جفت و جور اطلس میراث طبیعی کشور


دانلود پایان نامه

 

شناخت و معرفی مصادیق میراث طبیعی کشور و جفت و جور اطلس میراث طبیعی کشور از برنامه های گروه میراث طبیعی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سال جاریه.

ناصر رضایی مدیر گروه میراث طبیعی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، هدف از ایجاد گروه اطلس میراث طبیعی کشور رو جهت تحقق اهداف و وظایف پژوهشی پژوهشگاه و پیشرفت سطح علمی طرحای پژوهشی در بخش میراث طبیعی و هدایت اونا در راه متناسب با نیازای فکری و کارشناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اعلام کرد.

اون گفت:

با هدف به کار گیری فرصتا و توان علمی کارشناسی موجود در میدون ملی و بین المللی به کمک وسیله مطالعه و تحقیق، ساپورت فکری(تولید فکر و علم) بخش اجرائی و اداری سازمان، گروه میراث طبیعی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل شده.

رضایی گفت:

این گروه به خاطر انجام تحقیقای بنیادی، پیشرفت ای و کاربردی و برگزاری سمینارها، همایشا و نشستای علمی و تخصصی طبق تحقق اهداف پیشرفت گردشگری پایدار و کمک به ارتقای فرهنگ و علم فنی و تخصصی در امور میراث طبیعی قدم برمی داره.

مدیر گروه میراث طبیعی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، انجام تحقیقای مربوط به موضوع گروه پژوهشی میراث طبیعی در بیرون از ایران طبق برنامه های ارائه شده سازمان و روابط و مبادلات فرهنگی دولت جمهوری اسلامی ایران با بقیه کشورها به خاص کشورای همسایه که مشترکات فرهنگی یا طبیعی بیشتری با ایران دارن رو از وظایف این گروه اعلام کرد.

به گفته ایشون، شناخت و معرفی مصادیق میراث طبیعی کشور، جفت و جور اطلس میراث طبیعی کشور، بانک اطلاعاتی رایانه ای و پایگاه میراث طبیعی ایران در شبکه جهانی اینترنت مثل برنامه های  این گروه در سال جاریه.

رضایی، همکاری و هماهنگی با پژوهشکدها و دیگه گروه های جداگونه پژوهشی طبق رد و بدل کردن و انتقال علم و دستاوردهای پژوهشی انجام شده و برنامه ریزی واسه تحقیقای آینده و هم اینکه پیدا کردن داده ها و راهکارهای جدید و ارائه طرحای پژوهشی ترکیبی و در آخر رسیدن به یه شناخت کلی و کامل از میراث طبیعی کشور رو از دیگر امور محوله این گروه واسه امسال اعلام کرد.

ایشون در ادامه با اشاره به نشستای تخصصی که با حضور کارشناسان این بخش با حضور محققان در سال ۹۶ به وسیله گروه میراث طبیعی برگزار شد گفت:

در سال ۹۷ هم گروه میراث طبیعی ۴ نشست علمی تخصصی برگزار می کنه که در اونا به موضوعات جور واجور و مربوط به بخش میراث طبیعی پرداخته می شه.

رضایی گفت:

در هر کدوم از این نشستا به اقتضای موضوع از متخصصین، محققان و کارشناسان مربوطه واسه ارایه سخنرانی در بخش مربوط به میراث طبیعی دعوت به عمل میاد.

رضایی، «فرهنگ میراث طبیعی»، «میراث طبیعی و ثبت ملی و جهانی»، «میراث طبیعی، حفاظت و مدیریت» و «میراث طبیعی، مردم، گذشته و جای» رو عناوین این نشستا اعلام کرد و گفت:

برگزاری ۲ کارگاه در دو فصل جور واجور سال (شاید تابستون و زمستون) و همایش میراث طبیعی و پیشرفت پایدار که در کنار همایش بزرگتر «میراث فرهنگی و پیشرفت پایدار» تو یه پنل تخصصی در شهریور ماه برگزار می شه از دیگر برنامه های این گروه در سال جاری هستش.

جفت و جور اطلس گردشگری فارس به گفته مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اطلس گردشگری این استان جفت و جور می شه.

امیری با تاکید  بر ضرورت جفت و جور اطلس گردشگری استان فارس  گفت:

در واقع با جفت و جور این طلس به یه منبع کامل از اطلاعات و معرفی جاذبه های تاریخی، طبیعی، فرهنگی، اجتماعی، جغرافیایی،  مردم شناسی و… با راه و روش گردشگری دست پیدا میکنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:

این اطلس با نگاه گردشگری صرف جفت و جور نمی شه و همه موضوعات در سه بخش صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری استان رو دربر میگیره.

ایشون در مورد محتوای این اطلس گفت:

از گذشته تاریخی و ویژگیای قومی و مذهبی شهرستانای فارس گرفته تا آداب و رسوم، موسیقی، بازیای محلی و معرفی جاذبه های گردشگری و موقعیت جغرافیایی و اجتماعی شهرها در این اطلس به شکل به طور کاملً تخصصی  معرفی می شه.

امیری اضافه کرد:

طبق برنامه ریزیای انجام شده و با در نظر گرفتن جفت و جور این طرح که به شکل مرحله به مرحله هستش، با امید به اینکه تا یه سال آینده این اطلس تکمیل شه.

منبع: خبرگزاری مهر
جفت و جور بسته گردشگری حلال به وسیله روسیه واسه ایرونیا

دفتر آگاهی رسانی گردشگری روسیه در ایران در مقر سفارتخانه این کشور گشایش شد.

در مراسم افتتاحیه این دفتر، رییس آژانس گردشگری فدرال روسیه که در رأس هیاتی بزرگ تشکیل شده از آژانسای گردشگری این کشور به ایران سفر کرده و معاون گردشگری ایران و هم اینکه سفیر روسیه حضور داشتن.

مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور در مراسم راه اندازی این دفتر آگاهی رسانی با بیان خوشحالی از برداشتن گامایی واسه پیشرفت همکاریا گفت:

لازمه گسترش روابط کشورها در مورد اقتصادی و سیاسی ایجاد تعاملات قوی مردمیه. گردشگری به دلیل داشتن این تعاملات بستری واسه پیشرفت سیاسی و اقتصادی کشورها جفت و جور می کنه.

اون دفاتر آگاهی رسانی رو از مهم ترین وسایل پیشرفت گردشگری، سیاسی و اقتصادی دونست و ادامه داد: روسیه به دنبال بازارهای جدید گردشگریه. ما در تلاشیم سهم خیلی از این بازار رو واسه خود داشته باشیم.

معاون گردشگری بعد به تمایل دو کشور واسه لغو روادید اشاره کرد و اضافه کرد: لغو روادید یکی از شئون بالا در سطح دو کشوره. مواضع ایران در این مورد به طور کامل دوطرفه با روسیهه.

رحمانی موحد با اشاره به تسهیلات ایران در مورد ویزای فرودگاهی گفت: راه اندازی ویزای الکترونیک هم در دستور کاره و لغو روادید با روسیه هم در برنامه قرار گرفته.

به گزارش ایسنا، اولگ سافانوف، رییس آژانس گردشگری فدرال روسیه هم درباره لغو روادید دو کشور اعلام کرد: ما واسه لغو روادید گردشگری با ایران در بخش خصوصی و دولتی به توافق رسیدیم ولی اجرای این اراده کردن به بخش سیاسی سپرده شده.

در آخر این مراسم، یکی از شرکتای گردشگری روسیه به مسئول دفتر آگاهی رسانی این کشور گواهی نامه Halal friendly داد که بر این پایه مقرر شد این دفتر بسته گردشگری حلال رو واسه ایرونیای مسافر به روسیه جفت و جور کنه.

منبع: ایسنا

جفت و جور لیست قرمز ایران از آثار تاریخی مفقود شده

لیست قرمز به فهرستی از اشیای تاریخی و قدیمی یه کشور می گن که طوری مثل قاچاق و سرقت از آن سرزمین بیرون شدن و میشه امید داشت که روزی از هرجای جهان که کشف شن، دوباره به کشور برگردانده شه.

ایران یکی از کشورهاییه که در طول سالای گذشته اطلاعاتی از آثار تاریخی خود که در مالکیت شخصی، دولتی و موزه ای بودن و از کشور سرقت شدن رو جفت و جور می کنه تا شاید روزی به کشور برگردانده شن.

«سید احمد محیط طباطبایی» با اشاره به جفت و جور نشدن این لیست تا الان در ایران اعلام کرد که در اجلاس جهانی ایکوم، کمیته ایکوپوم در ایکوم جهانی بر جفت و جور این لیست تاکید و ایران جفت و جور اونو شروع کرد.

ایشون با اشاره به ضرورت جفت و جور فهرست قرمز در ایران اعلام کرد:

در روند جفت و جور این لیست، باید علاوه بر ساپورت یه کشور دوست و ایکوم از این اقدام، یه کارشناس غیرایرانی این لیست رو آزمایش کنه. هم اینکه ما موظف هستیم لیست قرمز رو تا قبل از برگزاری کمیته ایکوفوم در سال ۲۰۱۸ در ایران جفت و جور کنیم. طبق قوانین ایکوم مالکیت رفتار حقوقی، مالکیت اشیای ایرونی و سرقت اشیای خصوصی، دولتی و گالریا باید در این لیست قرار گیرند.

اون با اشاره به اینکه کشورهایی مثل عراق و لیبی تا کنون لیست قرمز جفت و جور کردن، اعلام کرد که با جفت و جور این لیست همه اشیایی که در داخل اون لیست قرار می گیرن، در هر کشوری که باشن غیرقابل خرید و فروش می شن و هیچ موزه ای دیگه اونا رو خریداری نمی کنه و در واقع به عنوان یه بخش مشکی در هر کشور باقی می مونن که تنها راه حل از بین رفتن اونا، برگردوندن اون آثار به کشورای خوده.

جفت و جور نقشه قدیم شناسی مرودشت

روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام کرد که نقشه قدیم شناسی دشت تاریخی مرودشت جفت و جور می شه.

«مسعود رضایی تک» مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت:

عملیات قدیم شناختی به خاطر جفت و جور نقشه ها و کاربردهای GIS در بررسی الگوهای استقراری و پراکندگی محوطه ها در پشت سر هم و گاهنگاری دشت میانکوهی مرودشت شروع شد.

ایشون اضافه کرد که در مورد جفت و جور نقشه قدیم شناسی دشت مرودشت، یکی از موضوعات مهم و اساسی که در دستور کار پایگاه میراث جهانی تخت جمشید قرار گرفته، جفت و جور نقشه قدیم شناسی مربوط دشت مرودشت واسه رسیدن به گستردگی بخش فرهنگی این منطقه تاریخیه.

مرودشت

تک با تأکید بر اینکه جفت و جور نقشه قدیم شناسی یکی از چیزای مهم این مجموعه جهانی و البته دشت تاریخی مرودشته، گفت:

الان برنامه ای که واسه سال جاری طراحی شده تکمیل و تقویت بانک اطلاعاتی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از راه رسیدن به داده هاییه که از این تحقیقات حاصل می شه که با وارد کردن دیتاهای تحقیقات روی محیط و داده های قدیم شناسی، نقشه مورد توجه به شکل کاربردی جفت و جور می شه.

«وحید بارانی» کارشناس قدیم شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و سرپرست تیم تحقیقات قدیم شناسی دشت مرودشت هم گفت:

هر چند در گذشته تحقیقات پژوهشی و میدونی دور و بر لایه های تاریخی و دید فرهنگی این منطقه انجام شده اما هیچکدام از اونا به شکل نقشه کامل در نیامده که با امید به اینکه جفت و جور نقشه کامل این منطقه تاریخی و ارائه اطلاعات دقیق قدیم شناسی از محوطه ها و بناهای واقع در دشت مرودشت، بتونه در تکمیل نقشه قدیم شناسی کشور مؤثر واقع شه.

محوطهای باستانی در جلگه مرودشت با در نظر گرفتن گذشته بررسیای قدیم شناختی و شناخت پشت سر هم گاهنگاری فارس، پراکندگی بیشتر از زمان پارینه سنگی میونه تا دروران اسلامی رو در بر میگیره.