دانلود رایگان پایان نامه روانشناسی و علوم تربیتی :استفاده از اینترنت توسط دانشجویان سابقه موضوع تحقیق


دانلود پایان نامه

سابقه موضوع تحقیق

 

مقدمه

تاریخچه اینتر نت در ایران

ایران یكی از كشورهایی است كه اگر چه دیر به شبكه جهانی اینترنت متصل شد اما روند گسترش استفاده از این تكنولوژی در میان جامعه با رشد قابل قبولی توام بود . حالا ببینید از كجا به كجا رسیده ایم.  بدون شک آغاز ارتباط با شبکه اینترنت در ایران همواره نام مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات را به یاد می آورد. مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات که در سال 1369 بعنوان نماینده ایران در شبکه آموزش و پژوهش اروپا پذیرفته شده بود، در سال 1370 ارتباط ایران را بصورت e-mail و از طریق گره اتریش با شبکه اینترنت برقرار نمود.

پس از ارتباط مطمئن و دائمی تر با اینترنت در سال 1371، مرکز تحقیقات فیزیک نظری سرویس دهی به دانشگاهها را آغاز نمود.

از سال 1372 ارایه اینترنت در ایران توسط مراکز خصوصی آغاز شد، در حالیکه قبل از آن شرکت مخابرات از طریق شرکت دیتا اقدام به ارایه سرویس اینترنت کرده بود.

1368 : مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات( (IPMبه منظور ایجاد و اداره پروژه‌های تحقیقاتی و اشاعه تماس علمی بین دانشگاه‌های ایران و موسسات بین المللی آغاز بكار كرد.

1371 : تعداد كمی از دانشگاه‌های ایران، از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلان، توسط مركز تحقیقات فیزیك نظری و از طریق پروتكل UUCP به اینترنت وصل می‌شوند تا با دنیای خارج ایمیل رد و بدل كنند.

1372 : مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات،‌ بعنوان تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو [.ir] در ایران به رسمیت شناخته می‌شود. این قلمرو مشخّصه تعیین شده برای هویّت ایران در فضای اینترنت است.

1373 : مؤسسه ندا رایانه تأسیس می‌شود. پس از راه‌اندازی اوّلین بولتن بورد (BBS)، در عرض یك سال نیز اوّلین وب سایت ایرانی داخل ایران را راه‌اندازی می‌كند. همچنین، این مؤسسه روزنامه «همشهری» را به زبان فارسی در اینترنت منتشر می‌كند، كه این اوّلین روزنامه رسمی ایرانی در وب محسوب میشود. در همین سال بدنبال اتصال به اینترنت از طریق ماهواره كانادائی «كد ویژن»(Cadvision)، مؤسسه ندا رایانه فعالیت بازرگانی خود را بعنوان اوّلین شركت خدمات سرویس اینترنتی( (ISPآغاز می‌كند.

1374 : مجلس ایران تأسیس شركت «امور ارتباطات دِیتا» تحت نظر شركت مخابرات ایران را تصویب می‌كند و مسؤلیت توسعه خدمات دیتا در سطح كشور را بطور انحصاری در اختیار آن شركت قرار می‌دهد.

1376 : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( (IRNAوب سایت خود را از طریق شركت مخابرات انگلستان انتشار می‌دهد. بعداً آن را به آمریكا منتقل می‌كند تا بوسیله وب سرور شركت GPG منتشر شود.

1377 :پروژه یونیكد در ایران با قرارداد شورای عالی انفورماتیك و همكاری بنیاد دانش و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مدیریت فنّی دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان «فارسی وب» آغاز می‌شود. هدف پروژه این است كه با گنجاندن كامل و جامع الفبای فارسی در استاندارد یونیكد، نشر فارسی در كامپیوتر، مخصوصاً اینترنت و وب، استاندارد شود و اصولاً مشكل قلم (فونت(های غیر استاندارد موجود در نرم افزارهای ایرانی حل شود.

1379:  شركت  IranGate.netدر شهر اصفهان تأسیس می‌شود تا بعنوان یك  ISPخدمات اینترنتی را بطور اختصاصی به شهرهای پر جمعیت غیر از تهران ارائه دهد. در پایان همین سال ایران بطور رسمی عضو كنسرسیوم یونیكد می‌شود.

1380 : برای اوّلین بار پدیده وبلاگ نویسی در ایران آغاز می‌شود. درست یك سال بعد، بنا بر آمار غیر رسمی تعداد وبلاگ نویسان از مرز ۱۵۰۰۰ نفر می‌گذرد.

1381 : اوّلین سرویس وبلاگ نویسی ویژه فارسی زبانان در وب سایت  Persianblog.comدر ایران آغاز به كار می كند. هدف تیم ارائه دهنده این سرویس مجانی ایجاد محیطی كاملاً فارسی از جمله متن نویس سازگار با زبان فارسی، تقویم شمسی و سیستم نظرخواهی فارسی، و متمرکز نمودن وبلاگ نویسان فارسی زبان در یک سایت و در نتیجه افزایش بینندگان این وبلاگها است. تا كنون نزدیك به 450 هزار ایرانی برای استفاده از این سرویس ثبت نام كرده اند .

1382: حدود 6 بلاگ سرویس فارسی دیگر در فاصله سالهای 1382 تا 1385 شكل می گیردو در حال حاضر حدود یك و نیم میلیون بلاگر ایرانی در وب حضور دارند كه بر اساس آمارگیرهای اینترنتی معتبر 120 هزار تای آنها فعال محسوب می شوند . ایرانی ها در فاصله سالهای 1382 تا 1384 چهارمین زبان وبلاگستان جهان را دارا بودند این رتبه در حال حاضر به جایگاه دهم تنزل كرده است .

1383 : طرح تكفا به عنوان اولین و مهمترین طرح دولت ایران در زمینه توسعه كاربرد فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی با بودجه ای حدود یك هزار میلیارد ریال به اجرا در می آید.

1384 : جنجالی ترین بحث سال 1384 در زمینه اینترنت در ایران اجرای سیاست فیلترینگ سایتهای اینترنتی غیر مجاز و خلاف موازین اخلاقی و اسلامی بود كه سر وصدای زیادی به پا كرد.

1385- طرح ساماندهی وب سایتها و وبلاگها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمترین اقدام دولت در زمینه اینترنت به شمار می رود صحبت های فراوانی در باره اینترنت ملی هم شده اما كسی هنوز به درستی از متوای این طرح اطلاع ندارد.

تعدادکاربران

تعداد كاربران و ضریب نفوذ اینترنت یكی از شاخصهایی است كه در دهه اخیر برای رشد و توسعه جوامع در نظر گرفته شده است.

در سالهای گذشته آمار و ارقام متعدد، متفاوت و در برخی موارد سوال برانگیزی از سوی مقامات رسمی و غیر رسمی و نهادهای بین‌المللی درباره كاربران اینترنت در ایران ارایه شده است.

مركز آمار اینترنت جهان (‪ (InternetWorldStatesدر فوریه ‪ ) ۲۰۰۵اواخر سال ‪ (۸۳تعداد كاربران اینترنت در ایران را حدود چهار میلیون و ‪ ۸۰۰هزار نفر و با ضریب نفوذ هفت درصد اعلام كرد.

دفتر توسعه انسانی سازمان ملل نیز در شهریور امسال آماری را نزدیك به آمار ارایه شده توسط مركز آمار اینترنت جهان گزارش كرد.

در گزارش توسعه انسانی سازمان ملل، تعداد كاربران اینترنت در ایران تا نیمه اول سال ‪ ۸۴به ازای هر یك هزار نفر، ‪ ۷۲نفر ( ضریب نفوذ ‪ ۷/۲درصد ) اعلام شد كه با در نظر گرفتن جمعیت ‪ ۷۰میلیونی‌ایران، جمعیت كاربران ایرانی حدود پنج میلیون نفر برآورد می‌شود.

این در حالی است كه وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات در خرداد ماه ‪ ۱۳۸۳تعداد كاربران اینترنت در ایران را پنج میلیون نفر، در دی ماه ‪،۸۳ شش میلیون نفر ، در اردیبهشت سال ‪ ،۸۴شش میلیون و ‪ ۷۵۰هزار نفر و در مرداد ‪ ، ۸۴بیش از هفت میلیون و ‪ ۵۰۰هزار نفر اعلام كرده است.

توجه و دقت بیشتر به آمارارایه شده توسط وزیر پیشین ارتباطات این سوال را در ذهن هر خواننده‌ای ایجاد می‌كند كه چگونه در طی چند ماه میلیونها كاربر به جمع كاربران ایرانی اضافه شده است؟

در این فاصله زمانی نیز آمار متفاوت دیگری توسط برخی از مقامهای رسمی كشور ایران ارایه شد.

مدیر امور ارتباطات شركت مخابرات در سال ‪ ۸۱تعداد كاربران اینترنت در این سال را یك میلیون و ‪ ۷۰۰هزار نفر اعلام كرد در حالیكه مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات، تعداد كاربران اینترنت در این سال را سه میلیون و ‪ ۲۰۰هزار نفر عنوان كرده بود.

برخی مسوولان وزارت ارتباطات نیز تعداد كاربران اینترنت در سال ‪ ۸۲را حدود پنج میلیون نفر اعلام كرده بودند در حالیكه نهادهای بین‌المللی تعداد كاربران در این سال را حدود سه میلیون نفر گزارش كردند.

ادعای بحث برانگیزی كه‌توسط برخی از مسوولان‌و نهادهای داخلی درباره تعداد كاربران اینترنت تا سال ‪ ۸۳مطرح‌شد نیز مهر تاییدی بر آشفتگی آمار و ارقام این شاخص در كشور است.

مدیر امور ارتباطات شركت مخابرات ایران در سال ‪ ۸۱پیش بینی كرده بود، تا پایان سال ‪ ۸۳تعداد كاربران اینترنت در كشور به ‪ ۱۵میلیون نفر برسد.

سازمان ملی جوانان و یكی از مشاوران وزیر سابق ارتباطات نیز با تكرار این ادعادر اوایل سال ‪ ۸۳بحث شگفتی‌آوری را رقم زدند در حالیكه آمار ارایه شده در ماههای بعد، تحقق چنین ادعایی را كاملا رد كرد.

آخرین گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات (‪ (ITUدرباره تعداد كاربران اینترنت كشورهای دنیا آخرین نمونه از وجود آمار متناقض درباره ایران است.

در این گزارش تعداد كاربران اینترنت در ایران در سال ‪ ،۲۰۰۵احتمالا به اشتباه ‪ ۵۵۰هزار نفر اعلام شده است در حالی‌كه این رقم در گزارش سال ‪۲۰۰۴ اتحادیه مخابرات، حدود چهار میلیون نفر اعلام شده بود.

بنا به گزارش سایت ” آی.تی ایران “، اتحادیه بین‌المللی مخابرات اعلام كرد كه این آمار را به طور رسمی از مقامات دولتها دریافت می‌كند با توجه به اینكه وجودچنین آماری باعث افت شدید رتبه ایران در ضریب نفوذ اینترنت در دنیا می‌شود شایسته است مسوولان و كارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور به طور جدی نسبت به ایجاد یك مركز آمار رسمی و مورد تایید در این راستا اقدام كنند.

وزیرارتباطات چه میگوید؟

درعین حال وزیرارتباطات وفناوری اطلاعات اظهارداشت:

این مرکز در آخرین گزارش خود، تعداد کاربران اینترنتی در ایران را 23 میلیون نفر اعلام کرده است.

وی افزود: بر اساس اعلام کارشناسان این مرکز، ضریب نفوذ اینترنت در ایران به 9/34 درصد رسیده و متوسط این شاخص در جهان 9/21 درصد است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: مرکز آمار اینترنت جهانی، ضریب نفوذ اینترنت در خاورمیانه را 3/21 درصد اعلام کرده که بر اساس آن، سه درصد از کل کاربران اینترنتی دنیا، در خاورمیانه حضور دارند.

وی با بیان این مطلب که بر اساس جداول موجود، 6/1 درصد از کل کاربران جهانی اینترنت، ایرانی هستند، ادامه داد: ایران توانسته است، بیش از 50 درصد از کاربران اینترنتی در خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.

دکتر محمد سلیمانی با اشاره به برنامه چهارم توسعه کشور نیز گفت: بر اساس اهداف این برنامه می‌بایست تا پایان سال 88، ضریب نفوذ 30 درصدی در حوزه اینترنت محقق شود.

وی تأکید کرد: با تلاش‌های صورت گرفته طی سه سال گذشته، این هدف برنامه چهارم، یک سال زودتر از موعد مقرر، محقق شده است.

همچنین درسمینار تخصصی یك روزه نظرسنجی الكترونیكی که توسط مركز افكارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی و با همكاری مركز تحقیقات صدا و سیما برگزار شد.نتایج قابل درنگ این سمینارعبارت بوداز: بیشترین كاربران اینترنت در كشور دانشجویان هستند.

بر اساس بررسی‌های مركز تحقیقات سازمان صدا و سیما، ‪ ۴۴درصد افراد دارای مدرك كارشناسی و ‪۷۳ درصد افراد دارای تحصیلات كارشناسی ارشد و دكترا از اینترنت استفاده می‌كنند.

تحقیق مذكور در ‪ ۳۱شهر بزرگ كشور توسط مركز تحقیقات انجام شده است، به نسبت بالا رفتن تحصیلات در بین ایرانیان میزان استفاده از اینترنت نیز افزایش می‌یابد. بر اساس آمار این تحقیق، در كشور ما، كاربران اینترنت بالای ‪ ۱۲سال سن دارند و مردان بیشتر از زنان از اینترنت استفاده می‌كنند.

حجم بیشتر بهره برداران ایرانی از اینترنت ‪۱۵ تا ‪ ۳۰ساله هستند.بیشترین استفاده كاربران ایرانی از اینترنت در منزل، پس از آن در كافی نت و سپس در محیط كار است. كشور ژاپن كه یكی از بزرگترین بهره‌برداران اینترنتی به شمار می‌رود ‪ ۸۲درصد كاربران آن در محیطهای اداری و شركت‌ها به اینترنت متصل می‌شوند اما آمریكا و استرالیا كاربران خانگی بیشتری نسبت به كاربران اداری دارد.
نقش اینترنت در توسعه كشورها غیر قابل انكار است و در آینده‌ای نه چندان دور اینترنت به “هسته مركزی ارتباطات” و روابط بین جوامع و انسان‌ها تبدیل خواهد شد. طبق آخرین آماری كه وجود دارد، ‪ ۳۷درصد كاربران اینترنت دنیا، در آسیا هستند و در برخی از كشورهای آسیایی رشد اینترنت در حد بالایی است كه نشان می‌دهد ایران نیز می‌تواند در این زمینه گام‌های سریع‌تری بردارد.
از جمله این كشورها می‌توان به كره جنوبی اشاره كرد كه طی ‪ ۶سال ضریب نفوذ اینترنت خود را صددرصد افزایش داده است. پویا گفت: ‪ ۷۷/۸درصد كاربران اینترنت در دنیا در ‪ ۲۰كشور جهان هستند كه نخستین كشور در بین این ‪ ۲۰كشور آمریكا و آخرین آن مالزی است.

این تکه ای از پایان نامه رایگان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان بررسی میزان وقوع استفاده از اینترنت توسط دانشجویان 84برگ می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *