برندسازی دیجیتالی (اینترنتی) در دنیای فرا دیجیتال (Post- Digital)


دانلود پایان نامه

با استفاده از قدرت برندسازی دیجیتالی یکپارچه پیروزمیدان باشید

وقتی به بازاریابان گوش کنید یا مدتی با آنها در ارتباط باشید خواهید دید که با توجه به پیچیدگی­ های بازاریابی در عصر جدید و سرعت بالای تغییرات، آنها معمولاً دچار سردرگمی هستند در حالی که در دنیای فرا دیجیتال ( اینترنتی ) ( post-digital ) و فواید حاصل از برندسازی دیجیتالی، برندها نباید هرگز دچار سر در گمی شوند.

فرا دیجیتال ( post-digital ) چیست؟

عبارت جدیدی است که اشاره بر آن دارد که زندگی در این عصر مبتنی بر اینترنت است، ارتباطات لحظه ای و آنلاین شده است و تکنولوژی در این عصر حرف اول را میزند. به یاد داریم که “دیجیتال” چگونه در افزایش میزان تبلیغات ( از نظرکانال های ارتباطی ) نقش داشته و دیده ­ایم که چگونه استراتژی های بازاریابی اینترنتی در کنترل  جستجو در فضای مجازی ( سئو ) وهدف گیری جامعه هدف در فضای مجازی نقش داشته و دارد. و امروزه صحبت کردن فقط در مورد دیجیتال کافی نیست. ما به یک دلیل ساده وارد دنیای فرا دیجیتال شدیم….زیرا…

همه چیز مبتنی بر دیجیتال است

واقعاً همین طور است. بدیهی است که موبایل و شبکه های­ اجتماعی “چگونگی” و”مکان”  یادگیری بیشتر مردم در مورد چیزهایی که به آن علاقه دارند، را تغییر داده ­است، چه برسد به منابع سرگرمی و الگوی مصرف محتوای پرکاربرد آنها. این مورد بر چگونگی یادگیری آنان در مورد برند شما و برند رقبای تان اثر می گذارد. اما همچنان عجیب است که اکثر شرکت ها متوجه اهمیت این موضوع نیستند و حتی از بابت اینکه رقبا از این امکان چگونه برای برندسازی خود استفاده می کنند هم نگرانی ندارند، و تبلیغات بی­ کیفیت و نادرستی که طراحی آنها مانند تبلیغات قدیمی است و هیچ جذابیتی ندارد نیز، گواه این امر است. دنیایی که امروزه در آن زندگی می کنیم، از هر نظر و مقصود ، برای تمام شرکت­ ها، دیجیتالی شده است. مشتریان و مصرف ­کنندگان شما همیشه آنلاین و مرتبط به اینترنت و  شبکه های اجتماعی هستند. همچنین طبق تحقیقات اخیر در مورد منابع دستیابی به مشتریان که توسط DMA  صورت گرفته نشان داده شده است که 4 روش از 5 روش درجه یک برای دستیابی به مشتریان، شامل روش ­های مبتنی بر دیجیتال است. که خبر خوبی هم است چرا که در دنیای اینترنت ما اطلاعات و بینش زیادی در مورد مشتریان داریم حتی اگرهم نداشته باشیم ابزار زیادی وجود دارد که بتوانیم اطلاعات لازم برای برندسازی موفق را به دست آوریم و بیشتر مشتریان هدف ما نیز از طریق این کانال قابل دستیابی هستند.

از دیدگاه بازاریابی یا فروش، اگر بخواهیم این دنیا را برای فروشندگان یا بازاریابان قدیمی که آشنایی چندانی با دنیای اینترنت ندارند، توضیح دهیم میتوان گفت : “در این دنیا فرصت ­های زیادی برای بازاریابی و برندسازی وجود دارد، و امکان دسترسی به افراد بیشتر و در مراحل مختلف فرایند خرید وجود دارد”.  این به آن معنی است که ما باید به نقش بازاریابی به عنوان وسیله و نه هدف، به شیوه ­ی متفاوتی فکر کنیم، و به جای آنکه به مصرف­ کنندگان به چشم مردم نگاه کنیم به رفتارها و باورهای آنها توجه کنیم. لازم است برای برقراری ارتباط با این مصرف ­کنندگان برنامه بازاریابی داشته باشیم، ما در اتاقی پشت کامپیوتر نشسته ­ایم که جرقه و یا تمایل به خرید اتفاق می ­افتد ( حتی اگر خریدی اتفاق نیفتد، هرآنچه که هدف کسب­ وکار و تجارت شما است، مثلاً بازدید زیاد از شبکه­ ی اجتماعی شما، هدف ­تان است و این اتفاق در صورتی می ­افتد که شما از پشت کامپیوتر تمام این روندها را کنترل و هدایت کنید ). دیده شدن، مورد توجه قرار گرفتن یا هرچیز دیگری که می خواهید اسمش را بگذارید، نیازمند آن است که شما ارزش ملموس و محسوسی را به فعالیت­ های بازاریابی اینترنتی روزانه­ ی خود آن هم در سطحی تقریباً ایده ­آل بین رنج محصولات و خدمات خود، بدهید. که ما را به نکته­ ی کلیدی بعدی هدایت می کند.

 

برندسازی اینترنتی

برند و نام تجاری بسیار با اهمیت است

در تمام محیط­ های مبتنی بر دیجیتال و موبایل محور، که شبکه ­های اجتماعی و پلت­فرم­ های خبری اطلاعات و انگیزه­ های جدیدی به افراد می دهد، مصرف­ کنندگان منتظر محصولات و خدمات شما نمی ­مانند. مصرف ­کنندگان امروزی سرگرم، در معرض هجوم برندهای مختلف و به معنای واقعی کلمه مشغول هستند. این امر باعث میشود مصرف­ کنندگان در برابر برندهای مختلف موضع بگیرند و بیان دارند، اگر برند شما می تواند به من ارزشی اضافه کند و به طریقی غیر از ارائه کالا، خدمت کند، به صورت بالقوه آن را می پذیرم، و این نکته ­ی ارتباط بین مصرف­ کنندگان و کسب­ وکار شما است. آن بخش از سازمان شما که مشتریان به آن اعتماد داشته و احساس مثبتی در مورد آن دارند، شاخص و المانی است که داستان مستحکمی دارد. باید در مورد ارزشی که برند شما ارائه می دهد صحبت کنید نه در مورد خرید محصول x، و اینگونه می توانید برندسازی در شبکه ­های اجتماعی را به نحو احسن پیش ببرید.

برندها این قدرت را دارند که دنیا را تغییر دهند

در گزارش های اخیر برندسازی، برند را به عنوان دارایی زنده توصیف می کنند که متعلق به شرکت است اما توسط مصرف­ کنندگان به صورت روزانه گسترش میابد و این بینش حیاتی مفهوم بازاریابی مدرن ( اینترنتی – دیجیتالی ) را تشکیل می دهد. همچنین در این گزارش چندین راه برای برندسازی دیجیتالی پیشنهاد شده است، تعدادی سوال وجود دارد که شما با پاسخ دادن به آنها می توانید بررسی کنید که وضعیت برند شما تا چه حد مطلوب است، به عنوان مثال به این سوالات دقت کنید : چه کسی مسئول تسهیل برند، حفاظت از برند، ارزش ­آفرینی برای مشتریان از طریق ایجاد تجربه دیجیتالی بهتر است؟ این موارد میزان اهمیت رویکردهای استراتژیک در برندسازی دیجیتالی  بر اساس شخصیت مشتریان و  ایجاد ارزش پیشنهادی آنلاین را نشان می دهد.

10 رکن برندسازی دیجیتالی را می توان به دو بخش فاکتورهای درونی و فاکتورهای خارجی تقسیم کرد. فاکتورهای درونی شامل وضوح، تعهد، حمایت و مسئولیت پذیری بوده و فاکتورهای خارجی نیز اعتبار، مرتبط بودن، تمایز، سازگاری، حضور موثر و قابل فهم بودن را دربرمی گیرد. سرمایه گذاری روی برندسازی دیجیتالی، شما را قادر می سازد در مشتریان و مصرف ­کنندگان احساسی نسبت به برندتان به وجود آورید تا شما را به خاطر بسپارند، و این بیشتر ایجاد فرصت است تا مصرف بیهوده ­ی بودجه. دیجیتال ( اینترنت )  باید به عنوان محوریت فعالیت ­های برندسازی در نظر گرفته شود.

سه منفعت اصلی برندسازی دیجیتالی چیست؟

بنابراین منافع کلیدی حول برندسازی دیجیتالی چیست؟ برندسازی دیجیتالی فواید زیادی دارد و به این تعداد ختم نمی شود، اما می توان گفت فوایدی که در ادامه مرور می کنیم جزو منافع کلیدی برندسازی دیجیتالی به حساب می ­آیند.

برندسازی دیجیتالی نشان می دهد که برند شما به اندازه ­ی کافی پویا و زنده است

میدانیم که برند دارایی شرکت است البته اگر بتوانیم آن را به طریقی فعال کنیم. برند پتانسیلی بیش از حد انتظار به شرکت و کمپین های بازارایابی آن می بخشد. و در دنیای امروز که شبکه ­های اجتماعی نقش بارزی در زندگی مردم ایفا می کنند عدم برندسازی درست میتواند منجر به گم شدن برند شما در شبکه­ های اجتماعی شود و شاید مخاطبان شما هیچگاه برندتان را در این شبکه ­ها شناسایی نکنند.

شناخت تغییرات فرآیند خرید

برای ایجاد تغییر در سطح کسب وکار، و شناخت قدرت برند، لازم است بدانیم که مردم به روش ­های جدیدی خریدهای خود را انجام می دهند. نیاز به بیان مجدد نیست همه میدانیم که جهانی که در آن زندگی می کنیم و محیط اطرافمان تغییر کرده است و مصرف­ کنندگان دیگر براساس فرآیند تصمیم گیری خطی اقدام به خرید نمی کنند. اما برند شما اگر به درستی برندسازی شود و استراتژی درستی را در پیش گیرد این فرصت را دارد که در فرآیند جدید خرید هم نقشی بپذیرد.

مسئولیت پذیری یک برند یعنی برقراری رابطه

برای حفظ و پیشرفت ماهیت برند در برندسازی دیجیتالی لازم است برندها باید با مخاطبینشان در تعامل باشند . آنها باید مسئولیت پذیر باشند تا به بخشی از گفت­گوهای مصرف­ کنندگان در بازار تبدیل شوند و از این طریق است که قابل رؤیت می شوند و می توانند سهمی از توجه نامتجانس مشتریان را به دست آورند. و همچنین لازم است مفاهیمی از جمله قدرت ، ارتباط ، مرجعیت و حتی تصمیمی که به وسیله ی برند و مشتریان در حال تغییر شکل دادن هستند، را نیز شناسایی کنند. و این راز جدید موفقیت برند سازی اینترنتی در دنیای فرا دیجیتال post-digital است.

دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *