توصیه های مهم برای كاستن ناسازگاری و پرخاشگری كودكان: دانلود رایگان پایان نامه روانشناسی: بررسی رابطه پرخاشگری و پیشرفت تحصیلی در بین دانش آموزان مقطع ابتدایی به جز مقطع اول دبستان شهرقزوین


دانلود پایان نامه

توصیه های مهم برای كاستن ناسازگاری و پرخاشگری كودكان

از خود بپرسید آیا این رفتار حائز اهمیت است ؟ همان طور كه قبلاً مشاهده كردید تنبیه بیش از حد بی اثر بوده و دور و تسلسل را تشدید می كند شما باید هر چه كمتر ولی موثر تنبیه كنید .

زمانی كه شما شاهد رفتار « دست خودش نیست » كه به خلق و خو ارتباط دارد می شوید و به مرور زمان می آموزید كه چگونه با آن به صورتی متفاوت به وسیله اداره كردن رفتار ، و نه تنبیه كردن مدارا كنید ، كم و بیش به همان فهرست رفتار حائز اهمیت كه در بخش قبلی آن را تهیه نموده اید بر می گردید . این طرز رفتار بد فقط می تواند به وسیله خود كمك بهبود یابد و اگر به او آشكارا بگویی كه نباید آن را انجام دهد باید بیاموزد و بداند كه اگر روزی از روی عمد آن را تكرار كند چه در انتظارش خواهد بود .

مجازات نمادین

از روی تجربیات من شدت وحدت مجازات به اندازه روشی كه شما مجازات می كنید اهمیت ندارد. مثلاً پنج دقیقه در اتاق بودن همان اثر را بر روی كودك می گذارد كه شصت دقیقه معمولی را گذراندن . در واقع نباید از یك كودك خردسال توقع داشت كه بتواند برای مدت طولانی در اتاقش تنها بماند .

فكر نكنید اگر مجازات شما سبك باشد اقتدار خود را از دست می دهید . مهم این است كه شما تنبیه را در نظر بگیرید و آن را تا به آخر مرحله اجرا در بیاورید این است كه آن را موثر خواهد دانست .

بنابراین سعی كنید مجازات را منصفانه انتخاب كنید ولی آن را با جدیت و حتی سنگدلی اجرا نمایید.سنگدلی به معنای ترساندن كودك نیست بلكه نشان دهنده آن است كه شما اقتدار و جدیت كافی رویارویی با كودك را دارید و آن را به طفل نیز بفهمانید . زمانی كه كودك شما درك كرد شما در مورد تهدیدات خود جدی هستند در خواهد یافت كه چقدر با یك جمله جدی ولی برنده می توانید او را ساكت كنید . اگر این كار را ادامه دهی تنبیه خواهی شد .

مقررات و انتظارات را مشخص و روشن بیان كنید

هر كودكی وقتی بداند كه والدین او به آنچه می گویند عمل می كنند بهتر رفتار خواهد كرد . رفتار به خصوصی كه انجام آن مجاز نیست باید با ترتیب بخصوصی دنبال شود مقررات شما باید روشن و فهم آنها ساده باشد . در این صورت كودك شما می داند كه توقعات شما چیست و چه مقرر شده است .

شما تا به حال روی مقررات اولیه مصمم شده اید و آنها را با سادگی و واقع بینی با طفل خود در میان گذاشته اید . قانون تازه ای در خانه مقرر شده است از حالا به بعد تو اجازه نداری كه كسی را كتك بزنی . اگر این كار را تكرار كنی با حبس شدن در اتاقت مجازات خواهی شد . بار اولی كه كودك شما مثلاً خواهرش را كتك زد ، خوب است كه به او یاد آوری كنید اما اگر این كار دوباره نیز انجام داد به سرعت و به طور جدی عمل كنید و مجازات برنامه ریزی شده قبلی را انجام دهید . او خواهرش را كتك زده و در این مورد به او تذكر داده شده است ولی قانون را شكسته پس باید در اتاقش حبس شود بلافاصله بعد از رفتار بد ، مجازات باید به سرعت و جدی انجام شود و نباید آن را به تاخیر انداخت .

چگونه تنبیه كنید

كوتاه : همیشه نظرات خود را در موقع تنبیه به طور مختصر بیان كنید : « تو مرتكب چنین كاری شده ای كه مجاز نبوده ای در این صورت مجازات تواین است » هیچ گاه مسائل را بیش از حد شرح ندهید . برای مثال شما میز تحریر چوبی زیبایی در اتاق نشیمن دارید . پسر شما دوست دارد كه اسباب بازیهایش را روی آن نهاده و آنجا به بازی بپردازد و شما در مورد خراش افتادن بر روی آن نگرانید .

مادری كه زیاده از حد حاشیه می رود و توضیح می دهد خواهد گفت :

پوریا این یك قطعه اسباب قیمتی است اگر تو اسباب بازیهایت را روی آن قرار دهی به خصوص ماشینها و كامیونهایت را امكان اینكه آن را خراش دهی زیاد است اگر خراش بیفتد مادرت باید آن را به مغازه تعمیر مبلمان ببرد تا آن را تعمیر كند كه البته خرج زیادی دارد . این كار پدرت را عصبانی خواهد كرد بنابراین روی این میز بازی نكن .

به جای این شما باید یك گوشزد كوتاه به طفل بكنید : پوریا تو می دانی كه اجازه نداری روی این میز بازی كنی و اگر این كار را بكنی من به تو اجازه تماشای فیلم كارتون امشب را نخواهم داد. اگر پوریا امتناع ورزید بلافاصله بگویی كه او امشب از تماشای تلویزیون محروم است .

با طفل جر و بحث نكنید و چانه نزنید

اشكال بسیاری از والدین كودكان ناسازگار این است كه كودك در نظر دارد آن چنان قوی است كه او را به چشم یك آدم بزرگسال می نگرند و خود را محتاج به تشریح اعمال خود و تصمیماتشان می بینند اما شما نباید با كودكان ناسازگار چانه بزنید بلكه مقررات را وضع می نماید و اگر كودك چون و چرای آن را سوال و رفتاری می كند كه در نظر شما حائز اهمیت و قابل ایستادگی است باید جواب دهید : چون من اینطور می گویم یا چون این قانون منزل ماست . این بدین معنی نیست كه شما یك مستبد خود كامه و بی رحم هستند در واقع مقررات شما از نظر كودك بسیار منطقی و بجاست هدف در اینجا نشان دادن قدرت شما به طریقی واقع بینانه و بی طرفانه است .

برای مثال اگر دختراتان سر میز ، غذا را سلف می كند و شما معتقدید كه این رفتار مهم است باید در موقعی كه سر میز غذا نیستید به او تذكر بدهید كه اگر غذا را تف كند به اتاقش فرستاده خواهد شد اگر یك بار كار را كرد برای اولین بار و آخرین بار باید به او تذكر داد كه تنبیه خواهد شد و به اتاقش فرستاده خواهد شد او بار دیگر این كار را می كند .

شما نباید به هیچ وجه اجازه دهید چنین بگو مگویی بین شما رخ دهد.

سارا به اتاقت برو .

مامان خواهش می كنم . من منظوری نداشتم و فقط تصادفی این كار را كردم . ولی من منظورم همان است كه گفتم .

اما مامان تكه گوشتی كه به من داده بودی به قدری سفت بود كه جویدنش مشكل بود و لای دندانهایم رفت .

تو باید همین الان به اتاقت بروی .

مامان خواهش می كنم من دیگر این كار را نمی كنم دفعه آخر است .

سارا

پس بگذار به اتاق نشیمن بروم .

این گفتگو باید جایگزین با گفتگوی زیر شود .

خوب سارا به تو تذكر داده بودم ولی تو دوباره عمل را تكرار كردی . حالا باید برای پنج دقیقه به اتاقت بروی .

مامان خواهش می كنم منظوری نداشتم .

به اتاقت برو بحث نكن .

چرا

چون من این طور می گویم .

بهترین سیاست برای خانواده یك كودك ناسازگار باید طبق الگوی یك خود كامه خیر خواه بنا شود تا بر طبق یك دموكراسی كودك حق رایی در انتخاب و تصمیم گیری در مورد مجازات خود نداشته باشد . دوباره به یاد داشته باشید شما نمی خواهید یك فرد بی رحم باشید ولی می خواهید رهبری مقتدر باشید .

جدی باشید

به جای داد و فریاد بر سر كودك یك لحن صدای موثر را تمرین كنید صدای شما باید تاكید شما را برسانید در مورد كودك خردسال بخصوص لحن صدا بسیار مهم است . با طفل خوشایند سخن نگویید كه طفل احساس می كند شما به حرف خود عمل نخواهید كرد .حالا عزیزم ما دوست نداریم با مداد رنگی روی كاغذ دیواری نقاشی كنی .

بچه های خوب این كار ها را نمی كنند باشد ؟خوب عزیز دلم ؟ دفعه دیگر كه می خواهی نقاشی كنی روی یك كاغذ این كار بكن و آن را به مادر بده .

 

 

به جای این باید جدی باشید :

من نمی خواهم هیچ وقت تو را در حال نقاشی روی كاغذ دیواری و یا هر جای دیگری بجز دفتر نقاشی خودت ببینم می فهمی ؟ بسیاری از والدین نمی فهمند كه چقدر از كودك خود خواسته اند كه از رفتار آنان پشتیبانی شود . مادری كه به كودك خود می گوید حالا به اتاقت برو باشد . قدرت خود را كتمان می كند و از كودك انتظار دارد كه او مثلاً بگوید باشد مادر من خیلی دوست دارم كه به اتاقم بروم . در به كار بردن ضمیرهای شخصی دقت به خرج دهید . جملاتی نظیر حالا وقت آن است كه ما به رختخواب برویم . معنی متفاوتی با جمله وقت خواب تو فرا رسیده است دارند.

زیاده از حد گوش نكنید

در مورد تذكر زیادی دو مطلب وجود دارد . اول اینكه كودك شما ممكن است شما را امتحان و مطمئن شود كه در گفته خود پا بر جایید یا نه . در این صورت بسیار مهم است مجازاتی است مجازاتی را كه تصمیم گرفته بودند اجرا كرده و از اخطارهای مكرر خودداری كنید . یك یاد آوری كافی است اما بعد از آن اعمال لازم است كه باید همراه با لحن جدی و حالت محكم باشد .

شما نباید مرتباً اخطار كنید كه مثلاً سارا اگر با ساعت مادر بازی كنی تنبیه می شوی .

سارا آیا شنیدی چه گفتم من به تو گفتم با آن بازی نكن دوباره تكرا می كنم كه این كار را نكن .

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه پرخاشگری و پیشرفت تحصیلی در بین دانش آموزان مقطع ابتدایی به جز مقطع اول دبستان شهرقزوین

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *