تعاریف نظری واژه ها: دانلود پایان نامه رشته علوم تربیتی,بررسی تأثیر سبکهای فرزند پروری والدین بر میزان خلاقیت کودکان


دانلود پایان نامه

تعاریف نظری واژه ها:

خلاقیت: هورلاک (۱۹۸۲): خلاقیت را شکلی کنترل شده از تخیل می داند که منجر به نوع آوری و ابداع می شود (افروزه ۱۳۷۱)

شیوه های فرزند پروری: منظور از شیوه های فرزندپروری، آموزشی است که مادر به فرزندش می دهد تا کودک یاد بگیرد رفتار یعنی را درس خاصی انجام دهد در این تحقیق در شیوه استقلال آموزی، تسلط آموزی و مراقبت آموزی به عنوان شیوه های فرزندپروری در نظر گرفته شده اند.

استقلال آموزی: آموزش مادر به کودک تا بتواند شخصاً، مستقلاً و بدون کمک گرفتن از دیگران کارهای مربوط به خود را نظیر دوست پیدا کردن، مدرسه رفتن و درس خواندن را انجام دهد.

تسلط آموزی: آموزش ها در به فرزندان برای به دست آوردن بعضی از مهارتهایی همچون ورزش کردن، سرگرم کردن خود را انجام کارهای شکل و غیره.

مراقبت آموزی: آموزش مادر به فرزندش تا وی در انجام کارهای شخصی در منزل همچون مسواک زدن و خوابیدن توانا شود. (باقری، ۱۳۷۲)

نگرشهای فرزندپروری:

در این پژوهش منظور از نگرشهای فرزندپروری، اندیشه ها، احساسات و اعمال والدین در رابطه با تربیت فرزندان است.

در پژوهش حاضر سر نگرش فرزندپروری مورد بررسی قرار می گیرد که در زیر برای هر کدام تعریف عملیاتی مناسبی ارائه خواهد شد.

سلطه گری: ایجاد محدودیتهای زیاد در رفتار، گفتار و کردار فرزند مثل: توجه به نظافت، مراقبت از وسایل، ساکت بودن، اطاعت کردن و عدم پرخاشگری و خشونت به پدر و مادر، والدین سلطه گر ممکن است با بی تفاوتی و آرامش خواسته های خود را به فرزند تحمیل نمایند و یا روش هیجان آمیز پیش گیرند.

وابستگی شدید: فرزندان را نیازمند به خود بار آورده و خود را وقف آنها می‌کنند. قطع وابستگی عاطفی با فرزند را به تأخیر می اندازد. رفتار فرزندان خود را مورد مراقبت و نظارت کامل قرار داده و به آنها نه اجازه انجام کاری را می‌دهند و نه اجازه استقلال و نه اتکای به نفس را می دهند.

سهل انگاری: والدین سهل انگار فرزندان خود را کنترل نمی کنند و از آنان توقعی هم ندارند. در امور خانه نظم و ترتیبی نداشته و در تنبیه و پاداش دادن به فرزندان خود چندان جدی نیستند. از فرزندان خود انتظار رفتار عاقلانه ندارند. وقت کافی برای بودن در کنار فرزندان خود و رسیدگی به مسائل آنها را نداشته و در انتظار دارند که فرزندانشان برای آنان مشکل و دردسر ایجاد نکنند.

تخیل: در این مورد، باید گفت که از زمان کانت به این طرف بین تخیل آزاد و تخیل آفریننده تفاوت قائل می شوند و ؟؟ است که تخیل آفریننده در مباحث استعدادها مورد بررسی قرار می گیرد. (خان زاده، ۱۳۵۷)

ابتداع: چیز نو پیدا کردن، ابداع، بدعت، اختراع، ابتکار (شیری، ۱۳۶۹)

ابداع: نو پیدا کردن، نوآوردن، چیزی تازه آوردن، کار تازه ای کردن، بدعت گذاردن، چیز جدید آفریدن، نوآوری، خلقت (بهشتی، ۱۳۶۵)

اختراع: پدید آوردن چیز نو، ساختن چیزی که بیش تر مانند آن دیده نشده باشد. ساختن دستگاه یا ماشین یا چیز دیگر که قبلاً کسی مانند آن را نساخته باشد. (ساروخانی، ۱۳۶۷)

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان شششششششش۱۰۵ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *