تعاریف نظری واژه ها: دانلود پایان نامه رشته علوم تربیتی,بررسی تأثیر سبكهای فرزند پروری والدین بر میزان خلاقیت كودكان


دانلود پایان نامه

تعاریف نظری واژه ها:

خلاقیت: هورلاك (1982): خلاقیت را شكلی كنترل شده از تخیل می داند كه منجر به نوع آوری و ابداع می شود (افروزه 1371)

شیوه های فرزند پروری: منظور از شیوه های فرزندپروری، آموزشی است كه مادر به فرزندش می دهد تا كودك یاد بگیرد رفتار یعنی را درس خاصی انجام دهد در این تحقیق در شیوه استقلال آموزی، تسلط آموزی و مراقبت آموزی به عنوان شیوه های فرزندپروری در نظر گرفته شده اند.

استقلال آموزی: آموزش مادر به كودك تا بتواند شخصاً، مستقلاً و بدون كمك گرفتن از دیگران كارهای مربوط به خود را نظیر دوست پیدا كردن، مدرسه رفتن و درس خواندن را انجام دهد.

تسلط آموزی: آموزش ها در به فرزندان برای به دست آوردن بعضی از مهارتهایی همچون ورزش كردن، سرگرم كردن خود را انجام كارهای شكل و غیره.

مراقبت آموزی: آموزش مادر به فرزندش تا وی در انجام كارهای شخصی در منزل همچون مسواك زدن و خوابیدن توانا شود. (باقری، 1372)

نگرشهای فرزندپروری:

در این پژوهش منظور از نگرشهای فرزندپروری، اندیشه ها، احساسات و اعمال والدین در رابطه با تربیت فرزندان است.

در پژوهش حاضر سر نگرش فرزندپروری مورد بررسی قرار می گیرد كه در زیر برای هر كدام تعریف عملیاتی مناسبی ارائه خواهد شد.

سلطه گری: ایجاد محدودیتهای زیاد در رفتار، گفتار و كردار فرزند مثل: توجه به نظافت، مراقبت از وسایل، ساكت بودن، اطاعت كردن و عدم پرخاشگری و خشونت به پدر و مادر، والدین سلطه گر ممكن است با بی تفاوتی و آرامش خواسته های خود را به فرزند تحمیل نمایند و یا روش هیجان آمیز پیش گیرند.

وابستگی شدید: فرزندان را نیازمند به خود بار آورده و خود را وقف آنها می‌كنند. قطع وابستگی عاطفی با فرزند را به تأخیر می اندازد. رفتار فرزندان خود را مورد مراقبت و نظارت كامل قرار داده و به آنها نه اجازه انجام كاری را می‌دهند و نه اجازه استقلال و نه اتكای به نفس را می دهند.

سهل انگاری: والدین سهل انگار فرزندان خود را كنترل نمی كنند و از آنان توقعی هم ندارند. در امور خانه نظم و ترتیبی نداشته و در تنبیه و پاداش دادن به فرزندان خود چندان جدی نیستند. از فرزندان خود انتظار رفتار عاقلانه ندارند. وقت كافی برای بودن در كنار فرزندان خود و رسیدگی به مسائل آنها را نداشته و در انتظار دارند كه فرزندانشان برای آنان مشكل و دردسر ایجاد نكنند.

تخیل: در این مورد، باید گفت كه از زمان كانت به این طرف بین تخیل آزاد و تخیل آفریننده تفاوت قائل می شوند و ؟؟ است كه تخیل آفریننده در مباحث استعدادها مورد بررسی قرار می گیرد. (خان زاده، 1357)

ابتداع: چیز نو پیدا كردن، ابداع، بدعت، اختراع، ابتكار (شیری، 1369)

ابداع: نو پیدا كردن، نوآوردن، چیزی تازه آوردن، كار تازه ای كردن، بدعت گذاردن، چیز جدید آفریدن، نوآوری، خلقت (بهشتی، 1365)

اختراع: پدید آوردن چیز نو، ساختن چیزی كه بیش تر مانند آن دیده نشده باشد. ساختن دستگاه یا ماشین یا چیز دیگر كه قبلاً كسی مانند آن را نساخته باشد. (ساروخانی، 1367)

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان شششششششش105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *