینها وبرتری آنها را نسبت به باربیتوراتها در درمان اضطراب نشان می دهد .

 

 

داروهای بولکه کننده بتا – آدرنرژیک :

از قبیل پروپرانولول ، پرکتولول ، سوتالول .

بتا – بلوکه ها مثل پروپرانونول قطعا در درمان بعضی از اختلالات اضطراب مفید هستند بخصوص وقتی علائم جسمی مثل طپش قلب ، بارز است مفید تر واقع می گردند آنتی دپرسانها در درمان اضطراب .

ایمی پرامین : ایمی پرامین نخست داروئی که برای خاموش کردن حملات هراس ، در بیمارانی که قبلا از بنزو دیازپین و سایر آرامبخش ها خیری ندیده بودند موثر شناخته شد .

 

مهارکننده های مونو آمین اکسید از :

اگر چهMAOI نخست برای درمان افسردگی مصرف شدند معهذا قبل از آن تاثیر آنها در درمان حالات اضطراب منجمله علائم شدید اضطراب – فوبی – فوبی ها وسندرمهای مرکب افسردگی – اضطراب مورد توجه قرار گرفته بود .

MAOIها داروهای خط اول در درمان اضطراب نیستند . معهذا یکی از امکانات‌برای پزشکی هستند که‌باگروهی‌بیمار‌مبتلا‌به‌اختلالات اضطراب‌سروکار

دارد ( گلدبرگ ، ۱۳۷۱)

اغلب بیمارانی که برای اضطراب خود دارو مصرف می کنند امیدوارند که روزی بتوانند بدون مصرف دارو زندگی طبیعی داشته باشند با این حال ممکن است ، بیماران شفا بافته نیز پس از چند سال به حملات خفیف اضطراب دچار شوند به همین دلیل حتی پزشکانی که به دارو درمانی اصرار می کنند از بیماران می خواهند خود را به ابزار رفتار درمانی مجهز کنند تا از برگشت اضطراب در امان بمانند ( هندلی ، ۱۳۷۱)

 

۲– روشهای خود میزانی کاهش اضطراب

سه روش عمده خود میزانی ، آرام سازی ، بیوفیدبک ، مراتبه است .

این روشها را در موقعیتهای اضطرابی زیر باید مناسب تلقی نمود :

۱-برای بیماران مبتلا به اضطراب منتشر .

۲-بعنوان جزئی از درمان دفع حساسیت برای موقعیتهای اضطراب انگیز خاص نظیر فوبیها وترس از اعمال طبی ،

۳-وقتی بنظر می رسد استرس عامل عمده ای در شروع ودوام سایر مسائل طبی است .

آرام سازی

یادگیری احساس وکنترل کشش عضلانی اساس روش آرام سازی را که نخستین بار بوسیله جیکوبسون شرح داده شد وهنوز هم روش معمول وموثر است تشکیل می دهد روش آرام سازی پیشرونده او متکی بر آگاهی اختیاری وساختگی خود شخص از حالات جسمی ، از طریق ایجاد حالات متضاد کشش عضلانی که بوسیله خود شخص ایجاد می شود وشل کردن عضلات بطور اختیاری بدنبال آن است .

متد جیکوبسون برای تنش پیشرونده متکی به سفت کردن وشل کردن سیستماتیک گروههای عضلانی است که از پا شروع شده وتمام بدن را فرا می گیرد علاوه بر جیکوسون دیگرانی که که روشهای رفع تنش عضلانی ابداع کرده اند معتقدند که با وجود مثلی عمیق عضلات اضطراب نمی تواند وجود داشته باشد .

 

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان ۱۰۵ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *