دانلود پایان نامه رایگان روانشناسی: بتاثیر اینترنت بر عواطف :

دانلود پایان نامه

تاثیر اینترنت بر عواطف :

سطح خلق معتادان به اینترنت اغلب با دسترسی و عدم دسترسی آنها به اینترنت تغییر می‌كند. بطوریکه اغلب آنها احساسات خود را هنگام عدم دسترسی به اینترنت اینگونه توصیف می‌كنند:

احساس تنهایی، نگرانی، احساس پوچی و احساس منع شدگی. و در مقابل زمانی که به اینترنت وصل هستند، اغلب احساس هیجانی بودن، خوشحالی، آزادی، جذاب بودن، حمایت شدن و احساس خوب بودن دارند.

تاثیر اینترنت بر شناخت :

نگرانی و پیش بینی کردن منفی حوادث، ویژگیهایی هستند که در افراد معتاد به اینترنت نسبت به افراد عادی جامعه بیشتر دیده می‌شوند. یانگ رو آوردن به اینترنت را در این افراد مکانیسم روانی فرار از مشکلات می‌داند. (7)

 

اینترنت و سلامت روان :

کسانی که سوء مصرف اینترنت دارند بیشتر از سایرین در طول زندگی از اختلالات روانپزشکی دیگر مانند افسردگی (, Young Rodgers ,1998(2) ;Orazack 1999 (7)) اختلال دوقطبی Gold smith , ,Shapira Mec Elroy, Keck Khosla ,2000 – 1999)(2) رفتار جنسی تکانه ای ( Cooper و همکاران، 2003 و 2000 )

بعلاوه، در معتادانی که بیشتر به فعالیتهای مانند قماربازی و مسائل جنسی در اینترنت می پردازند اختلالات دیگر بیشتر قابل مشاهده است.

(  Green field، 1999 ; Morahan Martin ,Schumker , 2000 ; ,Young 1997)

اما هنوز بر سر این مسائل تفاهمی وجود ندارد:

1- آیا اعتیاد به اینترنت، نشانه ای از اختلالات است؟

2- علت و اثر ارتباط بین مصرف بیش از حد اینترنت و این اختلالات چیست؟

ویژگیهای اینترنت بیان کننده آنست که چگونه این اختلالات گسترش پیدا می‌كند، برای مثال اینترنت می‌تواند مجرایی تازه برای کسانی باشد که اختلال تکانه ای جنسی دارند. اینترنت برای این افراد، براحتی قابل دسترسی است و میتواند برای آنها انواع ابزارهای جنسی فراهم کند. ناشناخته بودن، دسترسی 24 ساعته بدون هیچگونه کنترل ومهاری، قابلیت انتخاب بالا و آزادانه در مورد پیدا کردن شریک جنسی راهی جدید است برای تعاملات جنسی کسانی که فشارهای جنسی را احساس می‌كنند.

این امکان وجود دارد که کسانی که اعتیاد جنسی به اینترنت دارند از قبل اختلالات زمینه ای داشته‌اند. اما در بعضی افراد در خارج از محیط اینترنت این اختلال وجود ندارد. (Cooper  و همکاران، 1999 )

بطور مشابه، قماربازی مرضی در اینترنت نوع جدیدی از رفتار قدیمی است اما الگوی قماربازان مرضی در اینترنت با نوع سابق آن فرق دارد. که اینجا هم قابل دسترس بودن و دریافت پاسخ آنی، تسهیلاتی برای فرد فراهم می‌كند.

تاکنون تحقیقات کمی‌در زمینه ارتباط اختلالات روانی قبل از اعتیاد به اینترنت انجام شده است.

هنوز علت و اثر ارتباط بین استفاده بی رویه از اینترنت و افسردگی و تنهایی قطعی نیست.

این ارتباط ممکن است دوطرفه باشد. افرادی که تنها یا افسرده هستند برای اینکه از احساس دردناک خود کم کنند به اینترنت پناه می آورند. چون آنها از این طریق ارتباطات دوستانه و حمایتهای انسانهای دیگر را بدست می آورند و اینها دقیقا چیزهایی است که آنها در زندگی واقعی از دست داده‌اند.

(Morahan Maythin  ,1999 ; Morahan Marthin , Schumker , 2000 و 2003)

تحقیقات نشان داده که معتادان به اینترنت برای این به اینترنت روی می آورندکه احساسهای منفی خود را کم کنند. فرار از فشارها، بهتر کردن روحیه خود وقتی خلق پائین دارند یا مضطرب هستند یا از جامعه کناره گیری کرده‌اند از جمله آنها هستند.      ( Anderson 1999;  Morahan Marthin ,Schumker , 2000 )

این یافته ها مهر تاییدی است بر تئوری کسانی که بیان می‌كنند اعتیاد به اینترنت از نشانه‌های اختلالات دیگر این افراد است.

افسردگی اغلب همراه تعدادی از اختلالات مانند سوء مصرف مواد، قمار بازی مرضی، اختلالات خوردن(Eating Disorder)، اختلالات اضطرابی و اختلال شخصیت(Personal Disorder) فردی دیده می‌شود.

(Fuentes , Lorenzo , Apa ,2000 ; Becona , 1996 )

احساس تنهایی همرا اختلالاتی چون افسردگی، خصومت بین فردی، اضطراب و اختلال شخصیت ( Elliott , Forsyth , 1999 ) و اختلال تکانه جنسی (Cooper و همکاران، 1999 ) وجوددارد.

بنابراین اگر فرد همزمان دواختلال داشته باشد، نمی‌توان با قطعیت علت اصلی را پیدا کرد. در نتیجه، در مورد اختلال اعتیاد به اینترنت هم دقیقا نمی‌توان گفت آیا اختلالات روانی نشانه‌های بیماری است یا علتی برای این روآوردن به اینترنت و اعتیاد به آن هستند.

مطالعات آینده باید اثرات اینترنت و علل آنها را شفاف تر سازند. (2)

در فصل دوم به مطالعات انجام شده درباره ارتباط اینترنت و سلامت روان بیشتر خواهیم پرداخت.

 

 

 

 

 

 

 

 

این تکه ای از پایان نامه رایگان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان بررسی رابطه بین اعتیاد به اینترنت و سلامت روان بر اساس تست  SCL-90-R در مراجعین به كافی نت 127صفحه  می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *