جمع آوری اطلا عات از طریق پرسشنامه:پایان نامه رایگان رشته روانشناسی;ارزیابی فرهنگ نماز و اثرات دنیوی و اخروی آن بر افراد

دانلود پایان نامه

جمع آوری اطلا عات از طریق پرسشنامه :

پرسشنامه همانطور که مشخص است مجموعه ای از سئوالات می باشد که شخص بصورت کتبی به آنها پاسخ می دهد . سئوالات و پرسشهایی درباره نظریه و رفتار و طرز فکر افراد مطرح می شود . پس باید مشخص کنیم که از این سئوالات به چه چیزی و چه هدفی می خواهیم برسیم . شاید برای سنجش یک مفهوم و یک مسئله که بصورت پیچیده باشد متکی به چند سئوال شویم , سئوالات باید از دقت زیاد و اعتبار بالایی برخوردار باشد سئوالات نباید طوری باشد که حالت جانبداری به خود بگیرد و جوابها اعمال شود . و یا نقشی در جواب داشته باشیم , بدین صورت که جهت خاصی را به  او القا کنیم .

سئوالات نباید طوری باشد که جواب آن مبهم داده شود بلکه باید گویا باشد . تعداد سئوالات باید یصورتی باشد که پاسخگو احساس خستگی ننماید . که رغبت و تمایل به پاسخ دادن داشته باشد . سئوالات باید به صورت کوتاه باشد . سئوالات نباید به صورتی دو جنبه ای مطرح شود یعنی دو سئوال در یک متن آورده نشده باشد . سئوالات پرسشنامه معمولا” به صورت باز یا بسته مطرح می گردد .

 

سئوالات بسته :

در این مورد محقق از قبل پاسخهای احتمالی را مشخص کرده و پاسخگو فقط باید یکی از موارد بیان شده را علامت بزند . به عنوان مثال : اگر یکی از سئوالات در مورد سطح تحصیلات باشد شخص پاسخگو با توجه به اینکه سطوح مختلف تحصیلات بیان شده به علامت زدن یکی از این موارد می پردازد .

مثلا” : سطح تحصیلات شما چقدر می باشد .

دیپلم :               لیسانس :               فوق لیسانس:                       بالاتر :

یکی از محاسنی که می توان در این نوع از سئوالات بیان داریم تسهیل در جواب دادن و سهولت در استخراج و تجزیه و تحلیل نتایج بدست آمده است .

 

سئوالات باز :

این سئوالات به صورتی می باشد که پاسخی از قبل تعیین شده نداریم و پاسخگو می تواند در مورد این سئوالات به صورت آزاد جواب دهد . پاسخ دهندگان آزادی کامل در جواب دادن دارند و به طرق مختلف جوابهایی را بیان می دارند . بنا بر این نحوه آزادی و اختیار در سئوالات باز باعث می شود که پرسشنامه باز از عمق بیشتری برخوردار باشد . ولی تجزیه و تحلیل اطلا عات از طریق پرسشنامه باز به مراتب مشکلتر از روش قبل ( بسته ) میباشد . آزادی پاسخگو در پاسخ دادن به سئوالات باعث می شود که فرد پاسخگو مطالبی را بیان دارد که مورد علاقه محقق نبوده و یا با توجه به هدف تحقیق این مطالب ارائه شده توسط آزمودنی بی اهمیت باشد . بنابر این بیشتر محققان برای بذست آوردن مطالب از طریق پرسشنامه به سئوالات بسته متکی می شوند , زیرا جوابهای  مورد نظر از قبل تعیین شده و مشخص می باشد و محقق به آن نتیجه ای که میخواهد می رسد .

مسئله دیگر که مورد اهمیت می باشد پرسشنامه هایی بانام و بی نام می باشد . به این صورت که اگر مسئله ای حائز اهمیت باشد پاسخگو تمایل زیادی ندارد که در پاسخنامه نام وی بیان شود . پس آزمودنی ها با میل و رغبت به سئوالات پاسخ نمی دهند و هنگامی که پرسشنامه به صورت بی نام باشد پاسخگو با میل و رغبت بیشتر و با اعتماد بیشتر جوابهای بهتری را بیان می دارد.

 

 

 محاسن پرسشنامه :

 ۱ –  در مقایسه با موارد دیگر پرسشنامه , در اغلب شرایط عملی تر و راحت تر       است و محقق می تواند نمونه های بزرگتری را مورد تجزیه و تحلیل قراق دهد .

۲ –  از لحاظ نیروی انسانی و مالی مقرون به صرفه می باشد .

۳ –  چون هویت اشخاص در پرسشنامه مشخص نیست بنابراین از صداقت بیشتری برخوردار می باشد .

۴ _  پاسخگو از نظر مدت زمان برای جواب دادن به سئوالات تحت فشار نیست و می تواند به هنگام فراغت به سئوالات پاسخ دهد و همچنین تجدید نظر نماید.

۵ _  آموزشهایی که به آزمودنیها برای پاسخ دادن به سئوالات باید داده شود به صورت یکنواخت است . زیرا که همه آزمودنیها تقریبا” در شرایط یکسان میباشد .

 

   معایب پرسشنامه :

 • بخشی از جامعه یا تعداد افرادی که به عنوان نمونه هستند احتمال دارد بیسواد باشند و نتوانند به سئوالات جواب دهند .
 • – ممکن است در جریان توزیع پرسشنامه تعدادی از آزمودنیها پرسشنامه ها را برگشت ندهند.
 • – تجزیه و تحلیل در مورد سئوالاتی که هیچ جوابی به آنها داده نشده دشوار می باشد .
 • – ممکن است زمان پاسخگویی و برگشت دادن پرسشنامه ها زمان زیادی را به خود اختصاص دهد و این امر ممکن است در تحقیق ما تاخیر ایجاد کند .
 • – اکثر افراد سعی می کنند که یک تصویر ذهنی اعم از مطلوب و یا نا مطلوب در پرسشنامه منعکس کنند .

 

نکاتی که محقق در پرسشنامه باید مورد توجه قرار دهد :

      ۱ – برای نتیجه گیری بهتر باید به آزمودنیها در باره علل تنظیم پرسشنامه و هدف و جز ئیات پرسشنامه توضیحات کامل داده شود .

۲ –  برای اینکه افراد تمایل بیشتری برای پاسخ دادن به سئوالات داشته باشند باید سئوالات آسانتر را در اوایل و در آخر پرسشنامه بیان کنند .

۳ – باید بین سئوالات یک رابطه منطقی وجود داشته باشد  و از گنجاندن سئوالاتی که باعث جریحه دار شدن احساسات پاسخگو می شود خودداری گردد.

۴ – پرسشنامه باید به صورت ساده  بیان شود و از به کار بردن اصطلاحات و کلمات مبهم خودداری شود .

 

   مصاحبه  :

در بررسیهای انجام شده مصاحبه  متداولترین روش می باشد. مصاحبه  در اغلب موارد علی رغم بوجود آوردن مشکلاتی می تواند روش مناسبی برای جمع آوری اطلا عات باشد. اگر این روش طبق اصول و مبانی علمی انجام گیرد می تواند روش جامعی برای کسب اطلا عات باشد. بیشتر محققین علاقه مندند که برای جمع آوری اطلا عات یک رابطه شفاهی و زنده صورت گیرد تا اینکه ارتباط به صورت کتبی باشد. این روش از انعطاف پذیری خاصی برخوردار می باشد. ارتباط نزدیک میان مصاحبه گر و مصاحبه شونده فضای مناسبی می تواند ایجاد کند و در چنین شرایطی است که مصاحبه گر می تواند اطلا عات کامل از مصاحبه شونده بدست آورد.

وکلای دادگستری , روانشناسان می توانند از این روش استفاده کنند. بنابراین مصاحبه  عبارتست از نوعی ارتباط شفاهی و مستقیم بین دو یا چند نفر بصورت پرسش و پاسخ که با هدفی مشخص انجام می گیرد این روش مورد نظر برای مصاحبه شونده می باشد. زیرا که افراد بیشتر تمایل به حرف زدن دارند تا اینکه در مورد مسئله مورد بحث به نوشتن بپردازند . در مصاحبه  سئوالات باید بصورت باز باشد نه بسته. زیرا که سئوالات باز زمینه را برای صحبت کردن باز می کند و شخص پاسخگو آزادی بیشتر در جواب دادن دارد.

 

در مصاحبه  سه شرط را باید مد نظر قرار داد :

     ۱ –   اطلا عات مورد درخواست باید در دسترس پاسخگو باشد:

یعنی اگر فردی به اطلا عات مورد نظر واقف  نباشد نمی تواند به سوالات پاسخ دهد.

۲ –  فهم و درک سئوال از سوی مصاحبه شونده :

به این معنی که سوالات باید به صورتی باشد که مصاحبه شونده بتواند به طور کامل آنها را درک کرده و تجزیه و تحلیل نماید و جواب صحیح ومنطقی را بدهد .

۳ –  وجود انگیزه لازم برای پاسخگویی به سوالات :

بنابراین مصاحبه گر باید انگیزه لازم را در مصاحبه شونده پاسخهای بی ربطی را بیان نکند و سعی کند انگیزش را در وی تقویت کند و هم چنین پاسخگو را تشویق به جواب دادن بنماید. مصاحبه گر با رفتارش و هم چنین طرز طرح سوال و بیان مطالب برای مصاحبه شونده می تواند به صورتی باشد که در مصاحبه شونده ایجاد انگیزه کند بنابر این آموزش دقیق مصاحبه گران یکی از راههای متداول افزایش درستی مطالب بدست آمده می باشد. مصاحبه گر باید از بیان نظریه هایش خودداری کند. باید طوری عمل کند که مصاحبه شونده با آزادی کامل بتواند واقعیات را بیان کند و برای ارائه هر نظر آزاد باشد.

 

 

 

محاسن روش مصاحبه:

 • در مواردی که افراد بیسواد قادر به نوشتن نیستند و یا افراد تمایل به نوشتن ندارند مصاحبه بهترین روش می تواند باشد.
 • مصاحبه گر با مهارتی که در زمینه مصاحبه دارد می تواند به سادگی اطلاعاتی که از هیچ روش دیگری نمی توان به دست أورد یا اطلاعات محرمانه را از این روش جمع آوری نماید.
 • در پرسشنامه ملاک عمل محقق پرسشنامه هایی است که بدست محقق رسیده و می تواند به سوالاتی جواب داده نشده باشد ولی در روش مصاحبه اگر مصاحبه گر در کار خود تجربه داشته باشد می تواند جواب کلیه سوالات را دریافت نماید.

 

معایب روش مصاحبه :

 • هزینه تحقیق در روش مصاحبه نسبت به سایر روشها زیادتر می باشد.
 • تجزیه و تحلیل و تفسیر اطلا عات در روش مصاحبه بسیار مشکل است.
 • در صورتی که پاسخ دهندگان در مناطق جغرافیایی مختلفی پراکنده باشند, مصاحبه روش خوبی نمی باشد.

 

روش جمع آوری اطلا عات این تحقیق:

در این تحقیق از روش پرسشنامه با طرح ۲ سوال عمومی و ۱۷ سوال اختصاصی با توجه به فرضیه های ارائه شده اطلا عات مورد نیاز جمع آوری شده است.

 

 

 

 

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی تاثیر زنگ ورزش بر روی سلامت روانی دانش آموزان مقطع پنجم ابتدایی  ۱۰۰صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۱۷۶ پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۱۶۳ پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۱۴ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *