درمان اضطراب:دانلود رایگان پایان نامه مشاوره,بررسی اضطراب و افسردگی در بین معلمان مدارس


دانلود پایان نامه

درمان اضطراب

1-درمان دارویی اضطراب :

بنزو ویازپینها :

از قبیل كلرویازپاكسید ، دیازپام ، اكزاز پام – كلرازپات – فلورازپام ، لورازپام ، پرازپام

تمام بنزو دیازپینها به راحتی از لوله گوارشی جذب شده وبین 2 تا 6 ساعت سطح آنها در خون به حداكثر می رسد . آثار آرامبخش وضد اضطراب بنزو دیازپینها بنظر می رسد از هم متمایز است وقتی سطح دارو در خون بصورت ثابت در آمد سلسله اعصاب مركزی ظاهرا نسبت به خواص آرامبخش غیر اختصاصی دارو تطابق پیدا می كند .

 

فعالیت فارماكولوژیك :

بنظر می رسد بنزودیازپینها در سیستم عصبی مربوط به گاما آمینوبوتیریك اسید ( (GABA وگلین كه دو نورترانس میتر مهاری اساسی درمغز ونخاع شوكی هستند موثر واقع می گردد فعالیت آرامبخش بنزویازپینها كه تا حدودی با باربیتوراتها وسایر آرامبخشها مشترك است ممكن است مربوط به گیرنده های( (GABA درمناطق مختلف مغز باشد اخیرا شناسایی گیرنده های بنز ودیازپین درمغز ، زمینه تازه ای برای پژوهش گشوده است خاصیت ضد اضطراب این داروها ( مجزا از تاثیر آرامبخش ) ممكن است مربوط به این گیرنده باشد .

 

عوارض جانبی :

رویهم رفته بنزودیازپینها عوارض سمی كم و آثار نامطلوب ثابت معدودی دارند . شایعترین آثار جانبی بنزودیازپینها مربوط به سلسله اعصاب مركزی است : ضعف عضلات آتاكسی لكنت زبان ، سر گیجه ، خواب آلودگی ، كونفوزیون .

 

مسمومیت :

دررابطه باخطر مسمومیت با دوز بالا واحتمال سوء مصرف بنزویازپینها سالم تر از سایر داروهای ضد اضطراب نظیر باربیتوراتها ، مپروپامات هستند. بنزودیازپینها از نظر خطر مسمومیت با مقادیر زیاد سالمترین داروهای موثر بر روان هستند .

آیا بنز ودیازپینها موثر هستند ؟ بطور كلی ، قرائن كافی وجود دارد كه تاثیر وبی خطر بودن بنز و دیازپینها وبرتری آنها را نسبت به باربیتوراتها در درمان اضطراب نشان می دهد .

 

 

داروهای بولكه كننده بتا – آدرنرژیك :

از قبیل پروپرانولول ، پركتولول ، سوتالول .

بتا – بلوكه ها مثل پروپرانونول قطعا در درمان بعضی از اختلالات اضطراب مفید هستند بخصوص وقتی علائم جسمی مثل طپش قلب ، بارز است مفید تر واقع می گردند آنتی دپرسانها در درمان اضطراب .

ایمی پرامین : ایمی پرامین نخست داروئی كه برای خاموش كردن حملات هراس ، در بیمارانی كه قبلا از بنزو دیازپین و سایر آرامبخش ها خیری ندیده بودند موثر شناخته شد .

 

مهاركننده های مونو آمین اكسید از :

اگر چهMAOI نخست برای درمان افسردگی مصرف شدند معهذا قبل از آن تاثیر آنها در درمان حالات اضطراب منجمله علائم شدید اضطراب – فوبی – فوبی ها وسندرمهای مركب افسردگی – اضطراب مورد توجه قرار گرفته بود .

MAOIها داروهای خط اول در درمان اضطراب نیستند . معهذا یكی از امكانات‌برای پزشكی هستند كه‌باگروهی‌بیمار‌مبتلا‌به‌اختلالات اضطراب‌سروكار

دارد ( گلدبرگ ، 1371)

اغلب بیمارانی كه برای اضطراب خود دارو مصرف می كنند امیدوارند كه روزی بتوانند بدون مصرف دارو زندگی طبیعی داشته باشند با این حال ممكن است ، بیماران شفا بافته نیز پس از چند سال به حملات خفیف اضطراب دچار شوند به همین دلیل حتی پزشكانی كه به دارو درمانی اصرار می كنند از بیماران می خواهند خود را به ابزار رفتار درمانی مجهز كنند تا از برگشت اضطراب در امان بمانند ( هندلی ، 1371)

 

2– روشهای خود میزانی كاهش اضطراب

سه روش عمده خود میزانی ، آرام سازی ، بیوفیدبك ، مراتبه است .

این روشها را در موقعیتهای اضطرابی زیر باید مناسب تلقی نمود :

1-برای بیماران مبتلا به اضطراب منتشر .

2-بعنوان جزئی از درمان دفع حساسیت برای موقعیتهای اضطراب انگیز خاص نظیر فوبیها وترس از اعمال طبی ،

3-وقتی بنظر می رسد استرس عامل عمده ای در شروع ودوام سایر مسائل طبی است .

آرام سازی

یادگیری احساس وكنترل كشش عضلانی اساس روش آرام سازی را كه نخستین بار بوسیله جیكوبسون شرح داده شد وهنوز هم روش معمول وموثر است تشكیل می دهد روش آرام سازی پیشرونده او متكی بر آگاهی اختیاری وساختگی خود شخص از حالات جسمی ، از طریق ایجاد حالات متضاد كشش عضلانی كه بوسیله خود شخص ایجاد می شود وشل كردن عضلات بطور اختیاری بدنبال آن است .

متد جیكوبسون برای تنش پیشرونده متكی به سفت كردن وشل كردن سیستماتیك گروههای عضلانی است كه از پا شروع شده وتمام بدن را فرا می گیرد علاوه بر جیكوسون دیگرانی كه كه روشهای رفع تنش عضلانی ابداع كرده اند معتقدند كه با وجود مثلی عمیق عضلات اضطراب نمی تواند وجود داشته باشد .

 

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *