تأثیر زندان در زنان:دانلود رایگان پایان نامه رشته روانشناسی:بررسی مشکلات زندانیان زن پس از آزادی از زندان


دانلود پایان نامه

مورد هشتم:

ز.م ـ 23 ساله به جرم مواد مخدر دستگیر شده و اظهار می دارد كه كاملاً بی گناه بوده دارای 2 فرزند می‌باشد و به مدت 3 سال در زندان می‌باشد و 2 سال از آزادیش می گذرد بنا به اظهاراتش زمانی كه به منزل یكی از دوستان می رود مأموران به خانه آنها آمده و بعد از پیدا كردن مواد مخدر صاحبخانه اعلام می دارد كه مواد متعلق به او است و به دلیل اینكه نمی‌تواند ثابت كند 2 سال در زندان می ماند بعد عفو خورده و آزاد می‌شود.

فقط شوهرش به ملاقاتش می رود.ولی از زمان آزادیش خبر ندارد و شبی كه عفو خورد به همراه تعدادی دیگر به تنهایی به خانه بر می گردد. در زمان محكومیت چند بار توانسته به مرخصی بیاید بعد از آزادی متوجه می‌شود كه تمام زندگیش را از دست داده و باید از نو آغاز كند.همسرش راننده جاده بوده و خانه هم اجاره ای بوده و وسایل خانه گاهی توسط دزد سرقت می شده و بقیه هم به خاطر جریمه فروخته می‌شود.بعد از آزادی ابتدا تحقیر می‌شود كه چرا با هر كس آداب و معاشرت می‌كند ولی وقتی رفت و آمد با دوستان گذشته را كنار می‌گذارد همسرش او را می پذیرد .

در ابتدا كه در زندان است به مدت 3 ماه خودش در زندان از فرزندانش نگهداری می‌كرد اما بعد از سه ماه بچه سه ساله را به بیرون می فرستد كه خواهر زن از او نگهداری می‌كند. از مشكل مالی رنج می برد و اینكه زمان میخواهد تا بتواند دوباره زندگی‌اش اثر را بسازد و سر و سامان بدهد.چندباری به دلیل پرخاشگری و بی احترامی به همسرش كارشان تا به مرحله جدایی هم كشیده كه همسرش علت را در زندان رفتن زن می داند و می‌گوید رویش باز شده و پرو شده كه این طور جواب مرا می‌دهد اما تا حدودی بهتر شده و به زندگی باز گشته است.خوشحالی است از اینكه زمانی را كه زندان بوده همسرش تركش نكرده و منتظر بازگشت او مانده است.

مورد نهم

م- د

جرم : استفاده مواد

مدت محكومیت: 1 سال

سن : 35 سال

سابقه محكومیت : ندارد

بعد از چند بار مراجعه موفق شدم با ایشان صحبت كنم .تازه از سر وكار آمده بوده و خسته به نظر می‌رسید .

« 17 ساله بودم كه ازدواج كردم.همسرم را خیلی دوست داشتم اما خانواده همسرم از ازدواج ما راضی نبودند و بعد از 1 سال كه از زندگی ما می گذشت و صاحب فرزند اولم شده بودم برادر همسرم او را راضی كرد كه ازدواج مجدد داشته باشد. اما همسر او متوجه من و فرزندم شد و فوراً از شوهرم جدا شد.همیشه نارضایتی را در نگاهشان             می دیدم كه مرا در حد خانواده خودشان نمی دانستند.كم كم به جمع دوستان پناه بردم. در مهمانی ها و عروسی ها معمولاً دور هم جمع می شدیم و خوش می گذراندیم بعد از عمل جراحی سزارین كه انجام داده بودم به تحریك دوستانم برای تسكین درد شروع به مصرف مواد مخدر كردم.همسرم از این مسأله اطلاعی نداشت و صبح به صبح              می خوردم و آنقدر جا در خانه برای مخفی كردنش داشتم كه كسی متوجه نشود. همیشه از خرجی خانه می زدم تا بتواند خرج مواد را جور كنم و وقتی به بی پولی می خوردم به سراغ طلاهایم می رفتم و به بهانه گم  شدن آنها را می فروختم .همسرم اعتماد زیادی به من داشت و از آنجاییكه از دوستان من اطلاعی نداشت هیچ وقت به این مسأله شك نكرد. تا اینكه بر اثر دعوا و مشاجره با یكی از همین دوستان تلفنی محل زندگیم گزارش داده شد و دستگیر شدم. زمانی كه مأموران در منزل ما بودند همسرم از محل كار              برمی گشت و بهت زده در چشمانم نگاه می‌كرد .باور این مسأله برایش غیر ممكن بود. فرزندانم خجالت زده به گوشه ای پناه برده بودند و می لرزیدند .همسرم مواد مصرف می‌كرد اما همیشگی نبود. فقط به خاطر تنگی نفس كه داشت گاهی مصرف می‌كرد.

در زندان یا همه جور آدم نشست و برخاست داشتم و به آنها شماره تلفن دادم كه بعد از آزادی با هم   رابطه داشته باشیم اما بعد از اینكه آزاد شدم همسرم اجازه ارتباط با هیچ كدام را نداد و دیگر ارتباطی نداشتم در یكسالی كه در زندان بودم خانواده ام به كلی از هم پاشید همسرم از من شكایت كرده بود و اداعای طلاق كرده بود اما فرزندانم و فامیل و بستگان مانع این كار شدند و خواستند كه یك فرصت دیگر به من داده شود. از زمانی كه برگشته ام در خانه های مردم كار می‌كنم و نمی‌گذارم حتی یكروز بیكاری وسوسه ام كند و دوباره طعم خانه خرابی را بچشم نمی خواهم خانواده ام را از دست بدهم.

هیچ كدام از فرزندانم از این مسأله اطلاعی نداشتند و حالا كه آزاد شده ام پسر بزرگم كه 17 سال دارد هنوز نتوانسته به من اعتماد كند و مرا به عنوان محرم خود قبول كند مرتب می‌گوید تو آبروی مرا در میان هم سن و سالانم برده ای.اگر دعوا شود همه مرا به خاطر وجود تو سرزنش می‌كنند به همین دلیل كمتر به خانه می آید و سعی می‌كند در میان پسرهای همسایه كمتر باشد تا او را مسخره نكنند .همسرم هم مرتب با خانه تماس می‌گیرد و می پرسد اگر درخانه باشم مشغول به چه كاری هستم و مرتب مرا زیر نظر دارد .از این مسأله ناراحت نیستم چون می خواهم دوباره اعتماد همسرم و دیگران را به خودم جلب كنم و دلم می خواهد هر طور است مرا امتحان كنند .

درابتدای آزادیم اگر جایی می رفتیم و چیزی گم می شد همه نگاهها به سوی من بود و خیلی شرمنده می شدم .می دانم باعث سرشكستگی هم خودم و هم خانواده ام شده ام.خانواده همسرم تحقیرم كردند و از من تعهد گرفته اند كه به سراغ كارهای گذشته نروم.

هیچ وقت فكر نمی‌كردم به این راحتی معتاد شوم و این همه عواقب را به دنبال داشته باشد .الان هم همه تلاشم را می‌كنم كه فقط اعتماد فرزندانم را جلب كنم و بتوانم پناهشان باشم» .در میان صحبتهایش دختر بزرگش كه 15 سال دارد از مدرسه می آید خیلی معمولی سلام می‌كند و می رود و هیچ عاطفه ای در بین مادر و فرزند دیده نمی‌شود.

پسر 17 ساله اش اندكی بعد  پیدایش می‌شود و صحبتهای ما را می شنود ومی‌گوید« بنویسید كه مادرم باعث شد دیگر بین دوستانم نتوانم سر بلند كنم و هر بار بخواهم صحبت كنم آنها مهر اعتیاد مادرم و زندان رفتنش را بر پیشانی ام می زنند و با هیچ كس دوست ندارم ارتباط داشته باشم فقط به خاطر مادرم.»

 

 

 

 

 

 

مجازات زندان

اگرچه زندان از گذشته های دور وجود داشته ، از قرن 19 به بعد اصلی ترین شكل مجازات شده است . این تحول شكل در مجازات تا حدود زیادی ناشی از تغییر در اولویت های اهداف مجازات یا تكمیل این اهداف است .

در نظام كیفری قدیم تنها هدف مجازات ایجاد رعب و وحشت بود ، به همین دلیل مجازات‌ها بیشتر به صورت زجر دادن در منظر عموم بود و مجازاتی كه همگان شاهد آن نیودند معنایی نداشت ( فوكو ، 1378 : 74-75) ، اگر چه این نحوة مجازات از منظر دوركم بیش از آن كه كاركرد رعب و وحشت داشته باشد ، ناظر به تأمین هدف دیگری است كه همان تقویت همبستگی اجتماعی از طریق ارضای وجدان جمعی است ( آرون ، 1363: 22) ، بنابراین ، هر قدر وجدان جمعی قوی تر باشد ، خشم عمومی بر ضد جرم حادتر است ( همان : 19 ) در این نظام كیفری ،زندان جایگاه ویژه ای ندارد و طبعاً مجازات‌ها ، علی الاصول ، بدنی و تعذیبی اند ، و حتی عنصر تعذیب یك ركن مجازات است . به طوری كه قتل مجرم همراه با مراسم تعذیب است و كمتر به قتل عادی وی اكتفا می‌شود .

در مراحل بعد، موقعیت ارتكاب جرم و شخصیت مجرم نیز اهمیت یافت ، از این زوایه هدف و كاركرد مجازات آن است كه نه تنها در بزهكار شوق زندگی را بر انگیزاند ، بلكه به او توان زندگی كردن رهد ( فوكو ، 1378 : 29 ) لذا در نظام جدید دربارة فایدة كیفر برای جامعه و فرد مجرم چون وچرا می‌شود . اگر چه هیچ گاه نخستین هدف مجازات و نیز پیشگیری از وقوع جرم فراموش نشد ، هدف اخیر نیز به آن اضافه گردید . در این نظام ، تنبیه دو تغییر مهم می‌كند : اول این كه متوجه جسم و بدن نیست ،بلكه قلب و اندیشه و اراده و امیال هدف قرار می‌گیرد ، دوم این كه در منظر عام صورت نمی‌گیرد ومردم از صحنة مجازات غایب شده‌اند . به همین دلیل ، در این نظام زندان ، كه آزادی فرد را سلب می‌كند، شیوة اصلی تنبیه شناخته شده است و مجازاتی بدنی و از جمله اعدام در بسیاری از كشورها لغو شده یا در عمل اجرا نمی‌شود ( آنسل ، 1356:20).

اهداف دوگانه ای كه برای مجازات زندان منظور می‌شود ، یعنی زندان برای مجازات و زندان همچون شیوة اصلاحی ، به ندرت با یكدیگر جمع شده‌اند، چرا كه زندان ، به دلیل ساختارش ، معمولاً غیر عادلانه با زندانی رفتار می‌كند و ، در نهایت ، موجب افزایش كینة زندانی نسبت به عدالت و قانون می‌شود و حتی ممكن است موجب بیگانگی بیشتر فرد با جامعه و در نتیجه مقدمات افزایش ارتكاب جرم شود . به قول فوكو ، به جای آن كه زندان برای اجرای قوانین و آموزش احترام به قوانین در نظر گرفته شود ، تمامی عملكرد آن بر وجه سوء استفاده از قدرت جریان پیدا می‌كند                      ( فوكو، 1378 : 332) . به عبارت دیگر ، می‌توان گفت كه زندان موجب تشدید آن چه لمرت انحراف ثانویه می نامد ( ورسلی ، 1378: 535-539) می گردد . دلیل اصلی این ناكار آمدی برای اصلاح زندانی در ماهیت اساسی زندان نهفته است كه در آن وظیفة نگهبانی مقامات زندان بر سایر اهداف ترجیح دارد ، و زندان به تعبیر گافمن مؤسسه ای تام است ، یعنی محل اقامتی است كه در آن زندانیان برای مدت معینی از عمر خود زیر نظارت تقریباً مطلق مقامات اداری قرار دارند. گافمن استدلال می‌كند كه ماهیت اساسی مؤسسه تام به گونه ای است كه مشكلات موجود ساكنان خود را تشدید می‌كند و در دراز مدت مسئولیت های اجتماعی بهنجاری را كه بر عهدة آنان است دشوارتر می‌نماید ( رابرتسون ، 1372: 190) . دوگانگی مذكور خود را به گونة دیگری نیز نشان می‌دهد. اگر زندان ها برای افراد به صورت مكان هایی ناخوشایند در آیند ، احتمالاً به بازداشتن متخلفان بالقوه از ارتكاب به جرم كمك می‌كنند . اما دستیابی به هدف های بازپروری با زندانی شدن زندانیان بی نهایت دشوار می‌شود ( گیدنز ، 1373: 152) ، در واقع ، شاید بتوان گفت كه دستیابی به دو هدف اصلاح و مجازات به طور همزمان ، در عمل ممكن نیست ( فتاح ، 1371: 88) . حتی برخی تحقیقات اخیر در پی اثبات این هستند كه تدابیر اصلاحی ـ درمانی ، در مقایسه با اجرای مجازت های كلاسیك ، نتایج بهتری در زمینة پیشگیری از تكرار جرم به دست نمی‌دهد ( گسن ، 1371: 307 به بعد ؛ كلاركسون ، 1371 : 251) از این رو ، برخی دیگر از این تفكر دفاع می‌كنند كه اصلاح زندان باید همچون هدفی جنبی ، ولی مطلوب ، باقی بماند ، زیرا اگر هدف اصلی مجازات در نظر گرفته شود ، نظریة اصلاح خدشه‌دار می‌شود و به نتایج مطلوب نخواهد انجامید ( كلاركسون ، 1371 ،  : 253 ) .

به همین دلیل ، در دهه های گذشته ، به ویژه پس از جنگ جهانی دوم ، دیدگاه جدیدی با عنوان جنبش دفاع اجتماعی تقویت شده است . این دیدگاه در نقد نظام موجودكیفری و مخالفت با تكیة صرف بر جنبة حقوقی كیفر شكل گرفته است ( آنسل ، 1366: 43) . حتی برخی خواهان تغییر عنوان قانون كیفری به دفاع یا حمایت اجتماعی و طالب متروك شدن لفظ كیفر شده‌اند ( حسینی نژاد، 1370 : 134) . در نتیجة این  دیدگاه هاست كه اكنون شیوه های جدیدكیفری از قبیل حبس خانگی ، آزادی یا قید التزام ، محكومیت تعلیقی ، امكان مرخصی های زیاد و … رواج بیشتری پیدا كرده است . ضمن این كه به مسئله جرم زایی زندان همچون موضوع مهمی در مطالعات آسیب‌شناسانه توجه شده است و قسمتی از دستور كار كنگرة مهم جرم شناسی 1950 پاریس را به خود اختصاص داده است ( آنسل ، 1366 : 97) (عبدی،‌ 1383 : 383-380)

تأثیر زندان در زنان

به طور كلی ، بیشتر زنان زندانی حداقل یك بار ازدواج كرده اند و از گروه های سنی 30 سال به بالاترند . بیشتر آن ها از مناطق شهری اند و عموماً بی سواد یا كم سواد هستند . به طور متوسط ، 1/3 فرزند دارند ، و حدود 11 برابر بیش از زنان دیگر شاغل اند. مشاغل آن ها ، مشاغل سخت یدی مثل كارگری و كشاورزی است . بیشترین جرایم آن ها ،‌به ترتیب مواد مخدر ،‌60 درصد و سپس منكرات ، 23 درصد است .

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی مشکلات زندانیان زن پس از آزادی از زندان

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  214 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامهدانلود رایگان پایان نامه روانشناسی:بررسی رابطه بین سبك های دلبستگی و انگیزه پیشرفت 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *