دانلود رایگان پایان نامه روانشناسی و علوم تربیتی تاثیرجنسیت برچگونگی استفاده ازاینترنت


دانلود پایان نامه

تاثیرجنسیت برچگونگی استفاده ازاینترنت

مهرشاد مشبابی مسئول دفتر امور زنان سپاه و رئیس شورای سیاستگذاری همایش زنان واینترنت درهزاره سوم هدف از برگزاری این همایش را پاسخ به نیازهای جامعه دانست و گفت این روزها شاهد كاركردهای مختلف اینترنت در كار، زندگی و تحصیل هستیم و بسیاری از خانواده‌های ما با این ابزار اطلاع‌رسانی ارتباط برقرار كرده‌اند بنابراین تصمیم گرفتیم از این بستر مناسب استفاده بهینه كنیم.

ظهور هر رسانه سبب‌ساز تغییراتی در خواسته‌ها و نیازهای جامعه است به همین دلیل اینترنت تأثیراتی در جامعه ایرانی داشته، كه قابل كتمان نیست. اینترنت و چگونگی بهره‌وری از آن نیز برای دولتمردان دارای اهمیت بسیاری است و روند  استفاده زنان از اینترنت به موازات آن در حال افزایش، بنابراین چنین همایشی با بررسی نتایج یافته‌ها از سراسر كشور می‌تواند در درك آن مؤثر باشد.

رشد روزافزون شبكه جهانی اطلاعات و امكان دسترسی آسان و سریع به این شبكه، سطح دانایی افراد، اندیشه انسان‌ها و شیوه‌های انجام امور فرهنگی و اقتصادی را متحول كرده است. این در حالیست كه هم‌اكنون زنان در كشورهای در حال توسعه چون كشور ما آنگونه كه باید از این فرصت استفاده نمی‌كنند.

شاید به همین دلیل است كه، فرصت‌یابی و آسیب‌شناسی چگونگی ارتباط زن و اینترنت در كشور ما به یك اندازه دارای اهمیت است.

شناخت دقیق فرصت‌ها و برنامه‌ریزی برای استفاده بهینه از آنها در راستای ارتقاء سطح دانش، افزایش شیوه‌های ارتباطی، شناخت فرصت‌های كاری و كالبد شكافی علمی محدودیت‌های ناشی از نابرابری بهره‌گیری زنان از اینترنت در مقایسه با مردان، از مهمترین اقداماتی است كه باید در قالب یك برنامه‌ریزی دقیق دنبال شود.

رشد اینترنت در كشورهای مختلف، بسیار نامتوازن است، به عبارت دیگر فاصله و شكاف قابل توجهی در زمینه دسترسی و استفاده از فناوری ارتباطات و اطلاعات (ICT) بین كشورهای كمتر توسعه یافته و توسعه یافته  وجود دارد.

به عنوان نمونه در ایالات متحده آمریكا، زنان در حال پیشی گرفتن از مردان از نظر دستیابی به اینترنت هستند و نرخ بالای رشد خود را حفظ كرده‌اند. در حالی كه تعداد كل كاربران اینترنت در آمریكا تنها 22/4 درصد رشد داشته، این نرخ برای زنان 34/9 درصد بوده است. اما این موضوع در میان زنان آسیایی دیده نمی‌شود.

78 درصد كاربران اینترنت در آسیا را مردان و تنها 22 درصد را زنان تشكیل می‌دهند. بی‌تردید چنین تفاوتی میان مردان و زنان در زمینه استفاده از اینترنت، تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر فرهنگ و اقتصاد آسیا خواهد داشت.

در كشور در حال توسعه‌ای مانند ایران هم میزان محرومیت زنان از آموزش و تعلیم فناوری قابل توجه است. شاید پایین‌تر بودن سطح آموزش زنان نسبت به مردان، نبود منابع اقتصادی و فقدان هنجارهای فرهنگی و اجتماعی اغلب زنان را از دنبال كردن شغل‌های غیرسنتی و دسترسی به ICT باز می‌دارد. در همین حال پیمایش صورت گرفته از سوی «شهناز میزبان»، پژوهشگر علوم اجتماعی بر روی 380 دانشجوی دانشگاه‌های دولتی تهران نشان می‌دهد كه بعد از پایگاه اقتصادی – اجتماعی و موقعیت جغرافیایی، «شكاف جنسیتی» عمده‌ترین شكاف در كاربرد اینترنت بوده كه كمتر مورد توجه قرار گرفته است.

از سوی دیگر در حالی كه 22 درصد دانشجویان پسر بیش از سه ساعت در روز از كامپیوتر استفاده می‌كنند، تنها 10 درصد دختران دانشجو از كامپیوتر استفاده كرده‌اند. این در حالیست كه میزان استفاده پسران از اینترنت در طول روز نیز به مراتب بیش از دختران است (5/19 درصد پسر در برابر 4/15 درصد دختر).

از آنجایی كه «جنسیت» بر نوع و میزان استفاده از اینترنت تاثیرگذار است، شیوه استفاده از اینترنت در میان دختران و پسران نیز دارای تفاوت است؛ چرا كه انتظارات اجتماعی، آنها را به سوی نقشهای جنسیتی سوق می‌دهد، این بدین معناست كه دختران دریافت و ارسال پست الكترونیكی، خرید كالا و سرگرمی را بیش از پسران ترجیح داده و در مقابل پسران از اینترنت به منظور جستجوی اطلاعات و دریافت خبر استفاده می‌كنند، كه این مسئله را می‌توان در چگونگی جامعه‌پذیری دختران و پسران جستجو كرد. از آنجایی كه در دهه‌های گذشته جامعه همواره افراد را به نقشهای سنتی سوق داده است، مسئولیت‌ها و نقش‌های زنانه مانعی برای دسترسی و استفاده زنان از كامپیوتر و اینترنت است.

اداره كشورها بدون استفاده از ICT غیرممكن شده یا با هزینه هنگفت امكان‌پذیر است؛ روند توسعه جهان رو به جلو پیش می‌رود و ما باید بتوانیم از تهدیدها دوری و از فرصت‌ها به نحو احسن استفاده كنیم.

نصرالله جهانگرد، دبیر پیشین شورای عالی اطلاع‌رسانی در همایش زنان و اینترنت در هزاره سوم  گفت: بازار محصولات ICT در دنیا حدود 600 تا 700 میلیون یورو است و در واقع می‌توان گفت كه این موضوع در حوزه اشتغال یكی از كارآفرین‌ترین مباحث محسوب می‌شود.

او با بیان اینكه اینترنت به عنوان سرمایه و ثروت عمومی جهان به حساب می‌آید، گفت: همه دستگاهها باید به راحتی به این ابزار دسترسی داشته باشند؛ سیاستگذاری كشورها این است كه مردم به راحتی بتوانند به اینترنت دسترسی پیدا كنند.

همه كشورها متوجه این موضوع هستند و زمینه سیاستگذاری در بخش‌های مختلف برای دسترسی راحت به اینترنت را فراهم می‌كنند تا این ابزار به صورت یك ثروت عمومی در اختیار مردم باشد؛ استفاده از وب‌ به قدری شتاب گرفته كه جزو شاخص‌های سنجش توسعه اجتماعی و اقتصادی كشورها شده است.

به گفته جهانگرد، چالشی كه در حال حاضر در دنیا وجود دارد این است كه تحولات اقتصادی و اجتماعی ناشی از تحولات ICT شتاب گرفته و تمام زمینه‌های كاری را در كشورها تحت تاثیر قرار داده است.

«عمده كشورها ICT را به عنوان موجود توانمندساز می‌دانند؛ زیرا زمانی ثروت مولفه توسعه بود، اما امروزه فاكتور دانایی جایگزین آن و عامل تولید ثروت شده و

دبیر سابق شورای عالی اطلاع‌رسانی ادامه داد، چالش كشورهای جهان سوم این است كه دیدگاه‌های رهبران و مدیران یكی نیست و تا دولتی عوض می‌شود تمام برنامه‌ها نیز تغییر می‌كند، به همین دلیل برنامه بلندمدت در كشورهای جهان سوم دوام نمی‌آورد و همه به دنبال برنامه‌های كوتاه‌مدت هستند.

به گفته جهانگرد، ICT به عنوان عنصر كلیدی نوآوری شناخته شده و زنان نیز نقش كلیدی در این عرصه دارند؛ ICT با فراهم كردن فرصت یادگیری نقش مهمی در روند توسعه زنان ایفا می‌كند و اگر این ابزار به صورت راهبردی در یك جامعه به كار رود می‌تواند در توسعه استراتژیك نقش مهمی داشته باشد.

این تکه ای از پایان نامه رایگان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان بررسی میزان وقوع استفاده از اینترنت توسط دانشجویان 84برگ می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *